آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟

گارانتی مادام العمر ایمپلنت دکتر نصیری
ایمپلنت

اشتراک‌گذاری

حتما برای شما نیز این سؤال پیش آمده است که آیا ایمپلنت مادام العمر است؟ ایمپلنت دندان مدت هاست به یک عمل رایج در علم دندانپزشکی تبدیل شده است. در سال ۱۹۵۲ اینگوار برنمارک اولین عمل ایمپلنت دندان را انجام داد. او نتیجه تحقیقات خود را در سال ۱۹۸۲ ارائه کرد و در طول ۴۰ سال گذشته تحقیقات بسیار زیادی بر روی این روش درمانی صورت گرفت که همه نشان از پیشرفت چشمگیر ایمپلنت دندان داشته است. از آنجا که ایمپلنت دندان مانند دندان های طبیعی است، می تواند اعتماد به نفس شما را بهبود بخشد.

جدا از زیبایی ظاهری که ایمپلنت دندان به شما می بخشد، صحبت کردن و خوردن را نیز برای شما آسان تر می شود. آن ها همچنین به شما کمک می کنند تا هرگز نگران لق شدن آن ها نباشید اتفاقی که با استفاده از پروتز های دندانی ممکن است بارها برای شما اتفاق بیافتد. ایمپلنت دندان همچون ریشه ای مصنوعی عمل می کند و به همین دلیل مانعی برای تحلیل و از بین رفتن استخوان فک شما می شود. این روش درمانی به دو روش سنتی و دیجیتالی در حال حاضر قابل اجراست اما سوالی که در این رابطه پیش می آید آن است که آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟

عمر ایمپلنت دندان دکتر نصیری

دوام ایمپلنت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

یک ایمپلنت دندان برای چه مدت دوام خواهد داشت؟ شاید شما نیز شنیده باشید که طول عمر ایمپلنت دندان ۲۵ سال یا بیشتر است. این پاسخ تا زمانی صحیح باقی خواهد ماند که شما بتوانید به خوبی از آن مراقبت کنید. برای اینکه ایمپلنت دندان شما به یک ایمپلنت دائمی تبدیل شود به رعایت عوامل زیر بستگی دارد:

شرایط نگهداری ایمپلنت:

  1. چگونگی مراقبت شما از ایمپلنت دندان خود و مسواک زدن به همراه استفاده از نخ دندان به صورت روزانه و ملاقات با دندانپزشک خود در بازه های زمانی ۶ ماهه
  2. پرهیز از جویدن یا گاز گرفتن اشیا یا خوراکی های سفت از جمله انتهای خودکار یا مداد و پرهیز از باز کردن اشیاء با دندان خود.
  3. سبک زندگی و سلامت جسمانی شما
  4. توانایی دندانپزشک شما در انجام عمل ایمپلنت: افراد خبره به خوبی می دانند که شرایط استخوان فک شما چگونه است و اینکه آیا توانایی انجام ایمپلنت برای شما وجود دارد یا خیر.
  5. پرهیز از سیگار کشیدن شدید چراکه باعث جمع شدن پلاک و در نهایت تجمع عفونت می شود و عفونت هم که به ریشه دندان برسد باعث پوسیدگی و التهاب لثه و لق شدن ایمپلنت می شود

مزایای استفاده از ایمپلنت های دندان چیست؟

ایمپلنت دندانی یک شیوه درمانی است که دندانپزشک با توجه به تخصص خود یک ریشه مصنوعی را در استخوان فک شما قرار می دهد، سپس تکیه گاه یا پایه ایمپلنت که اصطلاحا اباتمنت می نامند روی ریشه ایمپلنت نصب می کند. در آخر با قرار دادن یک تاج دندان از جنس لمینت سرامیکی  بر روی آن، ظاهر یک دندان طبیعی را به آن می بخشد. تمام این مراحل مفصل در مقاله ایمپلنت دیجیتال دندان و مزایای آن شرح داده شده است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید. برخی از مهم ترین مزایای استفاده از ایمپلنت دندان عبارتند از:

اجزای ایمپلنت دندان دکتر نصیری
 1. افزایش کیفیت ظاهری: ایمپلنت دندان کاملا شبیه به دندان های خود شما است و از آنجا که با استخوان فک شما جوش می خورد، دائمی می شود.
 2. افزایش کیفیت سخن گفتن: زمانی که از دندان های مصنوعی استفاده می کنید، ممکن است در دهان شما بلغزند و باعث شوند که نتوانید کلمات را به درستی ادا کنید. ایمپلنت دندان به شما کمک می کند که هرگز نگران چنین مسئله ای نباشید.
 3. افزایش راحتی: ایمپلنت دندان در حقیقت عضوی از بدن شما خواهد بود در نتیجه هرگز همچون دندان های مصنوعی نیازی به خارج کردن آن ها از دهان نخواهید داشت.
 4. سهولت در خوردن: دست دندان های مصنوعی یا همان پروتزهای دندان متحرک می توانند عمل جویدن را دشوار کنند. ایمپلنت دندان دقیقا مانند دندان های شما عمل می کند و به شما اجازه می دهد تا از تمامی خوراکی های مورد علاقه خود لذت ببرید.
 5. افزایش سطح اعتماد به نفس: زمانی که اطمینان داشته باشید که دندان های شما در بهترین فرم خود قرار دارند، راحت تر می توانید در محیط های اجتماعی حاضر شوید و احساس بهتری دارید.
 6. بهبود سلامت دهان و دندان: زمانی که از ایمپلنت دندانی استفاده می کنید، تغییری بر روی سایر دندان های شما ایجاد نمی شود در نتیجه دندان های شما دست نخورده باقی خواهند ماند. در این درحالی است که در روشی مانند بریج یا پل دندانی، دندان های کناری باید اصلاح شکل و تراش داده شوند. ایمپلنت دندان همچنین امکان تمیز کردن دندان را افزایش می دهد.
 7. ماندگاری: ایمپلنت دندانی بسیار بادوام است و سال ها می توانید از آن استفاده کنید. با مراقبت های صحیح می توانید ایمپلنت دندان خود را برای یک عمر حفظ کنید.

برای مطالعه نکات تخصصی ایمپلنت، مقاله ایمپلنت دندان و نکات آن را حتما مطالعه فرمایید.

آیا همه می توانند از ایمپلنت دندانی استفاده کنند؟

در بیش تر مواقع، هر فردی که از نظر جسمی سلامت باشد می تواند ایمپلنت دندان را انجام دهد. متقاضی ایمپلنت نباید بیماری های خاص لثه همچون پریودنتال یا پری ایمپلنت داشته باشد و همچنین تراکم استخوان فک او باید به اندازه کافی باشد. این افراد همچنین باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنند و از کشیدن سیگار نیز پرهیز کنند. بیماری های شدید قلبی و عروقی و دیابت کنترل نشده نیز می تواند از عوامل بازدارنده انجام عمل ایمپلنت دندان شود. بیمارانی که تحت پرتودرمانی های سر و گردن قرار می گیرند نیز باید با تایید پزشک معالج خود اقدام به کاشت دندان کنند. قبل از اینکه عمل ایمپلنت دندان را انجام دهید، حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید تا اطمینان حاصل شود که شما گزینه مناسبی برای انجام ایمپلنت دندان هستید.

چه کسانی نباید ایمپلنت کنند

عوامل کاهش عمر ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان یک روش دائمی برای درمان دندان از دست رفته است و در بیش از ۹۵% مواقع با موفقیت به پایان می رسد. البته در برخی از مواقع نیز با شکست روبرو می شود. به طور کلی چهار علامت رایج وجود دارد که نشان می دهد ایمپلنت دندانی شما با شکست مواجه شده است:

 1. درد یا ناراحتی شدید
 2. تورم و التهاب لثه
 3. لق شدن ایمپلنت و حرکت آن در دهان
 4. احساس طعم بد در دهان

برای اینکه ایمپلنت دندان با شکست روبرو شود عوامل مختلفی می توانند در آن دخیل باشند. سلامت بیمار، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و استفاده از یک پزشک غیرمتخصص همگی از جمله دلایل روبرو شدن با شکست ایمپلنت دندان هستند. در ادامه برخی از مهم ترین دلایل شکست ایمپلنت دندان را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

لق شدن ایمپلنت، از نشانه های شکست ایمپلنت است که باید هرچه زودتر از تشدید آن و از دست رفتن ایمپلنت جلوگیری کرد

بیمارانی که به سرطان مبتلا هستند یا بیماران دیابتی بیش از سایرین در معرض شکست خوردن ایمپلنت هستند. اقدامات ضعیف بهداشت دهان و دندان نیز منجر به نارسایی ایمپلنت دندان می شوند. زمانی که از ایمپلنت دندان استفاده می کنید، باید به مانند دندان های واقعی خود، دائما از مسواک و نخ دندان استفاده کنید. در صورتی که بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، التهاب لثه طبیعی ترین اتفاقی است که رخ می دهد و در نتیجه آن بیماری های پریودنتال سبب از بین رفتن ایمپلنت خواهد شد. بیماری های لثه می توانند منجر به تحلیل یا آتروفی یا عقب رفتن لثه شوند و در نهایت سبب می شوند که ریشه دندان در معرض دید قرار بگیرد و به تدریج بافت لثه ها از بین رفته و ایمنی آن ها در بافت لثه به طور کامل از بین برود. جلوگیری از التهاب و بیماری لثه پریودنتال بهترین روش برای افزایش طول عمر ایمپلنت دندان است. التهاب لثه، خونریزی و درد هنگام مسواک زدن یا کشیدن نخ دندان از علائم و نشانه های بیماری لثه است. برای اطمینان از ماندگاری دندان های طبیعی خود و همچنین ایمپلنت دندانتان، به محض مشاهده هر یک از این علائم به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا بتوانید از تشدید آن جلوگیری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

چه زمانی برای چک کردن ایمپلنت دندان باید به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

به طور کلی دندانپزشک شما پس از پایان عمل ایمپلنت توصیه هایی را به شما ارائه خواهد کرد که باید آن ها را به دقت انجام دهید. یکی از این موارد ملاقات با دندانپزشک در بازه های زمانی مشخص است که معمولا هر ۶ ماه یک بار انجام می شود. در صورتی که هر گونه مشکل در پروسه ایمپلنت شما اتفاق افتد، باید فورا به دندانپزشک مراجعه کنید تا شرایط توسط او بررسی شود. دندانپزشک با معاینه و اسکن داخل دهانی وضعیت و موقعیت ریشه ایمپلنت و دندانهای مجاور و لثه را با تکنولوژی دندانپزشکی دیجیتال چکاپ کامل می کند. این اتفاق به صورت نادر رخ می دهد اما اطلاع از این که چه زمانی باید چکاپ انجام دهید می تواند باعث آسودگی خاطر شما شود.

تکنولوژی کدکم دندانپزشکی دیجیتال

ایمپلنت دندان به ندرت باعث بروز عوارض در انسان می شود اما با این حال در یک ایمپلنت موفق نیز ممکن است عوارض جزئی بروز دهد که باید حتما در رابطه با آن دندانپزشک خود را ملاقات کنید. یکی از عوارضی که می تواند باعث نگرانی شود، بروز عفونت در اطراف ناحیه ایمپلنت است این مشکل می تواند باعث سست شدن یا افتادن ایمپلنت شود؛ هرچند که احتمال عفونت حین عمل تقریبا صفر است چراکه در تکنولوژی دندانپزشکی دیجیتال و بخصوص استفاده از ایمپلنت یک روزه دندان یا ایمپلنت فوری فرصت ایجاد عفونت داده نمی شود. یکی دیگر از عوارض احتمالی انجام ایمپلنت دندان، آسیب به بافت یا اعصاب که باعث بی حسی ، درد یا سوزن سوزن شدن لثه، چانه، لب ها یا دندان های طبیعی شما شود نیز می تواند دلیلی روشن برای نیاز شما به مراجعه به دندانپزشک باشد. در صورتی که روی ناحیه کاشت فشار زیاد و غیر طبیعی وارد شود نیز باید به دندانپزشک مراجعه کنید چراکه این مسئله نیز می تواند باعث افتادن یا خرابی ایمپلنت شود. در صورتی که استخوان و لثه اطراف ایمپلنت شما نیز دچار عفونت باکتریایی شود باید فورا به دندانپزشک مراجعه کنید چراکه در غیر این صورت قطعا ایمپلنت خود را از دست خواهید داد.

مهم ترین نکته برای افرادی که ایمپلنت دندان انجام داده اند آن است که مراقبت های اولیه را به خوبی در خانه خود دنبال کنند و در مواقع لزوم با دندانپزشک خود در ارتباط باشند.

در طول انجام عمل ایمپلنت، دندانپزشک شما، بافت های سفت و نرم اطراف ایمپلنت را به خوبی مورد بررسی قرار خواهد داد، رسوبات جمع شده در اطراف محل کاشت را به طور کامل از دهان شما خارج می کند. در برخی از مواقع نیز ممکن است نیاز به اصلاح دندان نیش شما وجود داشته باشد تا میزان فشار بر روی ایمپلنت را به کمترین حد ممکن برساند. همچنین با استفاده از پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی دیجیتال و اسکن داخل دهانی وضعیت استخوان را بررسی می کند که اگر ریشه دندان داخل فک باقی مانده باشد با استفاده از درمان ریشه (عصب کشی) یا همان روت کانال آن را تخلیه کامل ریشه کند. توجه داشته باشید که استخوانی که قرار است میزبان ایمپلنت شما باشد باید به خوبی با ریشه مصنوعی درون دهان شما جوش بخورد و به همین دلیل است که دوره درمانی شما ممکن است چند ماه به طول بیانجامد. در صورتی که ریشه دندان شما دچار عفونت شده باشد یا استخوان کافی برای قرار دادن ایمپلنت شما وجود نداشته باشد، دندانپزشک از پیوند استخوان فک استفاده می کند و این مسئله دوره درمان بهبودی شما را طولانی تر می کند.

برای مطالعه بیشتر حوزه ضرورت پیوند استخوان در کاشت ایمپلنت دندان این مقاله را حتما مشاهده فرمایید.

توجه داشته باشید در بسیاری از موارد امکان نگهداری از ایمپلنت حتی پس از شکست آن نیز وجود خواهد داشت اما شرط اصلی برای این اتفاق آن است که فورا به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک شما می تواند بافت لثه و استخوان اطراف ایمپلنت را مجدد بسازد. به طور کلی ایمپلنت باید خارج شود تا بهبودی کامل انجام شود. پس از این اتفاق است که دندانپزشک شما می تواند ایمپلنت جدیدی را برای شما قرار دهد البته این کار را زمانی انجام خواهد داد که اطمینان حاصل کند بهبودی انجام شده است. در این مرحله نیز ممکن است به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. پیوند استخوان می تواند شانس موفقیت ایمپلنت را افزایش دهد. در این حالت اگر مجددا ایمپلنت با شکست مواجه شود، ممکن است نشان دهنده آلرژی باشد یا اینکه تراکم استخوانی شما برای این کار کافی نباشد اما این اتفاق با توجه به بررسی هایی که پیش از عمل انجام می شود، بسیار نادر است.

پیوند استخوان در ایمپلنت

یکی دیگر از مواردی که می تواند به شکست ایمپلنت شما بیانجامد، افزایش سطح فشار وارد شده بر آن است. دقت داشته باشید که ایمپلنت از فلز تیتانیوم ساخته می شود و مقاومت بسیار بالایی دارد. در سال های اخیر نیز با توجه به رشد تکنولوژی، مقاومت ایمپلنت بسیار بیش تر شده است. با این وجود در صورتی که در معرض فشارهای خارجی قرار بگیرد، ممکن است دچار شکستگی یا ترک شود. به همین دلیل در صورتی که دچار براکسیسم یا ساییدگی دندان یا همان دندان قورچه هستید، حتما با دندانپزشک خود در این رابطه صحبت کنید. استفاده از گاید دندان یا محافظ های دندان یا مراجعه به روانپزشک می تواند شما را در این مسیر یاری کند.

برای آگاهی بیشتر حوزه روش های مراقبت از ایمپلنت و افزایش طول عمر آن ، از شما دعوت می کنیم حتما این مقاله مفید را مطالعه فرمایید.

سخن آخر: آنچه باید برای دائمی بودن ایمپلنت دندان بدانید

به طور کلی زمانی که از ایمپلنت دندانی استفاده می کنید و هزینه ایمپلنت دندان را نیز متحمل شده اید پس باید مراقبت و نگهداری از آن را نیز همراستا با انتخاب متخصص ایمپلنت خوب مد نظر قرار دهید، چراکه قادر خواهید بود تا آن را برای یک عمر همراه خود داشته باشید چراکه مانند دندان طبیعی یک ریشه دندان محکم دارد؛ اما همانند دندان طبیعی نیز نیاز به مراقبت و نگهداری دارد. برای این کار یکسری دستورالعمل هایی وجود دارد که باید طبق توصیه دندانپزشک خود بدانید و البته رعایت کنید. بهداشت دهان و دندان خود را در اولویت قرار دهید. از فشار غیر متعارف به دندان پرهیز کنید مانند گاز زدن اشیاء یا با دندان درب قوطی باز کردن. سه بار مسواک زدن در روز و همچنین استفاده از نخ دندان برای شما یک الزام است. همچنین باید هر ۶ ماه یک بار چکاپ دندانپزشکی برای چک کردن شرایط ایمپلنت فراموش نشود. ایمپلنت دندان عملکردی مشابه با دندان های واقعی شما دارد و اگر از آن به خوبی مراقبت نکنید، مانند یک دندان طبیعی کارایی خود را از دست خواهد داد.

برای مطالعه بیشتر درباره دائمی بودن ایمپلنت دندان این مقاله لاتین را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button