ترمیم دندان شکسته چگونه انجام می شود؟

ترمیم دندان شکسته
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

شکستن، ترک خوردن یا ساییده شدن دندان می تواند بسیار دردناک باشد. دندان ممکن است از طرق مختلف آسیب ببیند و این آسیب ها بسته به نوع ضربه ای که به دندان وارد شده است می تواند جزئی یا سنگین باشد. اگر آسیب جدی باشد، راهی بجز مراجعه به دندانپزشک برای درمان آن وجود ندارد. در کوتاه ترین زمان، تنها کاری که شما باید انجام دهید، رفع درد و محافظت بیش تر از دندان و دهان است تا بتوانید به کمک آن از آسیب دیدگی بیش تر جلو گیری کنید.

شکستگی دندان می تواند ظاهر لبخند فرد را دچار مشکل کند و همچنین می تواند باعث ایجاد خراش در زبان شود. همچنین این امکان وجود دارد که به دلیل از دست دادن شکل ظاهری و نداشتن استحکام اولیه، شکستگی دیگری در دندان رخ دهد. از طرف دیگر، شکستگی دندان می تواند باعث ایجاد شکاف در دندان شود و در این حالت احتمال گرفتار شدن لقمه در دندان و در نتیجه پوسیدگی دندان و التهاب لثه نیز افزایش پیدا می کند. در این مقاله در رابطه با راهکار هایی که می تواند به ترمیم دندان شکسته کمک کند، توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

در صورت شکستن دندان چه باید کرد؟

در حالی که پزشکان برای رفع مشکل شکستگی دندان توصیه به درمان های خانگی نمی کنند اما راهکار هایی وجود دارد که می توانید به کمک آن ها از دندان و دهان خود محافظت کنید. بعد از این که دندان شکسته شد، طبق اعلام انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) باید دهان رو فورا با آب گرم بشویید و تمیز کنید. برای جلوگیری از خون ریزی فشار وارد کنید و برای جلوگیری از تورم بیش تر در محل آسیب دیدگی کمپرس یخ قرار دهید. در صورتی که تکه افتاده از دندان خود را پیدا کردید، آن را در گاز مرطوب بپیچید و همراه خود به دندانپزشک بیاورید.

در صورتی که دندان را به طور کامل از دست دادید از یک پد گازی استفاده کنید تا تاج دندان را بگیرید در صورتی که احساس کردید دندان کثیف شده است، می توانید آن را بشویید اما نباید آن را مالش دهید و هرگز از محلول تمیز کننده دیگری استفاده نکنید و در صورتی که بافت به دندان متصل باشد آن ها را جدا نسازید. بهتر است دندان را در یک لیوان شیر، محلول نمک یا آب قرار دهید. سعی کنید در بازه زمانی کمتر از ۳۰ دقیقه به دندانپزشک مراجعه کنید.

در صورتی که قسمتی از دندان شما شکسته است فورا آن را با آب گرم بشویید و برای جلوگیری از تورم هر چند دقیقه یک بار کمپرس سر را به قسمت خارج آن مالش دهید. می تواند مسکن و ضد التهاب نیز مصرف کنید. اما مطمئن شوید که از دوز مناسبی استفاده می کنید. روغن میخک نیز می تواند برای تسکین درد و همچنین جلوگیری از التهاب بسیار مناسب باشد چرا که این روغن حاوی اوژنول است.

برای محافظت از دهان پس از شکستن دندان چه کنیم؟

پس از شکستن دندان، یکی از آسیب پذیر ترین قسمت های بدن، زبان است پس فردی که دچار این حادثه شده است باید تلاش کند تا هنگام مراجعه به دندانپزشک، هیچ آسیبی به زبان خود وارد نکند. در صورتی که لبه دندان تیز شده باشد، می توان از موم دندان استفاده کرد و آن را روی لبه دندان قرار داد تا از بریده شدن زبان یا هر بافت دیگری در دهان جلو گیری کند. در صورتی که حجم بزرگی از دندان از بین رفته است اما، استفاده از موم توصیه نمی شود چرا که ممکن است آسیب بیش تری به دندان ها وارد شود. بسیاری از داروخانه ها کیت های موقت OTC را ارائه می کنند که حاوی موم دندان هستند.

یکی دیگر از نکاتی که حتما باید مد نظر قرار گیرد آن است که نباید با طرفی که دندان شکسته در آن قسمت قرار دارد چیزی بخورید و به طور کلی باید تلاش کنید تا هرگونه فشار و التهاب را از اطراف دندان دور کنید.

تماس با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری:

۰۲۱۲۲۲۱۴۰۰۴ – ۰۲۱۲۲۲۱۵۰۰۵

آسیب هایی که نیاز به درمان دارد و آن هایی که نیاز به درمان ندارد

بنا بر مطالعات صورت گرفته، شایع ترین شکستگی در میان دندان ها در دندان های آسیای بزرگ در فک پایین است و احتمالا به دلیل برخورد مداوم آن ها با دندان های آسیای بزرگ فک بالاست. با این حال هر دندانی می تواند با آسیب های مختلف شکسته شود. البته گاهی ممکن است دندان از قسمت پایینی که پشت لثه های پنهان شده است، ترک بخورد و تنها ایجاد حساسیت و التهاب را به همراه داشته باشد. با این وجود این دندانپزشک است که با استفاده از ذره بین یا حتی استفاده از اشعه ایکس می تواند عمق آسیب را متوجه شود.

هر ترک یا آسیبی به اندازه کافی جدی نیست که بتوان گفت قطعا به دمان نیاز دارد و برخی از آسیب ها کاملا رایج هستند. گاهی از اوقات ممکن است ترک صرفا به مینای دندان وارد شده باشد اما برای اینکه بتوانید عمق آسیب را متوجه شوید باید به دندانپزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که هیچ درمان خانگی موثری برای جلوگیری از آسیب های بیش تر به دندان و دهان وجود ندارد و لبه های تیز دندان می تواند بافت های نرم درون دهان را برش دهد و باعث ایجاد عفونت در دهان شود.

برخی از مواقع آسیب های وارد شده به دندان می تواند به ریشه آسیب وارد کند و در نتیجه منجر به از دست دادن کامل دندان خواهد شد.

در برخی از مواقع امکان صبوری در مراجعه به دندانپزشک وجود دارد اما باید به این نکته اشاره داشت که گاهی مراجعه به دندانپزشک باید فورا انجام شود. برای مثال اگر دندان شما به طور کامل از دهانتان خارج شده است، توصیه ADA آن است که فورا دندان را در جای خود قرار دهید و سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که خونریزی شدیدی دارید و درد شما غیر قابل تحمل شده است، شرایط شما اضطراری به شمار می رود.

معرفی روش های ترمیم دندان شکسته شده

انتخاب شیوه دمان به اندازه ترک یا شکستگی و محل آن بستگی دارد. برخی از روش های احتمالی عبارتند از:

  • پولیش دندان
  • پیوند
  • قرار دادن کانال ریشه و تاج
  • کشیدن دندان و ایمپلنت

در برخی از مواقع و به تشخیص دندانپزشک ممکن است ترک های سطحی نیازی به درمان نداشته باشند. اما دندانپزشک باید تلاش کند تا از راه های مختلف مانند درد بیمار و استفاده از اشعه ایکس، حفره ها را بررسی کند تا بتواند شیوه درمانی درست را پیش بینی کند.

استفاده از روکش (ونیر) برای ترمیم دندان

در صورتی که یکی از دندان های جلو شکسته باشد، روکش دندان باعث می شود تا دوباره سالم به نظر برسد. روکش دندان پوسته ای نازک از مواد کامپوزینی یا رزین به رنگ دندان است که تمام قسمت جلویی دندان را می پوشاند (دقیقا مانند ناخن های مصنوعی که تمام سطح ناخن شما را پوشش می دهد) البته با یک قسمت ضخیم تر که جایگزین قسمت شکسته دندان می شود.

پروسه ساخت روکش دندان ممکن است یک تا دو هفته زمان لازم داشته باشد چرا که نیاز به طی کردن مراحل آزمایشگاهی دارد. در این روش دندانپزشک ابتدا دندان را خیس می کند، سپس با مایعی چسبناک روکش را به دندان متصل می کند و با استفاده از نور چسپ را خشک می کند تا فورا به دندان بچسبد.

لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر می توانند دو راهکار زیبایی-درمانی کاربردی باشند.

پرکردن یا پیوند دندان های شکسته

در صورتی که فقط یک تکه کوچک از مینای دندان خود را بر اثر شکستگی از دست داده اید، دندانپزشک می تواند با استفاده از ابزارهای پر کنند، سطح آسیب را بپوشاند و دندان را ترمیم کند. در صورتی که دندان های جلویی آسیب دیده باشد و یا هنگام خنده دندان ها مشخص شود، دندانپزشک از روش باندینگ یا پیوند استفاده می کند که در آن از رزین کامپوزیت که به رنگ دندان است استفاده می شود.

باندینگ یک روش ساده است که به طور معمول نیازی به بی حس شدن دندان ندارد. در این روش نیز از ژل و مایع چسبنده استفاده می شود تا دندانپزشک بتواند رزین را به دندان بچسباند. سپس برای سخت شدن مواد استفاده شده، از پرتوی فرا بنفش استفاده می شود.

ترمیم دندان شکسته با ایجاد کانال ریشه

ترکی که عمیق تر از سطح دندان باشد، بدون تردید نیازمند ترمیم گسترده تری است. در برخی از مواقع ترک به سمت پالپ (مغز دندان) گسترش پیدا می کند که ممکن است به یک کانال ریشه نیاز داشته باشد. در حین عمل متخصص ریشه دندان، پالپ های ملتهب و آلوده را برداشته، داخل دندان را تمیز می کند و آن را با ماده ای لاستیکی پر می کند و با استفاده از ماده پرکننده یا تاج آن را می پوشاند. این روش در بسیاری از موارد کاربردی تر است و درد آن مشابه درد پرکردن دندان است.

برخی از دندان ها اما بیش از یک ریشه دارند، در این شرایط دندانپزشک باید با استفاده از سایر ریشه های دندان تلاش کند تا دندان را حفظ کند. به این حالت نیم بند گفته می شود.

کشیدن دندان و استفاده از ایمپلنت

همیشه نمی توان به ترمیم دندان آسیب دیده امید داشت. در برخی از مواقع ایجاد کانال برای ریشه نمی تواند دندان را نجات دهد. بسیاری از متخصصین ریشه، با توجه به عمق ترک ایجاد شده تعیین می کنند که آیا دندان باید از دهان خارج شود یا خیر. بر اساس مطالعات صورت گرفته در سال ۲۰۱۹، هرچه میزان عمق ترک ایجاد شده در دندان بیش تر باشد، احتمال کشیدن دندان نیز افزایش پیدا می کند. در بسیاری از موارد حتی اگر ترک به زیر خط لثه رسیده باشد، دندانپزشک کشیدن دندان را پیشنهاد می کند. در صورت کشیدن دندان، بدیهی است که توصیه دندانپزشک به متقاضی آن است که از ایمپلنت دندان استفاده کند چرا که همچون یک دندان طبیعی به نظر می رسد و عملکردی تقریبا مشابه دارد.

استفاده از تاج برای ترمیم دندان های شکسته

در صورتی که قسمت بزرگی از دندان شکسته یا دچار پوسیدگی شده باشد، دندانپزشک ممکن است بخش بزرگی از دندان را ساییده یا برش دهد و آن را با تاج یا کلاهکی شبیه به دندان که برای محافظت از دندان و بهبود ظاهر آن ساخته شده است، بپوشاند. تاج های دائمی را می توان از فلز های تمام رزین یا تمام سرامیک ساخت. تاج های تمام فلزی بسیار قوی تر هستند و تاج های رزینی شباهت بیش تری به دندان طبیعی دارند.

در صورتی که قسمت بالای دندان شسکته شود اما ریشه سالم مانده باشد، درمان گر می تواند یک کانال ایجاد کند و یک گیره که بتواند تاج را نگه دارد در آن جای گذاری کند. سپس این امکان به وجود می آید که تاج بر روی این گیره قرار گیرد. در طول درمان از این طریق حداقل دو بار مراجعه به دندانپزشک نیاز است چرا که دندانپزشک برای ساخت تاج دندان به انجام فعالیت های آزمایشگاهی نیاز خواهد داشت.

در مرحله اول مراجعه، دندانپزشک با بی حس کردن دندان، قسمت های مورد نظر را از بین می برد و مقدمات ایجاد پایه در دهان را فراهم می آورد و در پایان با اضافه کردن یک تاج موقت برای دندان از پایه ساخته شده محافظت می کند. برای ساخت تاج حدودا به سه هفته زمان نیاز خواهد بود بنابراین ویزیت دوم نیز در این بازه زمانی انجام خواهد شد. دندانپزشک تاج اولیه را از دهان خارج می کند و تاج ساخته شده را جایگزین می کند. با توسعه علم و فناوری و امکان استفاده از دستگاه های دیجیتالی، امکان ساخت تاج در همان جلسه اول نیز فراهم شده است.

به طور کلی راه های مختلفی برای درمان شکستگی دندان وجود دارد که دندانپزشک باید با توجه به مطالعات خود بر روی محل آسیب، تشخیص دهد کدام یک از راهکارها می تواند برای بیمار مفید تر واقع شود. توصیه اکید بر آن است که در صورت بروز این مشکل برای شما، حتما در سریع ترین زمان با یک دندانپزشک دیدار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button