برای زود جوش خوردن ایمپلنت چه شرایطی لازم است؟

زود جوش خوردن ایمپلنت
ایمپلنت

اشتراک‌گذاری

در طول سال های اخیر، ایمپلنت دندان توجه بسیاری را به خود جلب کرده است و نقش ویژه ای در علوم دندانپزشکی برای جایگزینی دندان های از دست رفته پیدا کرده است. در همان ابتدای به وجود آمدن علم ایمپلنت دندان، جایگزین بسیار مناسبی برای بریج و دندان های مصنوعی به وجود آمد و امروزه کاملا روشن است که ایمپلنت دندانی دوام بسیار بالایی نسبت به رقبای خود دارد. ایمپلنت دندان با نرخ موفقیت ۹۵% یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته است. ایمپلنت دندان، در صورتی که به خوبی از آن مراقبت شود، می تواند تا سال ها مقاوم باشد و نیاز بیمار را به خوبی برطرف سازد.

امروزه نیز با کمک دندانپزشکی دیجیتال می توانید نتایج ایمپلنت دندان را بسیار دقیق تر و مناسب تر تجربه کنید. از طرفی به کمک دندانپزشکی دیجیتال به مراتب درد کمتری را حس می کنید و بهبودی پس از ایمپلنت دندان سریع تر رخ می دهد. همین موارد باعث استقبال از دندانپزشکی دیجیتال در سال های اخیر شده است.

ایمپلنت دندان در چند مرحله انجام می شود و مراحل ابتدایی انجام عمل ایمپلنت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. دندانپزشک باید بتواند به خوبی شرایط کاشت را انجام دهد تا ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش بخورد. اگر شرایط بهداشت دهان و دندان فرد به خوبی رعایت شده باشد، یک دوره ۳ تا ۵ ماهه برای بهبودی کافی است و البته عوامل مختلفی می تواند بر شرایط بهبودی سریع تر بیماران دخیل باشد که رعایت بهداشت و تغذیه مناسب بالاترین تاثیر را در آن خواهد داشت. در صورتی که چنین اتفاقی رخ ندهد، ایمپلنت با شکست روبرو خواهد شد. یکی از مهم ترین مراحلی که باید در نظر داشت، مرحله جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک است که در ادامه توضیحاتی در رابطه با آن ارائه خواهیم کرد.

ایمپلنت یک روزه دندان

ایمپلنت دندان چگونه به بافت استخوان طبیعی جوش می خورد

کشف رابطه میان پیوند استخوان با تیتانیوم در سال ۱۹۷۰ بود که سبب به وجود آمدن ایده استفاده از ایمپلنت دندان شد. تیتانیوم و آلیاژ های آن مشهورترین و پرکاربرد ترین فلزاتی هستند که در انجام ایمپلنت دندان مورد استفاده قرار می گیرند. در بسیاری از وسایل و تجهیزات پزشکی نیز از تیتانیوم استفاده می شود همچنین در مفاصل و استخوان ران نیز از همین فلز استفاده می شود.

شباهت های بسیار زیادی بین عملکرد دندان طبیعی فرد و ایمپلنت دندانی وجود دارد و تفاوت های آن بسیار اندک است. دندان های طبیعی و ایمپلنت هر دو به استخوان آلوئولار متصل می شوند که دقیقا زیر لثه و بالای استخوان فک قرار دارد. دندان های طبیعی با استفاده از رباط های پریودنتال که از داخل ریشه دندان عبور می کنند و به برجستگی آلوئول می رسند و سپس به توده استخوانی متصل می شوند. این رباط ها که از الیاف کلاژن ساخته شده اند، از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند.

ریشه ایمپلنت به هر ترتیب از نظر فیزیکی و شیمیایی با بافت استخوان پیوند برقرار می کند و به محکم ترین شکل ممکن با آن جوش می خورد و پس از این برقراری پیوند است که مانند یک ریشه دندان معمولی عمل می کند و سپس یک تاج مصنوعی با شباهت بسیار زیاد به دندان های واقعی روی آن قرار می گیرد. نکته ای که وجود دارد این است که پروسه ایمپلنت دندان قدری طولانی است که همین امر موجب شده است که افراد برای کاشت ایمپلنت دیرتر اقدام کنند که متاسفانه باعث تحلیل لثه شان خواهد شد. از طرفی لثه سالم از شرایط ایمپلنت دندان می باشذ. خوشبختانه با کمک ابزارهای دیجیتال شرایط برای ایمپلنت یک روزه دندان فراهم است و در صورت  داشتن شرایط لازم می توانید در طی یک روز ایمپلنت دندان خود را انجام دهید.

ایمپلنت دندان برای جای دندان های خالی

برای مطالعه بیشتر در حوزه ایمپلنت دندان و خطرات بعد از ان مقاله مهم ترین ریسک های کاشت ایمپلنت را مطالعه نمایید.

همجوشی استخوان با ایمپلنت دندان چیست؟

انسئواینتگریشن اصطلاحی است که در هنگام بحث در مورد درمان ایمپلنت دندان استفاده می شود اما این یک اصلاح کم تر شناخته شده برای بیماران است. استخوان سازی یک اصلاح پزشکی است که برای توصیف فرآیند پیوند میان استخوان و ایمپلنت برای بیمارانی که در حال بهبودی هستند استفاده می شود.

زمانی که استخوان سازی اتفاق می افتد، ایمپلنت به بخشی از بدن تبدیل می شود و با استخوان فک و لثه یکی می شود. بافت های فک اطرف ایمپلنت رشد می کنند و ثبات بسیار بیش تری را ایجاد می کنند. استخوان سازی فرایندی است که برای موفقیت در درمان ایمپلنت دندان ضروری است. بدون پیوند استخوان، ایمپلنت دندان هرگز امنیت کافی را نخواهد داشت و با شکست روبرو می شود.

جوش خوردن سریع ایمپلنت به استخوان فک

اگر برایتان سوال است که آیا ایمپلنت دندان دائمی است؟ باید بگوییم تدوام و سلامت ایمپلنت به نگهداری صحیح و زعایت مراقبت های بعد از آن بستگی دارد.

چند نکته برای زود جوش خوردن ایمپلنت

زمانی که ایمپلنت دندان درون لثه فرد قرار می گیرد، به طور طبیعی به زمان نسبتا زیادی نیاز خواهد داشت تا به طور کامل با استخوان فک جوش بخورد. معمولا ۳ تا ۵ ماه زمان لازم خواهد بود تا ایمپلنت دندان به طور کامل به استخوان لثه پیوند برقرار کند. جوش خوردن استخوان و ایمپلنت در یک روند طبیعی به خودی خود اتفاق می افتد و همه چیز به سلامت کلی دهان و دندان بیمار بستگی دارد. با همه این تفاسیر عادات و رفتارهایی وجود دارد که می تواند در مسیر استخوان سازی وقفه ایجاد کند. بنابراین بیماری که از روش ایمپلنت دندان استفاده می کند، برای سلامت خود و سرمایه ای که پرداخت کرده است، باید همه دستورالعمل ها را به درستی اجرا کند.

برای زود جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک می توانید از ایمپلنت دیجیتال دندان نیز کمک بگیرید که از مهم ترین مزایای ایمپلنت دیجیتال می توان به   ظاهر طبیعی دندان، عملکرد مشابه با دندان، عدم نیاز به مراقبت های ویژه، تحریک استخوان فک، حفظ ساختار آن و دوام بالای آن اشاره کرد. لازم به ذکر است که  دوره بهبودی در روش دیجیتال به ۵ تا ۷ روز می رسد که راحتی و آسایش را برای بیمار فراهم می آورد.

برخی از مهم ترین نکاتی که می تواند در روند استخوان سازی و زودتر جوش خوردن ایمپلنت موثر باشد را در ادامه معرفی کرده ایم. دقت داشته باشید که هر یک از آن ها در کنار دستوراتی که دندانپزشک به صورت اختصاصی در اختیار شما قرار می دهد می تواند ضامن موفقیت ایمپلنت دندانی شما باشد:

  • برای جلوگیری از عوارض مربوط به قرار دادن ایمپلنت دندان، حتما از یک دندانپزشک حرفه ای برای انجام پروسه خود استفاده کنید.
  • طبق دستورات پزشک حتما از آنتی بیوتیک ها استفاده کنید.
  • استفاده از دهان شویه های ضد باکتری را برای جلوگیری از رشد باکتری ها در دهان خود را در دستور کار قرار دهید.
  • حداقل از دو هفته قبل از انجام ایمپلنت دندان تا مدت مشخصی که پزشک به شما اعلام خواهد کرد پس از انجام عمل مانع رسیدن الکل به دهان خود شوید و از دخانیات استفاده نکنید.
  • برای جلوگیری از احتمال پوسیدگی و عفونت حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید در روزهای اولیه پس از انجام عمل نباید به صورت مستقیم محل جراحی را مسواک بزنید
  • برنامه ریزی دقیقی که توسط دندانپزشک در اختیار شما قرار گرفته است را به درستی اعمال کنید
  • هرگونه عوارض جانبی غیر معمول را فورا به پزشک خود اطلاع دهید.
  • برای رعایت بهتر بهداشت دهان از آب نمک برای شستشوی دهان استفاده کنید
  • از انجام ورزش های حرفه ای و سخت برای مدتی بپرهیزید
مدت زمان جوش خوردن ایمپلنت به لثه

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

افزایش مصرف کالری برای زودتر جوش خوردن ایمپلنت

پس از انجام عمل ایمپلنت دندان، برای ترمیم بافت های لثه در ناحیه ای که عمل جراحی بر روی آن انجام شده است، بدن به صرف انرژی بیشتری نیاز دارد. در دوره بهبودی، درصد قابل توجهی از کالری که روزانه مصرف می کنید برای ترمیم بافت لثه مصرف می شود. از طرف دیگر بخشی از انرژی نیز صرف ترمیم استخوان های فک و البته سایر بافت های آسیب دیده خواهد شد. بهترین کمکی که می توانید به بدن خود داشته باشید آن است که مصرف کالری روزانه خود را افزایش دهید تا بدن شما بتواند انرژی لازم برای ترمیم را داشته باشد. تعیین اینکه چه مقدار کالری بیشتر باید مصرف کرد کار ساده نیست اما به طور میانگین می توان گفت که اضافه کردن ۴۰۰ تا ۵۰۰ کالری در روز نسبتا می تواند در تامین انرژی مورد نیاز کافی باشد. در نظر داشته باشید که معمولا این افزایش میزان مصرف کالری به اضافه وزن منجر نخواهد شد چراکه بدن شما بدون نیاز به تحرک، فعالیت بیشتری برای ترمیم بافت آسیب دیده انجام می دهد و از همین رو متابولیسم بدن افزایش پیدا می کند.

بهترین راه برای افزایش کالری آن است که اطمینان داشته باشید به طور نسبی کالری را در زمان های مختلف روز تقسیم کنید. بنابراین بهتر است که در هر وعده غذایی ۱۰۰ تا ۲۰۰ کالری اضافه به صبحانه، ناهار و شام خود اضافه کنید. استفاده از برخی خوراکی هایی که انرژی مناسبی ایجاد می کنند نیز می تواند به شما در این مسیر کمک کند. گرانولا، آووکادو، آجیل، میوه خشک، کره بادام زمینی و پنیر از جمله این موارد هستند.

زمانی که از افزایش میزان کالری روزانه صحبت می کنیم، منظور آزادی کامل در مصرف نیست. باید دقت داشته باشید که استفاده از مواد قندی زیاد می تواند منجر به افزایش شانس ابتلا به دیابت شود و این مسئله خود یکی از عواملی است که می تواند باعث کاهش قدرت بدن در ترمیم بافت ها و همچنین جوش خوردن ایمپلنت شود. از طرفی فرد بیمار در طول مدت درمان باید چربی خون خود را نیز کنترل کند چراکه این افراد نیز با مشکل پیوند خوردن استخوان و ایمپلنت دندان روبرو خواهند شد. نکته دیگر در رابطه با این موضوع آن است که باید ایمنی داخلی بدن خود را در بالاترین سطح ممکن نگه دارید و از خوراکی هایی که ایمنی بدن را به هر ترتیب به خطر می اندازند دوری کنید. ضعف سیستم ایمنی بدن یکی از مواردی است که به شدت جوش خوردن ایمپلنت را تحت تاثیر قرار می دهد.

تغذیه سالم بعد از ایمپلنت دندان

پیوند استخوان فک در ایمپلنت عملی است که توسط جراح فک و دندان بر روی استخوان فک بیمار انجام میشود و هدف از انجام این عمل جراحی، ترمیم و بازسازی استخوان فک است. بیمارانی که نواقصی در استخوان فک آنها وجود دارد  و یا دچار تحلیل لثه میشوند تنها با انجام این جراحی است که میتوانند به ترمیم استخوان فک خود بپردازند و نواقص آن را برطرف کنند. 

افزایش مصرف پروتئین برای زودتر جوش خوردن ایمپلنت

درحالی که بسیاری از مردم بر این باور هستند که افزایش مصرف کلسیم در استخوان سازی اهمیت بسیار زیادی دارد، باید به این نکته اشاره کرد که کلسیم تنها ماده مغذی برای استخوان سازی نخواهد بود. استخوان برای رشد و تراکم بیشتر به ویتامین D، منیزیم و فسفر نیز نیاز خواهد داشت. پروتئین نیز به همین مقدار برای استخوان سازی لازم است. به طور خاص کلسیم با کمک پروتئین در بدن جذب می شود. لیزین را می توان اسید آمینه ای دانست که در جذب کمک بسیار زیادی می کند بنابراین باید اطمینان داشته باشید که حداقل یک وعده غذایی شما حاوی اسید آمینه باشد. ماهی تن، پنیر سویا (توفو)، گوشت گاو، بوقلمون و پنیر پارمزان چند ماده غذایی سرشار از لیزین هستند.

پروتئین نه تنها به بدن در جذب کلسیم کمک می کند، بلکه به ساخت بافت های بدن نیز کمک می کند. این بدان معنی است که پروتئین به عنوان یک عنصر سازنده برای تشکیل لثه و سلول های جدید در ساختار استخوان فک مورد استفاده قرار می گیرد. افزایش پروتئین می تواند به انتشار مواد شیمیایی مورد نیاز برای رشد نیز کمک کند. در حالی که گوشت و پنیر منابع مناسبی برای دریافت پروتئین هستند، ماست، تخم مرغ، پنیر کوکتی و کینوا نیز همین خصوصیت را دارند. بهتر است یک وعده غذایی سرشار از پروتئین داشته باشید.

زمانی که عمل ایمپلنت دندان را انجام دادید، زمان آن خواهد رسید که به بدن خود کمک کنید تا هرچه سریع تر بهبودی شما حاصل شود. یک دندانپزشک حرفه ای و مطمئن می تواند به شما این اطمینان را بدهد که پروسه عمل به خوبی انجام شده است و عمل جوش خوردن ایمپلنت و استخوان فک به خوبی انجام خواهد شد. از طرف دیگر شما نیز موظف هستید تمامی نکاتی که پس از عمل جراحی به شما توصیه می شود را به دقت انجام دهید. استفاده از کالری بیش تر در زمان بهبودی و همچنین افزایش مصرف پروتئین روزانه سبب خواهد شد تا پروسه جوش خوردن ایمپلنت با سرعت بیش تری انجام شود. به طور متوسط شما به ۳ تا ۵ ماه زمان نیاز خواهید داشت تا ایمپلنت به طور کامل در لثه شما جوش بخورد و آماده پذیرش دندان تازه شما باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button