دندانپزشکی دیجیتال و مزایای آن


دندانپزشکی دیجیتـال دندان دکتـر نوشیـن نصیـری

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟ مزایای دندانپزشکی دیجیتال چیست؟ کاربرد تکنولوژی جدید دندانپزشکی در چه حوزه هایی است؟

دندانپزشکی دیجیتال یکی از بارزترین نمونه‌های نفوذ تکنولوژی در علم پزشکی است. به طور کلی منظور از Digital Dentistry استفاده از فناوری‌های دیجیتال به منظور بهبود و تسریع پروسه‌های درمانی در حوزه دندانپزشکی است.

با کمک جدیدترین فناوری دیجیتال (CAD-CAM)، امکان انجام تمامی خدمات دندانپزشکی به شیوه‌ای کاملا مدرن فراهم شده است.

ایمپلنت دیجیتال دندان از مهم ترین خدمات دندانپزشکی دیجیتال است که با تسریع کاشت دندان، درد کمتر و عدم نیاز به برش و بخیه در هنگام ایمپلنت به کمک افراد آمده است. در ویدئو زیر با نمونه ای واقعی از ایمپلنت دیجیتال در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری آشنا می‌شوید.

در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نصیری، تیمی از تخصص‌های مختلف دندانپزشکی در کنار هم کمک می‌کنند تا بهترین خدمات دندانپزشکی را به شما ارائه دهند.

چنانچه فرصت مطالعه کل محتوای مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله و مطالعه آن، به اطلاعات مختصر و مفیدی دست پیدا کنید.

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

اگر اخیراً به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه کرده باشید، ممکن است عبارت «کلینیک دندانپزشکی دیجیتال» یا «استفاده از فناوری‌های دیجیتال» را بر روی تابلوها یا بروشورها دیده باشید. بسیاری از افراد جامعه نمی‌دانند که دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه کاربردهایی دارد.

استفاده از این فناوری‌های برای امور مختلفی اعم از طراحی و کاشت ایمپلنت، لیزر دندان، طراحی لبخند، کامپوزیت دندان و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی می‌توان آن را بکارگیری فناوری‌ها و تکنولوژی‌های دیجیتالی در فرآیند درمانِ مشکلات دهان و دندان دانست. در شیوه‌های سنتی از ابزارها و لوازم مکانیکی یا الکترونیکی استفاده می‌شود که به صورت دستی هدایت می‌شوند و به همین جهت امکان بروز خطای انسانی در آن‌ها بسیار بیشتر است.

اما در دندانپزشکی digital، عموماً از ابزارها و فناوری‌هایی استفاده می‌شود که به کمک کامپیوتر هدایت می‌شوند و لذا دقت آن‌ها بسیار بیشتر از نمونه‌های فعلی است. از طرفی استفاده از این فناوری‌ها امکان پیش بینی رویه‌ی درمانی را فراهم می‌کند و می‌تواند نتایج را قبل از شروع فرآیند درمان به ما نشان دهد.

دندانپزشکی دیجیتـال دکتـر نوشیـن نصیـری

در این شیوه درمانی از تجهیزات و فناوری‌های مختلفی استفاده می‌شود که در نهایت منجر به افزایش دقت، کاهش زمان، بهبود نتیجه و کیفیت در رویه‌ی درمان بیمار می‌شود

از طرفی با استفاده از این فناوری‌ها می‌توان تصاویر سه بعدی را از فضای دهان و فک بیمار تهیه کرد و با کمک آن انواع روکش و لمینت سرامیکی یا ونیر کامپوزیتی را به شکل دلخواه طراحی نمود. تشخیص مشکلات دندان و فک، تهیه تصاویر لازم برای عمل‌های جراحی و اقدامات درمانی، لیزر دندان‌ها و… از مزایای دندانپزشکی دیجیتال هستند.

همین موضوع سبب شده تا بسیاری از افراد به سمت این شیوه درمانی گرایش پیدا کنند اما متاسفانه بسیاری از مردم در این رابطه اطلاعات کافی را ندارند. اگر شما هم جزو این افراد هستید، بهتر است ما را انتهای این متن همراهی کنید چرا که قصد داریم شیوه ی دیجیتال را زیر ذره بین نقد و بررسی خود قرار دهیم.

همین موضوع سبب برتری دندانپزشکی دیجیتال نسبت به روش سنتی شده است.

دندانپزشکی دیجیتال چیست

موارد کاربرد دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال در واقع محدود به حیطه‌ی خاصی نمی‌شود و می‌تواند بخش‌های مختلفِ رشته‌ی دندانپزشکی را در بر بگیرد که این موضوع با میزان نفوذ تکنولوژی و نوع آن همبستگی دارد. از این فناوری‌ها در موارد مختلفی اعم شناسایی پوسیدگی دندان، ایمپلنت، طراحی لبخند و… استفاده می‌شود که هر کدام دارای اصول و شیوه متفاوتی است.

ما در ادامه مطرح‌ترین کاربردهای فناوری دیجیتال در علم دندانپزشکی را برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم که هر کدام به نحوی موجب بهبود فرآیند درمانی شده‌اند.

بهترین دندانپزشک زیبایی چه ویژگی هایی دارد را در این مقاله از سایت دکتر نصیری بخوانید.

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت  را می‌توان یکی از محبوب‌ترین شیوه‌های درمانی دانست که مشکل بی‌دندانی را برای انسان برطرف کرده است. این شیوه درمانی تا چند سال قبل به صورت دستی انجام می‌شد و رویه ایمپلنت‌گذاری و کاشت، با صلاح دید متخصص صورت می‌گرفت. اما امروزه ایمپلنت دیجیتال دندان طرفداران بیشتری دارد.

در این شیوه با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، ابتدا وضعیت دهان و استخوان‌های فک بیمار بررسی می‌شود و پس از آن براساس محاسبات دقیقی که توسط کامپیوتر صورت می‌گیرد، محل دقیق ایمپلنت‌ و زاویه آن مشخص می‌شود.

این موضوع سبب می‌شود تا ایمپلنت جای‌گذاری شده از هر لحاظ بهینه و مناسب باشد و به همین جهت بیشترین بازدهی را برای بیماران خواهد داشت. مجموع این موارد سبب شده است تا محبوبیت این شیوه درمانی روز به روز بیشتر شود.

آیا تصوری از ایمپلنت دندان بدون درد و خونریزی دارید؟ در ویدئو زیر می توانید مراحل ایمپلنت دیجیتال دندان بدون درد و خونریزی را در کلینیک دکتر نصیری ببینید:

تکنولوژی CAD/CAM (کد کم)

فناوری کد کم در دندانپزشکی را می‌توان جزو پیشرفته‌ترین و البته مناسب‌ترین جنبه‌های نفوذ تکنولوژی در علم دندانپزشکی دانست که به کمک آن می‌توان فرآیند ساخت ریستوریشن‌های دندانی را بسیار ساده‌تر نمود. منظور از فناوری CAD در واقع Computer Aided Design یا همان طراحی به کمک کامپیوتر و منظور از فناوری CAM در واقع Computer Aided Manufacturing یا ساخت به وسیله کامپیوتر است.

به وسیله فناوری CAD/CAM می‌توان تصویربرداری داخل دهانی را انجام داد و اطلاعات بسیار دقیقی در مورد وضعیت استخوان‌های فک، ساییدگی دندان، جایگاه ریشه دندان‌ها و… کسب کرد.

از طرفی می‌توان به وسیله این فناوری بسیاری از ریستوریشن‌های دندانی اعم لمینیت، وینر، بریج، روکش و… را طراحی و پیاده‌سازی کرد. مزیتی که در این تکنولوژی وجود دارد، افزایش دقت به شیوه‌ای حیرت‌انگیز است.

این دقت موجب می‌شود تا تمام ریستوریشن‌ها دقیقاً مطابق با نیاز و ساختار دهان بیمار ساخته شوند. از طرفی میزان دقت و البته سرعت این تکنولوژی سبب شده تا در اقدامات دیگری همانند ایمپلنت فوری مورد استفاده قرار بگیرد زیرا به کمک آن می‌توان در کمترین زمان ممکن روکش‌های دندانی را آماده نمود.

تصویر برداری داخل دهان در دندانپزشکی دیجیتال

از مزایای لمینت دیجیتال دندان این است که بیمار کاملا میتواند نتیجه نصب لمینت دندان را پیش از انجام آن مشاهده کرده و در صورتی که باب میل او بود اقدام به انجام آن نماید یا در صورت نیاز به اصلاح آن را ویرایش کنید.

CBCT و تصویر برداری داخل دهان

یکی از مهم‌ترین وجوه دندانپزشکی دیجیتال، تصویر برداری داخل دهان است. این روش به دندانپزشکان کمک می‌کند تا نواقص و مشکلات داخل دهان را به شیوه‌ای بهتر و دقیق‌تر مشاهده نمایند. استفاده از چنین فناوری هایی، می‌تواند مشکلات پنهانِ موجود در دهان و دندان را نشان دهد.

از طرفی این تکنولوژی‌ها تشعشعات مختلف عکس برداری‌های قدیمی را ندارند و می‌توانند خطاهای انسانی را به حداقل رسانده و هزینه‌های بیمار را هم کاهش دهند.

بدین منظور از فناوری‌ها مختلفی برای تصویر برداری داخل دهان استفاده می‌شود که از جمله آن می‌توان به انواع سی تی اسکن داخل دهانی و رادیو گرافی‌های دیجیتالی اشاره نمود هر کدام اطلاعات مختلفی را ارائه می‌دهند.

CBCT یکی از انواع سی تی اسکن‌های محبوب است که در بخش‌های مختلفی از داندانپزشکی شامل تعیین جایگاه دقیق ایمپلنت، تشخیص اختلالات مفصلی، کانال های عصبی، جایگاه سینوس، تشخیص تومور برای فک، تعیین ارتفاع و ضخامت استخون و ….  مورد استفاده قرار می‌گیرد.

CCD/CMOS و PSP دو تکنولوژی محبوب دیگر هستند که برای رادیوگرافی و تهیه عکس‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند با دقت زیادی پوسیدگی‌های دندانی را تشخیص دهد. این تکنولوژی‌ها نه تنها موجب سهولت در کار می‌شوند، بلکه در زمان و انرژی بیماران صرفه جویی کرده و فرآیند درمان را بهبود می‌بخشند.

تصویر برداری از داخل دهان در دندانپزشکی دیجیتال

مراحل اسکن دیجیتال دندان را در این مقاله مطالعه کنید.

طراحی لبخند

طراحی لبخند یکی از مهم‌ترین جنبه‌های دندانپزشکی زیبایی است که متقاضیان بسیار زیادی دارد. تا قبل از نفوذ تکنولوژی‌ها در علم دندانپزشکی، این کار بر اساس فرضیات و صلاح دید دندانپزشک انجام می‌شد که طبیعتاً با خطاهای انسانی همراه بود. اما امروزه با وجود تکنولوژی‌های منحصر به فرد و وجود نرم‌افزارهای ویژه، دیگر چنین خطاهایی مشاهده نمی‌شود.

بر این اساس، دندانپزشکان می‌توانند با کمک تجهیزات و نرم‌افزارهای مخصوصی اقدام به طراحی لبخند نمایند و قبل از انجام پروسه درمانی، نتیجه آن را به بیمار نشان دهند.

این موضوع سبب می‌شود تا بیمار قبل از پروسه درمانی، از نتیجه آن مطلع شود و مطابق نیاز خود تغییرات لازم را درخواست نماید. مجموع این موارد سبب شده تا طراحی لبخند دیجیتال به محبوبیت بسیار بالایی برسد و بیماران زیادی به سمت آن گرایش پیدا کنند.

با توجه به متن بالا طراحی لبخند با نرم افزارهای پیشرفته در کلینیک دکتر نصیری انجام می‌شود. در ویدئو زیر یک نمونه واقعی از طراحی لبخند دیجیتاال مراجعه کننده دکتر نصیری را می‌بینید:

لیزر دندان

لیزر را می‌توان جزو محبوب‌ترین ابزارها در دندانپزشکی دیجیتال دانست. این وسیله میزان دقت در پروسه‌های مختلف درمانی را افزایش می‌دهد و خطا را به حداقل می‌رساند. لیزرها کمترین آسیب را به بافت‌های کناری می‌زنند و می‌توانند دقت بسیار زیادی داشته باشند. این موضوع سبب می‌شود تا درد و خونریزی بیمار در حین درمان به حداقل میزان ممکن رسیده و سریع‌تر بهبود یابد.

این مزیت سبب شده تا لیزر در حوزه‌های مختلف دندانپزشکی نظیر پروستودنتیک، پریودنتیک، اقدامات عمومی دندانپزشکی و اندودنتیک جراحی‌ها کاربرد داشته باشد. ناگفته نماند که تنوع موجود در لیزرها بسیار زیاد بوده و هر کدام از آن‌ها برای دسته‌ای از اقدامات مورد استفاده قرار می‌گیرند و همین موضوع هم آن‌ها را تخصصی‌تر کرده‌ است.

قبل از اصلاح طرح لبخند و بعد از آن در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری

نقاط ضعف و قوت دندانپزشکی دیجیتال

بدیهی است که هر تکنولوژی جدیدی که ظهور می‌کند، نقاط ضعف و قوتی را با خود دارد که میزان نفوذ آن را مشخص می‌کند. دندانپزشکی دیجیتال و فناوری‌های زیر مجموعه‌ی آن هم از این قاعده مستثنی نیستند.

البته بیشتر فناوری‌های حوزه دندانپزشکی، به جهت کاهش خطا و مشکلات موجود در این حیطه ایجاد شده‌اند و به همین دلیل نقاط قوت آن‌ها بیش از نقاط ضعف‌شان است. ما در ادامه مروری کوتاه بر این موضوع داشته ایم.

نرم افزار طراحی لبخندDSD، طراحی با استفاده از کامپیوتر است که در آن از فناوری های دیجیتال استفاده میشود.

نقاط قوت دندانپزشکی دیجیتال

همانگونه که اشاره کردیم، دندانپزشکی دیجیتال خود به جهت رفع مشکلات و خطاهای موجود در علم دندانپزشکی ایجاد شده و به همین سبب نقاط قوت آن بسیار بیشتر از نقاط ضعف است. به طور کلی استفاده از تکنولوژی‌ها و فناوری‌ها دیجیتال سبب می‌شود تا فرآیند درمان بیماران با دقت بسیار بیشتری همراه باشد.

از طرفی این فناوری‌ها میزان خطا را به حداقل می‌رسانند و امکان پیش بینی نتایج (در برخی از موارد) را فراهم می‌کنند. این فاکتورها منجر به بهبود کیفیت پروسه درمانی شده و رضایت بیماران را افزایش می‌دهد. در کنار این موارد استفاده از این تکنولوژی‌ها می‌تواند درد بیماران را کاهش داده و سرعت بهبودی را هم افزایش دهد که این موارد خود منجر به کاهش اضطراب و نگرانی بیماران در رابطه با اقدامات درمانی می‌شود.

کاهش هزینه‌های درمانی از بارزترین مشخصه‌های استفاده از دندانپزشکی دیجیتال است که بسیاری از بیماران درک صحیحی از آن ندارند. به طور کلی هزینه خدمات دیجیتال تا حدی بیشتر از خدمات سنتی است و به همین جهت بیماران تا حدودی آن را در صدر انتخاب‌های خود قرار نمی‌دهند.

اما استفاده از این شیوه‌های درمانی موجب افزایش دقت و کاهش خطاهای انسانی می‌شود که می‌تواند ماندگاری و طول عمر بسیاری از اقدامات درمانی نظیر ایمپلنت و بریج دندان را افزایش دهد. این موضوع به نوبه خود مانع از هزینه مجدد و اتلاف زمان بیماران می‌شود و از این طریق هزینه‌های آنان را کاهش می‌دهد.

اینفوگرافی برای مزایای دندانپزشکی دیجیتال در بخش ایمپلنت

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

همانگونه که اشاره کردیم استفاده از فناوری‌های مختلف سبب بهبود و افزایش کیفیت اقدامات درمانی شده است. این تغییرات مثبت عموماً در وجوه مختلفی نظیر کاهش زمان، افزایش دقت، کاهش درد و اضطراب و… نمود پیدا کرده‌اند.

این مزایا عموماً هم شامل حال پزشک و هم شامل حال بیمار می‌شود و به همین جهت است که رویه کلی درمان برای هر دو طرف بهینه‌تر می‌شود. ما در ادامه مروری بر مهم‌ترین مزایای دندانپزشکی دیجیتال داشته‌ایم. این مزایا عموماً برای اغلب تکنولوژی‌های حوزه دندانپزشکی صادق بوده و رویه را برای بیمار و متخصص ساده‌تر کرده است.

با این اوصاف گستره‌ی مزیت‌های دندانپزشکی دیجیتال می‌تواند بسیار وسیع‌تر باشد که ممکن است گاه محدود به یک فناوری بخصوص باشد. ولی ما در این مطلب صرفاً موارد شاخص را برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم.

دقت بیشتر

یکی از اصلی‌ترین و البته شاخص‌ترین مزیت‌هایی که دندانپزشکی دیجیتال دارد، افزایش دقت در اقدامات درمانی است. فناوری‌های دیجیتال در هر حوزه‌ای که دخیل باشند، موجب افزایش دقت آن می‌شوند. همین مورد به عاملی تبدیل شده تا بسیاری از بیماران و متخصصان، استفاده از این تکنولوژی‌ها را اولویت خود قرار دهند.

در این رابطه می‌توانیم به قالب گیری دیجیتال اشاره کنیم. در گذشته از روش‌های سنتی و با استفاده از خمیر‌های مختلف قالب‌هایی از ساختار دهان یا دندان‌ها آماده می‌شد. این قالب‌ها بعداً به دلیل تغییر حجم خمیرِ بکار رفته، دچار خطا‌های مختلفی می‌شدند.

اما امروزه با استفاده از اسکن داخل دهانی، تصاویر دقیقی از فضای دندان‌ها تهیه می‌شود که جزئیات را تا حد یک میکرون هم نمایش می‌دهد. این موضوع سبب شده تا قالب‌های ساخته شده با آن، کیفیت بسیار بالایی داشته باشند.

البته این موضوع تنها محدود به حیطه‌ی قالب گیری نمی‌شود. ایمپلنت، ساخت بریج، روکش، پروتز‌های ثابت و متحرک، جراحی و… همگی حوزه‌هایی از دندانپزشکی هستند که به واسطه بکار گیری فناوری‌های مختلف، دقت بسیار بالایی را کسب کرده‌اند. این موضوع خود سر آغاز دیگر مزایای دندانپزشکی دیجیتال است.

افزایش سرعت و صرفه جویی در زمان

از دیگر مزایای دندانپزشکی دیجیتال می‌توان به افزایش سرعت اشاره نمود که در کنار سایر فاکتور‌ها موجب صرفه جویی در زمان می‌شود. با استفاده از این فناوری ها، پزشکان می‌توانند بسیار سریع‌تر از قبل مشکلات را تشخیص داده و تصاویر و نمونه‌های لازم را آماده نمایند.

این موضوع سبب می‌شود تا هم زمان کمتری از متخصص گرفته شود و هم بیمار چندان منتظر معالجه خود نباشد. اگر به مثال قالب گیری سنتی برگردیم، باید بگوییم که در روش‌های سنتی چند ساعت برای ساخت یک قالب صرف می‌شد. از طرفی گاهاً برخی از قالب‌ها دچار مشکل یا خطا می‌شدند و لذا بیمار می‌بایست برای قالب گیری مجدد، به کلینیک مراجعه می‌کرد.

این مشکل نه تنها زمان متخصص را هدر می‌داد بلکه موجب اتلاف وقت و انرژی بیمار می‌شد که گاهاً با توجه به درد بیمار، امری غیر ممکن بود. اکنون در روش‌های دیجیتال، دندانپزشک می‌تواند در عرض چند دقیقه و با استفاده از تکنولوژی‌های موجود، یک تصویر سه بعدی از دهان و دندان بیمار تهیه کرده و خروجی آن را هم برای چندین بار استفاده، نگه دارد. این فاکتور در کنار دقت بالای این روش موجب صرفه جویی در زمان بیمار و متخصص می‌شود.

کاهش درد و اضطراب ناشی از اقدامات درمانی

یکی دیگر از مزایای دندانپزشکی دیجیتال، کاهش درد‌های ناشی از اقدامات درمانی است. بسیاری از روش‌های درمانی در علم دندانپزشکی، با درد‌های مختلفی همراه است که موجب بروز اضطراب در بیماران می‌شود.

این اضطراب گاهاً از مراجعه بیمار به مراکز درمانی ممانعت می‌کند و این خود باعث گسترش بیشتر بیماری می‌شود. تکنولوژی‌های موجود در حیطه دندانپزشکی دیجیتال توانسته‌اند با تکیه بر توانایی‌های خود، تا حد زیادی این مشکلات را بر طرف نمایند.

قالب گیری دندان با اسکن داخل دهانی

کاهش دوره درمان

یکی از مزایای دندانپزشکی دیجیتال، کاهش دوره درمان برای بسیاری از اقدامات درمانی است. فناوری‌های موجود در این حیطه کمک می‌کنند تا اقدامات با دقت بالا و تخریب کمتر بافت‌ها صورت گیرد.

این مزیت نه تنها سبب کاهش دوره درمان می‌شود بلکه بهبود نتیجه نهایی را هم به همراه دارد.  دلیل این امر را می‌توان دقت بیشتر و آسیب کمتر بافت‌ها عنوان کرد. این دو فاکتور کمک می‌کنند تا سرعت بهبودی بدن بعد از اقدام درمانی افزایش یافته و بیمار بتواند سریع‌تر به حالت عادی خود برگردد.

البته این موضوع تنها محدود به دوره بعد از اقدام نیست بلکه فرآیند اصلی درمان را هم کاهش می‌دهد. برای مثال می‌توان از فناوری‌های مختلف برای ایمپلنت یک روزه دندان استفاده کرد. این مطلب در حالی است که غالباً پروسه ایمپلنت، زمان زیادی می‌طلبد اما به کمک این تکنولوژی‌ها می‌توان این دوره را کاهش داد.

پیش بینی نتایج

یکی از مهم‌ترین مزایای دندانپزشکی دیجیتال، پیش بینی نتایج است. با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، می‌توان نتیجه‌ی بسیاری از اقدامات درمانی را قبل از انجام آن‌ها مشاهده نمود. این فاکتور یکی از مهم‌ترین مزایایی است که فناوری به جامعه دندانپزشکی اهدا نموده است. بارزترین مثال در این زمینه، طراحی لبخند است.

این روز‌ها دندانپزشکان می‌توانند با استفاده از نرم‌افزار‌ها و تکنولوژی‌ها مختلف، انواع لبخند را طراحی کرده و قبل از پیاده سازی، آن را به بیمار نمایش داده و اصلاحات لازم را در همین مرحله انجام دهند.

این مطلب در حالی است که در روش‌های سنتی، کار بر اساس صلاح دید دندانپزشک صورت می‌گرفت و عموماً هم با خطا‌های انسانی همراه بود. از طرفی دیگر برخی از اقدامات انجام شده جبران ناپذیر بود و بیمار نمی‌توانست بعداً در آن‌ها تغییراتی ایجاد نماید. علاوه بر این سایر تغییرات هم هزینه‌های گزافی را به دنبال داشت. تکنولوژی‌های نوین نه تنها امکان پیش بینی نتایج را فراهم کردند بلکه از بروز چنین هزینه‌های گزافی هم جلوگیری نمودند.

کیفیت و طول عمر بیشتر نتایج

از دیگر مزایای دندانپزشکی دیجیتال، می‌توان به بهبود کیفیت اقدامات درمانی و افزایش دوامِ نتایج آن‌ها اشاره نمود. این موضوع سبب می‌شود تا در زمان و انرژی بیمار صرفه جویی شود. برای مثال در ایمپلنت‌گزاری دیجیتال، از تکنولوژی‌های مختلفی برای ساخت اجزاء ایمپلنت یا جای‌گزاری آن استفاده می‌شود.

این دقت موجب می‌شود تا زاویه و محل قرارگیری ایمپلنت بر اساس ساختار دهان بیمار بوده و هماهنگی کاملی با سایر دندان‌ها داشته باشد. این فاکتور کمک می‌کند تا ایمپلنت تحمل فشار‌های وارده را داشته باشد و باعث تخریب بافت استخوان نشود. مجموع این موارد ماندگاری ایمپلنت قرار گرفته را چندین برابر می‌کند.

این مزیت در مورد سایر اقدامات درمانی هم صادق است چرا که فناوری‌های دیجیتال عموماً دقت بسیار زیادی دارند. این موضوع موجب می‌شود تا در نهایت کیفیت کار صورت گرفته بیشتر شود.

سهولت در استفاده

سهولت در استفاده از دیگر مزایای دندانپزشکی دیجیتال است که فرآیند درمانی را ساده‌تر می‌کند. بسیاری از اقدامات دندانپزشکی سخت و وقت گیر است. برای مثال عمل قالب گیری دندان‌ها می‌تواند زمان زیادی را از بیمار و متخصص بگیرد.

از طرفی بیشتر این شیوه‌ها با درد یا مشکلات مختلفی همراه هستند که موجب ناراحتی یا ایجاد اضطراب در بیمار می‌شوند. از طرفی این فاکتور احتمال خطای انسانی را افزایش می‌دهد. این موضوع در حالی است که فناوری‌های جدید استفاده بسیار راحتی دارند و کمترین میزان درد و اضطراب را برای بیمار ایجاد می‌کنند. این مزیت نه تنها موجب افزایش سرعت عمل متخصصان می‌شود بلکه استرس ناشی از اقدامات درمانی را هم کاهش می‌دهد.

نقاط ضعف و محدودیت‌های دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال خود برای رفع مشکلات حوزه‌ی دندانپزشکی ایجاد شده و لذا نمی‌توان مشکلات زیادی را برای آن مطرح نمود اما مواردی وجود دارد که بیشتر به عنوان محدودیت از آن‌ها یاد می‌شود.

بارزترین محدودیت دندانپزشکی دیجیتال، هزینه‌های بالای آن است. عموماً خدمات این حوزه دارای هزینه‌های نسبتاً بالاتری است و همین مورد سبب می‌شود که بیماران تمایل چندانی به استفاده از آن نداشته باشند. البته این هزینه‌ها با توجه به دقت بالای نتایج آن، سریعاً جبران می‌شود اما با این وجود بسیاری از مردم همچنان از آن امتناع می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

سخن آخر

دندانپزشکی دیجیتال را می‌توان مثال بارزی از نفوذ تکنولوژی در علم پزشکی دانست. به طور کلی منظور از دندانپزشکی دیجیتال، استفاده از تجهیزات و فناوری‌های دیجیتال برای پروسه‌های درمان دهان و دندان است که شامل حوزه‌های بسیار زیادی می‌شود. استفاده از لیزرها، عکس‌های رادیولوژی و تصویر برداری‌های دیجیتال، ایمپلنت دیجیتال، طراحی لبخند، تکنولوژی CAD/CAM و… تنها گوشه‌ای از این موارد است.

این تکنولوژی‌ها سبب شده‌اند تا دقت و کیفیت پروسه درمانی افزایش یابد و هزینه و دوره درمان هم کاهش یابد. ترکیب این دو مورد سبب رضایت حداکثری بیماران شده است. البته هزینه‌های بالای درمان موجب شده تا میزان مشخصی از بیماران به سمت آن نروند. در مقابل برخی از دندانپزشکان و تکنسین‌ها نیز زمان لازم به یادگیری این شیوه‌ها اختصاص نمی‌دهند و همین مورد باعث شده تا میزانِ نفوذ دندانپزشکی دیجیتال، اندکی کاهش یابد.

منبع: بر اساس تحقیقات انجام شده توسط محققین حوزه دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

در دندانپزشکی دیجیتال، عموماً از ابزارها و فناوری‌هایی استفاده می‌شود که به کمک کامپیوتر هدایت می‌شوند و لذا دقت آن‌ها بسیار بیشتر از نمونه‌های فعلی است. از طرفی استفاده از این فناوری‌ها امکان پیش بینی رویه‌ی درمانی را فراهم می‌کند و می‌تواند نتایج را قبل از شروع فرآیند درمان به ما نشان دهد. همین موضوع سبب شده تا این شیوه به محبوبیت بسیار زیادی برسد.

قالب‌گیری در دندانپزشکی دیجیتال چگونه است؟

با استفاده از دستگاه مخصوص دیجیتالی از داخل دهان و دندان شما عکس و فیلم‌هایی گرفته می‌شود. با استفاده از این عکس و فیلم‌ها می‌توان اندازه دقیق از دندان به دست آورد و قالب‌گیری را انجام داد.

آیا درد خدمات دندانپزشکی دیجیتال کمتر است؟

با استفاده از دندانپزشکی دیجیتال به دلیل سریع‌تر بودن و دقیق‌تر بودن آن شما می‌توانید به میزان قابل‌توجهی درد را کاهش دهید و اضطراب ناشی از درد را از بین ببرید.

آیا ایمپلنت دیجیتال برای همه قابل انجام است؟

اغلب افرادی که درون دهان خود به اندازه کافی استخوان فک ندارند و یا به مشکلات و بیماری‌های دهان و دندان مبتلا هستند نمی‌توانند از ایمپلنت دیجیتال استفاده کنند.

چرا ایمپلنت دیجیتال محبوبیت بیشتری دارد؟

با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، ابتدا وضعیت دهان و استخوان‌های فک بیمار بررسی می‌شود و پس از آن براساس محاسبات دقیقی که توسط کامپیوتر صورت می‌گیرد، محل دقیق ایمپلنت‌ و زاویه آن مشخص می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا ایمپلنت جای‌گذاری شده از هر لحاظ بهینه و مناسب باشد و به همین جهت بیشترین بازدهی را برای بیماران خواهد داشت.

دندانپزشکی دیجیتال چه مزیتی نسبت به روش های سنتی دارد؟

فناوری‌ها دیجیتال سبب می‌شود تا فرآیند درمان بیماران با دقت بسیار بیشتری همراه باشد. از طرفی این فناوری‌ها میزان خطا را به حداقل می‌رسانند و امکان پیش بینی نتایج (در برخی از موارد) را فراهم می‌کنند. این فاکتورها منجر به بهبود کیفیت پروسه درمانی شده و رضایت بیماران را افزایش می‌دهد.

مقالات مرتبط

۱۸ دیدگاه. ترک جدید

 • من این مقاله رو خوندم و واقعا برام جالبه که میشه دندونپزشکی رفت و درد نکشید خیلی عالیه

  پاسخ
 • سلام خانم دکتر من پایه ایمپلنت رو پیش پزشکی انجام دادم اما چون از کارشون راضی نبودم برای تاج دندون نرفتم. الان تقریبا ۸ ماه گذشته میتونم برای تاج و روکش به مطب شما بیام؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۱۰:۰۲ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . لطفا برای ما عکس opg ارسال کنید تا وضعیت استخوان را بسنجیم و اگر ضخامت استخوان خوب بود بله امکان جایگذاری روکش وجود دارد .

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر من میخام بدونم بیمه این خدمات دندانپزشکی دیجیتال رو تحت پوشش قرار میدن؟ برای کاشت دندون منظورمه

  پاسخ
 • سلام همسر من ۴تا دندون کاشت با ایمپلنت سنتی حدودا ۶ماه رفت و اومد و میگه جونم در اومد الان با ایمپلنت دیجیتال دکتر نصیری چندروز طول میکشه دندون بکاریم و اینکه هزینه اش چقدره؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۱۷ مهر ۱۴۰۰ ۷:۳۵ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . اولین قدم برای ایمپانت دیجیتال اینکه شما برای ما عکس opg ارسال کنید تا ما تراکم استخوان شما رو بسنجیم . لطفا برای اطلاع از هزینه ها با کلینیک تماس بگیرید.
   شماره واتساپ کلینیک جهت دریافت عکس opg شما : ۰۹۹۳۰۰۵۱۸۴۵

   پاسخ
 • سلام با ایمپلنت دیجیتال دکتر نصیری که درد و خونریزی نداره کسانی که قند دارن هم می تونن دندون بکارن؟ ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۱۷ مهر ۱۴۰۰ ۷:۳۸ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . لطفا آخرین آزمایش قندتون رو که شامل A1C و FBS است رو برای ما ارسال کنید تا ما بهتر راهنماییتون کنیم .

   پاسخ
 • سلام و وقت بخیر. برای مراجعه و ویزیت به روش دیجیتال نیاز به عکس opg نداریم؟

  پاسخ
 • سلام و وقت بخیر. آیا بین کیفیت نهایی تفاوتی بین روش سنتی و دیجیتال هست؟

  پاسخ
 • آیا دندانپزشیکی دیجیتال فقط در حوزه ی زیبایی انجام میشه؟ از جهت تعلق گرفتن بیمه میپرسم. بیمه درمانی من هزینه های دندانپزشکی زیبایی رو پوشش نمیده. آیا این باعث میشه نتونم از خدمات دیجیتال استفاده کنم؟ برای درمان ریشه

  پاسخ
 • دکتر نصیری من قبلا پیش شما اسکن دیجیتال انجام دادم. تقریبا ۶ ماه پیش برای ایمپلنت یکی از دندان ها. آیا الان مجدد نیاز به اسکن هست؟ یا میشه از همون تصاویر قبلی استفاده کرد؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۱۰ اسفند ۱۳۹۹ ۱:۰۰ ب٫ظ

   سلام خدمت شما. بله مجدا باید اسکن انجام شود چون معمولا بعد از گذشت چندماه دندان ها حرکت داشته اند .

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست
Call Now Button