تورم بعد از ایمپلنت دندان طبیعی است؟

حساسیت به سرما و گرما و احساس درد دندان
ایمپلنت

اشتراک‌گذاری

همانطور که میدانید یکی از  مهمترین و طلایی‌ترین دورانی که میتواند برای درمان شما مفید و تاثیر گذار باشد دوران طلایی پس از انجام جراحی و درمان است. پس از انجام کار نکاتی به شما ارائه میشود که در صورت رعایت کردن آن میتوانید از بروز عوارض مختلف، عفونت و پس زدن فرآیند درمانی به خوبی جلوگیری کنید.

یکی از درمان‌های مهمی که برای دندان وجود دارد جراحی کاشت ایمپلنت دندانی است. روش‌های متفاوتی وجود دارد که میتوان از آنها برای جایگزین کردن دندان از دست رفته استفاده نمود. روش‌های چون بریج یا پل دندانی و دندان مصنوعی یا پروتز متحرک. کم عارضه‌ترین روشی که امروزه برای کاشت دندان استفاده میشود ایمپلنت دندان است. اغلب ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم است که قابلیت سازگاری بالایی با سیستم ایمنی بدن انسان دارد. اما اگر حتی درصد کمی بدن شما با تیتانیوم واکنش آلرژیک نشان دهد از ایمپلنت با جنس روکش زیرکونیا استفاده میشود. عملکرد ایمپلنت دندان مانند ریشه دندان است که درون استخوان فک قرار میگیرد و سپس یک تاج مصنوعی که کاملا ظاهری شبیه به دندان طبیعی انسان دارد به وسیله یک اتصال دهنده ۶ ضلعی یا ۸ ضلعی به ایمپلنت متصل میشود. از شرح مراحل میتوان متوجه شد کاشت ایمپلنت دندان یک جراحی سنگین است و کار بسیار ساده‌ای نیست. جراحی‌های سنگین همانطور که هنگام انجام کار  نیاز به دقت و صحت عمل دارد پس از اتمام هم نیاز به مراقبت بسیار ویژه و اساسی برای جلوگیری از هرگونه عارضه دارد. بعد از کاشت ایمپلنت دندان تا چند ماه باید یکسری مراقبت ویژه جهت جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک و ترمیم آن ناحیه انجام شود.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

تورم بعد از ایمپلنت

علل تورم بعد از ایمپلنت دندان چیست؟

طبیعی است که پس از انجام کاشت ایمپلنت دندان به مدت ۳ روز احساس کمی درد و ناراحتی همراه بیمار باشد. برای تحمل این احساس ناراحتی و درد کافیست تحت نظر پزشک خود مسکن ساده مانند ژلوفن استفاده نمائید زیرا این درد آنقدر شدید نیست که نیاز به استفاده از مسکن‌های بسیار قوی باشد. البته اغلب دو دسته از بیماران احساس درد بیشتری خواهند داشت:  بیمارانی که همزمان دندان خود را کشیده و کاشت ایمپلنت انجام داده‌اند کمی بیشتر از باقی افراد احساس درد خواهند داشت و افرادی که انتهای ریشه دندان آنها کمی عفونت وجود داشته باشد. تورم و کبودی پس از انجام کاشت ایمپلنت دندان از رایج‌ترین عارضه‎ ه‎ایی است که اغلب با آن برخورد میکنند. برخی از بیماران تصور میکنند تورم یا کبودی پس از انجام کاشت به علت وجود عفونت پیش آمده است اما این تصور اشتباه است. تورمی که در کمترین زمان بعد از کاشت ایمپلنت بر روی صورت فرد ایجاد میشود به علت برشی است که در لثه جهت کاشت ایجاد شده است. این برش‌ها اغلب با خونریزی زیر بافتی همراه است و کبودی که روی پوست ایجاد میشود نیز به همین علت است.

کبودی و تورم بلافاصله بعد از جراحی بدلیل برشی است که ایجاد شده و ارتباطی به عفونت ندارد و کاملا طبیعی است

عوامل تاثیر گذار بر تورم

قطعا موارد مختلفی وجود خواهد داشت که میتواند بر ایجاد تورم در ناحیه ایمپلنت تاثیر گذار باشد. مواردی که در ادامه قید میکنیم بر توسعه تورم و میزان کبودی تاثیر بسیار  زیادی دارد:  مهم ترین عامل میزان گستردگی ناحیه جراحی است. اگر این ناحیه دارای وسعت زیادی باشد قطعا تورم و کبودی بیشتر میشود. دومین عاملی که وجود دارد سن بیمار است. شاید برای شما جالب باشد سن بیمار چه ارتباطی به میزان تورم و کبودی میتواند داشته باشد؟ اما جالب است بدانید هر چه سن افراد بالاتر برود بافت صورت و گردن میزان سفتی و قوام خود را از دست میدهد و به همین علت میزان کبودی و تورم میتواند تا بخش زیر چشم و گردن شما پیشروی کند.

 1. گستردگی ناحیه جراحی باعث بیشتر شدن تورم میشود
 2. هرچه سن بالاتر باشد کبودی بیشتر است
تورمی که در کمترین زمان بعد از کاشت ایمپلنت بر روی صورت فرد ایجاد میشود به علت برشی است که در لثه جهت کاشت ایجاد شده است

آیا این تورم طبیعی است؟

این تورم ممکن است برای بسیاری از افراد سوال باشد که طبیعی است یا خیر؟ اما باید دقت کنید که ایجاد تورم و کبودی یک پاسخ کاملا طبیعی در مقابل جراحی و آسیبی است که در شکاف لثه انجام شده است. زیرا جراحی در واقع یک آسیب کاملا کنترل شده است و هنگامی که تورم ایجاد میشود نماد آن است که مایعات در بافت دهانی تجمع کرده است و این موضوع اصلا نگرانی نداشته و جزئی از فرآیند بهبودی و ترمیم است. این نشانه‌ها نشانه سلامتی بدن شما و پاسخ طبیعی بدن در مقابل جراحی است.

چگونه این تورم را کاهش دهیم؟

قبل از هر چیز باید خاطر نشان کنیم که کاشت دندان به روش ایمپلنت دیجیتال همراه با تکنولوژی است که میزان درد و تورم و جراحت را به حداقل می رساند اما در صورت انجام ایمپلنت به روش سنتی و انجام جراحی باز و گسترده احتمال خونریزی  تورم بیشتر می شود. با توجه به مواردی که شرح دادیم بعد از جراحی ایمپلنت دندان ناحیه جراحی شده دچار تورم طبیعی میشود که البته میتوان با راه حل‌هایی تورم را کاهش داد. رایج‌ترین روشی که میتوان از آن برای کاهش تورم بعد از جراحی استفاده کرد استفاده از کمپرس یخ است. حداقل سه روز پس از انجام کاشت ایمپلنت دندانی کمپرس یخ را بر روی ناحیه ایمپلنت شده روی صورت خود قرار دهید. هرگز غذاهایی که سفت باشد و باعث ایجاد فشار به ناحیه ایمپلنت میشود را استفاده نکنید زیرا فشار بیش از حد تورم بعد از ایمپلنت دندان را افزایش میدهد. در ادامه برخی از مواردی که التهاب اطراف ایمپلنت را کاهش میدهد نام میبریم:

 1. با استفاده از خمیر دندان‌های ضد باکتری حداقل دو مرتبه در روز میتوانید التهاب و تورم این ناحیه را کاهش دهید.
 2. با استفاده از آب نمک یا دهانشویه‌هایی که فاقد فلوراید هستند دهان خود را شست و شو دهید.
 3. حداقل یک الی دو مرتبه در طول روز از ژل‌های دهانی استفاده کنید.
 4. با استفاده از سرنگ مخصوص ژل دهانی را به زیر ایمپلنت تزریق کنید.
تورم بعد از ایمپلنت دندان در افراد مسن تر

بعد از ایمپلنت به چه نکاتی توجه کنیم؟

مراقبت‌هایی که پس از انجام ایمپلنت باید رعایت کنید به اندازه مهارت و تجربه پزشک در کاشت ایمپلنت دندان تاثیر گذار است. زیرا در صورت عدم مراقبت صحیح از ناحیه ایمپلنت دندان ممکن است کاشت ایمپلنت شما با عدم موفقیت روبرو شود یا به اصطلاح پس بزند.

مراقبت‌هایی که باید بعد از ایمپلنت رعایت شود عبارت است از:

 • بالاتر نگهداشتن سر از راستای بدن

بهتر است حداقل به مدت دو ساعت پس از کاشت ایمپلنت کمی دراز کشیده و استراحت کنید به صورتی که سر کمی بالاتر از بدن باشد. هنگامی که میخواهید از حالتی به حالت دیگر برگردید بهتر است برای جلوگیری از سر گیجه کمی به آرامی این تغییر حالت را انجام دهید.

 • عدم استفاده از نوشیدنی‌های الکلی

به مدت ۱۴ روز پس از انجام ایمپلنت دندان استفاده از هرگونه نوشیدنی و مشوربات الکلی ممنوع است زیرا استفاده از نوشیدنی‌های الکل دار تاثیر منفی بر بافت اطراف ناحیه ایمپلنت شده میگذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

 • عدم استعمال دخانیات

حداقل به مدت ۳ ماه پس از کاشت ایمپلنت دندان هرگز نباید از هرگونه دخانیات مختلفی استفاده نمود. البته که پیش از انجام جراحی ایمپلنت دندان بهتر است به مدت سه روز از استعمال دخانیات بپرهیزید. استفاده از سیگار و دخانیات پروسه بهبودی ناحیه ایمپلنت شده را دچار اختلال می کند.

 • میل کردن نوشیدنی‌ای خنک و سرد

به مدت حداقل ۷۲ ساعت پس از انجام کاشت ایمپلنت دندان بهتر است از نوشیدنی‌‌هایی که خنک و سرد هستند استفاده کنید زیرا نوشیدنی داغ ممکن است خونریزی شما را تشدید کند.

 • عدم استفاده از مواد غذایی سفت و داغ

به مدت حداقل سه روز از خوردن مواد غذایی سفت پرهیز کنید. مواد غذایی سفت و خشک باشند قطعا باعث وارد شدن فشار بسیار به ناحیه ایمپلنت میشوند و خونریزی را افزایش میدهند.

مراقبت های بعد از ایمپلنت
 • استفاده از پانسمان پس از کاشت ایمپلنت

پس از آنکه ایمپلنت درون استخوان فک کاشته شد روی آن پانسمان قرار میدهند که برای برخی ۲ ساعت و برای برخی دیگر چند روز باید این پانسمان باقی بماند. در صورتی که پانسمان بر روی ناحیه ایمپلنت خود داشتید بهتر است هرگز از خلال دندان استفاده نکنید و حتی با زبان هم ناحیه جراحی شده را دستکاری نکنید.

 • عدم استفاده از کمپرس آب گرم

پس از انجام جراحی کاشت ایمپلنت دندان هرگز از کمپرس آب گرم استفاده نکنید و در سه روز اول پس از انجام فقط از کمپرس آب یخ استفاده کنید تا به کم شدن التهاب ناحیه ایمپلنت شده نیز کمک بسیار شایانی کند.

 • استفاده از مسواک‌های بین دندانی

پس از کاشت ایمپلنت دندان شما مجاز به استفاده از هرگونه مسواکی هستید تا بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید. اما اغلب افرادی که برای رعایت بهداشت دهان و دندان خود از مسواک بین دندانی استفاده کردند نتیجه بهتری دریافت کرده‌اند. البته خیلی تفاوت چشم گیری بین مسواک بین دندانی و مسواک برقی یا هوشمند وجود ندارد. بزرگترین تفاوت آن احساس راحتی و رضایتی است که هنگام استفاده از این مسواک با برس‌های نرم خواهید داشت.

برای آگاهی بیشتر حوزه روش های مراقبت بعد از ایمپلنت و افزایش طول عمر آن مقاله ما را از دست ندهید

 • استفاده از نخ دندان مرغوب

همانطور که میدانید انواع مختلفی از نخ دندان در بازار آزاد لوازم بهداشتی وجود دارد که کمی برای مصرف کننده انتخاب آن سخت است. پزشکان جهت مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت دندان اغلب نخ دندان‌های موم نشده را توصیه میکنند. نخ دندانی مناسب است که بسیار عالی با موادی کاملا مناسب پوشش داده شود. اغلب افرادی که از دندان مصنوعی جایگزین دندان طبیعی خود استفاده میکنند حتما باید از نخ دندان نیز استفاده کنند.

 • استفاده مرتب از واتر فلاسر

پس از کاشت ایمپلنت دندانی جهت کاهش میزان التهاب و پلاک‌ها بهتر است از واتر فلاسر استفاده کنید. به صورتی که برخی از افراد واتر فلاسر را جایگزین نخ دندان میکنند. البته واتر فلاسری خوب است که که با نوک غیر فلزی باشد تا بتوانید حداقل دو مرتبه در روز از آن استفاده نمائید. البته بهتر است واتر فلاسر خود را با استفاده از محلول‌های دارای الکل و آنتی باکتریال شست و شو دهید.

در صورت مراقبت نکردن از ایمپلنت چه اتفاقی رخ میدهد؟

یکی از موارد بسیار مهمی که باید بعد از کاشت ایمپلنت دندان رعایت شود مراقبت‌های ویژه است. در صورتی که به خوبی و با روشی صحیح از ایمپلنت دندان مراقبت نکنید قطعا عوارض جانبی کوتاه مدت و دراز مدت را میتوانید تجربه کنید. التهاب و خونریزی هنگامی رخ میدهد که ایمپلنت به صورت کامل و صحیح پاکسازی نشود. در صورتی که پس از ایمپلنت به این بیماری‌ها مبتلا شوید میتوان گفت دچار مخاط لثه‌ای یا بیماری پری ایمپلنتایتیس یا پری ایمپلنت شده‌اید. این بیماری در صورتی قابل درمان است که در مراحل اولیه خود باشد زیرا اگر میزان خونریزی گسترش پیدا کند امکان اینکه ایمپلنت خود را از دست دهید و یا عفونت پیشروی کند بسیار زیاد است. هنگامی که ایمپلنت خود را از دست دهید باید ایمپلنت از داخل فک شما خارج شود و درمان آغاز شود سپس پیوند استخوان صورت گیرد و دوره بهبود درمان خود را بگذرانید سپس کاشت ایمپلنت به صورت مجدد برای شما انجام شود.

ایمپلنت فوری عوارض کمتر دکتر نصیری

کلام آخر

ایمپلنت دندان روشی بسیار مستحکم و طبیعی برای جلوگیری از خالی بودن جای دندان از دست رفته است که میتواند به چند روش مختلفی انجام شود.  مراقبت‌هایی که بعد از کاشت ایمپلنت دندان باید انجام شود سبب جلوگیری از عوارض کوتاه مدت یا بلندمدتی است که پیش می‌آید. برخی از تورم بعد از ایمپلنت دندان دچار نگرانی میشوند. در صورتی که در ناحیه لثه دچار التهاب شوید جزئی از عوارض ایمپلنت است و سریعا باید به متخصص مراجعه کرد زیرا ممکن است دچار عفونت یا خونریزی شده باشد اما اگر تورم در ناحیه صورت فرد پیش آید طبیعی است به دلیل شکافی است که در ناحیه لثه فرد برای کاشت ایمپلت دندان ایجاد شده است. این تورم در صورت به دو دلیل وابستگی دارد یکی سن افراد و دیگری میزان گستردگی جراحت کنترل شده. هر چه شکاف ایجاد شده گسترده‌تر باشد قطعا تورم بعد از ایمپلنت دندان کمی بیشتر است. و هرچه سن افراد بالاتر باشد بافت نرم خود را ناحیه سر و گردن بیشتر از دست داده‌اند و طبیعی است دچار تورم بیشتری نسبت به بقیه افراد شوند. اما بهترین راه حل برای درمان این تورم بعد از ایمپلنت در ناحیه صورت استفاده از کمپرس یخ بر روی صورت است. البته استفاده از کمپرس یخ یکی از مراقبت‌های ویژه بعد از ایمپلنت نیز هست زیرا کمپرس گرم باعث میشود میزان خونریزی دچار تشدید شود. حتی پس از کاشت ایمپلنت مجاز به نوشیدن یا میل کردن مواد غذایی و نوشیدنی‌های داغ نیستید. بهتر است برای موفقیت در کاشت و کمتر کردن عارضه‌های ایمپلنت دندان مراقبت‌های لازم همچون استفاده از نخ دندان، واتر فلاسر، آنتی بیوتیک و مسکن، مواد غذایی دارای کلسیم و مواد غذایی نرم و سرد را انجام دهید.

برای مطالعه اینکه درد و تورم بعد از ایمپلنت چقدر نرمال است این مقاله لاتین را مشاهده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button