ایمپلنت یا بریج دندان؟ کدام بهتر است؟

ایمپلنت یا بریج دندان
ایمپلنت

اشتراک‌گذاری

زمانی که یکی از دندان های خود را از دست می دهید، طرح لبخند شما به صورت چشمگیری تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و در بلند مدت می تواند سلامت دندان های دیگر شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از طرفی از دست دادن دندان نیز یک امر بسیار رایج است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که بزرگسالان ۳۵ تا ۴۴ ساله در ۶۹% از مواقع حداقل یک دندان خود را از دست داده اند. همچنین بر اساس تحقیقات صورت گرفته، تقریبا ۲۵% از آمریکایی ها تمام دندان های خود را از دست می دهند.

هنگام از دست دادن دندان، باید بتوانید یک دندان جدید را جایگزین کنید تا تراز بودن سایر دندان های خود را حفظ کنید. دندان جایگزین شده می تواند در گفتار و خوردن نیز به شما کمک کند. دو گزینه ای که معمولا می تواند کاربرد بسیار زیادی داشته باشند، کاشت یا ایمپلنت دندان و بریج یا پل دندانی هستند.

بریج دندانی (Dental Bridge)، دندان های کاذبی هستند که توسط دندان های کناری دندان از دست رفته در جای خود نگه داشته می شوند. این دندان ها معمولا از موادی مانند پرسلن یا مواد پلاستیکی خاص ساخته می شوند تا با رنگ طبیعی دندان همخوانی داشته باشد. بریج می تواند جای یک یا چند دندان از دست رفته را پر کند. ایمپلنت دندان در حقیقت قراردادن یک ریشه مصنوعی از جنس آلیاژ تیتانیوم است که با استخوان پیوند می خورد و پس از آن امکان اتصال یک تاج یا پل بر روی دندان ایجاد می شود.

بریج یا پل دندانی دندانهای کاذب هستند

آنچه باید درباره بریج دندان بدانید

در گذشته، تنها گزینه درمانی برای از بین بردن فاصله میان دندان ها، بریج بود و امروزه نیز بسیاری از افراد بنا بر دلایل مختلف ترجیح می دهند از بریج استفاده کنند. همانطور که از نام این روش مشخص است، یک بریج دندانی به معنی واقع پلی است که به دلیل از دست رفتن دندان ها میان آن ها ایجاد شده است. برای اینکه بتوانید از این روش استفاده کنید، نیاز به دندان های کناری سالم خواهید داشت. دندانپزشک دندان های شما را اصلاح می کند و سطح آن ها را پایین تر قرار می دهد تا بتواند از این طریق یک پشتیبان برای آن ها ایجاد کند.

بریج ها مانند ایمپلنت دندان، جایگزین ریشه نمی شوند و در عوض دندان های اطراف دندان از دست رفته به عنوان یک تکیه گاه مورد استفاده قرار می گیرند. در این صورت فضای خالی ایجاد شده میان دندان ها از بین می رود. زمانی که شما برای اولین بار دندانپزشک خود را ملاقات می کنید، او دندان های کناری را آماده می کند. در این راه دندانپزشک بخشی از مینای دندان شما را بر می دارد یا در واقع دندانهای کناری را میتراشد تا فضای کافی برای انجام بریج ایجاد می شود.

سپس مینای دندان برداشته شده به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود تا دندان هایی مشابه با دندان شما را در محیط آزمایشگاهی ایجاد کنند. دندان شما در همان جلسه اول تراشیده خواهد شد و از همین رو دندانپزشک برای اینکه بتوانید تا زمان آماده شدن بریج در آزمایشگاه دچار مشکل نشوید، یک بریج موقت را در اختیار شما قرار خواهد داد.

تراشیدن دندانهای کناری در بریج دندان دکتر نصیری

در جلسه دوم ملاقات دندانپزشک مجدد ممکن است یک قالب گیری دیگر از دندان های شما انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که بریج ایجاد شده در آزمایشگاه کاملا مناسب با دندان های شما طراحی شده است. به همین دلیل ممکن است شما برای دریافت بریج نهایی به چند جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز داشته باشید. پس از آن که اطمینان کافی حاصل شد، بریج موقت از دهان شما خارج می شود و بریج ساخته شده را به دندان های شما متصل می کنند. از آن جا که بریج حالتی طبیعی دارد، توجه کمتر کسی را به خود جلب می کند؛ در نتیجه افرادی که نمی خواهند دندان جدید آن ها به صورت کاملا واضح و جدا از سایر دندان ها دیده شود، می توانند از این روش استفاده کنند.

استفاده از مسواک و نخ دندان برای حفظ بریج دندانی الزامی است. همچنین بهتر است به جای استفاده از رژیم های گوشتی، از سبزیجات تازه استفاده کنید و به صورت مرتب و مطابق با دستور دندانپزشک به ملاقات او بروید تا بتوانید طول عمر بریج دندانی خود را افزایش دهید.

آنچه باید درباره ایمپلنت دندان بدانید

کاشت دندان به روش ایمپلنت یکی دیگر از روش های درمان دندان های از دست رفته است که به دو روش سنتی و دیجیتال انجام می شود. بسیاری از بیماران از این گزینه برای جایگزین کردن دندان های خود استفاده می کنند و توصیه اکثر دندانپزشکان نیز استفاده از این روش درمانی است. در صورتی که بیماری پریودنتال یا هر آسیب دیگری منجر به از دست دادن دندان شما شده است، ایمپلنت دندانی می تواند گزینه ای بسیار مناسب برای شما باشد. ایمپلنت دندان دارای یک پایه تیتانیومی است که مانند ریشه دندان عمل می کند و توسط تاج پوشش داده می شود.

ایمپلنت دندان باید توسط متخصص و جراح  ایمپلنت دندان که جراح اندو است انجام شود

در ایمپلنت به روش سنتی که پروسه طولانی تری نیز دارد ایمپلنت با استفاده از یک عمل جراحی باز درون استخوان فک شما کاشته می شود و احتیاج به زمان بیشتری دارد تا پایه ایمپلنت جوش بخورد و بخیه ها و التهابشان برطرف شود تا اطمینان حاصل شود که پایه در استخوان فک مستحکم شده است. اما در روش ایمپلنت یک روزه یا فوری دندانپزشک تنها با ایجاد حفره کوچکی که احتیاج به بخیه و طی شدن دوره درمان ندارد، بلافاصله بعد از دراوردن ریشه، پایه تیتانیومی را در فک کار گذاشته و تاج دندان را روی آن قرار می دهد تا بهبودی کامل انجام شود.

در ایمپلنت دندان دندانها تراشیده نمیشوند

مراحل کاشت ایمپلنت دندان:

 1. در آوردن ریشه دندان
 2. ایجاد حفره کوچک برای قرار دادن ایمپلنت
 3. جایگذاری ایمپلنت دندان
 4. ریختن پودر استخوان در صورت لزوم برای محکم کردن پایه
 5. قرار دادن پایه یا اباتمنت روی ریشه ایمپلنت
 6. قرار دادن تاج یا کامپوزیت روی پایه

زمانی که بهبودی کامل انجام شد، یک جراحی دیگر انجام می شود و دندانپزشک به کمک یک پیچ دیگر یک تاج را بر روی محل دندان از دست رفته قرار می دهد. یکی از مزایای استفاده از این روش آن است که حتی در صورتی که پیش تر عمل بریج را انجام داده باشید، باز هم امکان استفاده از ایمپلنت را به تشخیص دندانپزشک خود خواهید داشت. این مسئله می تواند به زیبایی دندان های شما کمک کند.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندانی معمولا عملکرد بسیار مناسبی را به همراه دارند و نتیجه نهایی نیز مطابق میل بیمار است چرا که دندانپزشک آن ها را مانند مینای دندان بیمار طراحی می کند. البته در روش ایمپلنت یک روزه و فوری این امکان وجود دارد که دندانپزشک بلافاصله پس از کشیدن دندان، پایه ایمپلنت را در استخوان قرار دهد. در این صورت استخوان در سطح طبیعی خود باقی می ماند و تحلیل نمی رود و باعث زیباتر شدن حالت دندان ها می شود.

ایمپلنت دندان دوام بسیار بیشتری نسبت به بریج دارد و در صورت مراقبت کامل از آن می تواند برای یک عمر در کنار شما باشد. فلز تیتانیوم در برابر پوسیدگی از مقاومت بسیار زیادی برخوردار است و به همین دلیل عمر استفاده از ایمپلنت نیز بسیار بالا خواهد بود. برای این که بتوانید یک ایمپلنت دندانی بسیار خوب داشته باشید، باید بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی حفظ کنید. دوبار مسواک زدن در روز و استفاده از نخ دندان می تواند به شما در این مسیر کمک بسیار زیادی کند. در صورتی که بهداشت را رعایت نکنید، شانس نگهداری از ایمپلنت دندانی شما به شدت کاهش پیدا می کند.

بررسی مزایا و معایب استفاده از ایمپلنت و بریج دندان

هر پدیده ای با مزایا و معایبی همراه است و بررسی هر یک به صورت جداگانه به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید آگاهی بیش تری در رابطه با آن پدیده بدست آورید. ایمپلنت و بریج دندانی به صورت بالقوه می توانند ظاهری بسیار طبیعی را به شما ببخشند و هر یک به صورت جداگانه مزایا و معایبی را نیز به همراه خواهند داشت. در ادامه به صورت جداگانه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

مزایا و معایب استفاده از بریج دندان

استفاده از بریج دندان پروسه ساده تری را به همراه دارد و از همین رو بسیاری از افرادی که استرس مراجعه به دندانپزشکی را دارند ممکن است این روش را به سایر روش های درمانی از جمله ایمپلنت ترجیح دهند. برخی از مهم ترین مزایای استفاده از این روش در ادامه آورده شده است.

مزایای استفاده از بریج یا پل دندانی:

 1. عدم نیاز به پیوند استخوان قبل از جراحی
 2. عدم نیاز به جراحی تهاجمی
 3. مدت زمان کوتاه برای انجام عمل و پروسه کامل شدن درمان
 4. هزینه های قبل از عمل کمتر
 5. امکان انجام عمل با تنها دو مراجعه به پزشک در طول چند هفته

با وجود مزایای استفاده از روش پل دندانی، معایبی نیز وجود دارد که در ادامه آورده شده است:

معایب استفاده از بریج یا پل دندانی:

 1. بریج دندانی عمر کوتاهی دارد و باید هر ۵ تا ۷ سال یک بار به طور کامل عوض شود. البته در صورتی که مراقبت های بهداشتی به خوبی صورت بپذیرد عمر آن ها به ۱۰ سال نیز خواهد رسید.
 2. هرچه عمر بریج بیش تر شود، ظاهر طبیعی آن نیز از بین می رود
 3. ممکن است به دندان های اطراف دندان از دست رفته آسیب وارد کند.
 4. نیاز به ایجاد فضای بیشتر در محل جای خالی دندان و تراشیدن بیشتر دندانهای کناری نسبت به روش ایمپلنت

مزایا و معایب استفاده از ایمپلنت دندان

عمل ایمپلنت دندان اگرچه به زمان بیش تری برای درمان کامل نیاز دارد اما به دلیل مزایای بسیار زیادی که دارد به شدت مورد توجه قرار می گیرد. درصد قابل توجهی از افرادی که دندان خود را از دست می دهند با استفاده از ایمپلنت دندانی جای خالی دندان از دست رفته را پر می کنند. برخی از مهم ترین مزایای استفاده از ایمپلنت دندانی در ادامه آورده شده است.

ایمپلنت فوری یا یک روزه

مزایای استفاده از روش ایمپلنت یا کاشت دندان:

 1. ایمپلنت دندانی عمری بسیار طولانی دارد و می تواند تا سال های سال کاربرد خود را حفظ کند.
 2. به دندان های سالم اطراف ایمپلنت آسیبی وارد نمی کند
 3. میزان موفقیت انجام ایمپلنت دندانی توسط یک دندانپزشک حرفه ای بیش از ۹۷% است
 4. ظاهر بسیار طبیعی تری نسبت به بریج دندانی دارد

در کنار این مزایا استفاده از این روش درمانی معایبی را نیز به همراه خواهد داشت که در ادامه به برخی از مهم ترین آن ها اشاره میکنیم.

معایب استفاده از روش ایمپلنت یا کاشت دندان:

 1. فرآیند بهبودی کامل می تواند بیش از ۶ ماه به طول بیانجامد
 2. هزینه استفاده از ایمپلنت دندانی معمولا بیش تر از بریج است
 3. ممکن است فرد دچار عوارض جراحی شود
 4. ممکن است فرد به پیوند استخوان لثه نیاز داشته باشد.

هزینه استفاده از بریج یا پل دندانی از کاشت یا ایمپلنت دندانی کمتر است اما دوام ایمپلنت از بریج بیشتر است

انتخاب کدام یک بهتر است؟ ایمپلنت یا بریج دندان

اگر قصد دارید از روش های درمانی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود استفاده کنید، هرگز در رابطه با انتخاب یک روش شخصا تصمیم گیری نکنید. حتما با یک دندانپزشک متخصص که توانایی ارائه هر دو خدمت را دارد مشورت کنید. دندانپزشک متخصص ایمپلنت با استفاده از اسکن داخل دهان یا پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی دیجیتال ابتدا تصویری سه بعدی دیجیتالی از موقعیت دندان و استخوان و ریشه ها تهیه میکند و سپس بهترین گزینه را که می تواند مناسب با بودجه شما باشد را انتخاب کنید. انتخاب روش درمان می تواند به تعداد دندان های از دست رفته شما نیز بستگی داشته باشد.

پرینتر سه بعدی دندانپرشکی دیجیتال

برای مثال در صورتی که یک ردیف پیوسته از دندان ها را از دست داده اید، می توانید از بریج دندانی استفاده کنید تا هزینه های شما به صورت چشم گیری کاهش پیدا کند چرا که در بسیاری از موارد برای کاشت هر دندان باید یک ایمپلنت در فک شما کاشته شود که می تواند هزینه زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

در روش بریج احتیاج به جراحی یا سوراخ شدن لثه نیست

در صورتی که به برخی از بیماری ها مبتلا هتسید، ممکن است ایمپلنت دندانی گزینه مناسبی برای شما نباشد. بیماران مبتلا به فشار خون بالا، سرطان خون یا دیابت ممکن است نتوانند ایمپلنت دندانی موفقی را تجربه کنند. به همین منظور در هنگام صحبت با دندانپزشک خود، حتما بیماری های زمینه ای خود را با او در میان بگذارید. بهترین افراد برای انجام ایمپلنت دندان افرادی هستند که استخوان فک آن ها فاقد پوکی یا پوسیدگی بوده و آمادگی کافی برای پذیرش ایمپلنت دندان را داشته باشد. در این مفاله نیز می توانید مهمترین ریسک های کاشت ایمپلنت را بخوانید.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید زمان است. کل مراحل درمان به منظور انجام ایمپلنت دندان به روش سنتی می تواند ماه ها به طول بیانجامد؛ در حالی که انجام بریج می تواند در دو مراجعه به دندانپزشک در طول چند هفته به طور کامل انجام شود. در روش ایمپلنت دندان، یک جراح دندانپزشک در استخوان فک شما یک سوراخ ایجاد می کند و ایمپلنت را که یک ریشه مصنوعی به حساب می آید در آن جای می دهد. در این صورت باید صبوری کرد تا دندان و ریشه ایمپلنت به خوبی به یکدیگر جوش بخورد. به طور متوسط این کار ۲ تا ۶ ماه زمان لازم خواهد داشت.

در روش بریج یا پل دندانی، لازم است که دندانهای سالم کناری به مقدار بیشتری تراشیده شوند

البته لازم به ذکر است که به لطف پیشرفت علم و استفاده از تکنولوژی دندانپزشکی دیجیتال، کاشت ایمپلنت دندان به روش سنتی جای خود را به روش ایمپلنت دیجیتال داده است و تمام پروسه ایمپلنت می تواند تنها در یک جلسه و به روش فوری انجام شود.

در نظر داشته باشید که به صورت قطع نمی توان گفت که ایمپلنت یا بریج کدامیک برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته بهتر هستند. برای اینکه بتوانید به یک جواب قاطع در این رابطه برسید، حتما باید با دندانپزشک خود مشورت کنید ضمن آن که اطلاعات ارائه شده در این گفتار می تواند راهنمایی برای کسب اطلاعات اولیه در این رابطه باشد.

برای دریافت مطالب بیشتر در حوزه انتخاب روش ایمپلنت دندان یا بریج پل دندانی، این مقاله لاتین را مطالعه نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button