بهترین روش های اصلاح طرح لبخند کدامند؟

بهترین روش های اصلاح طرح لبخند
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

طبیعی است که همه افراد از لبخند زیبا به عنوان یک معیار اصلی و اساسی در افزایش جذابیت چهره  نام میبرند. البته این جذابیت لبخندی برای خانم‌ها و آقایان به یک اندازه حائز اهمیت است. قطعا کسی که لبخندی بسیار زیبا دارد دارای قوس، شکل، رنگ و موادر این چنینی در دندان‌های خود است. همه این موارد باید دارای تناسب خوبی با چهره فرد داشته باشد تا میزان جذابیت چهره افزایش یافته و موجب افزایش اعتماد به نفس در فرد شود.  جالب است بدانید در گذشته بحث طرح لبخند خیلی مورد توجه مردم قرار نمیگرفت و اغلب فقط برای انجام کارهای درمانی به دندانپزشکی مراجعه میکردند. بحثی که در زیبایی برای افراد حائز اهمیت بود حفظ دندان و ترمیم آن بود. اغلب تمایل داشتند دندان ترمیم شده و به عملکرد خود ادامه دهد و انها دچار بی دندانی نشوند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش روش‌های نوین بحث زیبایی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است و البته پزشکان به مهارت‌های بیشتری در این زمینه رسیده‌اند. برخی از مشکلات میتواند با استفاده از بخش زیبایی در علم دندانپزشکی اصلاح یابد که عبارت است از:

 • از بین بردن فاصله بین دندان‌های بیمار
 • پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته
 • تغییر دادن میزان اندازه، رنگ دندان و شکل آن برای افزایش جذابیت و اعتماد به نفس بیمار
 • سفید و روشن کردن رنگ دندان‌های بیمار

حال ممکن است این سوال برای شما پیش آید که اصلاح طرح لبخند به چه معناست؟ اقدامات زیبایی لبخنددر واقع یک مجموعه جامع از فرآیندهای دندانپزشکی است که بسیار چشمگیر برای افزایش اعتماد به نفس، افزایش جذابیت و زیبایی دندان‌های شما انجام میشود. پس نتیجه میگیریم هرگز نمیتوان از یک خدمت به عنوان اصلاح لبخند نام ببریم بلکه مجموعه‌ای از درمان ها و اقدامات است‌ است. گاهی اصلاح طرح لبخند بسیار ساده انجام میشود مانند کامپوزیت کردن اما گاهی برای انجام آن نیاز به فرآِیندهای سنگین‌تر و حتی بیهوشی است. پس نتیجه میگیریم روش‌های اصلاح لبخند دارای درجه‌های مختلفی از سختی است.

برخی از افراد این فرآیند را با ترمیم دندان اشتباه میگیرند. بهتر است بدانید اصلاح طرح لبخند بدین معنی است که شما به صورت اختیاری انتخاب میکنید چگونه و از چه راهی به زیبایی لبخند و دندان‌های شما افزوده شود اما در روش ترمیم دندان شما نیاز دارید به انجام درمانی که پزشک برای شما بنا به صلاح دید خود تعیین میکند.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

مختصری بر دندانپزشکی زیبایی

در دندانپزشکی زیبایی به اصلاح ظاهر دندان‌ها و گاهی بهبود آنها کمک میکنند که طبیعتا این رشته به قسمت‌های مختلفی تقسیم میشود. اغلب افرادی که در بخش زیبایی دندان خود مانند رنگ دندان یا ظاهر دندان دارای مشکل هستند به جای مراجعه به دندانپزشکی عمومی به دندانپزشک زیبایی مراجعه میکنند. در این تخصص از لیزر برای گرفتن نتیجه مطلوب‌تر استفاده بسیاری میشود و قطعا شما تجربه بهره بردن از  دندان‌هایی درخشان و زیبا را پیدا خواهید کرد که اعتماد به نفس شما را به میزان زیادی افزایش میدهد.  بهتر است برای انجام اقدامات زیبایی به مراکز تخصصی مانند کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری مراجعه کنید زیرا تجربه و مهارت در این بخش بسیار مورد اهمیت است. روش‌های متدوالی برای زیبایی دهان و دندان وجود دارد که عبارت است از کامپوزیت ونیر، لمینت سرامیکی دندان، ارتودنسی، ایمپلنت دندان و …  در واقع دندانپزشکی زیبایی یکی از زیر شاخه‌های دندانپزشکی است که با هدف رفع کردن نقص‌های دندان، لثه و فک زیبایی و جذابیت  را به چهره شما  بازمیگرداند.

معرفی تکنیک اصلاح طرح لبخند

هر نوع درمانی که شما برای زیبایی دندان‌های خود انجام دهید به نوعی اصلاح لبخند است. درصد زیادی از زیبایی و جذابیت چهره به میمیک صورت مربوط میشود و بخشی دیگر به زیبایی دندان و لبخند شما برمیگردد. برای طراحی و اصلاح طرح لبخند باید به دندانپزشکی زیبایی مراجعه کنید تا ابتدا دندان‌های شما را از نظر سلامت بررسی کنند سپس اقدام به آغاز فرآیند زیبایی دندان کنند. معمولا در جلسه‌ای که برای معاینه به متخصص مراجعه میکنید آناتومی فک ، دندان و لثه شما بررسی شده و مشکلاتی که وجود دارد رفع میشود. از مهم ترین درمان‌هایی که در اولویت وجود دارد ترمیم لثه است زیرا در صورتی که دارای عفونت کم یا خونریزی باشد باید ابتدا درمان شده سپس اقدام به زیباسازی دندان‌ها کرد. برخی از نکاتی که باید برای اصلاح طرح لبخند در نظر گرفته شود عبارت است از:

 • نسبت طول و عرض دندان شما با طراحی لبخند رابطه بسیار مستقیمی دارد. در زیباسازی دندان و طراحی لبخند باید نسبت طلایی طول و عرض دندان در نظر گرفته شده و همه محدودیت‌هایی که وجود دارد بررسی شود.
 • برای طراحی لبخند باید هماهنگی خطوط لثه را نظر گرفت. هم راستا بودن خطوط لثه میتواند لبخندی بسیار زیبا و جذاب برای شما به ارمغان بیاورد. زیرا  قرمزی لثه کمی بیش از حد معمول مشخص میشود و در صورتی که باهم قرینه نباشد زیبایی لبخند شما خدشه دار میشود.
 • در صورتی که دندان شما دچار پوسیدگی باشد و شما پیش از انجام آن را بررسی نکرده باشید قطعامشکل ساز خواهد شد.
 • در صورتی که نیاز به ارتودنسی دندان دارید ابتدا باید ارتودنسی را در اولیت قرار داده سپس اقدام به طرح لبخند کنید زیرا براکت‌های ارتودنسی میتواند رنگ زرد به روکش دندانی شما ببخشد.

چه زمانی نیاز به اصلاح طرح لبخند داریم؟

اصلاح طرح لبخند درصد بسیار زیادی به خود فرد بستگی دارد و مشکل درمانی انجام آن را اجبار نمیکند اما افرادی هستند که برای جلوگیری از مشکلات درمانی مجبور به انجام اقدامات دندانپزشکی هستند مانند کسانی که دارای دندان‌های بد فرم هستند و نمیتواند بین دندان‌های خود را به خوبی تمیز کنند و این اتفاق به مرور باعث ایجاد پوسیدگی در دندان آنها میشود که در این صورت مجبور به استفاده از ارتودنسی هستند.

اما برخی از افراد هستند که قطعا نیاز به تغییر ظاهر دندان هایشان دارند زیرا در روحیه آن‌ها و سلامتی دهان و دندان‌شان تاثیر بسیار مثبتی خواهد گذاشت. این افراد عبارتند از:

 • کسانی که دچار لب پریدگی دندان هستند و یا دندان آنها دچار بد رنگی شده است.
 • افرادی که فاصله بین دندان‌شان زیاد است یا دچار بی دندانی در یک بخش شده‌اند.
 • افرادی که دچار دندان‌های بد فرم هستند و یا دندان‌های آنها پوسیده شده باشد.
 • افرادی که دارای دندان کوتاه هستند یا دارای لبخند لثه‌ای هستند.

معرفی انواع روش‌های اصلاح طرح لبخند

قطعا اگر پیش از انجام اصلاح لبخند با انواع روش‌های اصلاح لبخند آشنا شوید میتوانید بهتر تصمیم گرفته و با جزئیات هر روش آشنا شوید. در ادامه قصد داریم برخی از روش‌های اصلاح طرح لبخند را برای شما شرح دهیم.

سفید کردن دندان

سفید کردن دندان یا همان بلیچینگ دندان از خدمات عمومی زیبایی دندانپزشکی است که در این روش دندان‌هنای شما چند درجه روشن‌تر از حالت طبیعی شده اما طول عمر آن به صورت دائمی نیست. روش سفید کردن دندان شامل مراحل مسواک زدن با خمیردندان‌هایی که خاصیت سفیدکنندگی دارند، سفید کردن دندان‌ها با استفاده از لیزر، استفاده از ژل سفید کننده و استفاده از نوار سفید کننده میشود.

کامپوزیت و باندینگ دندانی

کامپوزیت ونیر دندان به تنهایی برای تغییر رنگ دندان و اصلاح فرم دندان استفاده میشود که باید در مراقبت از آن کوشا باشید. باندینگ دندان نیز با استفاده کامپوزیت انجام میشود که در واقع یک نوع ترمیمی است که همرنگ دندان بوده و با استفاده از یک چسب خاص روی دندان قرار میگیرد و با نور مخصوصی که در کامپوزیت دندان نیز استفاده میشود محکم میشود. اصلاح باندینگ به دلیل محکم شدن این ترمیم بر روی دندان استفاده میشود. استفاده از این روش بسیار ساده و دارای قیمت پایین تری نسبت به روش‌های مشابه است.

اصلاح طرح لبخند با 14 واحد کامپوزیت سرامیکی ips

اصلاح خط لثه

این روش در صورتی استفاده میشود که هنگام لبخند زدن بخش عظیمی از لثه شما دیده میشود برای اصلاح آن بهتر است از روش لیفت لثه استفاده نمود. افرادی که دارای دندان کوتاهی هستند اغلب دچار لبخند لثه‌ای میشوند که باید اصلاح خط لثه برای آنها صورت گیرد. البته گاهی برای لیف لثه و اصلاح خط لثه از افزایش طول تاج دندان استفاده میشود. اغلب با استفاده از لیزر یا ارتودنسی میتوان این روش را انجام داد.

ونیرهای پرسلن

در صورتی که دندان شما دچار فرم نا درست و رنگ دلخواهی نباشد میتوان از یک لایه متریال مخصوص روی دندان استفاده نمود تا مشکلات ظاهری دندان را از بین ببرد. ونیرهای پرسلین دارای طول عمر بالایی است و دچار تغییر رنگ نمیشود. به این روش اصطلاحا لمینت سرامیکی یا پرسلن لمینت گفته می شود.

ارتودنسی

این روش برای افرادی است که فک یا دندان آن‌ها در جای صحیح خود قرار نگرفته نباشد دراین صورت به وسیله براکت و سیم مخصوص ارتودنسی دندان ‌ها را به مکان اصلی خود هدایت کرده که با استفاده از دو روش ارتودنسی متحرک وثابت میتوان این کار را انجام داد. هدف اصلی این روش جلوگیری از پوسیدگی دندان و اصلاح فرم دندان برای داشتن لبخندی بسیار زیبا است.

ایمپلنت دندان

در صورتی که دندانی را از دست داده باشید قطعا جای خالی آن ضمن ایجاد ظاهری بد در صورت شما باعث تحلیل لثه میشود. افرادی که دندانی از دست میدهند کمی لپ آنها به داخل کشیده میشود و ایجاد چال میشود. با کاشت ایمپلنت دندان درون استخوان فک و سپس اتصال تاج دندانی میتوان دندانی طبیعی و زیبا داشت.

روکش دندان

روکش دندان شبیه به یک کلاه بر روی تاج دندان یا پروتز دندانی قرار میگیرد که رنگ آن کاملا مشابه دندان‌های دیگر است و زیبایی را به دندان شما بازمیگرداند. البته از آن به عنوان پروتز ثابت دندانی هم نام برده میشود. اغلب از جنس سرامیک، فلز یا ترکیبی از این دو متریال است. در صورتی که رنگ دندان یا پوزیشن دندان مناسب نباشد از روکش دندان استفاده میشود.

بریج دندان

روش‌های مختلفی برای کاشت دندان وجود دارد تا زیبایی از دست رفته دندان و لبخند را به صورت شما بازگرداند. استفاده از بریج دندان میتواند جای دندان از دست رفته شما را پر کرده و طرح لبخند شما را اصلاح کند.

اصلاح رنگ و سایز دندان‌ها و همچنین بستن فواصل بین دندان‌ها با 16 واحد پرسلن لمینیت

چگونه مطمئن شویم ظاهر جدید به صورت ما می آید؟

ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چگونه مطمن شویم ظاهر جدیدی که ساختیم به صورت ما مینشیند؟ جواب شما پیش ماست. همانطور که گفتیم مراجعه به مرکزی که تخصص دندانپزشکی زیبایی را دارد و از تکنولوژی اعتبار بالایی برخوردار است بسیار حائز اهمیت است. کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری با استفاده از طراحی لبخند دیجیتال برای شما میتواند نتیجه کار را شبیه سازی تا بهتر بتوانید تصمیم نهایی برای انتخاب یکی از انواع روش‌های اصلاح طرح لبخند اتخاذ کنید. مرکز دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری با استفاده از یک عکس از چهره شما و ارزیابی نوع چهره، لب و لبخند شما  که با نسبت‌های ریاضیاتی ارزیابی میشود را بر روی  نرم افزار  DSD پیاده سازی کند تا نرم افزار بتواند برای شما یک دندان با رنگ، فرم و ظاهری که مناسب چهره شماست طراحی کند. پس از طراحی شما میتوانید نتیجه کار را پیش از انجام اصلاح طرح لبخند مشاهده کنید.  در این نرم افزار یک آنالیز کلی بر تناسب چهره و دندان‌های شما انجام میشود. البته که پس از ارائه نتیجه باید از نظر روحی سلیقه بیمار را در طراحی و استفاده از روش نهایی لحاظ نمود تا بیمار به احساس رضایت بالایی دست یابد.

قبل از انجام به چه نکاتی توجه کنیم؟

پیش از انجام اصلاح طرح لبخند ابتدا باید با تمامی روش‌هایی که میتوان برای این اقدام استفاده نمود آشنایی کامل داشته باشید. سپس به مرکزی مراجعه کنید که دارای اعتبار و سابقه بالایی در انجام این حیطه دندان پزشکی باشد. همانطور ه گفتیم برای انجام این عملیات باید به دندانپزشکی زیبایی مراجعه نموده زیرا ضمن بهره‌وری از تجربه  و مهارت کافی تخصص علمی آن‌ها در این زمینه است. البته در اولین اقدام برای انجام این فرآیند باید به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید تا کاملا سلامت دندان شما را تایید کند و سپس به زیباسازی آن بپردازید.

آنچه در رابطه با طرح لبخند باید بدانید:

لبخند زیبا در جذابیت و زیبایی چهره افراد اهمیت بسیار بالایی دارد. برای داشتن لبخندی زیبا باید دارای دندان‌هایی خوش فرم و خوش رنگ باشید. روش‌های مختلفی اعم از روکش دندان، ارتودنسی، لمینت، کامپوزیت، اصلاح خط لثه و … وجود دارد که هر یک مزایای خاص خود را دارد. پیش از اصلاح  باید دندان‌های خود را از نظر سلامتی بررسی کنید تا اگر مشکلی وجود دارد ابتدا آن را رفع سپس اقدام  نمود. در صورتی که میخواهید پیش از انجام این فرآیند نتیجه کار را مشاهده کنید بهتر است به مرکز دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری مراجعه کنید تا با استفاده از DSD ابتدا برای شما طراحی انجام شده و ملاحظه کنید و در صورت تایید طراحی لبخند شما آغاز گردد.

۸ دیدگاه. ترک جدید

 • سلام خانم دکتر نصیری. سوالی داشتم در این مورد که چطور میتونیم مطمئن بشیم بعد از تغییر ظاهر دندان ها، ظاهر عجیبی پیدا نمیکنیم؟ منظورم اینه چطور بفهمیم به صورتمون میاد؟

  پاسخ
 • اینکه از چه روشی استفاده کنیم رو شما تعیین میکنین؟ یا خودمون باید تصمیم بگیریم مثلا از لمینت استفاده کنیم یا کامپوزیت؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ ۲:۳۷ ب٫ظ

   سلام خدمت شما. در اکثر موارد از هر دو روش میشود استفاده کرد که نظر خودتون پرسیده میشود اما در مواردی که ترجیحا یکی از این دو مورد باید استفاده شود به شما توصیه میشود که ان روش را انجام دهید .

   پاسخ
 • من دو تا از دندان های جلوییم افتاده. امکان استفاده از ایمپلنت هم ندارم. چه توصیه ای دارید برای جایگزین کردن این دندان؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ۹:۲۲ ق٫ظ

   سلام خدمت شما. لطفا برای مشاوره شماره خود را قید بفرمایید تا در اسرع وقت مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

   پاسخ
 • هزینه طرح لبخند چقدر است؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ۹:۱۵ ق٫ظ

   سلام خدمت شما. لطفا برای مشاوره شماره خود را قید بفرمایید تا در اسرع وقت مشاوران ما با شما تماس بگیرند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button