روش های متفاوت کاشت ایمپلنت دندان

روش های متفاوت کاشت ایمپلنت دندان
ایمپلنت

اشتراک‌گذاری

دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلفی دچار آسیب شوند و از بین بروند. در صورتی که دندانی از بین برود ریشه دندان که وظیفه نگهداری دندان در جای خود را دارد نیز دچار آسیب شده و از بین میرود. و این اتفاق نوید این را میدهد که دیگر لنگری برای ثابت نگهداشتن دندان در بین استخوان وجود ندارد. در این صورت بیمار به فکر جایگزین کردن دندان خود میافتد که روش‌های مختلفی هم دارد.

امروزه اغلب افراد برای جایگزین کردن دندان از بین رفته خود از روش ایمپلنت دندان استفاده میکنند. ایمپلنت دندان در واقع پیچ فلزی از جنس تیتانیوم یا زیرکونیا است که در استخوان فک بیمار پیچ میشود. عملکردی که با از بین رفتن ریشه دندان متوقف شده بود با استفاده از ایمپلنت دندانی از سر گرفته میشود و عملکردی کاملا شبیه به دندان طبیعی را اجرا میکند.

همانطور که گفتیم ایمپلنت دقیقا درون استخوان فک شما قرار میگیرد و همین باعث میشود دیگر نگرانی از بابت تعویض، جا به جایی برای تمیز کردن و بیرون آمدن آن نداشته باشید. ایمپلنت دندان با قرار گرفتن در استخوان فک بیمار مانند دندان طبیعی و اصلی عمل میکند. اغلب افراد از ایمپلنت‌هایی استفاده میکنند که از جنس فلز تیتانیوم خالص ساخته شده باشد اما ایمپلنت از نوع دیگری با نام ایمپلنت زیرکونیا از سال ۲۰۰۷ معرفی شده است که عملکردی مشابه ایمپلنت تیتانیوم دارد اما به دلیل معرفی جدید طول عمر احتمالی آن هنوز مشخص نشده است.

البته طول عمر و دوام ایمپلنت دندان بسیار به مهارت پزشک و شیوه مراقبت از آن پس از کاشت توسط بیمار دارد. اما اغلب بیماران تا پایان عمرخود میتوانند به خوبی از ایمپلنت دندانی مراقبت کرده و نتیجه بسیار خوبی بدست آورند. حال که با روند کاشت ایمپلنت دندان آشنا شدید بهتر است بدانید روش‌های متفاوتی در کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد. هر فرد با توجه به شرایط بدنی خود و بررسی‌های لازمی که توسط پزشک انجام میشود ممکن است روش متفاوتی را انجام دهد. در ادامه این مقاله ما به بررسی انواع روش‌ها میپردازیم؛ با ما همراه باشید.

تا به‌حال مراحل ایمپلنت دندان را به صورت تصویری دیده اید؟ در ویدئو زیر گام به گام ایمپلنت دندان در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری را مشاهده می کنید.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

اجزای ایمپلنت

هر چیزی که درمورد کاشت ایمپلنت دندان باید بدانید

همانطور که میدانید یکی از رکن‌های زیبایی، داشتن دندان زیبا و سالم است. اصول کاشت ایمپلنت دندان بدین صورت است که باید ایمپلنت دندان در ناحیه‌ای از فک قرار بگیرد که بتواند به خوبی به استخوان فک جوش بخورد و همین اتفاق پیش می‌آید و پس از گذران دوره ۳ تا ۶ ماهه ایمپلنت به استخوان فک پیوند مستحکمی میخورد.

ایمپلنت دندان حکم ریشه طبیعی دندان و پایه و اساس داشتن یک دندان قوی را فراهم و اجرا میکند. پس از آنکه ایمپلنت دندان به خوبی با استخوان فک جوش خورد حال وقت آن رسیده است که تاج دندان که کاملا شبیه به بخشی از دندان است و اغلب از جنس تمام لمینت سرامیکی که اغلب ما می بینیم روی ایمپلنت سوار شود تا به طور کامل جایگزین دندان از دست رفته بیمار شود.

شرط اساسی برای کاشت ایمپلنت دندان داشتن استخوان سالم و بدون عفونت است. برای بهتر و زود جوش خوردن ایمپلنت دندان باید مراقبت‌های بسیار زیادی را انجام دهید تا طول عمر بسیار بالایی را با آن تجربه کنید. میزان تراکم استخوان و کیفیت استخوان فک فرد برای ایمپلنت دندان بسیار اهمیت دارد. در ادامه برخی از مزایای ایمپلنت دندان را نام میبریم:

زمانی که ایمپلنت دندانی شما عفونت می کند، نشانه هایی را به همراه خواهد داشت که می توانید آن را تشخیص دهید و برای درمان آن به دندانپزشک خود مراجعه کنید.مقاله علایم عفونت ایمپلنت دندان در همین باره مطالعه کنید.

دندان ایمپلنت
 1. با استفاده از ایمپلنت دندانی میتوانید زیبایی ظاهری دندان را کاملا طبیعی حفظ کنید.
 2. با استفاده از روش ایمپلنت، دندان‌های مجاور مراقبت و پشتیبانی میشوند.
 3. مراقبت از آن بسیار آسان بوده فقط نیازمند دقت در انجام آن است.
 4. با استفاده از ایمپلنت دندانی میتوانید به راحتی صحبت کنید و مشکلی در تکلم نداشته باشید.
 5. زیبایی چهره شما با استفاده از ایمپلنت دندانی حفظ میشود.
 6. با استفاده از ایمپلنت دندانی از تحلیل رفتن لثه خود جلوگیری میکنید.

استفاده از ایمپلنت برای جایگزینی دندان از دست رفته تقریبا هیچ معایبی ندارند و فقط گاهی نیازمند پرداخت هزینه بالایی است که از لحظه آغاز فعالیت تا پایان فعالیت زمان دارید تا آن را پرداخت کنید. در حقیقت ایمپلنت روی لثه تحلیل رفته یکی از بهترین راه ها برای داشتن دندان های زیبا و جلوگیری از تحلیل رفتن بیشتر لثه می باشد.

برخی میگویند دوره درمان ایمپلنت دندان طولانی است که باز هم با توجه به آنکه بعد از کاشت ایمپلنت تقریبا تا ۵ سال هیچ درمان جدیدی برای آن نخواهید داشت و کافیست هرزگاهی به پزشک مراجعه کنید تا اگر نیاز به ترمیم داشت آن را انجام دهند.

برای آگاهی از چگونگی کاشت ایمپلنت با پیوند استخوان مطالعه مقاله پیوند استخوان برای ایمپلنت را توصیه می کنیم.

روش ایمپلنت دندان تک مرحله ای

روش‌های متفاوت کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان طبق فرآیندهای متفاوتی انجام میشود که البته بر اساس نوع فرآیند مورد استفاده بخش بندی میشوند: ایمپلنت تک مرحله‌ای، ایمپلنت فرو رونده، ایمپلنت ساب پریو استیل، ایمپلنت فوری و ایمپلنت دو مرحله‌ای

روش ایمپلنت دندان دو مرحله‌ای چیست؟

ایمپلنت دو مرحله‌ای همانطور که از اسم آن پیداست در دو مرحله انجام خواهد شد. در مرحله اول با یک عمل جراحی ایمپلنت را درون استخوان فک جایگذاری میکنند و سپس بافت لثه را با بخیه زدن میبندند. پس از گذشت حداقل ۳ ماه و حداکثر ۶ ماه برای اتصال اباتمنت و ترمیم موقت یک بخش جزئی از آن را باز میکنند.

روش ایمپلنت دندان فرو رونده چیست؟

ایمپلنت فرو رونده یکی از رایج‌ترین روش‌های کاشت ایمپلنت دندان است که در این روش نیز ایمپلنت درون استخوان فک قرار میگیرد. این روش از ایمپلنت دندان جایگزینی برای بریج و دندان مصنوعی است. این روش شامل انواع مختلفی چون: پیچی (رزوه‌دار)، استوانه‌ای (صاف) یا تیغه‌دار است.

روش ایمپلنت دندان ساب پریو استیل

روش ایمپلنت دندان تک مرحله‌ای چیست؟

در روش ایمپلنت دندان تک مرحله‌ای یک ایمپلنت بلند درون استخوان فک قرار داده میشود و سپس آن را بخیه میزنند پس از آنکه لثه را بخیه زدند بافت لثه بالای ایمپلنت با بافت لثه هم سطح میشود و در نهایت بالای ایمپلنت قابل مشاهده است و پس از آنکه چند ماه از کاشت گذشت و بهبودی کامل حاصل شد باید اباتمنت و روکش موقت را بدون آنکه جراحی انجام شود روی ایمپلنت نصب شود. در این روش دیگر نیاز به مرحله دوم جراحی نیست. حداقل ۳ الی ۶ ماه زمان کافی نیاز است تا ایمپلنت کاشت شده به استخوان فک به صورت قوی و مستحکم جوش بخورد.

روش ایمپلنت دندان ساب پریو استیل چیست؟

در روش ایمپلنت دندان ساب پریو استیل، ایمپلنت درون بافت لثه و بر روی استخوان فک قرار میگیرد به صورتی که بخشی از سر فلزی ایمپلنت دندان جهت نگهداشتن روکش بیرون‌تر است. از این روش برای عمل‌های تک مرحله‌ای ایمپلنت استفاده میشود. این نوع ایمپلنت‌ها اغلب برای نگهداشتن دندان مصنوعی برای افرادی که دارای ارتفاع کافی استخوان نیستند قابل استفاده  است.

ایمپلنت دیجیتال در کلینیک دندانپزشکی دکتر نوشین نصیری

ایمپلنت فوری

روش ایمپلنت دندانی فوری یا یک روزه چیست؟

اغلب متخصصین ایمپلنت میتوانند در صورت دارا بودن شرایط توسط بیمار ایمپلنت را درون محل تعیین شده خود به صورت فوری و بلافاصله قرار دهند. در صورتی که بیمار واجد شرایط برای ایمپلنت فوری یا ایمپلنت یک روزه باشد در زمانی که باید برای جوش خوردن ایمپلنت منتظر ماند تا بقیه عملیات را از سر گرفت صرفه جویی میشود و همه عملیات و فرآیند کاشت ایمپلنت در یک روز قابل انجام است. این روش بسیار بستگی به آناتومی استخوان ناحیه‌ای که در آن باید ایمپلنت کاشت شود، دارد. برای مثال استفاده از این روش برای مواقعی که ناحیه‌ای که دندان ندارد دارای عرض بیشتری نسبت به ایمپلنت باشد نمیتوان ایمپلنت فوری انجام داد. گاهی برای محکم بودن ایمپلنت در مکانی که قرار گرفته است نیاز است پیوند استخوان انجام شود زیرا بافت استخوانی آن بخش نرم بوده است.

یا در شرایط دیگری همچون هنگامی که بیمار در مصرف سیگار پیشرو است میتوان گفت به دلیل بالا رفتن نیکوتین خون بیمار در خون رسانی ساخت عروق ریز در اطراف ناحیه ایمپلنت دندان بیمار جهت جوش خوردن مستحکم و یا تزریق پودر استخوان تداخلی ایجاد میشود که نمیتوان ایمپلنت فوری استفاده نمود و حتی در هنگامی که فرد متقاضی دارای دیابت کنترل نشده باشد نمیتواند از ایمپلنت یک روزه استفاده کند. این روش میتواند برای دندان‌های جلویی و دندان‌هایی که در دید بیشتری قرار دارند استفاده شوند.

در ادامه ویدئویی از  تجربیات کاشت ایمپلنت دندان یکی از بیماران دکتر نوشین نصیری را مشاهده می کنید:

مراقبت‌های لازم پس از کاشت ایمپلنت

مراقبت از ایمپلنت پس از کاشت آنقدر حائز اهمیت است که طول عمر ایمپلنت را به خود وابسته کرده است. هنگامی که کاشت ایمپلنت انجام میدهید باید مراقبت‌های ویژه‌ای را پیش از انجام آن و پس از انجام کاشت رعایت کنید. در این بخش میخواهیم مراقبت‌های بعد از کاشت ایمپلنت را برای شما شرح دهیم.

 1. حداقل تا ۲۴ ساعت پس از انجام ایمپلنت دندان مجاز به استفاده از مواد غذایی سفت و داغ نیستید. بدین معنی که باید از مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی استفاده کنید که ولرم باشد و حالت رقیق داشته باشد زیرا ایمپلنت شما با اعمال فشار زیاد در روزهای اول ممکن است دچار آسیب شود.
 2. حداقل تا ۳ روز نمیتوانید ناحیه ایمپلنت شده را مسواک کنید و باید از نخ دندان‌های مخصوص ایمپلنت استفاده کنید که دارای دو بخش نازک و نرم است از بخش نرم برای تمیز سازی بین دندان و از بخش نازک برای پاکسازی محل استفاده میشود.
 3. استفاده از دهان شویه‌هایی که فاقد الکل است به صورت روزی دو مرتبه برای فردی که کاشت ایمپلنت داشته است بسیار ضروری است.
 4. از ممنوعیت‌هایی که بسیار از انجام آن باید پرهیز کنید استفاده از سیگار است. بهتر است به مدت حداقل یک ماه از مصرف سیگار و دخانیات پرهیز کنید زیرا استعمال دخانیات باعث مواجه شدن کاشت ایمپلنت دندان با شکست میشود.
 5. بهتر است اگر احساس درد در ناحیه ایمپلنت داشتید حتما به پزشک خود جهت بررسی‌های لازم مراجعه کنید و بدون تجویز پزشک از خوردن دارو اجتناب کنید.
 6. بهتر است پس از انجام کاشت ایمپلنت دندان حداقل یک ماه از فعالیت بدنی و ورزش‌های سنگین بپرهیزید. جا به جا کردن وسایل سنگین را هم به کل برای مدتی فراموش کنید و استراحت کافی داشته باشید.
 7. به هیچ عنوان تا ۴۸ ساعت پس از کاشت ایمپلنت دندانی از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید و آب دهان خود را بیرون پرتاب نکنید زیرا این کارها قطعا خونریزی را افزایش میدهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

سخن آخر: هر آنچه در مورد روش‌های مختلف کاشت ایمپلنت باید بدانید:

 1. ایمپلنت دندان طبق فرآیندهای متفاوتی انجام میشود که البته بر اساس نوع فرآیند مورد استفاده بخش بندی میشوند: ایمپلنت تک مرحله‌ای، ایمپلنت فرو رونده، ایمپلنت ساب پریو استیل، ایمپلنت فوری و ایمپلنت دو مرحله‌ای
 2. روش ایمپلنت دندان در همان روز: در استفاده از این روش باید چند ایمپلنت روی استخوان فک نصب شود و پس از گذشت چند ساعت یک قوس کامل به صورت موقت یا ثابت روی آن قرار بگیرد. اگر از دندان موقت استفاده شود باید بعد از آنکه دوره بهبودی به پایان رسید از بریج دائمی استفاده شود.
 3. در روش ایمپلنت دندان ساب پریو استیل، ایمپلنت درون بافت لثه و بر روی استخوان فک قرار میگیرد به صورتی که بخشی از سر فلزی ایمپلنت دندان جهت نگهداشتن روکش بیرون‌تر است. از این روش برای عمل‌های تک مرحله‌ای ایمپلنت استفاده میشود. این نوع ایمپلنت‌ها اغلب برای نگهداشتن دندان مصنوعی برای افرادی که دارای ارتفاع کافی استخوان نیستند قابل استفاده است.

برای آگاهی بیشتر حوزه انواع روش های مختلف کاشت دندان این مقاله معتبر لاتین را مطالعه نمایید.

کاشت ایمپلنت دیجیتال چه مزایایی دارد؟

 • با استفاده از ایمپلنت دندانی میتوانید زیبایی ظاهری دندان را کاملا طبیعی حفظ کنید.
 • با استفاده از روش ایمپلنت، دندان‌های مجاور مراقبت و پشتیبانی میشوند.
 • مراقبت از آن بسیار آسان بوده فقط نیازمند دقت در انجام آن است.
 • با استفاده از ایمپلنت دندانی میتوانید به راحتی صحبت کنید و مشکلی در تکلم نداشته باشید.
 • زیبایی چهره شما با استفاده از ایمپلنت دندانی حفظ میشود.
 • با استفاده از ایمپلنت دندانی از تحلیل رفتن لثه خود جلوگیری میکنید.

کاشت ایمپلنت دندان چه مزایایی دارد؟

 • با استفاده از ایمپلنت دندانی میتوانید زیبایی ظاهری دندان را کاملا طبیعی حفظ کنید.
 • با استفاده از روش ایمپلنت، دندان‌های مجاور مراقبت و پشتیبانی میشوند.
 • مراقبت از آن بسیار آسان بوده فقط نیازمند دقت در انجام آن است.
 • با استفاده از ایمپلنت دندانی میتوانید به راحتی صحبت کنید و مشکلی در تکلم نداشته باشید.
 • زیبایی چهره شما با استفاده از ایمپلنت دندانی حفظ میشود.
 • با استفاده از ایمپلنت دندانی از تحلیل رفتن لثه خود جلوگیری میکنید.

هزینه کاشت ایمپلنت دندان چقدر است؟

این که هزینه کاشت دندان چقدر است، سوالی است که تنها با ویزیت پزشک پاسخ داده می شود. در نتیجه در ابتدای کار پاسخ به این سوال بسیار پیچیده خواهد بود. دندانپزشک برای پاسخ به این سوال باید نیاز واقعی بیمار را ارزیابی کند و تنها در این صورت قادر به براورد هزینه حقیقی خواهد بود.

۲۰ دیدگاه. ترک جدید

 • سلام ببخشید برای کسی که عرض لثه کمی داره هم بخصوص برای دندانهای جلو میشه ایمپلنت کرد؟

  پاسخ
 • آسیه یزدانی فر
  ۲۳ تیر ۱۴۰۰ ۶:۱۲ ب٫ظ

  سلام خانم دکتر بهترین روش کاشت ایمپلنت بین این روش هایی که گفتید چیه؟ من ۲۹سالمه و دو تا از دندونای جلوم رو توی دوره بارداری از دست دادم الان یه بچه ۶ماهه دارم می تونم یکی از این روش های کاشت ایمپلنت رو انجام بدم یا باید صبر کنم؟ لطفا راهنمایی کنین

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ۹:۴۱ ق٫ظ

   درود برشما و ممنون از توجهتون امیدوارم مطالب سایت ما براتون مفید بوده باشن
   در صورت مساعد بودن کیفیت استخوان فکتتون بهترین و راحتترین و سریعترین گزینه برای شما ایمپلنت دیجیتال هستش فقط قبلش باید از دکتر زنان و زایمان خودتون یه نامه برای ما بیارین که از چه آمپول بی حسی و آنتی بیوتیک که مناسب با شرایط شما مناسب باشه میتونیم استفاده کنیم.

   پاسخ
 • سلام مراقبت های بعد از ایمپلنت توی همه روش های ایمپلنت دندون یکیه؟ سوالم اینه اگه ایمپلنت فوری انجام بدیم مراقبت ها و درد و خونریزی بعدش کمتر از بقیه روش های ایمپلنت دندون نیست؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ۹:۰۲ ق٫ظ

   درود برشما و ممنون از توجهتون امیدوارم مطالب سایت ما براتون مفید بوده باشن
   در روش معمولی لثه برش و بخیه میخوره ولی در روش دیجیتال هیچ برش و بخیه ای انجام نمیشه
   ولی رعایت بهداشت در همه موارد یکی هست

   پاسخ
 • سلام توی روش دو مرحله ای ایمپلنت که لثه رو بخیه می زنید باید برای کشیدن ایمپلنت هم بیایم مطب؟ من شهرستانم باید چیکار کنم؟ ببخشید میشه هزینه ایمپلنت فوری یک دندون رو هم بگین

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ۸:۵۵ ق٫ظ

   درود برشما و ممنون از توجهتون امیدوارم مطالب سایت ما براتون مفید بوده باشن
   لطفا یه عکس OPG برای ما ارسال کنید تا بهتر بتونیم راهنمایی کنیم
   و اینکه متوجه نشدم منظورتون از کشیدن ایمپلنت همون کشیدن دندون هست ؟

   پاسخ
 • حسین سرهنگی کلا
  ۲۳ تیر ۱۴۰۰ ۶:۱۶ ب٫ظ

  خسته نباشین من ۵۸سالمه و دندون مصنوعی دارم حدود ۱۵ساله و هیج دندونم از خودم نیست کدوم یکی از روش های ایمپلنت دندون برای من مناسب است؟ من تا حدود ۱۵ یا ۱۶سال پیش سیگگار هم میکشیدم مشکلی نداد الان؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ۸:۵۳ ق٫ظ

   درود برشما و ممنون از توجهتون امیدوارم مطالب سایت ما براتون مفید بوده باشن
   لطفا یه عکس OPG برای ما ارسال کنید تا بهتر بتونیم راهنمایی کنیم

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر همسر من ۵ماهه بارداره و دندون درد شدید داشت و نتونست تحمل کنه مجبور شدیم بکشیم دندونشو ایا الان میتونه ایمپلنت فوی انجام بده؟ به نظرتون بهترین روش ایمپلنت برای ایشون چیه؟ مرسی

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ۸:۵۲ ق٫ظ

   درود برشما و ممنون از توجهتون امیدوارم مطالب سایت ما براتون مفید بوده باشن
   لطفا یه عکس OPG برای ما ارسال کنید تا بهتر بتونیم راهنمایی کنیم

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر دو تا دندونای جلوی فک بالام دو سال افتاده اما لثه اش اصلا تحلیل نرفته بنظرتون کدوم روش کاشا ایمپلنت برام بهتره؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ ۷:۱۹ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . لطفا برای ما عکس opg ارسال کنید تا ما بهتر راهنماییتون کنیم .
   ۰۹۹۳۰۰۵۱۸۴۵

   پاسخ
 • سلام ببخشین همسر من قند داره جای دو تا دندوناشم خالیه فک پایین سمت چپ میتونه ایمپلنت دندون انجام بده؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ ۷:۲۳ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . لطفا جواب اخرین ازمایش قندشون (a1c / fbs ) برای ما ارسال کنید تا ما راهنماییتون کنیم .
   ۲۲۲۱۴۰۰۴
   ۲۲۲۱۵۰۰۵
   ۰۹۹۳۰۰۵۱۸۴۵

   پاسخ
 • سلام خدمت شما هزینه ایمپلنت دندون به هر روشی که گفتین توی این متن متفاوته؟

  پاسخ
 • سلام خانم نصیری دختر من۱۸سالشه و یه دندونش لقه الان میشه دندونشو بکشم ایمپلنت کنه؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button