جایگزینی دندان از دست رفته بدون ایمپلنت با استفاده از بریج دندان

جایگزینی دندان از دست رفته بدون ایمپلنت با استفاده از بریج دندان
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

ممکن است هر فردی در طول زندگی خود دندان یا تعدادی از دندان‌های خود را از دست داده باشد در این صورت باید به دنبال یک روش مناسب برای جایگزین کردن جای خالی آن باشد. زیرا خالی نگهداشتن جای دندان از دست رفته ممکن است باعث از بین رفتن فرم و حالت دندان‌های مجاور آن یا تحلیل استخوان فک بشود. با از دست دادن دندان علاوه بر مشکلاتی که برای ساختار دندان به وجود می‌آید نیز مشکلاتی همچون مشکلات در صحبت کردن و تکلم، جویدن مواد غذایی و تمیز کردن دهان و دندان به وجود می‌آید. روش‌های متفاوتی برای جایگزین کردن جای خالی دندان شما وجود دارد که عبارت است از: بریج دندان یا پل دندانی، کاشت ایمپلنت دندان و استفاده از دندان مصنوعی متحرک. در صورتی که لثه بیمار از بین رفته باشد جراح با کمک ایمپلنت برای لثه تحلیل رفته جای خالی دندان را پر می کند. هر یک از این سه روش دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که امروز میخواهیم به بررسی روش پل دندان یا بریج دندانی بپردازیم.

بریج یا پل دندانی، ایمپلنت و پروتز ثابت یا متحرک روشهای جایگزینی دندان افتاده یا جای خالی دندان از دست رفته است.

یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته استفاده میشود استفاده از روش بریج دندان یا پل دندانی است که در استفاده از این روش دندان‌های مجاور را آماده حمایت از دندان جدید کرده و از آنها به عنوان پایه دندان جایگزین جدید استفاده میشود. اگر یک دندان از دست رفته را بخواهیم جایگزین کنیم با استفاده از این روش یک پل سه دندانی ساخته شده و در ناحیه دندان خالی قرار داده میشود. با استفاده از بریج دندان میتوانید طرح لبخند خود را اصلاح کنید و یک ترکیب زیبا برای چهره خود ماندگار کنید. مشکلاتی که در بی دندانی تحمل میکردید مانند مشکلات صحبت کردن یا مشکلات جویدن و یا چفت نشدن خوب دندان‌هایتان با استفاده از این روش از بین میرود. چفت شدن دندان‌ها بسیار مهم است و با انجام این اتفاق دیگر دندان‌ شما تکان نمیخورد و جا به جا نمیشود. یکی از مواردی که بریج دندان میتواند از به وجود آمدن آن جلوگیری کند آن است که پس از افتادن دندان یا از دست دادن دندان به مرور دندان‌های دیگر دچار تغییر مکان میشوند که به همین سبب چفت شدن دندان‌ها به درستی اتفاق نخواهد افتاد. با استفاده از بریج میتوانید از این مشکل جلوگیری کنید.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

مراحل جایگذاری بریج یا پل دندانی

بریج دندان یا پل دندان چیست؟

در این بخش میخواهیم بریج دندان یا پل دندان را شرح بدهیم. بریج دندانی در واقع یک دندان مصنوعی است که برای پر کردن جای خالی دندانی که از دست رفته است به صورت ثابت قرار میگیرد. بریج دندان اغلب به دندان مجاور یا ایمپلنت مجاور چسبیده میشود در حقیقت از یک یا دو دندان مجاور بعنوان پایه یا تکیه گاه استفاده میشود. از بریج دندان به دلایل بسیار مختلفی استفاده میشود یکی از مهم‌ترین موارد این است که از بریج دندان برای محافظت کردن از دندان‌هایی که کمی آسیب دیده‌اند و یا شکل دادن به دندان‌هایی که دچار آسیب کمی شده‌اند استفاده میشود.

به صورت کلی میتوانید با استفاده از بریج دندانی از مشکلاتی که ممکن است برای از دست دادن دندان دچار آن شده باشید جلوگیری کنید. بریج دندان و تاج که روش‌های درمانی هستند که در دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده هستند، این پروتزها از مواد مصنوعی لمینت سرامیکی تشکیل شده‌اند که آنها را روی دندان طبیعی مجاور یا ایمپلنت مجاور میچسبانند. کاربرد اصلی تاج‌ها جهت پوشیدن کامل دندان آسیب دیده است و از بریج دندان برای پوشاندن یک بخش خالی از دندان استفاده میکنند. برای استفاده از این روش به دندان سالم در مجاور ناحیه خالی دندان و یا ایمپلنت سالم در مجاور محل دندان از دست رفته نیاز است. در واقع یک پل تشکیل شده از یک یا چند دندان مصنوعی که در مجاورت دندان‌های سالم قرار میگیرد و از مشکلاتی که در ادامه بی دندانی به مرور ایجاد میشود جلوگیری میکند.

بریج دندانی تا زمانی که دندان‌های مجاور قدرت نگهداری آن را داشته باشند و سالم باشند پایدار بوده و در دهان میماند. اما اگر دندان‌های مجاور ضعیف شوند، بشکنند و یا دچار آسیب و پوسیدگی شوند دیگر نمیتوانند از بریج حمایت کنند و باید گزینه‌های دیگر مانند ایمپلنت دندان را جایگزین بریج دندان یا پل دندان کرد.

با استفاده از بریج دندان به راحتی می توانید دندان از دست رفته را جایگزین کنید

با مزایای بریج دندان آشنا شوید

بریج دندان یا پل دندان مانند دیگر روش‌های مشابه خود دارای مزایای بسیار زیادی است که ما در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها میپردازیم:

 1. با استفاده از بریج دندان میتوانید طرح لبخند زیباتری را برای خود به ارمغان بیاورید.
 2. با استفاده از بریج دندان عمل جویدن مواد غذایی بسیار راحت میشود.
 3. بریج دندان نحوه ادای کلمه‌ها و گفتار را بهبود بخشیده و مشکلات آن را رفع میکند.
 4. با استفاده از بریج دندانی میتوانید ظاهر و شکل صورت خود را به خوبی حفظ کنید.
 5. بریج دندان توزیع نیرو را در دندان‌ها و فک تعدیل میبخشد
 6. با استفاده از این روش میتوانید از حرکت کردن دندان یا کج شدن دندان‌های دیگر جلوگیری کنید.
 7. بریج دندان روشی بلند مدت برای درمان بی دندانی است و در مدت زمان‌های کوتاه نیاز به ترمیم ندارد.
 8. هزینه بریج دندان نسبت به برخی از روش‌های مشابه خود بسیار به صرفه‌تر است.

انواع مختلف بریج دندان کدامند؟

بریج دندانی نیز مدل‌های مختلفی دارد که میتوانید با توجه به شرایط خود و مشورت با پزشک یکی از آنها را انتخاب کنید. در ادامه بررسی انواع روش‌های بریج دندان میپردازیم. بریج دندان دارای چهار مدل مختلف زیر است:

جایگزینی دندان از دست رفته بدون ایمپلنت با استفاده از بریج دندان لبخند زیبایی را به شما هدیه می دهد

نوع اول: بریج سنتی

به این نوع بریج اصطلاحا بریج سنتی و مرسوم نیز میگویند و از دوران‌های بسیار قدیم برای جایگزین کردن دندان از رفته استفاده میشد که تا به امروز نیز این روش استفاده میشود و کاربردهای خود را دارد. پل دندان تشکیل شده است از تعدادی دندان مصنوعی که به دندان‌های سالم مجاور خود متصل شده است. برای اتصال این پل دندانی ابتدا باید بررسی شود دندان‌های مجاور از سلامت کافی برخوردار باشند. سپس مینای دندان‌های مجاور را تراش میدهند تا به حالتی تبدیل شود که بتوان پل‌ها را به آنها وصل کرد.

نوع دوم: بریج دندانی کانتی لور (Cantilever)

به این نوع بریج اصطلاحا بریج معلق هم گفته میشود. استفاده از این نوع بریج اغلب برای پر کردن جای خالی یک دندان به کار برده میشود. در استفاده از این نوع بریج باید در اطراف ناحیه بی دندانی یک دندان سالم و متسحکم وجود داشته باشد به این صورت که یا سمت راست دندان سالم باشد یا در سمت چپ دندان سالم وجود داشته باشد. برخلاف اینکه در بریج سنتی باید هر دو طرف ناحیه بی دندانی، دندان سالم و مستحکم وجود داشته باشد. دندانی که سمت راست یا چپ ناحیه بی دندانی است را دندان پایه می گویند . دندان پروتز ثابتی که جانشین دندان طبیعی میشود پونتیک یا پانتیک (Pontic) مینامند که می تواند از جنس فلز یا لمینت سرامیکی باشد. دندان پایه را باید در این مرحله تراش داد و سپس پل را سوار و تثبیت کرد.

نوع سوم: بریج دندانی مریلند (Maryland)

بریج دندانی مریلند نیز مانند بریج سنتی نصب میشوند. بدین منظور که برای نصب آن نیاز به دو دندان طبیعی و سالم اطراف ناحیه بی دندانی است. تفاوت آن فقط این است که دیگر نیازی به تراشیدن مینای دندان در این روش نیاز نیست. بلکه در این روش با استفاده از بال‌هایی که جنس آنها فلزی یا پرسلین است پل دندان را به پشت دندان طبیعی سمت راست و دندان طبیعی سمت چپ وصل میکنند.

در بریج دندان کانتی لور یک دندان پایه میشود

نوع چهارم: بریج پشتیبانی شده با ایمپلنت

در این نوع از بریج باید برای استفاده صحیح حتما از ایمپلنت کمک گرفته شود. افرادی برای این روش مناسب هستند که بیش از یک دندان خود را از دست داده باشند. در استفاده از این روش هیچ کاری با دندان‌های کناری نخواهید داشت و مینای آنها بدون تراش سلامت میماند زیرا با استفاده از ایمپلنت میتوانید از پل به خوبی حمایت کنید. استفاده از این روش ممکن است زمان بر باشد زیرا چندی ماه برای کاشت ایمپلنت و سپس نصب بریج زمان نیاز است. برای استفاده از بریج دندانی که توسط ایمپلنت حمایت میشود باید دو جراحی انجام داد:

 1. اولین جراحی برای قرار دادن و جایگذاری صحیح واحد ایمپلنت درون استخوان فک بیمار است.
 2. و دومین عملیات جهت نصب بریج و قردادن پل دندان است.

چه عواملی بر هزینه بریج دندانی موثر است؟

عوامل مختلف و زیادی وجود دارد که میتواند بر قیمت بریج دندان تاثیر زیادی داشته باشد که در ادامه آنها را به صورت مختصر شرح میدهیم:

 1. تعداد دندان‌هایی که از دست داده باشید و یا بنا به هر دلیلی کشیده باشید در قیمت بسیار موثر است بدین معنی که تعداد جای خالی دندان بر قیمت بریج تاثیر گذار است.
 2. میزان پیچیدگی در هنگام قرار دادن بریج دندانی بسیار در قیمت آن تاثیر گذار است.
 3. میزان ترمیم‌ها و درمان‌های مورد نیاز در هنگام پل گذاری بسیار تاثیر در قیمت آن دارد.
 4. نوع متریال استفاده شده در ساخت بریج مانند رزین کامپوزیت، آلیاژ فلزی پوشیده شده از رزین و زیرکونیا تاثیر زیادی بر قیمت بریج دندانی دارد.
 5. در صورتی که ریشه دندان قدیمی بطور کامل تخلیه نشده باشد احتیاج به درمان ریشه (عصب کشی) یا روت کانال و سپس مراحل بعدی وجود دارد
بریج چفت شدن دندان

انواع دندان عقل و مزایا و معایب آن ها را در این مقاله به طور دقیق مطالعه کنید.

مراقبت‌های لازم از بریج دندانی

درواقع دندان‌های اطراف و حامی که پل دندان روی آنها انجام شده است اصلی‌ترین تفش را در نگهداری از پل دندان انجام میدهند. اغلب مردم تصور میکنند که فقط مراقبت از پل دندان کافیست و دیگر نیاز به مراقبت لازم برای دیگر دندان‌ها نیست. اما باید به این نکته دقت کنید که دندان‌هایی که کنار ناحیه مورد نظر هستند و حمایت کننده اصلی پل دندانی هستند باید همیشه در سلامت کامل باشند و دچار آسیب نشوند. اگر دندان‌های کنار پل دندان کثیف باشد و مشکلی داشته باشد به راحتی میتواند عفونت و بیماری‌های لثه (پریودنتال) خود را به دندان‌های حامی انتقال دهد که این اتفاق بسیار ناگوار است. حتما پس از بریج دندان باید نخ دندان و مسواک زدن را فراموش نکنید البته بهتر است شیوه صحیح مسواک زدن را از پزشک خود یاد گرفته و اصولی آن را انجام دهید و هیچ کار سختی را با دندان‌ها انجام ندهید. در مراقبت از پل دندان جلوگیری از عفونت لثه و پوسیدگی دندان‌های حمایت کننده است.

البته اگر این روش را انتخاب کردید باید ۶ ماه یک بار از جرمگیری تخصصی برای از بین بردن پلاک‌ها و جرم‌های انباشته شده روی دندان استفاده کنید. در صورتی که میخواهید از بریج دندان برای جایگزینی دندان از دست رفته بدون ایمپلنت استفاده کنید باید هیچگونه بیماری در دهان و دندان‌های خود نداشته باشید. در استفاده از این روش هیچ گونه محدودیتی برای جنسیت و سن افراد ندارد و هر فردی با سن متفاوت میتواند آن را انتخاب کند. از دهانشویه به صورت مرتب و روزانه برای جلوگیری از تجمع پلاک استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

سخن آخر: هر آنچه در مورد جایگزینی دندان از دست رفته بدون ایمپلنت با استفاده از بریج دندان باید بدانید:

 1. یکی از رایج‌ترین روش‌هایی که برای پر کردن جای خالی دندان از دست رفته استفاده میشود استفاده از روش بریج دندان یا پل دندانی است که در استفاده از این روش دندان‌های مجاور را آماده حمایت از دندان جدید کرده و از آنها به عنوان پایه دندان جایگزین جدید استفاده میشود.
 2. اگر یک دندان از دست رفته را بخواهیم جایگزین کنیم با استفاده از این روش یک پل سه دندانی ساخته شده و در ناحیه دندان خالی قرار داده میشود.
 3. کاربرد اصلی تاج‌ها جهت پوشیدن کامل دندان آسیب دیده است و از بریج دندان برای پوشاندن یک بخش خالی از دندان استفاده میکنند.
 4. بریج دندانی تا زمانی که دندان‌های مجاور قدرت نگهداری آن را داشته باشند و سالم باشند پایدار بوده و در دهان میماند. اما اگر دندان‌های مجاور ضعیف شوند، بشکنند و یا دچار آسیب و پوسیدگی شوند دیگر نمیتوانند از بریج حمایت کنند و باید گزینه‌های دیگر مانند ایمپلنت دندان را جایگزین بریج دندان یا پل دندان کرد.
 5. بریج دندان توزیع نیرو را در دندان‌ها و فک تعدیل میبخشد. مشکلات جویدن و صحبت کردن که در بی دندانی وجود داشت را حل میکند.
 6. بریج دندان شامل چهار مدل مختلف است که با توجه به شرایط بیمار یکی از آنها انتخاب میشود. این چهار مدل عبارت است از: بریج دندانی سنتی، بریج دندانی کانتی لور، بریج دندانی مریلند و بریج پشتیبانی شده با ایمپلنت
 7. تعداد دندان‌هایی که از دست داده باشید و یا بنا به هر دلیلی کشیده باشید در قیمت بسیار موثر است بدین معنی که تعداد جای خالی دندان بر قیمت بریج تاثیر گذار است و همچنین میزان پیچیدگی فرآیند پل دندان بر قیمت آن بسیار موثر است.

برای مطالعه بیشتر حوزه روشهای مختلف بریج دندان این مقاله لاتین را ملاحظه نمایید.

آیا همیشه امکان استفاده از بریج دندان وجود دارد؟

بریج دندانی تا زمانی که دندان‌های مجاور قدرت نگهداری آن را داشته باشند و سالم باشند پایدار بوده و در دهان میماند.

آیا بریج دندان برای دندان های جلو هم قابل استفاده است؟

بله. شما میتوانید برای اصطلاح لبخندتان و پر کردن جای خالی دندان هایتان از بریج یا پل دندانی استفاده کنید.

آیا بریج دندان برای دندان های جلو هم قابل استفاده است؟

چنانچه روکش یا بریج دندان شما جدا شود و برای مدتی آن را خارج از دهان نگه دارید، دندان های مجاور و یا رو به روی آن ممکن است فضای لازم برای نصب مجدد روکش یا بریج را اشغال کنند و به راحتی نشود بریج را به سر جایش بازگرداند. بنابراین توصیه کلی این است که هرگاه روکش یا بریجی از محل قرارگیری خود جدا شد، بلافاصله به دندانپزشک خود یا نزدیک ترین دندانپزشک مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button