برای از بین بردن جرم دندان چه روش‌هایی وجود دارد؟

از بین بردن جرم دندان و جرمگیری دندان
سایر خدمات دندانپزشکی

اشتراک‌گذاری

همانطور که میدانید جرم بر روی دندان یک شبه ایجاد نمی‌شود و این روند طی مدت زمان طولانی به تدریج ایجاد می‌شود و با جرم گرفتن دندان‌ها قطعا بافت لثه دچار آسیب و تحلیل رفتگی شده و یک ظاهر کاملا ناخواشیند برای بیمار ایجاد خواهد کرد. برخی افراد برای جلوگیری از ایجاد جرم بیشتر بر روی دندان خود برخی روش‌های خانگی را استفاده می‌کنند اما بهتر است در ابتدا به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید تا اقدامات لازم را به موقع و به خوبی انجام دهند تا نتیجه مثبتی دریافت کنیم.

قطعا در زندگی خود بارها و بارها در رابطه با رعایت بهداشت دهان و دندان مطلب شنیده‌ایم و بی اطلاع نیستیم. میدانیم که با مرتب مسواک زدن، مرتب نخ دندان کشیدن، شست و شوی دهان و مراجعه به پزشک به هدف‌ نهایی خود در رابطه با حفظ سلامتی و بهداشت دندان دست پیدا کرده‌ایم. یکی از معاینه‌های دوره‌ای که نباید از انجام آن غافل شد همین جرم گیری دندان و ریشه دندان جهت رعایت بهداشت دهان و دندان است. با استفاده از روش جرم گیری کامل دندان میتوان سطوح ریشه دندان را برای از بین بردن جرم پلاک‌هایی که در اطراف دندان تجمع کرده اند پاکسازی کرد، سومو باکتریایی ا از ریشه دندان از بین برد و پلاک و چرم‌های پاکت‎های پرویدنتال در لثه را نیز تمیز کرد. با استفاده از تسطیح ریشه دندان میتوان هرگونه التهاب لثه را به خوبی کاهش داد. منظور از تسطیح ریشه دندان جرم گیری سطح ریشه دندان‌های بیمار از هرگونه التهابات لثه‌ای است. هنگامی که دندان پزشک سطح ریشه دندان را جرم گیری میکند هرگونه پلاک، بیوفیلم و زیرست لایه از بین میرود. ممکن است برای شما این سوال پیش آید که دلیل اصلی برای بیماری لثه در چیست؟ دلیل اصلی بیماری لثه تجمع پلاک‌های باکتریایی است که به مرور زمان به یک ماده متخلخل و سخت تبدیل میشود و موجل آزاد کردن یک ماده سمی از خود می‌‌شود. در صورتی که در این مرحله درمان نشود پاکت‌ها به عمق بیشتری میرسد و استخوان نگهدارنده دندان به شدت تخریب میشود و دندان فرد لق می‌شود. به همین علت است که میگویند مراجعه به دندانپزشک هر شش ماه یک مرتبه موجب سلامتی دهان و دندان شما می‌شود. با مراجعه به دندانپزشک شما میتوانید بخش‌هایی از دهان و دندان که دارای دسترسی سختی برای شما است را به خوبی تمیز کند و اگر مشکلی در دهان و دندان شما وجود دارد را با تجهیزات و ابزارهای مخصوص درمان کند.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

باکتری و تارتار چطور بر روی دندان تجمع می‌کند؟

پلاک‌ها به صورت دائمی در حال شکل گیری بر روی دندان‌های طبیعی ما هستند. پلاک‌ها در واقع ماده ای هستند که به صورت لایه چسبنده تشکیل شده از قند و باکتری است که به وسیله بزاق دهان و مواد غذایی که ما استفاده می‌کنیم تغذیه میشوند. تار تار یا نام دیگر آن جرم دندان سفت و سخت است و هنگامی تشکیل میشود که پلاک تجمع شده روی دندان از بین نرود و انباشته شود. متاسفانه تارتار در مکانی که قابل دید است ایجاد نمی‌شود و اغلب در زیر خط لثه جایی که اصلا قابل دیدن نیت تشکیل میشوند یعنی مکانی که با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کاملا عادی قابل پاک شدن نیست. اگر تار تار شکل بگیرد متاسفانه میزان تجمع پلاک بر روی آن بیشتر می‌شود به این علت که یک سطح کاملا نا صاف نسبت به مینای دندان شما ایجاد می‌کند.

آشنایی با انواع روش‌ها برای از بین بردن جرم دندان

تمیز کردن عمیق دندانی دارای انواع مختلفی است که انتخاب یکی از این روش‌ها به سلامت لثه بیمار بستگی دارد. هرگز لثه‌های خود را دستکاری نکنید تا بفهمید که لثه‌های سالمی دارید یا خیر؟

 • جرم گیری

یکی از مدل‌های تمیز کردن عمیق دندان جرم گیری است که در این روش فرآیند حذف تار تار و پلاک‌های دندانی است که ما بین لثه و دندان قرار گرفته باشد و برای انجام این روند پزشکی اغلب پزشکان از ابزار الکتریکی اولتراسوند و یا جرم گیری دستی استفاده خواهند کرد.

 • روت پلنینگ

یکی از روش‌های دیگری که برای تمیز کردن عمیق دندان استفاده می‌شود روت پلنینگ است. در استفاده از این روش نیز با استفاده از ابزارهای جرمگیری مقابله با تارتار و پلاک از ریشه دندان انجام می‌شود. این روند درمانی تقریبا در دو جلسه مراجعه به پزشک انجام می‌شود.

جرمگیری چیست و چگونه انجام میشود؟

همان طور که بالاتر بیان کردیم جرم گیری یکی از روش‌هایی است که میتوان با استفاده از آن به تمیز کردن عمیق دندان پرداخت. برای انجام جرم گیری باید به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید. در جلسه اول دکتر چک میکند تا میزان روباتپلاک را ارزیابی کند و اگر مشکلات لثه‌ای وجود دارد آن‌ها را بررسی کرده و اقدام به رفع آن نماید. به وسیله ابزاری به نام پروب لثه میزا عمق فضاهای بین لثه و بین دندان اندازه گیری می‌شود. اغلب بافت سالم لثه در لبه خط لثه سالکوس ایجاد کرده که به شکل یک شیار v مانند بین دندان و لثه است و دارای عمقی حدود ۳ میلی متر یا کمتر از این حد است. اگر لثه شما سالم نباشد و دچار بیماری شده باشد این شیار عریض‌تر میشود و یک پاکت عمیق با عمق بیش از ۳ میلی متر ایجاد میشود و باعث تجمع پلاک‌های مضر برای دندان است که فقط با یک درمان فوق حرفه‌ای میتوان آن را رفع نمود.  هنگامی شما نیاز به جرم گیری پیدا خواهید کرد که پاکت‌ها بیش از ۳ میلی متر باشد، در این صورت با استفاده از این روند درمانی میتوان پلاک و جرم در پایین خط لثه و بالای آن را از بین برد.

برخی سوال میکنند که آیا جرمگیری درد هم دارد؟ دقت کنید میزان جرم، شدت حساسیت دندانی شما و میزان تجمع پلاک در اطراف ریشه دندان شما میتواند عوامل تعیین کننده میزان درد در این روش باشد. گاهی پزشکان پیش از انجام جرم گیری از ژل بی حس کننده یا یک ماده تزریقی عملیات بی حسی موضعی ناحیه جرمیگری را انجام میدهند.

پس از آن که فرآیند بی حسی انجام شد دندان پزشک با استفاده از ابزار اسکیلر و یک پاک کننده اولتراسونیک و یا به وسیله یکی از آن‌ها جهت از بین بردن و تمیز کردن انتهای هر پاکت لثه از پلاک و جرم اقدامات لازم را انجام می‌دهد. پس از آن تمام سطح دندان صیقل داده می‌شود و به وسیله این فعالیت از تجمع پلاک در امتداد سطح ریشه دندان جلوگیری و پیشگیری می‌شود و بافت لثه بهبود میابد. اغلب وضعیت دهان و دندان تایم جرمگیری را مشخص میکند اما حدودا ۲۰ دقیقه تا ۳۰ دقیقه زمان نیاز است تا این فرآیند انجام شود.

قبل و بعد از جرمگیری دندان

استفاده از لیزر دندانپزشکی در جرم گیری دندان و ریشه

طبیعی است که هر فرآیند پزشکی ممکن است متحمل درد، خونریزی و تورم باشد اما اگر از لیزر دندانپزشکی استفاده نمائید میتوانید درد، تورم و خونریزی را در حین انجام فرآیند درمانی کاهش دهید. اما باید دندانپزشک دقت کافی را داشته باشد تا از طول موج‌های نا مناسب و توان نامناسب لیزر در هنگام درمان استفاده نکند زیرا ممکن است آسیب جدی به لثه فرد وارد کند. به همیت علت هر فردی نمیتواند از لیزر به درستی استفاده نماید و باید علم استفاده و مهارت استفاده از آن را کسب کرده باشد.

راه های جلوگیری از جرمگیری دندان

قطعا همه افراد علاقه دارند از جرمیگری دندان جلوگیری کنند و تصور می‌کنند این روش دردر و عوارض بسیار زیادی برایشان به ارمغان می‌آورد. اما باید بدانید به صورت استاندارد میتوانید هر سال یک مرتبه برای جرم گیری دندانی اقدام نمائید. بیش از ۸۵ درصد از افراد به دلایل مختلفی دچار بیماری‌های لثه‌ای شده‌اند و نمیتوانند از این روند جلوگیری کنند. متاسفانه دلیل بیماری‌های لثه‌ای ریشه در موارد زیر دارد:

 • عوامل ژنتیکی
 • بارداری
 • دوران بلوغ
 • داروهایی که استفاده میشود
 • رژیم غذایی نا مرغوب
 • دندان قروچه یا ساییدگی دندانی
 • استرس شدید
 • سیگار کشیدن بسیار زیاد و استعمال دخانیات
 • دیابت
 • جویدن تنباکو
 • رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

راه حل‌هایی وجود دارد که برای جلوگیری از ابتلا به بیماری پریودنتال و تجمع پلاک استفاده میشود این راه حل‌ها عبارتند از:

 • حداقل روزی دو مرتبه دندان‌های خود را مسواک بزنید تا همه سطوح دندان کاملا از پلاک و باکتری تمیز شود.
 • حداقل روزی دو مرتبه دندان‌های خود را نخ دندان بکشید تا اگر پلاکی بین دندان وجود دارد و یا زیر خط لثه پلاکی باقی مانده است بر طرف شود.
 • از خوردن زیاد غذاهایی که نشاسته دارند، غذاهایی که دارای قند بسیار بالایی هستند و چسبناک هستند بپرهیزید.
 • با استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید و استفاده از واتر فلاسر میتوانید دهان خود را از هرگونه پلاک و باکتری پاکسازی کنید.

هر آنچه در رابطه با از بین بردن جرم دندان باید بدانید:

طبیعی است همه انسان ها در طول شبانه روز از مواد غذایی مختلفی استفاده می‌کنند. مصرف مواد غذایی از خود باکتری و میکروب‌هایی به جای می‌گذارد که میتوانند از بزاق دهان تغذیه کنند و به مرور موجب پوسیدگی دندانی شوند. بهتر است هر ساله حداقل یک مرتبه در طول سال با استفاده از روش‌های مختلفی جرمیگری دندان را انجام دادو برخی از افراد به صورت روتین جرمگیری خانگی انجام میدهند اما بهترین روش برای از بین بردن پلاک و باکتری‌ها استفاده از جرم گیری دندان است که با ابزار مخصوص انجام میشود و انتهای دندان و سطح دندان به صورت کامل از پلاک و جرم پاکسازی می‌شود. اگر میخواهید کار شما هرزگاهی به دندانپزشکی برای جرمگیری نیافتد بهتر است بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید. بدین صورت که به صورت مرتب روزانه دو مرتبه از مسواک، نخ دندان و فلوراید استفاده نمائید تا از تجمع پلاک و باکتری جلوگیری نمائید. دندان‌های خود را به صورت مرتب تمیز نگهدارید و از خوردن مواد غذایی که چسبنده و بسیار شیرین هستند بپرهیزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button