مراحل ایمپلنت دندان با فیلم واقعی از بی حسی تا کاشت دندان

مراحل کاشت ایمپلنت دندان
ایمپلنت

اشتراک‌گذاری

از دست دادن دندان‌های اصلی اتفاقی ناخوشایند است. با این حال روش ایمپلنت می‌تواند گزینه خوبی برای بازیابی زیبایی و توانایی بلع دوباره باشد. مراحل ایمپلنت دندان بسیار متفاوت است و بسته به نوع جراح و پروسه انتخابی قابل تغییر است

ایمپلنت برای دندان‌های اصلی از دست رفته انجام شده و شامل یک عملیات تخصصی بسیار حساس اما اغلب موفقیت‌آمیز است. در این مقاله به بررسی چگونگی انجام و مرحله‌های ایمپلنت دندانی پرداخته و جزئیات آن را بررسی می‌کنیم. با ما در این مبحث همراه باشید.

آیا مراحل ایمپلنت دندان دیجیتال را به صورت ویدئویی دیده‌اید؟ در ویدئوی زیر تمامی مراحل ایمپلنت دندان مراجعه کننده دکتر نصیری را مشاهده کنید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی قطعاتی از جنس آلیاژهای آلومینیومی محکمی هستند که جایگزین دندان‌های طبیعی از دست رفته شده و ظاهری طبیعی به آن می‌دهند. ایمپلنت یک نوع جراحی دهان و دندان بوده و برای پشتیبانی از انواع پروتزهای دندان مانند تاج، پل و روکش دندان استفاده می شود.

ایمپلنت دندان از متداول‌ترین و ماندگارترین روش‌هایی است که برای جایگزین نمودن دندان‌های اصلی به‌کار می‌رود. با کاشت قطعه‌ای به نام ایمپلنت در استخوان فک و قرارگیری در لثه دندان، به جای‌گذاری تاج دندان بر روی آن اقدام می‌شود. برای مطالعه بیشتر درباره طول عمر ایمپلنت دندان این مقاله را بخوانید.

جراحی‌های ایمپلنت پروسه بسیار حساس و دقیقی داشته و با ابزارهای ظریفی انجام می‌شوند. بدین ترتیب پایه‌ ایمپلنت در جایگاه مناسب خود قرار گرفته و با جای‌گذاری دقیقی که انجام می‌شود امکان ثابت شدن آن  به صورت پایدار ایجاد می‌شود.

جایگزینی دندان از دست رفته با ایمپلنت

انواع روش های کاشت دندان را در این مقاله از سایت دکتر نصیری بخوانید.

خود ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم خالص است که با بدن انسان دچار مشکل نشده و سازگاری دارد. ظاهر یک ایمپلنت به صورت میله باریکی است که درون استخوان فک صورت قرار داده می‌شود.

ایمپلنت‌های دندان بهترین جایگزین برای دندان‌های اصلی از دست رفته بوده و به‌خوبی جای آن‌ها را پر می‌کنند. نکته قابل توجه در مورد آن این است که اگر بهداشت دهان و دندان پس از طی مراحل ایمپلنت دندان در فک رعایت شود، این دندان‌ها ماندگاری بسیار بالایی نیز خواهند داشت.

مراحل ایمپلنت دندان و کاشت آن

کاشت ایمپلنت دندان مستلزم طی کردن مراحل زیر است:

آمادگی برای کاشت دندان

جراحی ایمپلنت دندان بسته به نوع تخصص دندان‌پزشک و انتخاب روش ایمپلنت متفاوت است. اگر کاشت‌های ایمپلنت دندانی به یک یا چند عمل جراحی نیاز داشته باشد، این روند طولانی‌تر شده و نیازمند صبر و تحمل بیشتری است.

در ابتدا بیمار لازم است با تصاویر سه بعدی از دندان و مدل های آن و فک خود پس از انجام ایمپلنت آشنا شود. علاوه بر آن بیان شرایط سلامت عمومی بیمار بسیار ضروری بوده و در روند کار مؤثر است.

تغذیه بعد از ایمپلنت دندان باید چگونه باشد؟

کاشت دندان

پس از آماده‌سازی وارد مرحله جراحی و کاشت دندان‌های ایمپلنت می‌شوند. در این قسمت جراح دندان‌پزشک برای باز کردن لثه و مشاهده استخوان فک صورت، برشی بر روی لثه ایجاد می‌کند. حفره‌ها باید داخل استخوان فک ایجاد شده برای قرارگیری قطعه ایمپلنت آماده گردند.

در مرحله بعدی نوبت رشد استخوان‌های فک جهت نصب دندان است. در طی پروسه ایمپلنت، استخوان‌ها با سطح ایمپلنت دندانی رشد می‌کنند و هماهنگ می‌شوند. گاهی مراحل ایمپلنت دندان تا چندین ماه طول کشیده و زمان‌بر است. در عوض همچون ریشه دندان اصلی عمل کرده و همان وظیفه را اجرا می‌کند.

قرار دادن پروتز

آخرین قسمت از انجام این پروسه، قرار دادن پروتز و سرتاج در جایگاه مربوطه است. وقتی قطعه ایمپلنت در استخوان قرار داده می‌شود، بسته به شرایط جسمانی فرد، می‌بایست طول زمان بهبود در نظر گرفته شود. پس از طی این دوره، پروتز و سر تاج روی قطعه قرار می‌گیرد.

در این مرحله لازم است که دندان‌پزشک به بررسی شرایط موجود در طی مراجعات بعدی پرداخته و شرایط بیمار را کنترل می‌کند. پس از اتصال سر تاج، بافت لثه‌های دندانی بسته می‌شود. با قرارگیری پروتز در حدود دو هفته وقت لازم است تا لثه‌ها ترمیم گردند.

مدت زمان مراحل کاشت ایمپلنت دندان

افزایش طول تاج دندان با لیزر، افزایش طول تاج دندان با جراحی، افزایش طول تاج دندان با کامپوزیت از روش های رایج هستند.

مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

مراحل گوناگون ایمپلنت دندان عبارتند از:

  1. تشخیص و بررسی آسیب دیدگی دندانی
  2. بر حسب نیاز پیوند استخوان فک و آماده سازی آن
  3. ساخت ایمپلنت دندان
  4. نیاز به فرصت جهت رشد و بهبودی استخوان فک
  5. قرارگیری سرتاج یا پروتز دندان ایمپلنت
  6. تثبیت دندان ایمپلنت در جایگاه مربوطه

ذکر این نکته ضروری است که مراحل جراحی ایمپلنت دندان همیشه به صورت یک مرحله‌ای نبوده و در اکثریت مواقع در دو یا چند جلسه انجام می‌شود. اصلی‌ترین زمان اختصاص به ترمیم و آماده‌سازی استخوان فک اختصاص می‌یابد. طول مدت درمان بستگی مستقیم با شرایط حسمی و سلامت عمومی بیمار دارد.

مراحل ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد؟

ایمپلنت فوری چقدر زمان می‌برد و برای همه افراد قابل انجام است؟ را در اینجا بخوانید.

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان‌های جلو یکی از مهم‌ترین قسمت‌های پروسه مراحل ایمپلنت دندان به‌شمار می‌رود. با استفاده از این روش، ظاهر دندان‌های بیمار کاملاْ طبیعی به نظر می‌رسد؛ چراکه این نوع از ایمپلنت‌های دندانی تخصصی دقیقا زیر خط لثه می‌گیرند و شبیه دندان‌های طبیعی می‌شوند. همین نکته موجب شده تا دیگران متوجه مصنوعی بودن آن‌ها نمی‌شوند.

ایمپلنت دندان‌های جلویی در مواردی که دندان‌های اصلی دچار خوردگی یا عفونت شده است یا تغییر رنگ نامطلوب و شدیدی داده است، یک اقدام مناسب محسوب می‌‌شود. کاشت دندان‌های جلو عملیاتی بسیار حساس است. در این روش دندان‌پزشک طی یک جراحی بسیار ظریف بر روی لثه، به کاشت ایمپلنت در دندان‌های ردیف جلو می‌پردازد.

سپس دندانی موقت نصب شده و در صورت نیاز به مصرف آنتی بیوتیکیا مسکن این تجویز برای بیمار داده خواهد شد. پس از آنکه فرایند ترمیم به اتمام رسید دندان‌های ثابت ایمپلنت در ردیف جلو قرار گرفته و در جای خود ثابت می‌شوند.

ایمپلنت دیجیتال دندان چیست و چقدر طول می‌کشد؟ را در این مقاله مطالعه کنید.

مراحل ایمپلنت دندان جلو

دندانپزشک پیش از کاشت ایمپلنت‌های دندان به طور کامل به بررسی شرایط سلاکت دهان و دندان بیمار می‌‌پردازد. با انجام این چکاپ اولیه وضعیت دندان‌ها و مطالعه دقیق سابقه پزشکی بیمار، شرایط عمومی او را ارزیابی کرده و از او در خصوص انواع داروهایی که مصرف می‌کند سوال می‌شود تا با تاثیرات منفی آنها بر روی کاشت ایمپلنت مورد به‌خصوصی ایجاد نشود.

متخصص پروتز دندان موظند به طور کامل با مراجعه‌کنندگان در خصوص روش درمان ایمپلنت صحبت کرده و اطلاعات کافی پیرامون چگونگی انجام کار،‌ هزینه کاشت ایمپلنت و نحوه استفاده و نگهداری از آن‌ها را برای بیمار تشریح کنند.

پس از آن درخواست انجام تست‌های تشخیصی داده می‌شود؛ همچنین در انجام مراحل ایمپلنت دندان، مواردی از قبیل خروج دندان‌های آسیب دیده، نیاز به ترمیم یا نیاز به پیوند استخوان را بررسی می‌کند. کلیه موارد افزون بر پروسه ایمپلنت شامل افزایش هزینه‌های عملیات دندانپزشکی خواهد شد.

مراحل ایمپلنت دندان

تست‌های تشخیصی

تست‌های تشخیصی با انجام سی تی اسکن آغاز می‌شود. با کمک سی تی اسکن، تصاویر سه بعدی و دقیق از وضعیت دندان و فک بیمار مشخص شده و حتی ممکن است دندان‌پزشک درخواست انجام عکس برداری دو بعدی به دلایل تخصصی بیشتر نیز بدهد.

تست‌های تشخیصی به‌منظور بررسی کیفیت، استحکام و سلامت استخوان فک و اطمینان از امکان‌پذیر بودن شخص به‌عنوان کیس کاشت دندان ایمپلنت صورت می‌گیرد. افزون بر آن ضرورت گرفتن عکس از دندان و شرایط آن وجود داشته و برای تهیه قالب دندان لازم است. بدین ترتیب پزشک و بیمار دارای یک برنامه درمان تخصصی جهت پیش‌برد این پروسه درمانی خواهند شد.

 برنامه ریزی برای مراحل ایمپلنت دندان

از کلیه داده‌ها،‌عکس‌های تصویربرداری و اطلاعاتی که به کمک تست‌های تشخیصی به دست آمده، جهت برنامه ‌ریزی برای جراحی دندان‌های ایمپلنت استفاده می‌‌شود. دندان پزشک در خصوص انتخاب بهترین روش کاشت ایمپلنت برای دندان‌های جلویی و تشخیص و انتخاب نحوه کاشت آن دندان از قبیل فاکتورهایی همچون زاویه کاشت، عمق دندان و هزینه‌های مربوطه را براورد کرده و مطرح می‌کند.

دندان‌پزشکان به‌روز با استفاده از تصاویر دیجیتالی، به نمایش مراحل ایمپلنت دندان و ظاهر دندان پس از کاشت ایمپلنت پرداخته و پیش از شروع عملیات به نمایش تصویر آن می‌پردازند. از لحاظ زیبایی و پذیرش آن چه بیمار بعد از کاشت دریافت کرده و با آن مواجه خواهد شد، این بخش اهمیت بسیار زیادی دارد.

در صورتیکه لازم باشد کارهای جانبی همچون کشیدن دندان ثانویه انجام گیرد، دندان‌پزشک در هنگام انجام جراحی کاشت ایمپلنت آن را انجام داده و جای آن را با پست ایمپلنت پر می‌کند. حتی اگر به پیوند استخوان نیاز باشد، غالباْ مقدار کمی از ماده مخصوص پیوند استخوان را در هنگام کاشت ایمپلنت در جای مورد نظر قرار می‌دهند.

کلیه جزئیات توسط دندان پزشک با بیمار صحبت خواهد شد تا افراد بتوانند با دانش کامل در فرایند کاشت ایمپلنت دندان‌های جلویی حاضر شوند. پس از اتمام کار، دندان‌پزشک به ایجاد یک استنت جراحی پرداخته و از این وسیله در طول فرایند کاشت و جراحی لثه استفاده می کند.

پروتز دندان دیجیتال چیست و چگونه انجام می شود؟

کاشت ایمپلنت دندان جلو

به‌طور معمول پروسه کاشت ایمپلنت دندان ردیف جلو در حدود یک ساعت یا کمتر طول می‌کشد. برای انجام این کار حتماْ از بی ‌حسی موضعی استفاده شده و بیمار دردی را حس نخواهد کرد. برنامه‌ ریزی برای جراحی‌های دندان‌های جلویی باید دقیق و به سرعت انجام شود تا بیمار در دوران بهبود دچار مشکلات جانبی نگردد.

در شرایط خاص هر دندان ایمپلنت نیازمند بررسی و مراقبت بیشتری است و باید به‌طور کامل منتظر بهبود آن تا زمان مورد نظر ماند. به طور معمول پس از جراحی لثه و طی این قسمت از مراحل ایمپلنت دندان، پایه‌ها نصب می‌شود. تا زمانی که دندان‌های ایمپلنت بر روی لثه سوار شوند، بیمار می‌تواند دندان موقت برای پر کردن جای آن‌ها استفاده کند.

 نصب دندان جلوی دائمی‌

برای طی شدن دوران بهبود پس از کاشت ایمپلنت، دندان‌پزشکان از پروتز موقت و بریج موقت دندان یا فلیپر برای پر کردن جای دندان استفاده می‌کنند. بدین ترتیب مشکلی برای ایمپلنت ایجاد نشده و می‌تواند با استخوان اطراف فک بالایی پیوند بخورد.

زمانی ‌که پس از جراحی، ایمپلنت درون فک کاشته شود، ابتدا یک دندان موقت در این قسمت قرار می‌گیرد که صرفاْ برای پر کردن جای خالی دندان و زیبایی طراحی شده است. این دندان قابلیت استفاده و امکان بلع با آن نداشته و ویترینی برای جای خالی دندان به‌شمار می‌رود.

پس از آنکه فرایند بهبود تکمیل شد، دندان دائمی به ایمپلنت دندانی متصل می‌شود و به خوبی تنظیم می‌گردد. این دندان‌ها همچون دندان طبیعی بوده و از لحاظ زیبایی و عملکردی کارایی مناسبی دارند.

اصلاح طرح لبخند با لمینت سرامیکی چگونه انجام می شود را در این مقاله بخوانید.

روش های ایمپلنت دندان

به دلایل گوناگون همچون پوسیدگی دندان، بیماری پریودنتال یا آسیب‌های خارجی،‌ دندان‌های طبیعی از دست می‌روند. اگرچه استفاده از دندان‌های مصنوعی متحرک از قدیم رایج بوده اما امروزه کاشت دندان ایمپلنت روشی مطمئن‌تر جهت حفظ و شباهت آن به دندان‌های اصلی است. ایمپلنت‌های دندانی دارای انواع مختلفی است که شامل:

Endosteal اندوستریال

اندوستریال از جمله روش‌های متداولی است که با کمک آن پایه‌های ایمپلنت در استخوان فک صورت قرار گرفته و سپس بر روی آن تاج دندانی نصب می‌شود.

Subperiosteal سابپریوستیل

این مدل از روش‌های ایمپلنت در قسمت استخوان و زیر لثه انجام انجام می‌شود. پیچ های به کار رفته در این مدل از ایمپلنت از جنس آلومینیوم است. این نوع بسیار مقاوم بوده و طول عمر بالایی دارد.

Transosteal ترنسوستیل

با کمک این روش جایگذاری، دندان مصنوعی یا همان پایه ایمپلنت بین بافت لثه و استخوان فک قرار می‌گیرد. این قطعه به شکل یو U انگلیسی است. روش های دیگری نیز برای انجام ایمپلنت‌های دندان‌ها وجود دارند که عبارتند از ایمپلنتهای زیگوماتیک، فوری، مینی و ایمپلنت میکرو.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر جزو یکی از گروه‌های زیر هستید، ایمپلنت دندانی برای شما مناسب نیست.

  1. اگر شخص دارای سابقه انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی داشته باشد یا اینکه در حال حاضر چنین درمان‌هایی را انجام می‌دهد. موارد خاص پزشکی همچون بیماری پوکی استخوان تاثیر و ماندگاری دندان‌های ایمپلنت را کاهش داده و گزینه‌های خوبی برای چنین کاشتی نخواهند بود.
  2. سلامت لثه شخص مراجعه کننده درطی مراحل ایمپلنت دندان به‌صورت موفقیت‌آمیز بسیار مهم است. افزون بر آن لازم است استخوان‌های فک صورت دارای  قدرت و انسجام کافی جهت نگه‌داری پایه‌ها داشته باشند.
  3. افراد سیگاری قادر به انجام ایمپلنت نیستند؛ زیرا استفاده از سیگار، پیپ و قلیان به‌صورت مصارف همیشگی و بالا شانس موفقیت در این مدل درمان را کم می‌کند.
  4. در افزایش عمر ایمپلنت، رعایت بهداشت عمومی دهان و دندان بسیار اهمیت دارد. کاشت‌های ایمپلنت، موجب بهبودی طرح لبخند افراد می‌شوند.

ایمپلنت ها روش‌هایی کاملاْ تخصصی هستند و در مناطقی قرار می گیرند که استخوان استحکام کافی جهت نگه‌داری پایه دندانی داشته باشد. سپس به‌واسطه یک عدد پروتز کوچک دندانی، جای خالی آن پر می‌شود. این تکنیک نسبتاْ جدید، جایگزین دندان مستحکم و غیر متحرک شده که در مقایسه با جایگزین های قدیمی همچون دندان های مصنوعی متحرک که قدر به خروج آن‌ها از محفظه دهان بودیم، احساسی به مراتب بهتر و مانند دندان طبیعی می دهد.

جراحی‌های ایمپلنت کمک بزرگی به بیماران کرده و در دستیابی مجدد به دندان‌های مصنوعی مناسب، آن‌ها را یاری می‌کند. با طی مراحل ایمپلنت دندان، زیبایی، سلامت و آرامش به اشخاص بازگشته و دندان‌ها استحکام بیشتری در طول زمان دارند. اگر شما نیز در این حیطه تجربه و دانش منحصر‌به‌فردی دارید،‌ اطلاعات خود را با ما و سایر خوانندگان در میان بگذارید. برای مطالعه بیشتر از ایمپلنت دندان و مراحل آن این مقاله از سایت کلینیک مایو را بخوانید.

آیا حساسیت به فلز ایمپلنت امکان‌پذیر است؟

خیر. فلز به‌کار رفته در ایمپلنت‌های دندانی از نوع تیتانیوم بوده که با شرایط بدن بسیار سازگار است. تاکنون هیچ‌گونه گزارش علمی پیرامون وقوع حسایست به تیتانیوم موجود در ایمپلنت‌های دندانی وجود نداشته است. ایمنی کاربری اجزای تشکیل‌دهنده این مدل دندان‌ها تضمین شده است.

منظور از کاشت هر ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت‌ها در واقع دندان‌هایی مصنوعی هستند که از لحاظ ظاهری،‌ استحکام و کاربری به دندان اصلی بسیار شباهت دارند. جهت قرارگیری این سری دندان‌ها، لازم است ریشه دندان اصلی از جا در آمده و اصطلاحاً دندان جدید در جای قبلی کاشته شود. این دندان‌ها قابلیت طول عمر طولانی‌ دارند.

آیا سیگار کشیدن منجر به‌خرابی ایمپلنت‌ها می‌شود؟

متاسفانه باید بگوییم بله. سیگار کشیدن یکی از بدترین مواردی است که نتیجه تمامی زحمات پزشک و بیمار را بر باد می‌دهد. سیگار کشیدن از آن‌جمله موارد مضری است که نه‌تنها برای کاشت ایمپلنت، بلکه جهت انواع درمان‌های دندان‌پزشکی نیز مشکل‌آفرین است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button