انواع روش‌های افزایش طول تاج دندان

انواع روش‌های افزایش طول تاج دندان
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

از بیشترین عواملی که باعث زیبایی دندان مخصوصا دندان‌های مرکزی میشود طول تاج دندان است. افزایش طول تاج دندان باعث ایجاد لبخند بسیار زیبا و جذاب برای فرد میشود و به همین علت است که از عمل‌های ترمیمی و زیبایی تاج جدیدا بسیار استفاده میشود. شاید زیبایی که این روش دارد باعث شده است که این بخش امروزه  در عرصه دندانپزشکی بسیار پر طرفدار و محبوب شده باشد. ممکن است همه ما با تاج دندان و درمان‌های مختلفی که برای آن وجود دارد آشنایی داشته باشیم اما در این میان این هم امکان پذیر است که افرادی هم اطلاعاتی از جراحی افزایش طول تاج دندان نداشته باشند.  البته افزایش طول تاج دندان برای علت دیگری نیست استفاده میشود آن هم برای روکش کردن دندان و استفاده‌های ترمیمی است که در زمینه دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار میگیرد.

حال بهتر است کمی با کلمه افزایش طول تاج دندان آشنا شویم. افزایش طول تاج دندان اغلب برای آماده کردن دندان برای قرار دادن روکش روی آن است. این عملیات اغلب برای دندان‌هایی استفاده میشود که از لبه لثه شکسته شده باشند و دیگر دندانی وجود ندارد که روکش یا پروتز روی آن قرار بدهند. گاهی از افزایش طول تاج دندان به معنای ارتقا سلامت بافت لثه و ایجاد آمادگی برای انجام پروسه‌های درمانی استفاده میشود. از دیگر کاربردهای آن میتوان به اصلاح لبخند لثه‌ای اشاره نمود. منظور از اصلاح لبخند لثه‌ای هنگامی است که لثه روی بافت دندان را پوشانده است. بعد از اصلاح لبخند لثه‌ای بافت لثه به بالاتر هدایت شده و بخش بیشتری از دندان مشخص میشود. در جراحی بافت لثه‌ها با هدف افزایش طول تاج  دندان، لثه های کنار و اطراف ناحیه دندان مورد توجه است و هدف اصلی آن فراهم کردن یک شرایط خوب جهت ترمیم یا روکش دندان است.

در هنگام کاشت ایمپلنت، عصب کشی دندان یا پل از افزایش طول تاج دندان استفاده میشود. البته این جراحی در دسته جراحی مینور یا نسبتا پیچیده قرار میگیرد. افزایش طول تاج دندان به دو روش جراحی و لیزری انجام خواهد شد. برای انجام کامپوزیت دندانی نیز از لیفت لثه و افزایش طول تاج دندان انجام میشود.

 

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

مزایای افزایش طول تاج دندان چیست؟

در روش افزایش طول تاج دندان متخصص دندان پزشکی سطح استخوان و لثه را را جوری تنظیم میکند تا ناحیه‌ بیشتری از دندان بیمار دیده شود. با استفاده از این درمان مزایای بسیار زیادی برای بیمار به ارمغان می‌آید در ادامه لیستی از مزایای روش افزایش طول تاج دندان را نام میبریم:

 • با استفاده از این روش اعتماد به نفس خود را افزایش میدهید.
 • با استفاده از این روش یک طرح لبخندی زیباتر برای خود به ارمغان میاورید.
 • تنها در یک جلسه میتوانید طول تاج دندان خود را افزایش دهید.
 • با استفاده از این راه درمان دیگر نیاز به تجدید درمان و دستکاری‌های آتی نیست.
 • به راحتی میتوانید لبخند خود را متقارت‌تر از قبل و پهن‌تر کنید.
 • با افزایش طول تاج دندان گاهی میتوانید سلامت دهان و دندان خود را تایمن کنید.
 • در کمتر از ۶۰ دقیقه میتوانید مدت زمان جراحی خود را تکمیل کنید و سپس به منزل مراجعه کنید.

انواع روش های افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان با لیزر، افزایش طول تاج دندان با جراحی، افزایش طول تاج دندان با کامپوزیت از روش های رایج هستند. در این مقاله به بسط و توضیح ۲ روش اول میپردازیم.

افزایش طول تاج دندان با جراحی چگونه است؟

یکی از راه‌های افزایش طول تاج به وسیله جراحی است. که در مراکز پزکشی باید انجام شود. ابتدا متخصص جراحی لثه با آمپول بی حسی شما را سر میکند در این روش از بیهوشی استفاده نمیشود. پس از آنکه ناحیه مورد نظر به خوبی بی حس شد متخصص جراحی لثه به دقت عمل شکل دهی و میزان کردن بافت لثه و استخوان را شروع میکند . برای انجام این جراحی متخصص جراحی لثه  ابتدا در لثه شما برش‌هایی ایجاد میکند که بتواند به میزان لازم لثه را از روی دندان شما کنار بزند. البته ممکن است گاهی بخشی از بافت لثه شما به صورت کامل برداشته شود زیرا برای برخی ترمیم‌ها این کار واجب است. هنگامی که به مقدار لازم ساختار دندان مشخص شد دندان پزشم به وسیله محلول سالین یا آب و نمک محل جراحی شده را به خوبی شست و شو داده و ضدعفونی میکند.  پس از آن آغاز به بخیه زدن کرده تا عملیات را به اتمام برساند. زخم جراحی با توجه به اینکه شرایط لثه شما چگونه است به خوبی پانسمان میشود. پس از آنکه افزایش طول تاج دندان با استفاده از این روش انجام شد یک پایه بسیار مناسب  و با دوام از دندان شما جهت روکش ایجاد میشود. معمولا این جراحی کمتر از یک ساعت زمان میبرد.

افزایش طول تاج دندان به وسیله  لیزر چگونه است؟

اگر در شرایط غیر ضروری بودید میتوانید افزایش طول تاج دندان خود را به وسیله لیزر انجام دهید. البته هنگام پر کردن دندان یا شکستگی‌هایی که بسیار عمیق نیست اصولا با لیزر انجام میشود. به روش افزایش طول تاج دندان با استفاده از لیزر اغلب الکترو جراحی نیز میگویند. از این روش برای میزان کردن لثه و بیشتر دیده شدن ساختار دندان استفاده میشود.

مراقبت‌های لازم پس از انجام افزایش طول تاج دندان

ممکن است برای شما این سوال پیش آید که آیا افزایش طول تاج دندان درد دارد؟ بهتر است بدانید حین انجام جراحی به روش‌های مختلف شما دردی را حس نخواهید کرد زیرا کاملا بی حس شده‌اید اما ممکن است پس از انجام آن کمی درد احساس کنید که کاملا طبیعی است و میتوانید با مشورت پزشک خود با استفاده از یک مسکن درد را از بین ببرید. حال برای برخی دیگر این سوال پیش می‌آید که آیا مصرف دارویی پس از انجام لازم است؟ باید بگوئیم بهتر است این نکات را از پزشک معالج خود جویا شوید زیرا با توجه به شرایط بدنی شما دارویی اگر نیاز باشد تجویز میکنند اما مصرف قرص‌های رقیق کننده خون ممنوع است. پس از افزایش طول تاج دندان مانند دیگر کارهایی که در عرصه دندانپزشکی انجام میشود بهتر است یکسری مراقبت‌های لازم انجام شود. در ادامه لیستی از مراقبت‌های لازم را برای شما شرح میدهیم.

 • پس از افزایش طول تاج دندان باید از یکسری دهان شویه‌های مخصوص استفاده کنید.
 • از ماساژور مخصوص لثه برای تسریع بهبودی طول درمان باید حداقل روزی ۳ مرتبه استفاده کرد که البته تعداد دفعات آن و تعداد روزهای انجام آن بستگی به شدت و نوع جراحی شما دارد.
 • بیمار باید به صورت منظم به پزشک خود مراجعه کند و پیگیر کشیدن بخیه‌های خود شود.
 • بهتر است حداقل سه هفته زمان بدهید تا لثه شما به خوبی ترمیم شود و سپس اگر میخواهید روکشی روی آن قرار دهید، بگذارید.

همانند دیگر جراحی‌ها بهتر است پس از انجام جراحی افزایش طول تاج دندان نیز مراقبت‌هایی را انجام دهید تا هر چه زودتر بهبودی برای شما حاصل شود. اغلب پزشکان نکاتی را به شما گوشزد میکنند که میتواند بسیار کاربردی باشد و با رعایت آن پروسه درمان خود را گامل کنید.

 • ممکن است متخصص لثه و دندان داروهایی را برای شما تجویز کنند که درد و ناراحتی در ناحیه جراحی را تسکین دهد بهتر است به دقت آنها را در موعد معین مصرف کنید.
 • جهت شست و شو و ضدعفونی دهان و دندان به شما دهانشویه‌هایی را معرفی میکنند که بهتر است حداقل روزی یک مرتبه آنها را مصرف کنید.
 • بعد از گذشت ۷ تا ۱۰ روز موظف هستید برای کشیدن بخیه و یا معاینات لازم به متخصص خود مراجعه کنید .
 • پس از آنکه بخیه‌ها را میکشید مدت زمانی لازم است تا لثه بهبود یابد و تا بهبود کامل ممکن است کمی التهاب و قرمزی در آن ناحیه وجود داشته باشد که باید مراقبت لازم از لثه داشته باشید زیرا در حال ترمیم بافت خود است.

علاوه بر مواردی که ذکر شد بیمار باید یکسری مراقبت‌های غذایی را نیز رعایت کند تا پروسه درمان خود را تکمیل کرده و بهبودی کامل برسد.

 • هرگز پس از انجام جراحی افزایش طول تاج دندان از مواد غذایی داغ استفاده نکنید.
 • هرگز از نوشیدنی‌های داغ برای حداقل یک روز استفاده نکنید.
 • اگر ناحیه وسیع‌تری را جراحی کردید مثلا یک ردیف کامل دندان‌های بالا یا یک ردیف کامل دندان‌های پایین بهتر است پس از جراحی از یخ برای التیام استفاده کنید. البته نه به صورت مداوم و حتما باید بین آن وقفه باشد.
 • با استفاده از آب و نمک یا دهانشویه مخصوصی که تجویز کرده‌اتند حداقل روزی دو مرتبه دهان خود را شست و شو دهید تا ناحیه بخیه شده تمیز بماند و منجر به عفونت نشود.
 • محل جراحی را هرگز محکم مسواک نکنید برای مدتی باید مسواک نرم که فشاری به آن ناحیه وارد نکند مسواک کنید تا آسیبی به بخیه‌ها وارد نشود.
 • اگر کمی خونریزی که به صورت خون آبه است مشاهده کردید نگران نباشد زیرا این علائم طبیعی بوده و جای نگرانی نیست. اما اگر میزان خون ریزی وسیع‌تر شد و زمان آن تداوم یافت کمی غیر طبیعی است باید به متخصص لثه مراجعه کنید تا بررسی لازم را انجام دهد.

هر آنچه در مورد روش‌های افزایش طول تاج دندان باید بدانید:

 • افزایش طول تاج دندان برای علت دیگری نیست استفاده میشود آن هم برای روکش کردن دندان و استفاده‌های ترمیمی است که در زمینه دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار میگیرد.
 • در هنگام کاشت ایمپلنت، عصب کشی دندان یا پل از افزایش طول تاج دندان استفاده میشود. البته این جراحی در دسته جراحی مینور یا نسبتا پیچیده قرار میگیرد. افزایش طول تاج دندان به دو روش جراحی و لیزری انجام خواهد شد.
 • گاهی از افزایش طول تاج دندان به معنای ارتقا سلامت بافت لثه و ایجاد آمادگی برای انجام پروسه‌های درمانی استفاده میشود.
 • از دیگر کاربردهای آن میتوان به اصلاح لبخند لثه‌ای اشاره نمود. منظور از اصلاح لبخند لثه‌ای هنگامی است که لثه روی بافت دندان را پوشانده است. بعد از اصلاح لبخند لثه‌ای بافت لثه به بالاتر هدایت شده و بخش بیشتری از دندان مشخص میشود.
 • از ماساژور مخصوص لثه برای تسریع بهبودی طول درمان باید حداقل روزی ۳ مرتبه استفاده کرد که البته تعداد دفعات آن و تعداد روزهای انجام آن بستگی به شدت و نوع جراحی شما دارد.
 • در روش جراحی برای افزایش طول تاج دندان متخصص لثه ابتدا لثه را برش میزند سپس به مقدار لازم آن را کنار زده یا اصلا بخشی از لثه را برمیدارد تا ساختار دندان شما کاملا به مقدار لازم دیده شود و سپس لثه را بخیه میکند که این عملیات در کمتر از یک ساعت اناجن خواهد شد. پس از انجام آن دندان پایه خوبی برای روکش میشود.
 • اگر برای انجام روش درمانی افزایش طول تاج دندان از لیزر استفاده کنید اصطلاحا به آن روش الکترو جراحی میگویند.
 • با استفاده از آب و نمک یا دهانشویه مخصوصی که تجویز کرده‌اتند حداقل روزی دو مرتبه دهان خود را شست و شو دهید تا ناحیه بخیه شده تمیز بماند و منجر به عفونت نشود.
 • محل جراحی را هرگز محکم مسواک نکنید برای مدتی باید مسواک نرم که فشاری به آن ناحیه وارد نکند مسواک کنید تا آسیبی به بخیه‌ها وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button