لومینیرز دندان چیست و با لمینیت و کامپوزیت چه تفاوتی دارد؟

تفاوت لومینیرز و لمینیت دندان
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

روکش های مختلفی برای پوشش مشکلات دندان وجود دارد که هر یک از آن ها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارا هستند. این روکش ها به بیمار فرصت داشتن دندان های یک دست، درخشان و بدون فاصله را می دهد. به طور سنتی اکثر روکش ها از جنس چینی یا سرامیک ساخته می شوند و نیازمند آماده سازی قبلی هستند. با این وجود یک نمونه روکش نازک تر و سریع تر وجود دارد که به آن لومینیرز گفته می شود.

خواه دندان های شما تغییر رنگ داده، بریده، شکسته یا کج شده باشد، استفاده از لومنیرز می تواند یک راه حل مناسب درمانی باشد. با این وجود باید پیش از انجام این کار، بررسی کنید که آیا این روش می تواند برای شما مناسب باشد یا خیر. البته بررسی های اساسی باید توسط یک دندانپزشک معتبر و حرفه ای انجام شود. در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا توضیح دهیم لومینیرز دندان چگونه انجام می شود و تفاوت آن با لمینت و کامپوزیت چیست.

چه کسانی می توانند از لومینیرز استفاده کنند؟

نخستین سوالی که باید به آن پاسخ دهیم آن است که به چه کسانی توصیه می شود تا از لومینیرز دندان استفاده کنند. در بسیاری از افراد رنگ دندان ها به صورت دائم تغییر پیدا کرده است. در حقیقت روش های سفید کننده دندان می تواند مورد استفاده این افراد قرار گیرد اما مشکل اصلی آن است که در بسیاری از مواقع همه لکه ها از بین نمی رود و یا برای مدتی طولانی روی دندان ها باقی می ماند. لومینیرز می تواند برای مدتی طولانی دندان های سفیدی به شما بدهد. در بسیاری از موارد لومینیرز به مواد غذایی مصرفی نیز واکنش نمی دهد و در برابر قهوه، سیگار و چای نیز مقاوم است و تغییر رنگ نمی دهد.

گروه دیگر، افرادی هستند که دندان آن ها دچار آسیب شده است و قسمتی از آن جدا شده است. لومینیرز برای این افراد نیز می تواند راهکاری بسیار مناسب باشد تا مشکل خود را بدون درد حل کنند. فاصله میان دندان ها نیز مشکلی رایج در میان بزرگسالان است که در بسیاری از موارد می تواند باعث کاهش سطح اعتماد به نفس در ان ها شود. لومینیرز برای این افراد نیز یک روش درمانی سریع و غیر تهاجمی است که به کمک آن با دو دیدار نسبتا کوتاه مدت با دندانپزشک، می توان به لبخندی زیبا دست پیدا کرد و همچنین فاصله اضافه میان دندان ها را در حالی از بین برد که دندان های اصلی خود را همچنان حفظ کرده اید.

یکی از مشکلات دیگری که به کمک لومینیرز می توان آن را درمان کرد، کج بودن یا تراز نبودن دندان هاست. لومینیرز را می توان جایگزینی بدون درد برای بریس دانست که می تواند ظاهری زیبا و کاملا یکدست به دندان های شما ببخشد. با وجود این که بریس برای همه بزرگسالان در دسترس است اما بسیاری از آن ها تمایلی به تحمل درد ناشی از استفاده از بریس ندارند یا از استفاده از بریس خجالت می کشند. در این موارد، لومینیرز می تواند به عنوان یک جایگزین به خوبی و در کوتاه ترین زمان، مشکل دندان ها را برطرف سازد.

از سوی دیگر، لومینیرز را می توان روش نوینی در دندانپزشکی دانست و می توان بالا تر از بریج و تاج های دندان از آن استفاده کرد چرا که با کاربردی مشابه نیازمند طول درمان کمتری است و بدون درد انجام می پذیرد. لومینیرز می تواند به شما لبخند فوق العاده ای ببخشد.

آنچه باید در مورد لمینت و کامپوزیت بدانید

لمینت نوعی روکش برای زیبایی دندان های شماست که در برابر لک مقاومت بالایی دارد. لمینت همان چیزی است که شما در تعریف دندان های زیبا بیان می کنید: روشن، سفید و براق. از آنجایی که لمینت مانند مینای دندان متخلخل نیست، در برابر لک شدن مقاومت بسیار بیش تری نشان می دهد. با این وجود، لبه های لمینت که با دندان ارتباط مستقیم دارند، ممکن است پس از ۵ سال یا بیش تر لکه دار شوند.

لمینت ها برای دندان هایی که ظاهر مناسبی ندارند و رنگ آن ها زرد یا قهوه ای شده است یا نشان هایی از پوسیدگی و لکه بر روی آن هاست بسیار مناسب است و می تواند لکه هایی که پوشش دادن آن ها دشوار است را مخفی کند. دندان های شکسته یا تراش خورده، دندان هایی که فرم عادی ندارند را می تواند به کمک لمینت پوشش داد.

استفاده از لمینت نیازمند طی کردن یک پروسه است که در چند مرحله انجام می شود بنابر این برای درمان کامل نیاز به زمان زیادی دارید. پس از انجام مشاوره، دندانپزشک متناسب با شرایط، دندان های شما را تراش داده و تیز می کند تا آن ها را برای مراحل بعد آماده کند چرا که دندان ها برای انجام این کار باید نازک تر شوند تا روکش ها به درستی در دهان شما قرار گیرند.

پس از آن دندانپزشک از دندان های آماده شما یک قالب درست می کند و روکش های آکریلیک موقتی را برای شما قرار می دهد. از قالب آماده شده در آزمایشگاه مخصوص دندانپزشکی، روکش های مناسب برای دندان تهیه می شود. ساخت این روکش های مناسب ممکن است از ۲ هفته تا یک ماه به طول بیانجامد و دوباره در اختیار دندانپزشک قرار گیرد. بنابر این اولین دیدار با دندانپزشک، بسته به تعداد دندان هایی که قرار است درمان شوند، ممکن است تا چندین ساعت طول بکشد.

زمانی که روکش ها به دندانپزشک تحویل داده شد، او با استفاده از یک محلول ویژه روکش ها را به دندان متصل می کند. پس از استفاده از لمینت، مینای دندان شما به خطر می افتد و به همین دلیل است که بسیاری بر این باور هستند که استفاده از روکش های سنتی بازگشت پذیر نیست. از طرف دیگر، تمیز کردن خط لثه با استفاده از لمینت دشوار می شود به همین دلیل افرادی که از این درمان استفاده می کنند، ممکن است بیش تر در معرض بیماری های لثه قرار بگیرند.

لمینت های سنتی می توانند ۸ تا ۱۰ سال دوام داشته باشند و در صورتی که به خوبی از آن ها مراقبت شود، ممکن است عمر آن ها به ۲۰ سال نیز برسد.

لمینیت سرامیکی یا ونیر لمینیت در واقع به لایه‌ای سرامیکی از جنس پرسلن گفت می‌شود که بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرند. این لایه‌ها می‌توان مشکلات مختلف دندان مانند فاصله، بدرنگی دندان، شکستگی لبه و… را بر طرف نمایند و از این طریق لبخند شما را زیباتر سازند.

آنچه باید در مورد لومینیرز بدانید

لومینیرز یک برند جدید از انواع روکش های دندان است که در مقایسه با روکش های سنتی، نیازمند مراحل آماده سازی بسیار کم تری است. اغلب به روش لومینیرز، روکش های بدون آمادگی نیز گفته می شود. به جای پرسلن، لومینیرز از ورقه های بسیار نیاز ساخته شده است. مانند روکش های سنتی، لومینیرز برای درمان تغییر رنگ و تغییر شکل دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد و سطح آن ها صاف و صیقلی است.

لومینیرز نازک تر و شفاف تر از روکش های سنتی چینی است به همین دلیل نمی تواند گزینه چندان مناسبی برای دندان هایی باشد که تغییر رنگ آن ها بسیار زیاد است. همین نازک بودن لومینیرز سبب می شود تا قبل از درمان، نیازی به تراشیدن دندان ها وجود نداشته باشد. دندانپزشک شما می تواند یک سِت از لومینیرز های سفارشی را که به صورت اختصاصی برای درمان شما به آن نیاز خواهد داشت تهیه کند.

برای استفاده از لومینیرز نیز شما به حداقل دو جلسه درمانی پس از جلسه مشاوره نیاز خواهید داشت. جلسه اول درمان برای شما در این روش بسیار سریع تر به پایان می رسد چرا که نیازی به اصلاح یا آماده سازی دندان های شما وجود ندارد. دندانپزشک تنها به یک قالب گیری از دندان های شما نیاز خواهد داشت. این قالب به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود تا پس از ۲ تا ۴ هفته آماده استفاده شوند.

بر خلاف استفاده از روکش های سنتی، در هنگامی که منتظر ساخت لومینرز هستید، نیازی به روکش های موقتی نخواهید داشت و پس از آماده شدن آن ها، قرار ملاقات دیگری را با دندانپزشک خود تنظیم می کنید تا آن ها را به دندان شما متصل کند. بر خلاف روکش های سنتی، لومینرز را می تواند با کم ترین آسیب به دندان از دهان خارج کرد. البته لومینرز نیز مانند لمینت و کامپوزیت، تمیز کردن خط لثه را دشوار می سازد و به همین دلیل می تواند ریسک بیماری های لثه را افزایش دهد.

تولید کنندگان لومینیرز ادعا می کنند که این محصول می تواند تا ۲۰ سال دوام داشته باشد اما هنوز اطلاعات دقیقی در رابطه با عمر لومینیرز در دسترس نیست.

اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت ونیر یکی از محبوب‌ترین روش‌ها به حساب می‌آید که طرفداران مخصوص به خود را دارد. با استفاده از این شیوه درمانی می‌توان مشکلات مختلفی نظیر پریدگی لبه، فاصله بین دندان‌ها، ساییدگی، کج بودن و… را بر طرف نمود. البته قبل از شروع این فرآیند باید اقدامات مختلفی انجام گیرد. در طی این اقدامات وضعیت سلامت دندان‌های شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و مادامی که شرایط مهیا باشد، انجام کامپوزیت ونیر شروع می‌شود.

مقایسه مزایا و معایب استفاده از لومینیرز و روکش های سنتی

در بخش های گذشته در رابطه با شرایط لومینیرز و روکش های سنتی توضیحاتی را ارائه کردیم اما حال به بررسی مزایا و معایب هر یک به صورت کلی خواهیم پرداخت. یکی از مهم ترین مزیت روکش های سنتی آن است که دوام آن ها برای مدتی طولانی تر خواهد بود همچنین مات تر هستند در نتیجه در صورتی که لکه های دندان اصلی پررنگ باشد نیز می تواند آن را به خوبی پوشش دهد.

از طرفی دیگر این روش نیز مانند هر پدیده دیگری دارای معایب نیز هست. یکی از مهم ترین معایب این روش چنانچه گفته شد، دائمی بودن آن است. در حقیقت در صورت استفاده از این روش راه برگشتی وجود ندارد و باید همچنان از آن استفاده کرد. از طرف دیگر این روش پر هزینه تر از لومینیرز است.

از سوی دیگر، لومینیرز نیز دارای مزایای بسیار زیادی است. از نظر اقتصادی، هزینه استفاده از این روش مقرون به صرفه تر است. همچنین زمان درمان با استفاده از لومینیرز کاهش پیدا می کند یا به عبارت بهتر می توان گفت که استفاده از لومینیرز نیازی به آمادگی قبل از درمان ندارد و دندان های اصلی فرد تراش داده نمی شود. لومینیرز همچنین نیمه بادوام است به این معنی که امکان خارج کردن آن ها از روی دندان با کم ترین آسیب وجود دارد.

علاوه بر مزایا باید به معایب استفاده از لومینیرز نیز اشاره کنیم.

استفاده از تاج بجای روکش برای آسیب های بیشتر

یکی از محدودیت هایی که استفاده از روکش ها ایجاد می کند، ناتوانی در پوشش کلی آسیب های درمان است. تاج ها در حقیقت بر خلاف روکش ها که فقط قسمت جلویی دندان را پوشش می دهند، یک دندان را به طور کامل می پوشانند و آسیب ها وسیع تری را پنهان می کنند. تاج نوعی درمان برای دندان هایی است که به شدت آسیب دیده اند. روکش ممکن است نتواند دندان هایی که شکستگی عمیق دارند و یا موقعیت آن ها مناسب نیست و رنگ خود را نیز به شدت از دست داده اند را بپوشاند.

برای استفاده از روکش های دندان با دندانپزشک خود مشورت کنید

لومینیرز و لمینت و به طور کلی استفاده از روکش های سنتی، تصمیمی نیست که به سادگی اخذ شود چرا که استفاده از این روش ها منجر به تغییر شکل اصلی دندان ها می شود. لومینیرز نوع خاصی از روکش دندان است که تنها در آزمایشگاه های خاص ساخته می شوند به همین دلیل ممکن است هر دندانپزشکی قادر به استفاده از آن نباشد و گزینه های دیگری را به متقاضیان پیشنهاد دهند.

در صورتی که به دنبال طرح لبخند زیبا هستید، علاوه بر استفاده از روکش ها، می توانید از روش های دیگری مانند ارتودنسی، سفید کننده و ترازبندی استفاده کنید اما در صورتی که برای استفاده از روکش ها جدی هستید، حتما با یک دندانپزشک حرفه ای صحبت کنید تا بتوانید با استفاده از مشورت های او، بهترین شیوه درمان را به شما پیشنهاد دهد.

به طور کلی استفاده از روکش ها از جمله لومینیرز می تواند به خوبی آسیب های وارد شده به دندان ها را پوشش دهد و همچنین لبخندی زیبا را به متقاضی ببخشد. مهم ترین مزیت لومینیرز ها آن است که با کم ترین آسیب می توان پس از مدتی آن ها را از دهان خارج کرد در حالی که روکش های سنتی آسیب های بیش تری به دندان ها وارد می کردند و به نوعی می توان گفت که به راحتی قابل تغییر نیستند.

با این تفاسیر، دوام روکش ها بالا است و می توانند با مراقبت مناسب برای دو دهه و حتی بیش تر دوام داشته باشند. باید توجه داشته باشید که استفاده از روکش ها تمیز کردن خط لثه به کمک مسواک کمی دشوار می شود بنابراین استفاده کنندگان از روکش های دندان باید حساسیت بیش تری نسبت به پاکیزگی و بهداشت دهان و دندان خود نشان دهند. همچنین توصیه می شود که افراد به طور پیوسته با دندانپزشک خود دیدار کنند تا بتوانند در صورت نیاز پیشگیری های لازم را در بهترین زمان ممکن انجام دهند.

منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button