مزایای لمینت دیجیتال دندان در مقابل روش های سنتی

لمینت دیجیتال دندان

اشتراک‌گذاری

یکی از مواردی که میتواند تاثیر بالایی در زیبایی و جذابیت افراد داشته باشد لبخند زیبا است. زیرا یکی از مواردی که در تعامل افراد با دیگران تاثیر بالایی دارد گفت و گو است که در هنگام گفت و گو نیز دندان‌های فرد دیده میشود و امروزه همه به دنبال داشتن لبخندهای زیبایی هستند که به اعتماد به نفس آنها بیافزاید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی  و پیدایش‌  روش‌های نوین در عرصه دندانپزشکی در جهان، روش‌هایی که جنبه زیبایی و درمانی دارند توانسته‌اند سرعت، دقت و سهولت بسیار زیادی را در فرآیند درمانی خود جای دهند. روش‌های زیبایی که از این پیشرفت علمی میتوانند استفاده کننند و کمک شایانی به آنها کند عبارتند از ارتودنسی، ایمپلنت، لمینت، کامپوزیت و …

درمان‌هایی که ترمیمی هستند و اغلب برای زیبایی استفاده میشوند امروزه در دندانپزشکی دیجیتالی با استفاده از طراحی کامپیوتری و سیستم‌های ساخت کامپیوتری یا کد کم که در ابتدای سال ۱۹۸۰ ابداع شد انجام میشوند که زمان کمتر و دقت بیشتری فراهم میکند. اما در گذشته که از روش‌های سنتی و قدیمی استفاده میشد ممکن بود ماه ها و هفته ها افراد در انتظار تکمیل فرآیند درمانی خود بودند. در حال حاضر محبوب ترین روشی که در زیباسازی طرح لبخند افراد تاثیر گذار است و محبوبیت خاصی پیدا کرده است لمینت سرامیکی است.

لمینت سرامیکی به دو صورت دیجیتالی و سنتی انجام میشود. با استفاده از لمینت سرامیکی دیجیتال میتواند روند درمان را بسیار کوتاه ولی با دقتی بسیار بالا انجام داده و به سرعت به پایان رساند. این کاهش زمان قطعا برای بیمار و پزشک سودمند بوده و علاقه افراد را در انجام این روش آسان  افزایش میدهد. در انجام فرآیند لمینت دیجیتالی با استفاده از سیستم های دیجیتال کد کم CAD/CAM در دندانپزشکی، قالب ونیرهای دندانی را همانند پرسلن، زیرکونیوم، تاج دندانی و لمینت با استفاده از یک اسکنر که آن را داخل دهان میفرستند اسکن سه بعدی میکنند و فایل گزارش آن را به یک رایانه جهت آماده کردن و ساخت به وسیله دستگاه میلینگ ارسال خواهد شد.

از محبوب ترین روش‌های نوین در عرصه دندانپزشکی دیجیتال طراحی، تولید و اجرای لمینت دندان در زمان بسیار کوتاه همراه دقت بسیار بالا است. کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری با افتخار میزبان بیماران عزیزی است که میخواهند با استفاده از تکنولوژِ‌های به روز دنیا مراحل درمانی خود را به صورت دیجیتالی انجام دهند و زمان فرآیند درمان را کوتاه کنند. مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

در ادامه ویدئویی از قبل و بعد لمینیت سرامیکی یکی از بیماران محترم خانم دکتر نصیری را مشاهده می کنید:

لمینت دندان چیست و انواع آن کدامند؟

لمینت دندانی یک لایه بسیار ظریف و نازک است یا بهتر است بگوئیم یک پوسته بسیار نازک است که با استفاده از مواد دندانپزشکی ساخته شده است و بر روی دندان فرد قرار میگیردتا بتواند دندان‌های طبیعی فرد را به دندان‌هایی با فرم و رنگ دلخواه بیمار تبدیل کند. استفاده از این روش جنبه زیبایی دارد اما میتواند به عنوان روند درمانی نیز استفاده شود. رنگی که برای لمینت دندانی استفاده میشود  رابطه بسیار زیادی با سلیقه فرد دارد به این صورت که اگر فرد رنگ سفید بخواد رنگ لمینت سفید برای او تهیه میشود اما اگر بخواد همرنگ با دندان باشد هم میتوان به رنگ دندان فرد لمینت را ساخت. در برای انتخاب رنگ لمینت دندان نظر پزشک و بیمار به یک نتیجه واحد می رسد.

اغلب افراد از لمینت دندانی که رویش زیبایی درمانی است جهت رفع مشکل ظاهری دندان فرد استفاده میشود. برخی از افراد که زمان و فرصت کافی برای انجام درمان های بلند مدت مانند ارتودنسی را ندارند ترجیح میدهند از لمینت دندانی که روشی درمانی زیبایی است برای حل مشکلات ظاهری دندان خود استفاده کنند. هنگام نصب لمینت ها به صورت تکی تکی روی هر دندان نصب میشوند و طرح لبخندی زیبا برای شما ایجاد میکنند تا در نهایت پس از انجام پروسه درمان یک طرح لبخند جذاب داشته باشید. اغلب افراد برای دندان‌های جلویی خود از لمینت دندان استفاده میکنند این روکش‌ها بسیار ظریف بوده و ضخامت آنها حدود ۱ میلی متر و کمتر است. البته برخی برای حل کردن مشکلات دندان قدامی از این روش استفاده میکنند زیرامیتوان مشکلات خفیف و متوسط دندان قدامی را با آن حل نمود.

لمینت دندانی شامل دو نوع اصلی است که یکی لمینت از جنس سرامیک است و دیگری کامپوزیت است. با هر دوی این دو نوع میتوان لب پریدگی، شکستگی، فرم نا مناسب دندان، رنگ نامناسب دندان و ترک خوردگی دندان‌های طبیعی را رفع نمود. اما باید دقت کنید مراقبت های مورد نیاز آن همانند دندان طبیعی بسیار مهم است.

نمونه کار لمینت دکتر نوشین نصیری

لمینت سرامیکی دارای انواع مختلفی است و به دلیلی مواد مختلفی که در ساخت آن استفاده میشود به مدل‌های مختلفی تقسیم میشود.:

 • لمینت سرامیکی زیرکونیا

لمینت‌هایی که از جنس زیرکونیا ساخته میشوند دارای استحکام بسیار بالایی هستند اما اگر از نظر زیبایی بخواهید آنها را با موارد مشابه مقایسه کنید باید بدانید از نظر زیبایی کمی از جنس‌های مشابه خود پایین تر هستند. اغلب از این نوع لمینت برای دندان هایی استفاده میشود که تحت فشار بسیار زیادی در دهان قرار دارند.

 • لمینت سرامیکی EMAX

لمینیت سرامیکی دارای مقاومت و استحکامی قابل قبول بوده و از نظر زیبایی هم قابل قبول است و ظاهری طبیعی و زیبا دارد.

 • لمینت فلدسپاتیک یا کریستالی

دندان‌هایی که دارای بافت نسبتا کاملی هستند و نیاز دارند یک تغییر کاملا جزئی و کوچک در ظاهر و شکل آنها به وجود آید میتوانند از این روش استفاده کنند. البته این نوع لمینت دارای درخشندگی بسیار بالا و ظاهری کاملا طبیعی دارد.

حال میتوانید مزیت لمینت دیجیتال را دریابید زیرا ممکن است  شما بین انتخاب یکی از سه مورد بالا مردد باشید و میتوانید به راحتی با طراحی دیجیتال و ارائه پیش نمایش توسط پزشک یکی از مواردی که به دندان شما زیبایی بیبشتری میبخشد را انتخاب کنید.

طبیعی است که اغلب افراد علاقه دارند لمینت دندان آنها بدون هیچگونه تراشی انجام شود و مینای دندان خود را از دست ندهند. لمینت‌هایی که نیاز به تراشیدن ندارند دارای ضخامت بسیار کم بوده و به اندازه لنز چشمی ضخامت دارند. اصطلاحا به این لمینت‌ها non- prep یا لومینیرز میگویند که در صورت تاییدیه از سوی پزشک میتوانید از آن استفاده کنید زیرا درخشندگی و زیبایی بسیار بالایی دارد. البته با استفاده از روش لمینت دیجیتالی نیز میتوانید بدون تراش مینای دندان یک لمینت ظریف، درخشان و طبیعی داشته باشید.

تصاویر قبل و بعد لمینت دیجیتال دندان دکتر نوشین نصیری

تماس با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری:

۰۲۱۲۲۲۱۴۰۰۴۰۲۱۲۲۲۱۵۰۰۵

روند انجام لمینت دیجیتال دندان چگونه است؟

در استفاده از روش‌های دیجیتالی برای لمینت دندان برخلاف روش لمینت دندان به صورت سنتی که دارای دقت پایینی بود، دارای دقت بسیار بالایی جهت انجام محاسبات از دهان و دندان‌های بیمار است به صورتی که با دقت میکرون اندازه گیری میشود. در دندانپزشکی‌های دیجیتالی حتما از اسکن سه بعدی برای طراحی و ساخت لمینت دندان سرامیکی استفاده میشود.

برای انجام این روش باید یک برنامه ریزی دیجیتال طراحی لبخند انجام شود که این فرآیند شامل تحلیل کردن و جمع آوری اطلاعات به وسیله عکس‌های رادیوگرافی  است که از چهره و داخل دهان به دست می‌آید  و اطلاعات بدست آمده را به نرم افزار میفرستد سپس نرم افزار اندازه، موقعیت، میزان سازگار بودن لمینت سرامیکی با دندان بیمار و شکل آن را طراحی میکند. پس از آن بیمار کاملا میتواند نتیجه نصب لمینت دندان را پیش از انجام آن مشاهده کرده و در صورتی که باب میل او بود اقدام به انجام آن نماید یا در صورت نیاز به اصلاح آن را ویرایش کنید.

روند انجام لمینت دیجیتالی طی سه مرحله انجام خواهد شد که در ادامه قصد داریم سه مرحله را به صورت کاملا واضح توضیح داده تا با این روند آشنایی کامل پیدا کنید:

 • مرحله اول: تهیه اسکن دیجیتالی و تهیه قالب

در وهله اول بیمار به کلینیک دندانپزشکی دیجیتال مراجعه میکند و با استفاده از یک اسکنر سه بعدی دندان و دهان او به صورت کامل اسکن و بررسی میشود. سپس عکس‌های اسکن به صورت کاملا مجازی به سیستم کامپیوتری انتقال داده میشود تا آغاز مراحل طراحی اولیه ونیر لمینت به وسیله نرم افزار انجام شود.

مراحل اسکن دیجیتال دندان در لمینیت دیجیتال

ایمپلنت یک روزه دندان یا ایمپلنت فوری امکان پذیر است؟

 • مرحله دوم: طراحی دیجیتالی لمینت سرامیکی

پس از آنکه عکس‎های سه بعدی بدست آمد، همه تصاویر به صورت کاملا مجازی به لابراتورار دندانپزشکی دیجیتال ارسال خواهد شد. سپس طراحی ونیر لمینت را به صورت کاملا دیجیتالی انجام میدهند. همه فرآیندهای لمینت دندان از تعیین شکل دندان، کانتورها، هماهنگ کردن لمینت سرامیکی با خط لثه و رنگ آن در محیط رایانه‌ای انجام خواهد شد.

 • مرحله سوم: ساختن لمینت پرسلن دیجیتالی

پس از انکه طراحی دیجیتالی انجام شد و بیمار آن را مشاهده کرد نوبت به ساخت لمینت‌ها میرسد. با استفاده از پرینترهای سه بعدی که در واقع دستگاه میلینگ با حمایت از سیستم کد کم هستند با دقتی بسیار بالا و در زمانی بسیار کوتاه لمینت ساخته میشود.

آشنایی با مزایای لمینیت دیجیتال

همانطور که ارائه شده طراحی دیجیتالی لمینت دندان یک روش کاملا نوین و مبتکرانه است که به پزشک و بیمار این امکان را میدهد تا روند درمانی خود و نتیجه کار را به صورت کاملا طبیعی مشاهده کنند و در صورت نیاز به اصلاح پیش از انجام کار آن را اصلاح کنند. البته علاوه بر اینکه از این روش برای سیستم طراحی دیجیتالی لمینت سرامیکی استفاده میشود، جهت برنامه ریزی کردن و شخصی سازی هر چه بهتر ونیر دندانی مانند ونیر لمینت نیز استفاده میشود. لمینت پرسلن کاملا دارای عمر و ماندگاری بسیار بالا است و شباهت بسیار بالایی به دندان طبیعی دارد. به همین علت بهتر است هیچگونه تفاوتی بین شکل، موقعیت و رنگ لمینت دندان با دندان طبیعی شما نباشد.

حال میخواهیم به بررسی مزایایی لمینت دیجیتال دندان بپردازیم:

 • نیاز به تراشیدن مینای دندان ندارد: در استفاده از این روش میتوانید اطمینان خاطر داشته باشید که به دندان طبیعی شما هیچگونه آسیبی نخواهد رسید و بدون اینکه مینای دندان را تراش دهند لمینت را بر روی دندان طبیعی شما نصب میکنند.
 • استحکام و دوام دندان طبیعی بیمار را افزایش میدهد: لمینت پرسلن دارای طول عمر و دوام بسیار بالایی دارد و همچنین از استحکام بسیار بالایی برخوردار است. به همین علت دیگر نگران جویدن و خوردن مواد غذایی مختلف نباشید زیرا امکان افتادن لمینت دندان در این روش بسیار کاهش یافته است.
 • دندان‌های شکسته را میتوان به راحتی ترمیم کرد: لمینت دیجیتال دندان میتواند با درصد موفقیت بسیار زیادی دندان‌های شکسته را پوشش داده و ظاهر آنها را به خوبی ترمیم کند به صورتی که متوجه فرقی در آن نشوید.
 • با استفاده از این روش محاسبات به صورت دقیق و با دقتی بالا انجام میشود: در روش سنتی که برای لمینت دندان استفاده میشد امکان خطا در اندازه گیری، خطاهای محاسباتی و ریفلکس گیج زیاد بود و باعث میشد گاهی قالبی که گرفته میشود تناسب و تطابق کافی با دندان‌ بیمار نداشته باشد. اما در مقابل در روش دندانپزشکی دیجیتال درصد انجام این گونه خطاها کاملا کاهش یافته و به صفر میرسد. لمینت دیجیتالی سرامیک از نظر رنگ، اندازه و شکل با دندان طبیعی شما تفاوت آنچنانی نداشته و تطابق بسیار بالایی دارد.
 • میزان خطا در ساخت آن به کمترین میزان ممکن میرسد: همانطور که میدانید ساخت ونیرهای پرسلن به واسطه ابزارهای تمام دیجیتالی انجام میشود و احتمال بروز خطا از سمت دندان پزشک در هنگام قالب گیری و تکنسین در هنگام ساخت لمینت بسیار کاهش یافته و به صفر نزدیک میشود.
 • قابلیت تطابق زیستی و زیبایی مواد در این روش افزایش پیدا میکند: وقتی در لمینت دیجیتال از سرامیک، شیشه و زیر کونیا استفاده میشود باعث ایجاد تطابق زیستی یا زیست سازگاری بالای این مواد با دندان بیمار میشود و از نظر زیبایی و کاربرد بسیار با دندان بیمار تطابق خواهد داشت.
 • لبخندی منحصر به فرد با استفاده از دندانپزشکی دیجیتال طراحی میشود: مهم ترین مزیتی که در این روش وجود دارد طرح لبخند بسیار زیبایی است که با آن تجربه خواهید کرد. علت طرح لبخند زیبا هم به دلیل مشاهده پیش از انجام کار است زیرا میتوان اصلاحیه‌های مختلفی برای آن انجام داد. با استفاده از سیستم کد کم میتوانید به پزشک این اجازه را داد که طراحی بسیار مطلوبی که دارای تناسب کافی با شکل ظاهری فرد، ساختار دندان‌هایش و رنگ دندان بیمار دارد انجام دهد و با استفاده از دوربین اپتیکال از درون دهان و دندان ها عکس سه بعدی تهیه کند تا طراحی و ساخت لمینت ها بسیار بی عیب و نقص شود و در سرعت کمتری اماده تحویل باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button