چطور لمینیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر ماندگار و عالی داشته باشیم؟

ماندگاری لمینیت سرامیکی و کامپوزیتی
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

ماندگاری و طول عمر لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان در گرو رعایت اصولی و مراقبت از دندان هاست. عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان سبب بروز مشکلات فراوانی می گردد که برای درمان آن ها باید راه های مختلف درمان را انجام داد. از طرفی توجه به زیبایی دندان ها نیز سبب شده است تا برخی از عمل های زیبایی دهان و دندان رواج پیدا کند. یکی از رایج ترین روش های درمانی برای شکستگی ها، فاصله میان دندان ها، تغییر رنگ دندان ها و مشکلاتی از این دست، استفاده از لمینت های سرامیکی و کامپوزیت ونیر است. این رویکرد می تواند برای مدت زمانی طولانی دوام داشته باشد اما باید با مراقبت های ضروری بعد از لمینت دندان ها آشنایی داشته باشید.

لمینت می تواند دوام بسیار بالایی داشته باشد. بدون تردید اگر می خواهید لبخند زیبایی داشته باشید و شرایط ظاهری دندان های شما به حالت قبل باز نگردد، باید از لمینت های خود به خوبی مراقبت کنید. در ادامه برخی از مهم ترین نکاتی که می تواند به شما کمک کند تا لمینت سرامیکی و کامپوزیتی ماندگار و عالی داشته باشید را ذکر خواهیم کرد.

مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید

بعد از این که دندان پزشک لایه نازکی از مینای دندان را برداشت، می تواند لمینت را به دندان ها متصل کند. اگر دندان های زیرین و لثه شما سالم و قوی نباشد، نمی تواند از لمینت به خوبی پشتیبانی کند. به منظور حفظ سلامت دندان ها و لثه خود به منظور این که بتواند از لمینت شما حفاظت کنند، به توصیه متخصصان باید هر روز دو بار و به مدت دو دقیقه مسواک بزنید. مسواک خود را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به دندان و لثه نگه دارید و مسواک خود را با حرکات دایره ای و ملایم روی دندان ها حرکت دهید و تا حد امکان از حرکات مستقیم مسواک (از یک سمت به سمت دیگر) پرهیز کنید.

استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز توصیه می شود. نخ دندان کشیدن به صورت منظم می تواند بقایای مواد خوراکی و باکتری های بین دندان و روکش دندان را از بین ببرد و ریسک بیماری های لثه را نیز به حداقل برساند.

ویژگی های بهترین دندانپزشک زیبایی چیست؟ در این مقاله به آن پرداختیم.

استفاده از مسواک و نخ دندان مناسب برای حفاظت از کامپوریت ونیر و لمینیت سرامیکی

از محافظ های دندان استفاده کنید

اگر ورزشکار هستید و در زمینه ورزش های تماسی فعالیت می کنید، بهتر است همیشه از محافظ های دهان و دندان استفاده کنید. محافظ دهان یک ماده ترموپلاستیک است که برای سازگاری با دندان ها و لثه ساخته شده است. یک نمونه از محافظ های دندان را باید ابتدا بجوشانید و پس از خنک شدن در دهان بگذارید تا شکل بگیرد.

این محافظ ها از دهان، گونه، دندان و لثه در برابر آسیب های احتمالی ناشی از ورزش به دهان محافظت می کنند. توجه داشته باشید که ضربه های وارده می تواند باعث ترک خوردن یا شکستن لمینت شما شود پس همواره در این مواقع از محافظ دندان استفاده کنید. ورزش هایی مانند فوتبال، هاکی، بیس بال، کیک بوکسینگ، ورزش های رزمی یا حتی رقص می تواند به دندان های شما آسیب وارد کند.

از طرف دیگر، برخی از افراد در هنگام خواب دندان قروچه می کنند و این می تواند بسیار خطرناک باشد. در بسیاری از مواقع افراد حتی از این که چنین رفتاری از آن ها رخ می دهد نیز بی خبرند. درد فک هنگام صبح و یا سفت شدن فک می تواند یک نشانه اولیه برای آگاهی از این مورد باشد. زمانی که شما عمل گاز گرفتن را انجام می دهید، ۲۰۰ پوند فشار در هر اینچ مربع اعمال می شود.

با کشیدن دندان ها به هم این فشار ها افزایش پیدا می کند و این می تواند به دندان های شما آسیب های جدی وارد کند. دندان پزشک ها با معاینه دندان ها می توانند متوجه شوند که آیا شما چنین عادتی را دارید یا خیر. همچنین آن ها این توانایی را دارند که یک محافظ دندان مخصوص برای شما طراحی کرده و بسازند تا در هنگام خواب از دندان های شما محافظت کند.

گاهی این امکان وجود دارد که دندان قروچه های شما ناشی از استرس و بیماری های عصبی باشد. در این مواقع بهتر است علاوه بر استفاده موقت از محافظ های شبانه، به دنبال مقابله های جدی تر درمانی مانند مشاوره، ورزش و حتی دارو درمانی باشید. در نهایت بر اساس منابع معتبر خارجی، رعایت نکات مذکور و بهره گیری از متخصص خبره در این حوزه می تواند عمر لمینیت های شما را افزایش دهد.

با گذشت زمان و عدم رعایت درست و اصولی مراقبت های لازم از کامپوزیت دندانی، کامپوزیت ها تغییر رنگ می دهند و باید تعویض شوند. در ویدئو زیر دکتر نوشین نصیری در حال جایگزینی کامپوزیت های ونیر هستند:

مراقبت های اولیه برای افزایش ماندگاری لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

مسواک زدن و استفاده صحیح از نخ دندان می تواند نقش بسیار ویژه ای در حفاظت از لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی داشته باشد اما باید توجه داشته باشید که در برخی از مواقع برای داشتن لبخندی بهتر و دوام بیش تر لمینت نیاز به مراقبت های بیش تری است. برای مثال هرگز نباید از دندان های خود به عنوان ابزاری برای باز کردن بسته ها و بطری استفاده کنید. ضمنا از جویدن ناخن های خود جدا خودداری کنید. باز یا شل کردن گره با دندان و یا استفاده از دندان برای پاره کردن اشیا می تواند آسیب جدی به لمینت دندان های شما وارد کند.

استفاده از لمینت دارای یک پروسه است به این معنی که در چند مرحله انجام می شود. هنگامی که دندان پزشک در حال ساخت لمینت های اصلی شماست، برای شما از روکش های موقتی استفاده می کنند. در این هنگام باید به شدت از دندان های خود مراقبت کنید و از خوردن برخی از خوراکی ها خودداری کنید. از خوردن غذاهای چسبناک مانند تافی ها و آبنبات باید جدا خودداری کنید.

همچنین باید از خوردن خوراکی های سفت مانند سیب یا گلابی نیز پرهیز کنید. از خوردن بعضی غذاهای ترد مانند پاپ کورن، آجیل، چیپس سیب زمینی نیز بپرهیزید یا مصرف آن ها را به حداقل برسانید. همچنین باید غذای خود را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید تا آسیب های اولیه را به حداقل برسانید.

هدف دندانپزشکی زیبایی اصلاح طرح لبخند، زیباسازی و افزایش استحکام دندان‌ها است.

افزایش طول عمر لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با مسواک زدن و نخ دندان

برخی از غذا ها و نوشیدنی ها می توانند باعث لکه دار شدن دندان های شما شود به همین دلیل شما باید این نوع مواد غذایی را بشناسید و به منظور جلوگیری از لک شدن لمینت دندان های خود از خوردن و نوشیدن آن ها بپرهیزید. نوشیدن انواع نوشابه ها، آب میوه های غیر طبیعی، چای و قهوه می تواند به سفیدی دندان های شما آسیب برساند و باید نوشیدن آن ها را به حداقل برسانید.

برای احتیاط بیش تر بهتر است پس از خوردن غذا مسواک بزنید تا مانع نفوذ لکه به دندان های خود شوید. همچنین بهتر است در صورت مصرف این مواد غذایی از خمیر دندان های سفید کننده استفاده کنید تا لمینت های شما رنگی مشابه با دندان هایتان داشته باشد.

خوراکی های حاوی شکر فراوان یا اسیدی نیز می تواند به دندان شما آسیب وارد کنند پس بنابر این باید از مصرف آن ها نیز جدا خودداری کنید. این نوع خوراکی ها نه تنها برای دندان ها مضر هستند بلکه می توانند به لمینت نیز آسیب وارد کنند. یکی دیگر از عواملی که می تواند باعث تغییر رنگ لمینت های شما شود، استفاده از سیگار است. بسیاری از دندان پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند که مصرف تنباکو را به طور کلی ترک کنند تا بتوان از تغییر رنگ دندان ها جلوگیری کرد.

مراجعه به دندانپزشک برای اطمینان از سلامت و ماندگاری کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی

ملاقات با دندان پزشک خود را جدی بگیرید

زمانی که از لمینت استفاده می کنید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که آن ها دائمی نیستند و ممکن است از بین بروند. بنابراین برای اینکه خطر از دست رفتن آن ها را به صورت چشمگیری کاهش دهید و بتوانید برای مدتی طولانی از آن ها استفاده کنید، حتما دندان پزشک خود را به صورت مرتب ملاقات کنید.

پزشک شما پس از قرار دادن لمینت از شما خواهد خواست تا یک هفته بعد، مجدد با او دیدار کنید. او نحوه قرار گیری لمینت ها و همچنین پاسخ بافت های لثه شما را بررسی می کند.  پس از این مراجعه، شما همچنان باید به دندان پزشک مراجعه داشته باشید تا بتوانید از سلامت دندان های خود با خبر باشید. اکثر متخصصان توصیه می کنند که هر ۶ ماه یک بار به دندان پزشک مراجعه کنید.

در ادامه ویدئویی از دکتر نوشین نصیری را در حال نصب لمینت سرامیکی مشاهده می کنید:

راه های سفید کردن لمینت های کامپوزیتی و سرامیکی

برای بسیاری این سوال پیش می آید که چگونه می توانند مجدد لمینت های خود را سفید کنند و ممکن است وسوسه شوند که از سفید کننده های عادی برای تغییر رنگ دندان های خود استفاده کنند. اما باید گفت که متاسفانه لمینت کامپوزیتی به خوبی در برابر سفید کننده ها پاسخ نمی دهد. انجمن دندان پزشکی آمریکا در یک بیانیه توضیح داده است که این مسئله تنها یکی از دلایلی است که شما پیش از استفاده از محلول های سفید کننده باید با دندان پزشک خود مشورت کنید.

البته این بدان معنا نیست که شما دیگر قادر به سفید کردن دندان های خود نیستید. بلکه می توانید با استفاده روش های حرفه ای از بین بردن لکه های دندان و تمیز کردن دقیق و اصولی دندان به صورت مرتب در منزل لکه های ایجاد شده را به صورت چشمگیری کاهش دهید.

برای اینکه بتوانید از ایجاد لکه های مختلف بر روی لمینت سرامیکی و کامپوزیتی خود جلوگیری کنید حتما با دندان پزشک خود مشورت کنید و برنامه مشخصی برای پاکیزگی دندان های خود داشته باشید. در برخی از مواقع در صورتی که رنگ دندان های شما به صورت واضح تغییر کرده باشد، ممکن است دندان پزشک جایگزینی آن ها را در دستور کار قرار دهد.

جایگزینی لمینت شکسته و بد رنگ

کلام پایانی در خصوص نحوه افزایش طول عمر لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

لمینت ها در برابر پلاک یا پوسیدگی مقاومت بالایی دارند اما موارد زیادی وجود دارد که می تواند سلامت دندان های زیرین را به خطر بیاندازد. بهداشت نامناسب دهان و دندان می تواند باعث پوسیدگی و همچنین تغییر رنگ دندان ها شود و این می تواند شکل ظاهری روکش های دندان شما را نیز به شدت تحت تاثیر قرار دهد. همچنین مراقبت های ضعیف از دهان و دندان می تواند خطر ابتلا به بیماری های لثه را افزایش دهد به همین دلیل است که تمیز کردن دندان ها پس از صرف غذا یک الزام است. استفاده از نخ دندان و دهان شویه نیز می تواند در این موارد توصیه شود.

در صورتی که ورزش های مداوم انجام می دهید و یا در خواب دندان قروچه دارید، حتما از محافظ های دندان استفاده کنید و توجه داشته باشید که از دندان های خود صرفا برای خوردن مواد خوراکی استفاده کنید و از باز کردن درب بطری یا هر وسیله دیگر جدا خودداری کنید تا بتوانید لمینت سرامیکی و کامپوزیتی ماندگار و عالی داشته باشید و با مراجعه مداوم به دکتر سلامت آن ها را برای خود تضمین کنید. سیگار کشیدن و مصرف رنگ های خوراکی و همچنین نوشیدن قهوه و چای نیز می تواند نقش موثری در تغییر ظاهر لمینت ها داشته باشد و از همین رو توصیه می شود تا مصرف این دست مواد به حداقل رسیده یا کلا کنار گذاشته شوند.

در نهایت می توان گفت مراجعه به کلینیک های تخصصی دندانپزشکی زیبایی و انجام لمینیت نزد متخصص این حوزه می تواند عمر لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی شما را با بالاترین کیفیت ممکن تضمین کند. برای مطالعه بیشتر در همین باره این مقاله لاتین را بخوانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

مراقبت‌های اولیه از لمینت چیست؟

از مهم‌ترین نکات حفاظتی مسواک زدن واستفاده از نخ دندان به طور مرتب است. همچنین ضروری است از جویدن ناخن‌ها خودداری کنید، با دندان گره‌ها را باز و اشیا را پاره نکنید. در مرحله ساخت لمینت‌های اصلی، دندان‌پزشک از لمینت‌های موقت برای شما استفاده می‌کند، در این زمان باید دقت کافی داشته باشید که از خوردن خوراکی‌های چسبناک، سفت و ترد دوری کنید.

پس از لمینت مراجعه به دندان‌پزشک ضروری است؟

باید توجه داشته باشید که لمینت‌ها دائمی نیستند و امکان از بین رفتن آنان وجود دارد. در نتیجه برای اینکه خطر از بین رفتن آن‌ها را کاهش داده و مدت زمان استفاده از آن را بیشتر کنید، ضروری است به صورت مرتب به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید. اولین مراجعه باید یک هفته پس از لمینت کردن دندان‌ها باشد تا پزشک بافت‌های لثه و نجوه قرارگیری لمینت‌ها را بررسی کند. پس از آن نیز ملاقات در بازه‌های ۶ ماهه توصیه می‌شود.

آیا سفید کردن لمینت‌ها ممکن است؟

لمینت‌های کامپوزیتی در برابر سفیدکننده‌ها به‌خوبی پاسخ نمی‌دهند. اما شما در صورت نیاز می‌توانید از روش‌های حرفه‌ای برای تمیز کردن اصولی و از بین بردن لکه‌ها در منزل استفاده کنید. به منظور جلوگیری از ایجاد لکه روی لمینت‌های سرامیکی و کامپوزیتی با دندان‌پزشک خود مشورت و یک برنامه پاک‌سازی مشخص کنید.

۱۰ دیدگاه. ترک جدید

 • مهسا خراسانی
  ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ ۸:۱۱ ب٫ظ

  سلام و درود بر شما خانم دکتر عزیز بعد از کامپوزیت میتونیم با بلیچینگ هر چند وقت یکبار دندونامونو سفید کنیم؟

  پاسخ
 • سلام ببخشید من سابقه عفونت لثه دارم ایا بعد از کامپوزیت ممکنه لثه ام بازم عفونت کنه؟ چیکار کنم بهتره؟

  پاسخ
 • سلام خانم دکتر من بعد از کامپوزیت بی توجهی کردم و یه مدتی سیگار کشیدم الان که کلا سیگارو ترک کردم چیکار کنم دندونام تمیز بشه؟ لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ
 • سلام وقت بخیر من دندونهای ردیف و مرتبی دارم اما بین دندونام زرد شده میتونم جرمگیری کنم بعد کامپوزیت کنم؟ بعد کامپوزیت چیکار کنم بین دندونام جرم نگیره؟

  پاسخ
 • سلام خانم دکتر بعد از کامپوزیت من یه مدت اول مسواک میزدم بعد نخ دندون میکشیدم که خون کمی که از لثه ام میومد روی دندونم موند و الان رنگش کمی کدر شده ایا راهی هست مثل اولش روشن بشه؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ۱۰:۳۵ ق٫ظ

   سلام خدمت شما .لطفا یک عکس از ظاهر دندانتان برای ما ارسال کنید تا بهتر راهنماییتون کنیم .
   ۰۹۹۳۰۰۵۱۸۴۵

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button