تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

امروزه بسیاری از افراد برای زیباسازی دندان‌های خود و ایجاد طرح لبخند زیبا از روش‌هایی چون لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی استفاده میکنند. یکی از مهم‌ترین مسائلی که مراجعه کنندگان هنگام ویزیت اولیه به دندان پزشکی برایشان سوال است تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی است. برخی فراد برای ترمیم دندان خود به دندان پزشکی مراجعه میکنند و برخی برای زیباسازی دندان خود که بهتر است هر دو از تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی مطلع باشند.

بهتر است بدانید ونیرهای دندان یکسری لایه بسیار نازک از مواد که میتواند از جنس پرسلن یا کامپوزیت باشد هستند که جهت بهبود رنگ دندان، بهبود ظاهر دندان و بهبود شکل، روی دندا‌ن‌های  فرد متقاضی قرار میگیرند. در صورتی که ونیرهای دندان به صورت صحیح جایگذاری شوند میتوان یک لبخند بسیار زیبا برای بهبود ظاهر شما ایجاد کند. ونیر ها به صورت کلی به دو مدل تقسیم میشوند: لمینت سرامیکی و کامپوزیت. جایگذاری،  قرار دهی درست و پولیش مناسب  این دو نوع ترمیم میتواند یک طرح لبخند بسیار زیبا برای شما به ارمغان آورد. اما سوال این است تفاوت بین لمینت سرامیکی و کامپوزیت چیست و کدام یک میتواند برای فرد مناسب باشد؟

در جامعه ما منظور از کامپوزیت همان ونیر کامپوزیتی و منظور از لمینت دندانی همان لمینت سرامیکی است. از لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت برای بر طرف کردن رنگ بد دندان و ظاهر بد فرم استفاده میشود تا یک طرح لبخند زیبا آفریده شود. هر فردی میتواند با توجه به سلیقه خود از رنگ‌های متفاوت لمینت دندان استفاده کند که در بازه همرنگ دندان است تا خیلی سفید که بنا به سلیقه عر فرد انتخاب میشود. در کل لمینت سرامیکی و کامپوزیتی برای پوشش نقص های ظاهری کاربرد دارد و همین مسئله تفاوت لمینت سرامیکی و روکش های دندانی می باشد که برای مشکلات و آسیب های جدی دندان ها مورد استفاده است. تعداد دندان‌هایی که باید اصلاح شود نیز برای هر فرد متفاوت است و بین ۶ دندان تا ۱۰ دندان در فک پایین یا فک بالا متفاوت است. ابتدا برای انجام این کار پس از مراجعه به متخصص دندان پزشکی زیبایی  باید روابط دندان‌ها در فک بالا و یا فک پایین نسبت به یکدیگر بررسی شود و همچنین روابطفک بالا و فک پایین نیز نسبت به صورت فرد بررسی شود و در نهایت اعلام شود آیا استفاده از این روش برای این فرد ممکن و مناسب است یا خیر؟ البته گاهی ممکن است یکی از روش‌های ترمیمی برای فرد امکان پذیر باشد یا هر دو برای انجام مکان پذیر باشد. ممکن است برای برخی از افراد پیش از انجام کار نیاز به برخی درمان‌های اولیه باشد. رایج‌ترین درمانی که برای افراد استفاده میشود لیفت لثه است که اغلب در لیفت لثه دندان‌هایی در دید هستند و میخواهند از یکی از این دو روش ترمیمی استفاده کنند باید تحت درمان قرار گیرند. گاهی برای برخی افراد هیچ یک از این روش‌های ترمیمی قابل انجام نبوده و لازم است پیش از انجام فقط ارتودنسی یا حتی ارتوسرجری انجام دهند. ارتوسرجری ترکیبی از ارتودنسی و جراحی است. با ما همراه باشید تا در این مقاله به صورت کامل تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی را شرح دهیم.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

کاربرد لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی در پوشاندن عیب‌های ظاهری دندان

لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی هر یک کاربرد متفاوتی در رفع عیب‌های ظاهری دندان دارند. که در ادامه برخی از آنها را نام میبریم:

کاربرد لمینت سرامیکی دندان:

 • دندان‌هایی که کج و بد شکل هستند را اصلاح میکند.
 • دندان‌هایی که ترک خورده یا شکسته هستند را اصلاح میکند.
 • اگر دندان بر اثر ساییدگی کوتاه شده باشد لمینت سرامیکی آن را اصلاح میکند.
 • فاصله بین دندان‌ها را میتوان با استفاده از این روش پر کرد.
 • برخی از دندان‌ها که بد رنگ شده یا دچار لک شده‌اند و با بلیچینگ دندان نمیتوانند تغییری در رنگ داشته باشند این روش مشکل را حل خواهد کرد.
 • اگر خیلی اهل نوشیدن مواد رنگدانه دار هستید و نمیخواهید به مرور در اصلاح دندان خود شاهد تغییر رنگ باشید این روش بسیار مناسب است.
لمینیت سرامیکی یا پرسلن ونیر

کاربرد لمینت  کامپوزیتی دندان:

 • اگر دندان دچار لب پریدگی شده باشد این روش بهترین گزینه برای ترمیم است.
 • اگر فاصله بسیار جزئی بین دندان وجود داشته باشد میتوان با استفاده از این روش رفع کرد.
 • اگر بخواهید فقط رنگ دندان را تغییر دهید و عیب ظاهری دیگری جز تغییر رنگ نخواهید کامپوزیت بهترین گزینه است
 • افرادی که دارای دندان خرگوشی هستند میتوان با استفاده از کامپوزیت آن را ترمیم کرد.
 • دندان‌های بسیار کج برای استفاده از کامپوزیت مناسب هستند.
نمونه کار دکتر نوشین نصیری برای کامپوزیت ونیر ips

تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی در چیست؟

لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر دارای تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر است که مهمترین تفاوت آن در مدت زمانی است که برای نصب آن روی دندان و فرآیند کاشت نیاز است.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر مدت زمان نصب

ونیرهای کامپوزیتی اغلب در یک جلسه قابل انجام است و متخصص زیبایی  میتواند در کمتر از دو ساعت رزین کامپوزیت را شکل بدهد و سپس پولیش کند تا طرح لبخند زیبایی به شما ببخشد. اما در ونیرهای سرامیکی باید حداقل دو جلسه به دندان پزشک خود مراجعه کنید در جلسه اول متخصص زیبایی دندان‌های شما را آماده سازی میکند و از آنها قالب میگیرد و پس از گذشت تقریبا دو هفته لابراتورار لمینت پرسلن را که به صورت سفارشی برای دندان هر بیمار ساخته میشود را میسازد  و در جلسه دوم مراجعه به متخصص زیبایی پوسته نازک لمینت سرامیکی روی دندان شما چسبانده میشود.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر فرآیند کاشت

رزین کامپوزیت اغلب روی لایه دندان شما قرار میگیرد و باعث اصلاح شکل، رنگ و طول دندان شما میشود. ونیرهای کامپوزیت اغلب روشی کم تهاجمی‌تر نسبت به لمینت دندان است. زیرا در این روش اصلا آسیبی به ساختار بافت دندان نمیرسد. منظور از آسیب به ساختار بافت دندان تراشیده شدن مینای دندان است. که در روش رزین کامپوزیت بدون تراش روی دندان قرار میدهند  و باندینگ را ایجاد میکنند. اما در روش کاشت لمینت سرامیکی باید مینای دندان دقیقا به اندازه ضخامت ونیرهای پرسلن تراشیده شود. تراشیده شدن مینای دندان به این علت است که پوسته‌های لمینت میتواند یک پیوند بسیارمستحکم‌تر با دندان برقرار کند تا عمر و دوام آن بسیار افزایش یابد. اما بهتر است بدانید در استفاده از روش لمینت پرسلن یا لمینت سرامیکی مینای دندان فرد تا حدی از بین میرود و پس از آن دیگر بیمار نمیتواند بدون ونیر از دندان طبیعی خود استفاده مفید داشته باشد به این صورت که فرآیند کاشت لمینت سرامیکی را برگشتن ناپذیر میخوانند.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر دوام و طول عمر

در بسیاری از منابع ذکر می شود کامپوزیت دندان دوام و طول عمر بسیار کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد. که البته این طول عمر کاملا به مراقبت های بیمار از لمینت یا کامپوزیت دندان خود، همچنین مهارت دندانپزشک و کیفیت مواد اولیه مورد استفاده بستگی دارد.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر استحکام و مقاومت

استحکام لمینت سرامیکی از لمینت کامپوزیتی بیشتر است. همانطور که بالاتر بیان کردیم لمینت سرامیکی با یکسری تکنیک خاص و پیشرفته در لابراتوار ساخته میشود. لمینت سرامیکی به وسیله تکنولوژی‌های پیشرفته دارای استحکام بسیار بالایی است  و همین باعث میشود در برابر ضربه و تغییر رنگ مقاوم‌تر باشد.  این در حالی است که کامپوزیت دندان زودتر دچار تغییر رنگ شده  و اگر فشار زیادی به آن وارد شد احتمال شکستگی و ساییده شدن آن نسبت به لمینت سرامیکی بالاتر است. بهترین نوع کامپوزیت که در حال حاضر با استفاده از فناوری نانو هیبرید یا میکروفیل تهیه میشود نسبت به لمینت سرامیکی دارای استحکام و مقاومت کمتری است.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر قیمت طرح لبخند

یکی از تفاوت‌هایی که بین لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی است و برای بیماران از اهمیت بالایی برخوردار است قیمت است. قیمت کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی بسیار ارزان‌تر است و این میتواند یکی از مهم ترین مزیت‌های کامپوزیت ونیر است. معمولا کامپوزیت رزین‌ها با قیمتی در حد قیمت کارخانه تولید میشوند و به بازار ارائه میشوند. فرآیند کاشت و نصب آنها نیز در یک جلسه انجام میشود و در نتیجه هزینه‌ای که برای لمنیت کامپوزیتی لازم است بسیار کمتر از مبلغی است که برای لمینت سرامیکی مورد نیاز است.

لمینیت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر

چه افرادی برای ونیر کامپوزیت یا ونیر پرسلن مناسب هستند؟

پیش از آنکه نوع خاصی از ونیر دندان را انتخاب کنید ابتدا باید توسط متخصص زیبایی نوع روش درمانی برای شما مشخص شود. استفاده از ونیر کامپوزیت یا ونیر پرسلن برای هر فردی مناسب نیست و انتخاب صحیح یکی از این دو روش در درصد موفقیت این روش درمانی بسیار تاثیر گذار است و از اهمیت بالایی برخوردار است.

افرادی هستند که بسیار عیوب ظاهر دندان‌های آنها شدید و چشم گیر است که این نوع از افراد بهتر است از ونیر پرسلن استفاده کنند. افرادی که عیب‌های ظاهری و جزئی در دندان خود دارند یا تغییر رنگ بسیار جزئی در دندان خود داشته‌اند و کمی لب پریدگی در دندان آنها دیده میشو،  میتوانند با کامپوزیت ونیر آن را پوشش دهند. در جلسه مشاوره دندان‌های بیمار توسط متخصص زیبایی بررسی میشود و روش صحیح و مناسب برای آنها پیشنهاد میشود.

افرادی هستند که دندان آنها تغییر رنگ بسیار شدید داشته است، شکسته یا ساییده شده است که بهتر است این افراد از لمینت ونیر استفاده کنند. در استفاده از لمینت سرامیکی دیگر نیازی به پولیش کردن نیست و دندان ممکن است هیچگاه براقیت خود را از دست ندهد. اما در روش لمینت کامپوزیتی باید تقریبا هر یکسال به متخصص زیبایی مراجعه کنید  و دندان خود را پولیش کنید تا تغییر رنگ ندهد و از زیبایی و براقیت خاص خود دور نشود.

اگر دندان‌های شما درشت و برجسته است گزینه مناسبی برای استفاده از روش لمینت کامپوزیتی نیستید زیرا در استفاده از این روش دندان برجشته‌تر و درشت‌تر میشود. در نتیجه ظاهری نا معقول خواهید داشت.  و بهتر است از لمینت سرامیکی که ضخامت کمتری دارد باید استفاده کنید تا زیبایی بیشتری به شما بخشیده شود.

اصلاح طرح لبخند توسط دکتر نوشین نصیری با روش کامپوزیت ونیر
اصلاح طرح لبخند توسط دکتر نوشین نصیری با روش لمینیت سرامیکی

معایب لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی چیست؟

در کنار تمایم مزایایی که لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد باید به معایبی که لمینت سرامیکی دارد نیز پرداخت.

 • روکش‌های لمینت سرامیکی همیشه آماده و در دسترس نیستند.

روکش‌های لمینت سرامیکی باید برای هر فرد به صورت منحصر به فرد ساخته شود و در لایراتورار تهیه و ساخته میسوئد. بنابر این نیاز دارید حداقل دو جلسه برای معاینه به متخصص زیبایی خود مراجعه کنید. ابتدا قالب گیری انجام میشود و در جلسه بعدی قالب دندانی منحصر به فرد شما ساخته و نصب میشود. در صورتی که برای لمینت کامپوزیت میتوانید در نهایت با یک جلسه معاینه کامپوزیت را روی دندان قرار داده و زیبایی به دهان و دندان شما برگردد.

 • لمینت سرامیکی دندان نیاز به تراشیده شدن برای نصب دارد.

یکی دیگر از فرق‌های بسیار بارز در این دو روش میزان تراشیدن دندان است. در این دو روش پایه به اندازه‌های مختلفی میتواند تراشیده شود. در کامپوزیت ممکن است برخی از افراد اصلا به تراشیدن دندان نیاز نداشته باشند و یا نیاز باشد حجم بسیار اندکی از دندان را بتراشند. اما در لمینت سرامیکی نیاز است بخشی از دندان تراشیده شود تا فضای مناسب برای پیوند دندان و روکش لمینت سرامیکی ایجاد شود. و به همین علت است که ویژگی بازگشت ناپذیر بودن به آن تعلق میگیرد.

 • لمینت سرامیکی نیاز به صرف هزینه بالاتری دارد.

در هنگام انجام این پروسه زیبایی هر دندان در واقع یک واحد در نظر گرفته میشود. منظور از ۸ واحد فک بالا در واقع ترمیم هشت دندان در فک بالا است. قیمت هر واحد در استفاده از لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی تقریبا چند برابر است. از نظر قیمت استفاده از لمینت کامپوزیتی برای هر واحد بسیار مقرون به صرفه‌تر از لمینت سرامیکی است. البته یکی از دلایل آن نیز میزان ظرافت، دقت و مهارتی است که پزشک به هنگام نصب هر یک از روکش‌ها بر روی یک واحد باید در نظر بگیرد است. البته گاهی تراشیدن دندان را در جلسه اول انجام میدهند و به همین دلیل باید تا اماده شدن روکش اصلی لمینت سرامیکی یک روکش موقت برای شما نصب کنند که مستلزم پرداخت هزینه بالاتری است.

انتخاب لمینت یا کامپوزیتی؟

انتخاب نوع لمینت به شرایط داندان فرد، تشخیص دندان‌پزشک و سلیقه بیمار بستگی دارد. البته باید اشاره کرد که در دندانپزشکی دیجیتال، لمینت‌های سرامیکی توسط نرم‌افزارهای سه‌بعدی ساخته می‌شوند؛ در نتیجه دقت و ظرافت بیش‌تری نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی دارند.

به‌طور کلی در اصلاح طرح لبخند می‌توان از لمینت‌های سرامیکی و یا ونیرهای کامپوزیتی بهره برد. در هر دو روش یک روکش با شکل و رنگ مناسب روی سطح بیرونی دندان قرار داده می‌شود تا هنگام لبخند زدن، ظاهر دندان‌ها زیبا و مرتب باشد. لمینت سرامیکی یا پرسلن، از مواد سرامیکی شبیه به مینای دندان در لابراتوار یا با دستگاه کد کم ساخته می‌شود اما ونیر کامپوزیتی از مواد رزینی ساخته شده است که توسط دندان‌پزشک روی دندان قرار می‌گیرد و شکل داده می‌شود.

 • لمینت‌های کامپوزیتی تغییر رنگ بیش‌تری دارند، بنابراین بعد از خوردن و نوشیدن مواد رنگی نیاز به رسیدگی و مسواک زدن دارند. همچنین حتما باید مراقبت‌های دوره‌ای، معاینه و پولیش دندان انجام شود.
 • لمینت‌های کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی شکننده‌تر هستند.
 • لمینت‌های کامپوزیتی مقرون به‌صرفه‌تر هستند.
 • لمینت‌های کامپوزیتی سریعتر و معمولا در یک جلسه روی دندان گذاشته می‌شوند.
 • لمینت‌های سرامیکی با وجود ضخامت کم‌تر، استحکام بالاتری دارند.
 • ظاهر لمینت سرامیکی شفاف‌تر و طبیعی‌تر هستند.
 • لمینت سرامیکی دچار فرسایش نمی‌شوند و به ندرت تغییر رنگ می‌دهند.
 • استفاده از کامپوزیت‌های سرامیکی و نانوسرامیکی که دارای ذرات ریز سرامیکی هستند، موجب می‌شود تا ظاهر دندان‌ها به لمینت پرسلن و  دندان طبیعی نزدیک‌تر شود. کامپوزیت‌های نانوسرامیکی دوام و کیفیت بسیار بالایی دارند و می‌توانند در صورت نیاز به درمانی ارزان‌تر، جایگزین خوبی برای لمینت‌های سرامیکی باشند. با این حال این دندان‌پزشک شما است که باید تشخیص دهد کدام روش برای اصلاح طرح لبخند شما مناسب‌تر است؛ لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر نانوسرامیکی.

تفاوت اصلی لمینیت سرامیکی با لمینیت کامپوزیتی در چیست؟

این دو از نظر دوام و طول عمر، استحکام و مقاومت و از نظر قیمت طرح لبخند با هم تفاوت دارند. متریال استفاده در هر کدام نیز متفاوت است.

در چه زمانی ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان گزینه خوبی نیستند؟

در زمان هایی مثل دندانهایی با پوسیدگی یا بیماری فعال لثه، دندان هایی که به شدت آسیب دیده اند یا در جای نامناسبی قرار دارند و یا افرادی که دارای عادات بد مثل خرد کردن یا گاز زدن مواد غذایی سفت هستند.

آیا همه افراد میتوانند از امینیت سرامیکی یا کامپوزیتی استفاده کنند؟

قبل از انتخاب نوع خاصی از ونیر دندان، در ابتدا باید مشخص شود که چه نوع روش درمانی برای شما مناسب است. در واقع ونیر کامپوزیت یا ونیرهای پرسلن برای هر فرد یا هر دندانی مناسب نیستند؛ از این رو انتخاب درست یکی از این دو، عامل بسیار مهمی در موفقیت این روش درمانی به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button