فرق لمینت و کامپوزیت دندان

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی چیست؟ لمینت بهتر است یا کامپوزیت دندان؟ از چه جهاتی می‌توانیم بین لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی تفاوت قائل شویم؟ در اینجا به همه‌ی تفاوت‌های بین کامپوزیت دندان و لمینت سرامیکی پرداختیم.

در صورتی که سوالی دارید که به آن پرداخته نشده، سوال خود را در قسمت نظرات کاربران درج کنید تا دکتر نصیری شما را راهنمایی کنند.

برای دیدن نتایج هر کدام از این روش های اصلاح طرح لبخند نیز ویدئوهای قبل و بعد از لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت را در ابتدای مقاله قرار دادیم. 

برای درک بهتر تفاوت کامپوزیت ونیر و لمینت در ادامه دو ویدئو از لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت را مشاهده کنید سپس به مطالعه مقاله بپردازید.

ظاهر دندان ها بعد از لمینت سرامیکی چگونه است؟ در ویدئو زیر قبل و بعد لمینت سرامیکی مراجعه کننده دکتر نوشین نصیری را ببینید.

کاربرد لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی در پوشاندن عیب‌های ظاهری دندان

لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی هر یک کاربرد متفاوتی در رفع عیب‌های ظاهری دندان دارند.

بهتر است بدانید ونیرهای دندان یکسری لایه بسیار نازک از مواد که میتواند از جنس پرسلن یا کامپوزیت باشد هستند که جهت بهبود رنگ دندان، بهبود ظاهر دندان و بهبود شکل، روی دندا‌ن‌های  فرد متقاضی قرار میگیرند. در صورتی که ونیرهای دندان به صورت صحیح جایگذاری شوند میتوان یک لبخند بسیار زیبا برای بهبود ظاهر شما ایجاد کند.

ونیر ها به صورت کلی به دو مدل تقسیم میشوند: لمینت سرامیکی و کامپوزیت. جایگذاری،  قرار دهی درست و پولیش مناسب  این دو نوع ترمیم میتواند یک طرح لبخند بسیار زیبا برای شما به ارمغان آورد. اما سوال این است تفاوت بین لمینت سرامیکی و کامپوزیت چیست و کدام یک میتواند برای فرد مناسب باشد؟

در جامعه ما منظور از کامپوزیت همان ونیر کامپوزیتی و منظور از لمینت دندانی همان لمینت سرامیکی است. از لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت برای بر طرف کردن رنگ بد دندان و ظاهر بد فرم استفاده میشود تا یک طرح لبخند زیبا آفریده شود. هر فردی میتواند با توجه به سلیقه خود از رنگ‌های متفاوت لمینت دندان استفاده کند که در بازه همرنگ دندان است تا خیلی سفید که بنا به سلیقه فرد انتخاب میشود.

اگر به دنبال یک روش مقرون به صرفه برای زیباترکردن لبخند خود هستید، قطعا کامپوزیت ونیر بهترین انتخاب است. البته در صورتی از نتیجه نهایی راضی خواهید بود که از بهترین دکتر کامپوزیت تهران کمک گرفته باشید.

لمینیت سرامیکی یا پرسلن ونیر

یکی از مهم‌ترین مسائلی که مراجعه کنندگان هنگام ویزیت اولیه به دندان پزشکی برایشان سوال است تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی است.

در کل لمینت سرامیکی و کامپوزیتی برای پوشش نقص های ظاهری کاربرد دارد و همین مسئله تفاوت کامپوزیت ونیر با روکش های دندانی می باشد که برای مشکلات و آسیب های جدی دندان ها مورد استفاده است. تعداد دندان‌هایی که باید اصلاح شود نیز برای هر فرد متفاوت است و بین ۶ دندان تا ۱۰ دندان در فک پایین یا فک بالا متفاوت است.

در ادامه برخی از آنها را نام میبریم:

کاربرد لمینت سرامیکی دندان

 • دندان‌هایی که کج و بد شکل هستند را اصلاح میکند.
 • دندان‌هایی که ترک خورده یا شکسته هستند را اصلاح میکند.
 • اگر دندان بر اثر ساییدگی کوتاه شده باشد لمینت سرامیکی آن را اصلاح میکند.
 • فاصله بین دندان‌ها را میتوان با استفاده از این روش پر کرد.
 • برخی از دندان‌ها که بد رنگ شده یا دچار لک شده‌اند و با بلیچینگ دندان نمیتوانند تغییری در رنگ داشته باشند این روش مشکل را حل خواهد کرد.
 • اگر خیلی اهل نوشیدن مواد رنگدانه دار هستید و نمیخواهید به مرور در اصلاح دندان خود شاهد تغییر رنگ باشید این روش بسیار مناسب است.

مقایسه انواع روکش‌های دندانی را در این مقاله از سایت دکتر نصیری مطالعه کنید.

کاربرد لمینت  کامپوزیتی دندان

 • اگر دندان دچار لب پریدگی شده باشد این روش بهترین گزینه برای ترمیم است.
 • اگر فاصله بسیار جزئی بین دندان وجود داشته باشد میتوان با استفاده از این روش رفع کرد.
 • اگر بخواهید فقط رنگ دندان را تغییر دهید و عیب ظاهری دیگری جز تغییر رنگ نخواهید کامپوزیت بهترین گزینه است
 • افرادی که دارای دندان خرگوشی هستند میتوان با استفاده از کامپوزیت آن را ترمیم کرد.
 • دندان‌های بسیار کج برای استفاده از کامپوزیت مناسب هستند.

تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت در ظاهر لبخند نیز قابل تشخیص است. کامپوزیت های ونیر کمی برجسته هستند لذا اگر دندان‌های شما درشت و برجسته است گزینه مناسبی برای استفاده از روش لمینت کامپوزیتی نیستید و بالعکس لمینت سرامیکی ضخامت کمتری دارد.

تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی در چیست؟

لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر دارای تفاوت‌های بسیار زیادی با یکدیگر است که مهمترین تفاوت آن در مدت زمانی است که برای نصب آن روی دندان و فرآیند کاشت نیاز است.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر مدت زمان نصب

ونیرهای کامپوزیتی اغلب در یک جلسه قابل انجام است و متخصص لمینت دندان میتواند در کمتر از دو ساعت رزین کامپوزیت را شکل بدهد و سپس پولیش کند تا طرح لبخند زیبایی به شما ببخشد. اما در ونیرهای سرامیکی باید حداقل دو جلسه به دندان پزشک خود مراجعه کنید در جلسه اول متخصص زیبایی دندان‌های شما را آماده سازی میکند و از آنها قالب میگیرد و پس از گذشت تقریبا دو هفته لابراتورار لمینت پرسلن را که به صورت سفارشی برای دندان هر بیمار ساخته میشود را میسازد  و در جلسه دوم مراجعه به متخصص زیبایی پوسته نازک لمینت سرامیکی روی دندان شما چسبانده میشود.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر فرآیند کاشت

رزین کامپوزیت اغلب روی لایه دندان شما قرار میگیرد و باعث اصلاح شکل، رنگ و طول دندان شما میشود. ونیرهای کامپوزیت اغلب روشی کم تهاجمی‌تر نسبت به لمینت دندان است. زیرا در این روش اصلا آسیبی به ساختار بافت دندان نمیرسد. منظور از آسیب به ساختار بافت دندان تراشیده شدن مینای دندان است. که در روش رزین کامپوزیت بدون تراش روی دندان قرار میدهند و باندینگ را ایجاد میکنند.

اما در روش کاشت لمینت سرامیکی باید مینای دندان دقیقا به اندازه ضخامت ونیرهای پرسلن تراشیده شود. تراشیده شدن مینای دندان به این علت است که پوسته‌های لمینت میتواند یک پیوند بسیارمستحکم‌تر با دندان برقرار کند تا عمر و دوام آن بسیار افزایش یابد. اما بهتر است بدانید در استفاده از روش لمینت پرسلن یا لمینت سرامیکی مینای دندان فرد تا حدی از بین میرود و پس از آن دیگر بیمار نمیتواند بدون ونیر از دندان طبیعی خود استفاده مفید داشته باشد به این صورت که فرآیند کاشت لمینت سرامیکی را برگشتن ناپذیر میخوانند.

نمونه کار دکتر نوشین نصیری برای کامپوزیت ونیر ips

مزایای لمینت دندان را در این مقاله مطالعه کنید.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر دوام و طول عمر

در بسیاری از منابع ذکر می شود کامپوزیت دندان دوام و طول عمر بسیار کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد. که البته این طول عمر کاملا به مراقبت های بعد از لمینت دندان خود، همچنین مهارت دندانپزشک و کیفیت مواد اولیه مورد استفاده بستگی دارد.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر استحکام و مقاومت

استحکام لمینت سرامیکی از لمینت کامپوزیتی بیشتر است. همانطور که بالاتر بیان کردیم لمینت سرامیکی با یکسری تکنیک خاص و پیشرفته در لابراتوار ساخته میشود. لمینت سرامیکی به وسیله تکنولوژی‌های پیشرفته دارای استحکام بسیار بالایی است  و همین باعث میشود در برابر ضربه و تغییر رنگ مقاوم‌تر باشد.

این در حالی است که کامپوزیت دندان زودتر دچار تغییر رنگ شده  و اگر فشار زیادی به آن وارد شد احتمال شکستگی و ساییده شدن آن نسبت به لمینت سرامیکی بالاتر است. بهترین نوع کامپوزیت که در حال حاضر با استفاده از فناوری نانو هیبرید یا میکروفیل تهیه میشود نسبت به لمینت سرامیکی دارای استحکام و مقاومت کمتری است.

 • تفاوت بین لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی از نظر قیمت طرح لبخند

یکی از تفاوت‌هایی که بین لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی است و برای بیماران از اهمیت بالایی برخوردار است قیمت است. قیمت کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی بسیار ارزان‌تر است و این میتواند یکی از مهم ترین مزیت‌های کامپوزیت ونیر است. معمولا کامپوزیت رزین‌ها با قیمتی در حد قیمت کارخانه تولید میشوند و به بازار ارائه میشوند.

فرآیند کاشت و نصب آنها نیز در یک جلسه انجام میشود و در نتیجه هزینه‌ای که برای لمینت کامپوزیتی لازم است بسیار کمتر از مبلغی است که برای لمینت سرامیکی مورد نیاز است.

اصلاح طرح لبخند توسط دکتر نوشین نصیری با روش لمینیت سرامیکی

ماندگاری و طول عمر لمینت سرامیکی در گرو رعایت اصولی و مراقبت از دندان هاست

چه افرادی برای ونیر کامپوزیت یا ونیر پرسلن مناسب هستند؟

پیش از آنکه نوع خاصی از ونیر دندان را انتخاب کنید ابتدا باید توسط متخصص زیبایی نوع روش درمانی برای شما مشخص شود. استفاده از ونیر کامپوزیت یا ونیر پرسلن برای هر فردی مناسب نیست و انتخاب صحیح یکی از این دو روش در درصد موفقیت این روش درمانی بسیار تاثیر گذار است و از اهمیت بالایی برخوردار است.

افرادی هستند که بسیار عیوب ظاهر دندان‌های آنها شدید و چشم گیر است که این نوع از افراد بهتر است از ونیر پرسلن استفاده کنند. افرادی که عیب‌های ظاهری و جزئی در دندان خود دارند یا تغییر رنگ بسیار جزئی در دندان خود داشته‌اند و کمی لب پریدگی در دندان آنها دیده میشو،  میتوانند با کامپوزیت ونیر آن را پوشش دهند. در جلسه مشاوره دندان‌های بیمار توسط متخصص زیبایی بررسی میشود و روش صحیح و مناسب برای آنها پیشنهاد میشود.

افرادی هستند که دندان آنها تغییر رنگ بسیار شدید داشته است، شکسته یا ساییده شده است که بهتر است این افراد از لمینت ونیر استفاده کنند. در استفاده از لمینت سرامیکی دیگر نیازی به پولیش کردن نیست و دندان ممکن است هیچگاه براقیت خود را از دست ندهد. اما در روش لمینت کامپوزیتی باید تقریبا هر یکسال به متخصص زیبایی مراجعه کنید  و دندان خود را پولیش کنید تا تغییر رنگ ندهد و از زیبایی و براقیت خاص خود دور نشود.

اگر دندان‌های شما درشت و برجسته است گزینه مناسبی برای استفاده از روش لمینت کامپوزیتی نیستید زیرا در استفاده از این روش دندان برجشته‌تر و درشت‌تر میشود. در نتیجه ظاهری نا معقول خواهید داشت.  و بهتر است از لمینت سرامیکی که ضخامت کمتری دارد باید استفاده کنید تا زیبایی بیشتری به شما بخشیده شود.

لمینیت کامپوزیتی یا کامپوزیت ونیر

لمینت دیجیتال دندان چیست و چه تفاوتی با لمینت به روش سنتی دارد؟ را در این مقاله بخوانید.

استفاده از لمینت سرامیکی برای چه کسانی بهتر است؟

ابتدا برای انجام این کار پس از مراجعه به متخصص دندان پزشکی زیبایی  باید روابط دندان‌ها در فک بالا و یا فک پایین نسبت به یکدیگر بررسی شود و همچنین روابط فک بالا و فک پایین نیز نسبت به صورت فرد بررسی شود و در نهایت اعلام شود آیا استفاده از این روش برای این فرد ممکن و مناسب است یا خیر؟ البته گاهی ممکن است یکی از روش‌های ترمیمی برای فرد امکان پذیر باشد یا هر دو برای انجام مکان پذیر باشد.

ممکن است برای برخی از افراد پیش از انجام کار نیاز به برخی درمان‌های اولیه باشد. رایج‌ترین درمانی که برای افراد استفاده میشود لیفت لثه است که اغلب در لیفت لثه دندان‌هایی در دید هستند و میخواهند از یکی از این دو روش ترمیمی استفاده کنند باید تحت درمان قرار گیرند. گاهی برای برخی افراد هیچ یک از این روش‌های ترمیمی قابل انجام نبوده و لازم است پیش از انجام فقط ارتودنسی یا حتی ارتوسرجری انجام دهند. ارتوسرجری ترکیبی از ارتودنسی و جراحی است.

بهترین گزینه برای انجام لمینت سرامیکی افرادی هستند که از نقایص زیبایی دندان، که ظاهر لبخند آنها را دچار مشکل کرده است رنج می برند. این افراد باید از سلامت کافی برخوردار باشند چراکه لمینت های دندانی به طور کلی به محیطی سالم برای بقا نیاز خواهند داشت و در غیر این صورت به زودی از بین خواهند رفت. برای مطالعه تفاوت لمینت سرامیکی دندان و روکش دندان کلیک کنید.

برخی از مهم ترین این عوامل عبارتند از:

 • تراشه و ترک های دندان 

تراشه ها و ترک های جزئی می توانند تأثیر منفی در ظاهر دندان های شما داشته باشند. به لطف لمینت های دندانی، این تراشه ها و ترک ها از دید پنهان می مانند. از آنجا که نتایج نهایی مربوط به استفاده از لمینت های سرامیکی بسیار طبیعی هستند، هیچ کس متوجه وجود آن ها نخواهد بود. تا زمانی که ترک بر پایداری کلی دندان تأثیر نگذارد ، روکش یک گزینه عالی است اما برای آسیب جدی تر به دندان، تاج دندان بسته به نیاز شما ایده آل تر است.

 • تغییر رنگ دندان و لکه ها 

در بسیاری از موارد، به لطف استفاده از روش های سفید کننده دندان می توان به راحتی لکه های سطحی و تغییر رنگ دندان را برطرف کرد. با این وجود برخی از لکه ها بسیار قوی تر از آن هستند که حتی با مراجعه در چندین جلسه به دندانپزشک بتوان آن ها را برطرف کرد. وقتی لکه ها بسیار عمیق شده باشند یا زمانی که لکه های موجود بر روی دندان ها ذاتی هستند، لمینت گزینه ای عالی برای پنهان نگه داشتن آن ها از دید است. ارزیابی صحیح لکه بخشی از روند مشاوره با یک دندانپزشک حرفه ای خواهد بود.

 • مشکلات مربوط به فاصله، فضای خالی و اندازه دندان ها 

برخی افراد به دلیل این که لمینت های دندانی توانایی بالایی در برطرف کردن مشکلات مربوط به ظاهر، اندازه و برهم ریختگی های دندان دارند به آن ها لقب “اورتودنسی فوری” داده اند. در حقیقت لمینت های سرامیکی زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که دندانپزشک تشخیص دهد مشکلات زیادی در فاصله میان دندان ها، اندازه، شکل و ناهمواری ها وجود دارد که از طریق روش های دیگر به راحتی قابل حل کردن نیستند. زمانی که فردی از لمینت برای یک ردیف از دندان های خود استفاده می کند، گویی از اورتودنسی استفاده کرده است.

 • تطبیق پذیری برای تغییر طرح لبخند

از آنجا که لمینت های سرامیکی بسیار متنوع هستند و می توانند انواع مختلفی از مشکلات دندانی را درمان کنند، غیر معمول نیست که از آن ها به طور گسترده در اصلاح طرح لبخند نیز استفاده شود. به لطف لمینت های دندانی، هر فرد حتی زمانی که مشکلات دندانی او بسیار گسترده است، قادر خواهد بود با آسودگی خاطر در هر مکانی لبخند بزند و دندان های هالیوودی خود را به نمایش بگذارد.

برای تعیین اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای استفاده از لمینت های دندانی هستید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • شما از سلامت دهان و دندانبرخوردار هستید. این به این معنی است که لثه ها و دندان های شما از سلامتی کافی برای انجام مراحل درمانی برخوردار هستند.
 • شما می خواهید لکه ها یا تغییر رنگ هایی که به درمان های سفیدکننده دندان پاسخ خوبی نشان نمی دهند را از بین ببرید.
 • شما می خواهید لکه های ناشی از پوسیدگی جلویی دندان خود را ترمیم کنید
 • شما می خواهید برخی از نقص های جزئی مانند ترک های تراشه ها را اصلاح کنید
 • چندین مورد تغییر زیبایی وجود دارد که شما می خواهید یک باره همه را اجرا کنید؛ مانند سفید کردن و صاف کردن یک مجموعه کامل از دندان ها
 • مینای دندان کافی برای ایجاد پیوند محکم با لمینت داشته باشید
 • دندان های شما صاف یا حداقل به طور متوسط ​​صاف هستند.
 • شما باید بتوانید از جویدن ناخن، غذای سفت یا سایر وسایل خودداری کنید چراکه این موارد می تواند به روکش ها آسیب برساند
 • دندان های خود را به هم نمی فشارید یا عادت به دندان قروچه در خواب ندارید و در صورتی که چنین است می توانید از نایت گارد استفاده کنید.
 • شما به طور مرتب دندان های خود را مسواک می زنید و نخ دندان می کشید و قرارهای ملاقات با دندانپزشک خود را به صورت منظم برای رسیدگی به دندان ها تنظیم می کنید.
اصلاح طرح لبخند توسط دکتر نوشین نصیری با روش کامپوزیت ونیر

انواع کامپوزیت ونیر دندان را  از نظر نوع استفاده و کاربرد آن می توان بررسی کرد.

معایب لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی چیست؟

در کنار تمایم مزایایی که لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی دارد باید به معایبی که لمینت سرامیکی دارد نیز پرداخت.

 • روکش‌های لمینت سرامیکی همیشه آماده و در دسترس نیستند.

روکش‌های لمینت سرامیکی باید برای هر فرد به صورت منحصر به فرد ساخته شود و در لایراتورار تهیه و ساخته میشوند. بنابر این نیاز دارید حداقل دو جلسه برای معاینه به متخصص زیبایی خود مراجعه کنید. ابتدا قالب گیری انجام میشود و در جلسه بعدی قالب دندانی منحصر به فرد شما ساخته و نصب میشود. در صورتی که برای لمینت کامپوزیت میتوانید در نهایت با یک جلسه معاینه کامپوزیت را روی دندان قرار داده و زیبایی به دهان و دندان شما برگردد.

 • لمینت سرامیکی دندان نیاز به تراشیده شدن برای نصب دارد.

یکی دیگر از فرق‌های بسیار بارز در این دو روش میزان تراشیدن دندان است. در این دو روش پایه به اندازه‌های مختلفی میتواند تراشیده شود. در کامپوزیت ممکن است برخی از افراد اصلا به تراشیدن دندان نیاز نداشته باشند و یا نیاز باشد حجم بسیار اندکی از دندان را بتراشند. اما در لمینت سرامیکی نیاز است بخشی از دندان تراشیده شود تا فضای مناسب برای پیوند دندان و روکش لمینت سرامیکی ایجاد شود. و به همین علت است که ویژگی بازگشت ناپذیر بودن به آن تعلق میگیرد.

 • لمینت سرامیکی نیاز به صرف هزینه بالاتری دارد.

در هنگام انجام این پروسه زیبایی هر دندان در واقع یک واحد در نظر گرفته میشود. منظور از ۸ واحد فک بالا در واقع ترمیم هشت دندان در فک بالا است. قیمت هر واحد در استفاده از لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی تقریبا چند برابر است. از نظر قیمت استفاده از لمینت کامپوزیتی برای هر واحد بسیار مقرون به صرفه‌تر از لمینت سرامیکی است.

البته یکی از دلایل آن نیز میزان ظرافت، دقت و مهارتی است که پزشک به هنگام نصب هر یک از روکش‌ها بر روی یک واحد باید در نظر بگیرد است. البته گاهی تراشیدن دندان را در جلسه اول انجام میدهند و به همین دلیل باید تا اماده شدن روکش اصلی لمینت سرامیکی یک روکش موقت برای شما نصب کنند که مستلزم پرداخت هزینه بالاتری است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با ما در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس بگیرید:

۰۲۱۲۲۲۱۴۰۰۴ – ۰۲۱۲۲۲۱۵۰۰۵

در چه زمانی ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان گزینه خوبی نیستند؟

استفاده از لمینت های دندانی می تواند گزینه بسیار خوبی برای پوشش دادن بسیاری از مشکلات دندان ها باشد و با توجه به ظاهر طبیعی آن ها و همچنین عدم نیاز به استراحت پس از اتصال روکش ها به دندان، اکثر افرادی که مشکلاتی این چنینی دارند، قادر خواهند بود تا از این روش درمانی استفاده کنند و لبخندی زیباتر داشته باشند تا از این طریق بتوانند اعتماد به نفس خود را نیز افزایش دهند.

اولین گروه از افرادی که گزینه های مناسبی برای انجام لمینت های دندانی نیستند، بیمارانی هستند که از بیمای های لثه رنج می برند. البته افرادی که بیماری های خود را کنترل و درمان کنند قادر خواهند بود بار دیگر به یکی از افرادی تبدیل شوند که می توانند از این روش استفاده کنند. اگرچه روکش های دندانی می توانند ضعف بخش عمده ای از ظاهر دندان ها را پوشش دهند اما مسئله اصلی آن است که افرادی که بیماری خود را با این روش ها پوشش می دهند، ممکن است در اثر گذر زمان و عدم توجه به بیماری لثه خود، علاوه بر لمینت دندان خود را نیز از دست بدهند.

در برخی از مواقع این امکان وجود دارد که شدت لکه های روی دندان بسیار زیاد باشد و یا سطح پوسیدگی به گونه ای باشد که روکش های دندانی قادر به پوشاندن آن نباشند. بهتر است برای اطمینان از این که آیا روکش های دندانی برای پوشاندن لکه دندان های شما به اندازه کافی قوی هستند یا خیر با دندانپزشک خود مشورت کنید.

برخی از افراد نیز به دلیل عادت های نامناسب نمی توانند گزینه ای مناسب برای استفاده از لمینت باشند چراکه عادات آن ها می تواند آسیب جدی به لمینت های دندانی و همچنین دندان آن ها وارد کند. جویدن ناخن یکی از اصلی ترین و رایج ترین این عادت های نامناسب است. همچنین افرادی که عادت به فشردن دندان ها بر روی هم دارند یا در خواب دندان قروچه می کنند، نمی توانند گزینه های مناسبی برای استفاده از لمینت های دندانی باشند. برخی از افراد نیز عادت به جویدن اشیا مانند خودکار، مداد و غیره دارند و این نیز می تواند سلامت لمینت آن ها را به خطر بیاندازد.

خوشبختانه تمامی مواردی که از آن ها یاد شد، امکان درمان را خواهند داشت برای مثال بسیاری از افراد با استفاده از محافظ های دندانی و همچنین مراجعه به روانشناس قادر خواهند بود تا مشکلات مربوط به دندان قروچه خود را برطرف سازند و همچنین عادت های نادرست مانند جویدن اشیا و ناخن را کنار بگذارند اما تا زمانی که چنین اتفاقی رخ ندهد، آن ها نمی توانند گزینه مناسبی برای استفاده از لمینت های دندانی باشند. در صورتی که به هر یک از این موارد مبتلا هستید، حتما در جلسه مشاوره این موضوعات را با دندانپزشک خود در میان بگذارید تا ایشان بتوانند با توجه به شرایط شما بهترین تصمیم در این رابطه را اتخاذ کنند.

افزایش طول تاج دندان با لیزر، افزایش طول تاج دندان با جراحی، افزایش طول تاج دندان با کامپوزیت از روش های رایج هستند.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت ونیر؟

انتخاب نوع لمینت به شرایط داندان فرد، تشخیص دندان‌پزشک و سلیقه بیمار بستگی دارد. البته باید اشاره کرد که در دندانپزشکی دیجیتال، لمینت‌های سرامیکی توسط پرینترهای سه‌بعدی ساخته می‌شوند؛ در نتیجه دقت و ظرافت بیش‌تری نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی دارند.

به‌طور کلی در اصلاح طرح لبخند می‌توان از لمینت‌های سرامیکی و یا ونیرهای کامپوزیتی بهره برد. در هر دو روش یک روکش با شکل و رنگ مناسب روی سطح بیرونی دندان قرار داده می‌شود تا هنگام لبخند زدن، ظاهر دندان‌ها زیبا و مرتب باشد.

لمینت سرامیکی یا پرسلن، از مواد سرامیکی شبیه به مینای دندان در لابراتوار یا با دستگاه کد کم cad cam دندانپزشکی دیجیتال ساخته می‌شود اما ونیر کامپوزیتی از مواد رزینی ساخته شده است که توسط دندان‌پزشک روی دندان قرار می‌گیرد و شکل داده می‌شود.

 • لمینت‌های کامپوزیتی تغییر رنگ بیش‌تری دارند، بنابراین بعد از خوردن و نوشیدن مواد رنگی نیاز به رسیدگی و مسواک زدن دارند. همچنین حتما باید مراقبت‌های کامپوزیت دندان به صورت دوره‌ای انجام شده، معاینه و پولیش دندان نیز انجام شود.
 • لمینت‌های کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی شکننده‌تر هستند.
 • لمینت‌های کامپوزیتی مقرون به‌صرفه‌تر هستند.
 • لمینت‌های کامپوزیتی سریعتر و معمولا در یک جلسه روی دندان گذاشته می‌شوند.
 • لمینت‌های سرامیکی با وجود ضخامت کم‌تر، استحکام بالاتری دارند.
 • ظاهر لمینت سرامیکی شفاف‌تر و طبیعی‌تر هستند.
 • لمینت سرامیکی دچار فرسایش نمی‌شوند و به ندرت تغییر رنگ می‌دهند.
 • استفاده از کامپوزیت‌های سرامیکی و نانوسرامیکی که دارای ذرات ریز سرامیکی هستند، موجب می‌شود تا ظاهر دندان‌ها به لمینت پرسلن و  دندان طبیعی نزدیک‌تر شود.
 • کامپوزیت‌های نانوسرامیکی دوام و کیفیت بسیار بالایی دارند و می‌توانند در صورت نیاز به درمانی ارزان‌تر، جایگزین خوبی برای لمینت‌های سرامیکی باشند. با این حال این دندان‌پزشک شما است که باید تشخیص دهد کدام روش برای اصلاح طرح لبخند شما مناسب‌تر است؛ لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر نانوسرامیکی.

برای مطالعه بیشتر در همین حوزه این مقاله را مطالعه کنید.

تفاوت اصلی لمینیت سرامیکی با لمینیت کامپوزیتی در چیست؟

این دو از نظر دوام و طول عمر، استحکام و مقاومت و از نظر قیمت طرح لبخند با هم تفاوت دارند. متریال استفاده در هر کدام نیز متفاوت است.

در چه زمانی ونیر کامپوزیت یا لمینت دندان گزینه خوبی نیستند؟

در زمان هایی مثل دندانهایی با پوسیدگی یا بیماری فعال لثه، دندان هایی که به شدت آسیب دیده اند یا در جای نامناسبی قرار دارند و یا افرادی که دارای عادات بد مثل خرد کردن یا گاز زدن مواد غذایی سفت هستند.

آیا همه افراد میتوانند از لمینیت سرامیکی یا کامپوزیتی استفاده کنند؟

قبل از انتخاب نوع خاصی از ونیر دندان، در ابتدا باید مشخص شود که چه نوع روش درمانی برای شما مناسب است. در واقع ونیر کامپوزیت یا ونیرهای پرسلن برای هر فرد یا هر دندانی مناسب نیستند؛ از این رو انتخاب درست یکی از این دو، عامل بسیار مهمی در موفقیت این روش درمانی به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button