لبخند لثه ای چیست و چگونه درمان میشود؟

لبخند لثه ای
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

امروزه با افزایش روابط و تعامل اجتماعی بین مردم جامعه قطعا توجه بیشتری جهت زیبایی افراد صورت میگیرد و ارتباطات غیر کلامی مانند حرکات چشم، ابرو، لب و دهان بیشتر دیده میشود. به همین علت افراد بیشتر به لبخند، دهان و دندان اهمیت میدهند. قطعا شما هم با افرادی برخورد کرده اید که هنگام لبخند زدن لثه هایشان دیده میشود و از این بابت ناراحت هستند یا هنگامی که لبخند میزنند لب هایشان را بهم میفشارند تا لثه هایشان دیده نشود یا اصلا برای گرفتن عکس لبخند نمیزنند.

متاسفانه این دسته از افراد بنا به دلایل کاملا مختلفی دچار لبخند لثه ای شده اند و باید برای تغییر آن قطعا درمان کافی را انجام دهند.  به همین دلیل است که از طرح لبخند خود رضایت ندارند و به همین دلیل تمایلی به خندین با دندان ندارند. قطعا لبخندهایی که کامل باشد میتواند اعتماد به نفس شما را افزایش داده و جذابیت چهره شما را تکمیل کند. نتیجه میگیریم لبخند لثه ای هم میتواند بر زیبایی ظاهری شما تاثیر بگذارد و هم میتواند بر روحیه شما تاثیر گذار باشد.

جالب است بدانید اصلاح طرح لبخند لثه ای با یک معیار بسیار مهم که آن نسبت لثه به دندان است ارزیابی میشود که دارای اهمیت بسیار زیادی است. در صورتی که بین این نسبت تناسب درستی ایجاد شود قطعا چهره شما جذاب تر شده و طرح لبخند شما بسیار کامل میشود. شاید برای شما هم دانستن این تناسب مهم باشد، بهتر است بدانید در صورتی که نسبت لثه شما به دندان بیش از ۳ میلی متر باشد تناسب لثه به دندان از بین رفته و قطعا یک ظاهری ناخوشایند برای شما ایجاد میکند. برای حل این مسئله روش های مختلفی وجود دارد مانند جراحی زیبایی لثه ها که میتوانید با استفاده از اصلاح طرح لبخند و کانتورینگ بافت لثه لبخند لثه ای خود را با یک لبخند زیبا و جذاب جایگزین کنید. با ما همراه باشید تا در این مقاله هر چیزی که مربوط به لبخند لثه ای میباشد را برای شما شرح دهیم.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

چه عواملی موجب لبخند لثه ای میشود؟

قطعا برای بسیاری از افراد این سوال پیش می آید که لبخند لثه ای چگونه ایجاد میشود؟ و بهتر است بدانید افزایش بیش از حد بافت لثه شما باعث میشود که لثه چند میلی متر بالاتر از دندان و پایین تر از لب بالایی قرار گرفته و یکی از دلایل اصلی این لبخند لثه ای عوامل ژنتیکی است. دندانپزشکی زیبایی برای درمان این مشکل راهکارهایی دارد. البته عوامل دیگری وجود دارد که میتواند موجب افزایش ارتفاع لثه شود و لبخند لثه ای ایجاد شود که در ادامه آنها را نام میبریم:

  • داشتن دندان هایی که نا مرتب هستند
  • داشتن دندان هایی از نوع خیلی کوتاه
  • داشتن بیماری هایی که مربوط به لثه است یا ابتلا به پریودنتال

در صورتی که میخواهید لبخند لثه ای را اصلاح کنید باید ابتدا دلیل اصلی آن مشخص شود زیرا دلیل که مشخص میشود میتوان نوع درمان را نیز مشخص نمود.

با چه روش هایی میتوان طرح لبخند را اصلاح نمود؟

برای درمان لبخند لثه ای روش های مختلفی وجود دارد که بنا به دلیل ایجاد لبخند لثه ای میتوان نوع درمان را به صورت دقیق مشخص نمود و انجام داد. با ماهمراه باشید تا چند نوع از روش های درمان لبخند لثه ای را برای شما نام ببریم:

۱.عمل جراحی لبخند لثه ای

یکی از آخرین راه حل هایی که برای درمان لبخند لثه ای استفاده میشود  عمل جراحی است. ابتدا دلیلی ایجاد لبخند لثه ای مشخص میشود سپس درمان های دیگر را بررسی میکنند در صورتی که روش های دیگر تاثیری بر لبخند لثه ای نداشته باشد به ناچار پزشک اقدام به عمل جراحی میکند. اما این روش درمانی آخرین روشی است که میتوان به آن رجوع کرد.

۲.پایین اوردن لب

برای تغییر دادن نسبت لب به لثه و اعمال روش درمانی برای اصلاح طرح لبخند میتوان موقعیت لب بالایی را تغییر داد و آن را پایین تر آورد تا این نسبت کمی کاهش یافته و لبخند لثه ای اصلاح شود.

۳.افزایش طول تاج دندان

یکی از رایج ترین روش هایی که برای اصلاح طرح لبخند لثه ای استفاده میشود  افزایش طول تاج دندان است. در این روش ابتدا کمی از بافت لثه را برداشته و استخوان هم به مراتب اصلاح میشود. پس از آن خط ثه مجدد کانتور شده و ظاهر تاج دندان کمی بلند تر به نظر میرسد.

۴.کانتورینگ لثه

همانطور که میدانید کانتورینگ یک نوع عمل جراحی است در این عمل جراحی باید کمی از بافت لثه در اطراف دندان ها برداشته شود و دندان ها بیشتر نمایان شوند و لبخند لثه ای از بین برود. با استفاده از این روش درمانی میتوانید نسبت ب به لثه را به طور قابل توجهی کاهش دهید و جذابیت لبخند خود را افزایش دهید. یکی دیگر از رایج ترین روش هایی که برای درمان لبخند لثه ای استفاده میشود کانتورینگ لثه است که به آن لیفت لثه نیز میگویند. روند درمانی کانتورینگ بسیار سایده است اما تاثیر بسیار زیادی بر جذابیت لبخند و اعتماد به نفس فرد متقاضی دارد.

با استفاده از این روش قطعا ارتفاع دندان  های شما افزایش یافته و هنگامی که لبخند میزنید دیگر لثه شما به مقدار زیادی دیده نمیشود و لبخند شما جذاب تر میشود. به همین علت تناسب لب به لثه و تقان بیشتری ایجاد میشود تا یک لبخند کاملا زیبا و جذاب را تجربه کنید.

استفاده از این روش داری عوارض بسیار کمی است که در طول زمان از بین خواهد رفت و اصلا جای نگرانی نیست. ممکن است کمی لثه شما حساس شود که طی حداکثر ۱۰  روز از بیت رفته و لبخند شما زیباتر میشود. اما دارای مزایای بسیار زیادی است که اصلا عوارض را به دید شما نمی آورد.

از عواملی که میتواند لبخند اصلاح شده شما را تثبیت کند رعایت کردن بهداشت دهان و دندان است که اگر بیمار بهداشت و سلامت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کند قطعا لثه های بیمار از سلامت بیشتری برخوردار است و استفاده از رو کانتورینگ را میتواند تا آخر عمر زندگی خود تثبیت کند. با استفاده از روش کانتورینگ بافت لثه میتواند سالم مانده و نسبت طلایی لثه به لب رعایت شود.

میزان سالم بودن بافت لثه چه تاثیری بر اصلاح لبخند لثه ای دارد؟

ممکن است برای شما هم سوال باشد که میزان سلامت بافت لثه را چگونه تخمین میزنند؟ سلامت بافت لثه را با فاکتورهای مختلفی میتوان ارزیابی کرد بدین صورت که باید عواملی چون فاکتورهای بیولوژیکی، فاکتورهای رعایت بهداشت دهان و دندان، نحوه قرار گیری لثه و یکپارچه بودن آن، رنگ لثه، پهنای بیولوژیکی و کنتورهای اصلاح را بررسی نموده تا میزان سلامتی لثه را مشخص کرد.

منظور از پهنای بیولوژیکی در واقع فاصله مناسب خط لثه ترمیم شده و استخوان کرست است. در صورتی که فاصله ذکر شده به درستی تنظیم نشده باشد ممکن است واکنس های مزمن پریودنتا، قرمز شدن ناحیه، خونریزی و کمی تورم را پس از اصلاح طرح لبخند لثه ای شاهد باشید.

اورکنتور یا به اصطلاح کنتور اگر بیش از حد انجام شود باعث میشود بافت کافی برای لثه کاهش یافته نتواند دندان ها را نگهدارد و ضمنا موجب تحریک لثه بیمار نیز میشود که در پی اسن مشکلات زیادی در بر خواهد داشت.

رنگ طبیعی لثه انسان تقریبا صورتی روشن تا صورتی تیره میباشد که برای هر کس با توجه به شرایط فک و دهان ممکن است کاملا متفاوت باشد. اگر فرد دارای دندان های تیره باشد بافت لثه نیز دچار تغییر رنگ میشود. ابتدا پزشک متخصص قبل از اصلاح طرح لبخند لثه ای رنگ ژنژیوال را بررسی کرده تا از سلامت لثه اطمینان کافی پیدا کند.

برخی درمان ها وجود دارد که میتوان برای این روند درمانی استفاده نمود مانند استفاده کردن از ژل های سفید کنند یا بلیچینگ دندان که برای روشن تر کردن لثه و دندان میتوان از آن استفاده نمود. ژل سفید کننده اغلب باید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه برا روی دندان قرار داده شود تا کمی موجب تغییر رنگ ناحیه شود. گاهی دلیلی تغییر رنگ لثه بیمار منشا بیماری پریود نتال دارد که این مشکل باید قبل از اصلاح طرح لبخند لثه ای بیمار درمان شود و بافت لثه بهبود یابد.

ممکن است برخی از افراد پیش از درمان لبخند لثه ای نیاز داشته باشد فرآیند درمانی ا اغاز کند برای مثال ممکن است به دلیلی از دست دادن دندان نیاز داشته باشد ایمپلنت دندان، پیوند استخوان فک یا ارتودنسی برای او انجام شود که باید پیش از انجام درمان اصلی این موارد انجام شود تاپس از انجام درمان نیازی به ایجاد تغییری در حالت و فرم دندان ها پیدا نکنیم.

آنچه باید در رابطه با لبخند لثه ای و درمان آن بدانید:

قطعا برای همه ما پیش آمده است با افرادی روبرو شدیم که دچار لبخند لثه ای بودند و هنگامی که لبخند میزدند بخش بیشتری از لثه آن ها نمایان میشد و از خندیدن های از ته دل اجتناب میکنند. بهتر است بدانید در حالت کاملا عادی و استاندارد باید حدود ۱ الی ۲ میلی متر از لثه شما هنگام لبخند زدن دیده شود اما افرادی که دچار عارضه لبخند لثه ای میشوند تقریبا حدود ۷ میلی متر از لثه آنها دیده میشود که آنگاه نیاز به درمان این مشکل و عارضه دارند.  البته این مشکل بیش از آنکه برای جسم فرد مشکلی ایجاد کند برای روحیه و روان بیمار مناسب نیست و ممکن است اعتماد به نفس او را کاهش دهد. افرادی که دچار این عارضه هستند احساس میکنند در هنگام لبخند زدن، خندین و صحبت کردن ظاهر آنها زشت شده و خجالت میکشند. متاسفانه اغلب افرادی که دچار لبخند لثه ای هستند به دلیل مکان و سایز لثه هایشان زمانی که غذا میخورند، زمانی که مسواک میزنند تمیز کردن دندان برایشان سخت بوده و ممکن است بخشی که انهای لثه است و به دندان رسیده احساس درد و خونریزی داشته باشند.

اما برای حل این مشکل راه حل های زیادی ارائه شده است که میتوان انجام داد. روش هایی چون بوتاکس که میتواند با دوز مناسبی به بالای لب تزریق شود تا لب به اندازه کافی پایین بیاید و روی لثه را بپوشاند البته باید به دوز مصرفی دقت بسیار زیادی شود تا کمتر یا بیشتر از اندازه نباشد و نتایج عکس بدهد. استفاده از روش ارتودنستی برای افراد زیر ۱۵ سال توصیه میشود که روشی کم دردسر تر است، روش دیگری که استفاده میشود جراحی است که البته در صورت بررسی و نا امید شدن در رابطه با دیگر روش های درمانی اجبارا به این درمان باید رو آورد در غیر این صورت روش های دیگر در درمان نتیجه بهتری خواهند داد، افزایش دادن طول تاج دندان به این صورت که لثه بیمار را لیفت کنند و به بالا هدایت کنند تا بخش بیشتری از دندان هنگام خندیدن مشخص شود، کانتورینگ لثه نیز بسیار برای درمان لبخند لثه ای رایج است.  همه مواردی که نام بردیم نیاز به مراقبت دارند تا نتایج خود را ماندگار تر کنند پس هنگامی که درمان کردید مراقبت های لازم را فراموش نکنید تا از نتایج برای مدت زمان های بیشتری استفاده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button