کاربرد لیزر در دندانپزشکی مدرن

کاربرد لیزر در درندانپزشکی مدرن
دندانپزشکی دیجیتال

اشتراک‌گذاری

کمی قبل تر از لیزر در عرصه دندانپزشکی به عنوان تیغ جراحی استفاده میشد بدین معنی که با استفاده از نور لیزر موجب ایجاد شکاف در بافت‌ها میشدند. از این تکنولوژی زیاد استفاده نمیشد و در واقع هیچ روش درمانی مشخصی برای آن وجود نداشت به این صورت که با آوردن نام آن به ذهن پزشکاان و مردم ایجاد شکافی بود که با استفاد از تیغ جراحی نیز ممکن بود و پس از آن به ادامه جراحی میپرداختند. البته در کشورهای غربی و آمریکایی بیش از ۲۰ سال است که این تکنولوژی استفاده میشود.

امروزه در ایران نیز بسیاری از روش‌های جراحی و درمانی دندانپزشکی از لیزر استفاده میکنند که با نام روش لنپ مورد استفاده قرار میگیرند. اغلب از لیزر دندان به طور خاص استفاده میشود و آن هم در بخش‌های جراحی دهان و صنعت دندانپزشکی است. در کشور آمریکا اولین بار در ابتدای دهه ۱۹۹۰ از لیزر برای ایجاد شکاف بر روی لثه استفاده شد و سپس به وسیله سازمان غذا و دارو تصویب شد. پس از آن در سال های ۱۹۹۶ ببعد از آن برای بافت های سخت نیز استفاده شد که منظور همان بافت استخوانی فک پایین است و این مورد هم به ثبت و تایید سازمان غذا و دارو رسید.

چند مدل مختلف لیزر دندانی و دهانی وجود دارد که هر یک دارای طول موج متفاوتی هستند و در عرصه های مختلف دندانپزشکی از آن استفاده میشود. تفاوت طول موج در این عرصه و صنعت دندانپزشکی به طول موج های مختلفی بستگی دارد که هر یک برای کاربرد خاصی باید مورد استفاده قرار گیرد. از رایج ترین کاربردهایی که در دندانپزشکی از لیزر استفاده میشود برای سفید کردن دندان است.

در روش بلیچینگ برای سفید کردن دندان از لیزر استفاده نمیشد اما اثر بخشی و دقت انجام کار هنگامی افزوده میشود که از لیزر برای آن استفاده شود. با استفاده از لیزر ماده ای که برای بلیچینگ استفاده میگردد فعال شده و بازدهی بالاتری میتواند از خود نشان دهد. از لیزر نیز برای افزایش دادن دمای بلیچینگ استفاده میشود و باید ماده بلیچینگ هنگامی که از لیزر استفاده میشود حاوی پیگمان باشد.

البته از لیزر در جراحی لثه نیز استفاده زیادی میشود که آن هم باز در عرصه دندانپزشکی زیبایی است که به جهت از بین بردن لثه اضافه استفاده میشود و با استفاده از لیزر میتوان میزان دقت را بسیار بالا برده و مدت زمان درمان و بهبودی را کاهش دهید. البته کاربرد دیگر لیزر نیز برای از بین بردن بوی بد دهان است شاید برای شما سوال باشد چگونه این عملیات انجام خواهد شد اما باید بدانید گاهی عامل بد بوی دهان به دلیل وجود حفره‌های دهانی است که جراحی لیزری این مشکل را برطرف میکند.

همانطور که دریافتیم از لیزر در دندانپزشکی زیبایی بسیار استفاده میشود حتی برای برداشت پوسیدگی نیز از لیزر استفاده میشود زیرا با استفاده از آن میتوان به راحتی بافت پوسیده را برداشت و هرگونه حساسیت دندانی را درمان کرد به همین علت نتایج به دست امده با لیزر بسیار کاربردی است. البته دقت کنید که هنوز بسیاری از مراکز دندانپزشکی مجهز به تکنولوژی های دیجیتالی نیستند و از تجهیزانی همچون لیزر، کد کم و … استفاده نمیکنند. اما استفاده از تجهیزیات دیجیتالی کمک بسیار شایانی به بیمار و دندانپزشک خواهد کرد و درمان را سرعت و سهولت میبخشد.

البته نا گفته نماند بیمارانی که درمان‌های لیزری روی آنها انجام میشود نیز دارای استرس بسیار کمتری حین انجام کار هستند. کودکان نیز بهتر است به مراکزی مراجعه کنند که دندانپزشکی دیجیتال باشد زیرا استفاده از این تجهیزات میزان تحمل  و قدرت کودکان را نیز افزایش میدهد. افرادی که پا به سن گذاشته اند یا دارای بیماری های دردناک هستند به دلیل مراعات حال آنها و کمتر درد کشیدنشان بهتر است از درمان هایی که با استفاده از لیزر انجام میشود استفاده کنند تا میزان درد، خونریزی و تخریب سایر  بافت‌ها کاهش یابد.

کلینیک دندانپزشکی دیجیتالی دکتر نوشین نصیری با استفاده از تجهیزات و تکنولوژی های نوین درمان‌های خود را با استفاده از لیزر انجام داده و از مزایای آن میتوانید استفاده نمائید.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

کاربرد لیزر در دندانپزشکی دیجیتال و مدرن

کاربرد لیزر در دندان پزشکی مدرن

در دندانپزشکی مدرن و دیجیتالی از لیزر برای موارد مختلفی استفاده میشود که بسیار نتایج رضایت بخشی به ارمغان می آورد. در واقع به کارگیری لیزر در دندان پزشکی موجب ایجاد تفاوت بین دندانپزشکی دیجیتال و سنتی شده است. با ما همراه باشید تا کاربردهای مختلف لیزر را در درمان‌های مختلفی که در عرصه دندانپزشکی دیجیتال است آشنا شوید.

 • کاربرد لیزر در درمان بیماری های مربوط به لثه

در بیماری لثه اولین اقدامی که اتفاق میافتد این است که لثه از مکان یا پوزیشن نرمال خویش جدا میشود که در صورت ادامه دار بودن باعث از بین رفتن بافت لثه میشود و باعث میشود اوضاع بسیار وخیم شود. با استفاده از لیزر درمانی میتوانید بافت لثه را درمان کرده و از آن به عنوان یک آنتی باکتریال بسیار قوی در درمان هرگونه بیماری لثه استفاده میشود. جالب است بدانید هنگامی که نور آبی تابیده میشود میکروب‌ها از بین میرود در راستای این امر کار چسبندگی لثه حالت کاملا ایده آل و طبیعی به خود میگیرد.

با استفاده از لیزر در این بخش دندانپزشکی دیگر نیازی به جراحی سنگین و دردناک کنار زدن لثه سپس بخیه نیست و میزان خون ریزی کاهش میابد. البته دقت کنید گاهی ممکن است به بی حسی موضعی نیازی نباشد.  در ایمپلنت دندانی امروزه از روش لیپ استفاده میکنند و هنگامی که لیزر تابیده میشود همه میکروب‌ها از بین رفته و در نهایت کاملا لثه به حالت ایده آل برگشته و جهت کاشت ایمپلنت آماده میشود.

 • کاربرد لیزر در کشیدن دندان‌ها

کشیدن دندان  با استفاده از لیزر باعث میشود بیمار و پزشک مزایای بسیار زیادی را تجربه کنند و بسیار کاربردی باشد. میزان درد و خونریزی که بیشترین نگرانی افراد در کشیدن دندان است در این روش بسیار کاهش میابد. در ادامه مزایای کشیدن دندان با استفاده از لیزر را شرح میدهیم:

 1. کاهش مدت زمان طول درمان و سرعت بخشیدن به دوره بهبودی پس از انجام درمان
 2. کاهش میزان ابتلا به عفونت های باکتریایی برای بیمار
 3. کمک کردن به رشد و افزایش بافت سالم دهان و دندان
 4. کم کردن میزان درد و خونریزی که پس از درمان شاهد آن بودید
 5. سرعت بخشیدن به التیام ناحیه درمان
 6. افزایش ایمنی بدن افرادی که دارای بیماری های خاصی هستند
 • کاربرد لیزر در درمان ریشه دندان یا روت کانال تراپی

با استفاده از لیزر میتوان لایه هایی که بر اثر ساییده شدن کانال ریشه دندان که دچار عفونت بسیار زیادی شده بود زا از بین برده و ریشه دندان را به خوبی تمیز و استریل کنید. لیزر خاصیت ضد التهابی بسیار قوی دارد و به همین علت است که اغلب پس از درمان با استفاده از لیزر بیمار درد خاصی را تحمل و حس نخواهد کرد.

جراحی لثه با لیزر
 • کاربرد لیزر در درمان لبخند لثه‌ای

بسیاری از مردم دچار لبخند لثه ای هستند و این عارضه بسیار بین مردم رایج است. اما امروزه دیگر کسی نگران این عارضه نیست زیرا میتوان با استفاده از لیزر یک درمان کاملا راحت و بدون تراشیدن و خونریزی را تجربه کرد. درمان لبخند لثه ای در دسته دندانپزشکی زیبایی قرار میگیرد. بهتر است در صورت داشتن این عارضه برای درمان به کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری مراجعه کنید. درمان این روش به این گونه است که طول لثه بسیار بلند با استفاده از لیزر درمانی کوتاه میشود. میزان کوتاهی آن تاثیر زیادی بر روند ایده آل درمانی دارد.

 • کاربرد لیزر در درمان لثه های دچار تغییر رنگ داده شده

پزشک متخصص دندانپزشکی زیبایی میتواند با استفاده از لیزر هرگونه ملانین و رنگدانه لثه را بردارد. برخی از لثه ها به دلایل مختلفی ممکن است دچار تغییر رنگ شده باشد که با استفاده از درمان لیزر میتوانند به حالت رنگ طبیعی خود بازگردند  و رنگ زیبای صورتی خود را بدست آورند تا طرح لبخندی جذاب و زیبا داشته باشد. دندان و دهان جزو اولین فاکتورهایی هست که هنگام صحبت با دیگران با آن مواجه خواهیم شد به همین علت باید به سلامت و زیبایی آن رسیدگی شود.

افزایش طول تاج دندان با لیزر در کمترین زمان در کلینیک دکتر نوشین نصیری
 • کاربرد لیزر در افزایش طول تاج دندان‌ها

طبیعی است که بر اثر بروز شکستگی یا ساییده شدن دندان ها طول تاج دندان کاهش پیدا کند  و همین باعث میشود میزان زیبایی و جذابیت ظاهری شما کاهش یابد. با استفاده از افزایش طول تاج دندان میتوانید لبخندی هالیوودی برای خود به ارمغان آورید و زیبایی را به لبخند خود بازگردانید. در حال حاضر دندانپزشکی های دیجیتال همچون کلینیک دیجیتال دکتر نوشین نصیری با استفاده از لیزر میتوانند در کمترین زمان ممکن میزان طول تاج دندان را افزایش دهند که اغلب بدون انجام جراحی انجام خواهد شد و روشی بسیار مفید و کاربردی است.

 • لیزردرمانی و بر طرف کردن شکستگی

یکی از کاربرد های لیزر در دندانپزشکی مدرن ترمیم دندان شکسته است. در صورتی که دندان شما دچار شکستگی شود میتوان با استفاده از لیزر بخشی از دندان که شکسته شده است را از زیر لثه خارج کنید. در صورتی که دچار شکستگی در کنار استخوان نیز شده باشید میتوان با استفاده از لیزر در اغلب مواقع مقدار از استخوان را با لیزر برداشت. پس از آن لثه بیمار میتواند پایین تر از قطعه شکسته شده رفته و ترمیم با استفاده از لیزر و این روش بسیار محبوبیت دارد.

 • کاشت ایمپلنت با لیزردرمانی

کاشت ایمپلنت دندانی یکی از اقدامات بسیار کاربردی دندانپزشکی است که در جایگزینی دندان از دست رفته استفاده میشود. بنابر تحقیقات صورت گرفته این روش درمانی دارای ظرافت و حساسیت ببسیار بالایی در انجام درمان است. هزینه ایمپلنت ممکن است نسبت به روش های مشابه خود تفاوت فاحشی دااشته باشد اما مزایای بسیار زیادی دارد که نمیتوان آنها را نادیده گرفت. در جراحی ایمپلنت نیز امروزه از لیزر استفاده میشود و دیگر بیمار نیاز نیست درد و رنج بسیار زیاد را تحمل کند. کاشت ایمپلنت دندان با استفاده از لیزر شامل مزایایی چون:

 1. انجام روند جراحی بدون درد و آسیب رساندن
 2. رسیدن کمترین آسیب به بافت نرم و سخت دهان و دندان بیمار
 3. تطابق پذیری بسیار بالاتر سطوح ایمپلنت دندانی با استخوان فک بیمار
 4. سرعت بخشیدن به روند درمانی ایمپلنت
 5. افزایش میزان دقت رزوه های ایمپلنت لیزری
 6. جوش خوردن و پیوند بسیار با سرعت محل درمان و افزایش سرعت روند بهبودی بیمار
بلیچینگ یا سفید کردن دندانها با لیزر

تماس با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری:

۰۲۱۲۲۲۱۴۰۰۴۰۲۱۲۲۲۱۵۰۰۵

 • بلیچینگ دندانی با استفاده از لیزر

همانطور که میدانید بلیچینگ دندان یک روش سفید کردن دندان است که به دو صورت آفیس و خانه انجام میشود. درست است که انجام بلیچینگ دندانی اصلا دارای درد نیست اما اگر بلیچینگ را با استفاده از لیزر انجام دهید جواب بهتری از آن دریافت خواهید کرد. در استفاده از لیزر برای این درمان در ابتدا عامل بلیچ یا ماده بلیچینگ باید به تمامی دندان ها مالیده شود سپس با استفاده از تابیدن نور آبی و پرتو کارای و میزان سرعت تاثیر گذاری را افزایش دهید. مزایایی که انجام بلیچینگ با استفاده از لیزر دارد عبارت است از:

 1. روشی بی خطر و با امنیت بسیار بالایی است.
 2. بسیار سریع نتیجه را دریافت کرده و کیفیت کار بسیار بهتر است.
 3. نتایج بلیچینگ با استفاده از لیزر بسیار طولانی مدت است و میزان ماندگاری آن در صورتی که حساسیت دندانی مشاهده نشود افزایش میابد.
 4. با استفاده از این روش میتوان به حد بسیار بالایی از روشنی دندانی دست یافت و در کمترین دوره درمانی به سفیدی دندان رسید.

مزایای استفاده از لیزر در دندانپزشکی مدرن چیست؟

استفاده از لیزر در هر بخش از دندانپزشکی دارای مزایای خاص مخصوص به آن بخش است اما در ادامه مزایای کلی استفاده از لیزر در درمان‌های دندان پزشکی  را شرح میدهیم:

 1. در صورتی که برای انجام درمان از لیزر استفاده شود نیاز به انجام بخیه بر روی بافت نرم کمتر نیاز است.
 2. در صورتی که بخواهید بافت نرم را لیزر کنید خیالتان راحت باشد که خونریزی کمتری را تجربه خواهید کرد زیرا با استفاده از لیزر میتوان به لخته شدن سریع خون کمک شایانی کرد و جلوی خونریزی را به خوبی گرفت.
 3. در انجام برخی از درمان های دندانپزشکی در صورت استفاده از لیزر نیازی به بی حسی و سر کننده نیست.
 4. ایجاد عفونت در روش هایی که از لیزر استفاده میکنند بسیار کمتر است زیرا لیزر میتواند با تابیدن نور ناحیه ای که درمان میکند را ضدعفونی کند.
 5. زخم هایی که در روش استفاده از لیزر ایجاد شده است در کمترین زمان ممکن ترمیم یافته و بافت زودتر از بقیه روش ها بازسازی میشود.
 6. در انجام فرآیند درمانی کمترین آسیب به بافت اطراف محل انجام درمان خواهد رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button