بلیچینگ دندان چیست؟ صفرتاصد سفید کردن دندان

بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

بلیچینگ دندان (bleaching teeth ) روشی برای سفید کردن موقتی دندان‌هاست که اغلب افراد برای زیبایی و اصلاح لبخند خود استفاده میکنند.

دو روش برای انجام بلیچینگ دندان تحت عنوان آفیس بلیچینگ و بلیچینگ خانگی وجود دارد که تاثیر روش آفیس برای گرفتن نتیجه سریعتر بالاتر است و روش خانگی پس از گذشت چند هفته تاثیر خود در سفید شدن دندان را نشان خواهد داد.

اما این روش هنگامی نتیجه بسیار مطلوب دارد که از روش آفیس بلیچینگ و بلیچینگ خانگی به صورت همزمان استفاده شود.

شما باید شب ها هنگام خواب تری‌ پلاستیکی که در واقع از روی قالب دندان شما در لابراتورا ساخته شده و بین فضاهای خالی مناسب آن ژل بلیچینگ قرار گرفته است را در دهان خود قرار داده و هر روز صبح آن را خارج کنید.

اگر فرصت مطالعه کل مقاله را ندارید، با کلیک روی خلاصه مقاله، در سریعترین زمان اطلاعات مفیدی کسب کنید.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان یکی از خدمات دندانپزشکی زیبایی می باشد. در استفاده از روش بلیچینگ رنگدانه‌هایی که میان هرم مینایی دندان رسوب شده‌اند و در دراز مدت باعث آسیب به دندان بیمار میشوند به وسیله مواد بلیچینگ اکسید و از بین میروند.

اغلب موادی که در فرآیند بلیچینگ دندان استفاده میشود به نفوذ تحتانی مینا و عاج دندان نفوذ میکند و باعث میشود رنگدانه‌هایی که از قبل ایجاد شده است از بین رفته و دندان شما روشن‌تر میشود.

البته باید به این نکته دقت کنید که ترمیم‌های دندانی را نمیتوان با استفاده از روش بلیچینگ دندان سفید کرد. منظور از ترمیم دندانی پر شدن دندان، لمینت دندان و روکش دندان است.

معمولا بخش‌هایی که ترمیم دندانی هستند در هنگام استفاده از بلیچینگ دندان کمی تیره‌تر از بقیه دندان‌ها نمایش داده میشوند و همین باعث میشود کمی هنگام صحبت کردن مشخص و متمایز  باشد. البته یک راهی وجود دارد آن هم سفید کردن ترمیم‌های دندانی است که با تعویض آن میتوان آن را سفید کرد.

بلیچینگ دندان برای روکش دندانی

استفاده از این روش برای افرادی که به صورت ژنتیکی دارای دندان‌های زرد هستند، افرادی که برای مدتی سیگار مصرف میکردند و برای کسانی که علاقه زیادی به استفاده از چای و قهوه دارند بسیار توصیه میشود زیرا این افراد مخصوصا گروه دوم و سوم بیشتر در معرض تغییر رنگ دندانی هستند.

در ویدئو زیر از دکتر نوشین نصیری چگونگی انجام بلیچینگ دندان برای مراجعه کننده را می توانید ببینید:

علت استقبال از بلیچینگ دندان چیست؟

همه ما شاهد هستیم که به مرور زمان دندان‌ها تغییر رنگ میدهند و مایل به رنگ زرد میشوند. برخی از افراد مجبور به مصرف داروهای خاص برای کنترل بیماری خود هستند که این داورها تاثیر بالایی در تغییر رنگ دندان فرد دارد.

برای سفید کردن دندان خود نیاز به مراجعه به پزشک دارید؛ زیرا روش‌های موقت نمیتواند ماندگاری زیادی برای شما داشته باشد.

البته به این نکته دقت کنید که با سفید کردن دندان هیچ فاکتوری برای سلامت آن فراهم نکرده‌اید و فقط زیبایی دندان خود را افزایش داده‌اید. قطعا برای داشتن لبخندی زیبا باید دندان‌هایی زیبا، لثه‌ای خوش رنگ و دندان‌هایی منظم داشته باشید.

هنگامی لثه خوش رنگ خواهید داشت که هیچگونه عارضه و ناهنجاری مانند مشکلات عفونی در لثه خود نداشته باشید. همچنین زمانی دندان‌های شما به صورت منظم قرار میگیرد که هر دو فک شما به صورت کاملا موازی روی هم قرار بگیرند و دندان‌هایتان به صورت کاملا منظم هر یک در جایگاه مخصوص خود قرار گرفته باشند.

بسیاری از افراد امروز با استفاده  از روش بلیچینگ دندان جهت رفع زردی دندان خود و زیباتر کردن لبخند خود استفاده میکنند.

البته که این روش شفافیت بالایی نیز  برای دندان شما به ارمغان می‌آورد و در صورتی که لکه‌ای روی دندان شما به وجود آمده باشد را از بین میبرد.

قبل و بعد بلیچینگ دندان

کامپوزیت ونیر از دسته روکش های دندانی است که پوسته های نازکی دارند و در قسمت جلویی دندان قرار می گیرند تا ظاهر آن را بهبود بخشند.

چه زمانی نیاز به بلیچینگ دندان داریم؟

لایه عاج در زیر مینای دندان قرار دارد که با افزایش سن به مرور تیره‌تر میشود و البته دلیل این تیرگی رسوب پیوسته عاج ثانویه دندان است که به وسیله سلول‌های زنده ادنتوبلاستی که در پالپ دندان وجود دارد تولید میشود.

اغلب افرادی که اصرار به بلیچینگ بیش از حد هستند باید بدانند درست است که مینای دندان آن‌ها شفاف و نازک میشود؛ اما همین نازکی باعث میشود رنگ تیره عاج کاملا دیده شود.

ترکیبات تشکیل دهنده بلیچینگ دندان شامل موارد زیر است:

 • پایدار کننده یا استابیلایزر: این ماده باعث جلوگیری  از تجزیه ترکیبات بلیچینگ میشود.
 • نگهدارنده: این مورد جهت افزایش طول عمر و کارایی محصول مورد استفاده می‌شود و متعادل ‌کننده اسیدیته است.

افرادی که قبل‌تر از سیگار استفاده می کردند نیز گزینه مناسبی برای انجام بلیچینگ دندان هستند. البته دقت کنید با مصرف مجدد آن احتمال بازگشت رنگ و یا از بین رفتن تاثیر بلیچینگ وجود دارد.

همانطور که بیان کردیم در صورتی که این افراد در حال حاضر سیگار استعمال نمی کنند نیز میتوانند از این روش برای سفید کردن دندان خود استفاده کنند.

بلیچینگ دندان در خانه

اصلاح طرح لبخند بدین معنی است که شما به صورت اختیاری انتخاب میکنید چگونه و از چه راهی به زیبایی لبخند و دندان‌های شما افزوده شود

بلیچینگ دندان چگونه انجام میشود؟

روش بلیچینگ که برای سفید کردن دندان استفاده میشود به دو روش مختلف انجام خواهد شد که عبارت است از: روش office bleaching و روش Home bleaching.

انتخاب اینکه کدام یک از روش‌ها باید انجام شود کاملا به تشخیص پزشک بستگی دارد و نمیتوان بدون بررسی شرایط و نظر بیمار یکی از موارد را انتخاب کرد. اما اغلب پزشکان توصیه میکنند از برای دریافت نتیجه مطلوب بهتر است از هر دو روش به صورت همزمان بهره برد.

استفاده از هر دو روش شما را کمک میکند مدت زمان طولانی تری از زیبایی و سفیدی دندان در استفاده از این روش بهره ببرید و رضایت شما را بیشتر جلب خواهد کرد.

در ادامه میخواهیم چگونگی سفید کردن دندان در هر دو روش بلیچینگ را برای شما شرح دهیم.

روش انجام آفیس بلیچینگ

نایت گارد دندان چه کاربردی دارد؟

 • روش بلیچینگ دندان در کلینیک office bleaching:

این روش با نام آفیس بلیچینگ نیز مشهور است که در هنگام انجام آن ژل bleaching که دارای غلظت بالایی است برای مدت زمان کوتاهی و البته مشخص شده روی دندان متقاضی قرار میگیرد. این روش سرعت بسیار بالایی در سفید کردن دندان بیمار دارد.

اما نکته‌ای که باید به آن دقت کرد این است که در این روش اگر شیوه کار به درستی انجام نشود امکان دارد بیمار دچار کمی حساسیت در ناحیه لثه و مخاط دهان شود که بسیار کوتاه و زود گذر است.

به همین علت است که توصیه میکنیم برای انجام بلیچینگ به متخصص زیبایی که مهارت و تجربه بالایی در انجام این کار دارد مراجعه کنید.

روش آفیس بلیچینگ نسبت به روش خانگی در زمان کمتری نتیجه مطلوب تری به بیمار ارائه میدهد.

در هنگام انجام روش آفیس بلیچینگ با استفاده از ژل‌های محافظ که مخصوص این درمان است لثه را از بروز هرگونه مشکل حفظ میکنند و این ژل با یک نور آبی محکم میشود.

دلیل حفاظت از لثه برای جلوگیری تماس مواد اکسید کننده با لثه‌های فرد است. اغلب موادی که برای سفید کردن دندان در این روش استفاده میشود پر اکسید هیدروژن یا کاربامید پر اکسید است.

ژلی که برای این روش استفاده می شود دارای ۳۵ درصد غلظت پر اکسید هیدروژن است. البته این ژل به وسیله دستگاه دندان شما را سفید میکند که نوع بلیچینگ و دستگاهی که ژل را فعالسازی میکند تاثیر بالایی در نتیجه کار شما دارد.

تماس با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری برای اطلاعات بیشتر:

۰۲۱۲۲۲۱۴۰۰۴ – ۰۲۱۲۲۲۱۵۰۰۵

 • روش بلیچینگ دندان در خانه Home bleaching:

این روش به نام بلیچینگ خانگی نیز مشهور است. که البته تصور نکنید بدون اینکه تحت نظر پزشک باشید می توانید از آن استفاده کنید؛ این روش کاملا پزشکی بوده فقط پروسه درمان در منزل صورت میگیرد.

در ابتدا برای انجام این روش، از تمامی دندان‌های شما یک قالب تهیه می‌شود که با استفاده از آن تری‌های پلاستیکی که دارای شفافیت بسیار بالایی هستند و قطر بسیار نازکی دارند؛ برای دندان شما ساخته میشود.

اغلب برای ساخت این مرحله متخصص زیبایی قالب شما را به لابراتوار ارسال کرده و پس از ساخت آن را دریافت میکند.

در هنگام ساخت تری‌های پلاستیکی که با توجه به قالب دندان شما ساخته شده است؛ یکسری فضای خالی بین دندان و این وسیله پلاستیکی قرار داده می شود تا ژل بلیچینگ در آن بخش قرار گیرد.

استفاده از این روش کمی زمان بر است و پس از گذشت چندین هفته میتوانید نتیجه آن که سفید شدن دندان است را مشاهده کنید.

البته ژل بلیچینگی که در این روش استفاده میشود دارای ۱۶ تا ۲۰ درصد غلظت است. اغلب پزشکان توصیه میکنند تری‌ها را شب در دهان خود قرار داده و صبح که بیدار شدید آنرا خارج کنید.

البته امروزه محصولات زیادی در داروخانه‌ها توزیع میشود که دارای غلظت زیر ۱۰ درصد است و چون لثه شما در مقابل آن محافظت نشده است؛ می‌تواند باعث آسیب به دهان و لثه شما شود. پس بهتر است تحت نظر پزشک متخصص زیبایی سفید کردن دندان خود را انجام دهید.

بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی

طریقه استفاده از اسنپ اسمایل را در این مقاله از سایت دکتر نصیری بخوانید.

بلچینگ در خانه بهتر است یا در مطب؟

بلچینگ کردن دندان‌های در خانه یا در مطب، هر کدام مزیت‌های خود را دارند. مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن دقت کنید، این است که باید این کار را به شکلی انجام دهید که به دندان‌های شما آسیبی نرسد.

مزایای بلیچینگ در مطب

 • یکی از مزایای بلچینگ در مطب یک دندانپزشک متخصص، این است که در مدت زمان یکسان نسبت به بلیچینگ دندان در منزل، نتیجۀ بهتری مشاهده می‌کنید.
 • برای مثال با صرف ۱ تا ۲ ساعت زمان در مطب دندانپزشک، دندان‌های شما ۸ درجه سفیدتر می‌شوند؛ اما با صرف همین زمان در منزل، دندان‌های شما تنها ۳ تا ۶ درجه سفیدتر می‌شوند.
 • کیت‌های خانگی بسیار ارزان‌تر از کیت‌هایی است که دندان پزشک در مطب خود از آن‌ها استفاده می‌کند. البته به این موضوع دقت داشته باشد که بلچینگ در مطب، طول عمری بیشتری دارد و شما تا مدت‌ها می‌توانید از دندان‌های زیبا و سفید خود لذت ببرید. این طول عمر طولانی به این دلیل است که غلظت مادۀ سفید کننده در کیت‌هایی که در مطب از آن‌ها استفاده می‌شود زیاد است و می‌تواند به عمق دندان‌های شما نفوذ کند.

مزایای بلیچینگ در خانه

یکی از مزیت‌های بلچینگ در خانه در مقایسه با بلچینگ در مطب، این است که با صرف هزینۀ کمتر می‌توانید دندان‌های خود را در خانه بلچینگ کنید.

بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان در خانه

بررسی مزایا و معایب سفید کردن دندان

استفاده از این روش برای افرادی که به صورت ژنتیکی دارای دندان‌های زرد هستند، افرادی که برای مدتی سیگار مصرف میکردند و برای کسانی که علاقه زیادی به استفاده از چای و قهوه دارند؛ بسیار توصیه می شود؛ زیرا این افراد مخصوصا گروه دوم و سوم بیشتر در معرض تغییر رنگ دندانی هستند.

قطعا استفاده از هر روشی برای زیباتر کردن دندان‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود است. بهتر است از روشی استفاده شود که عوارض کمتری برای بیمار داشته باشد.

ابتدا به بررسی مزایای این روش میپردازیم:

مزایای بلیچینگ دندان

ملاک های انتخاب رنگ لمینت دندان را در این مقاله از سایت دکتر نصیری بخوانید.

مزایای بلیچینگ دندان 

 • در استفاده از روش بلیچینگ برای سفید کردن دندان نیاز به تراشیدن دندان نیست اما برای استفاده از لمینت دندان سطح مشخصی از دندان برای پیوند مستحکم باید تراشیده شود. در صورتی که دندانی را مجبور به تراشیدن بودید باید بدانید به احتمال زیاد بخشی از مینای دندان خود را از دست داده‌اید.
 • روش بلیچینگ دندان روشی ساده، آسان و سریع است که در مدت زمان کمی میتوانید تغییرات لازم بر روی دندان خود را مشاهده کنید. البته در صورتی که دو روش آفیس و خانه را اگر با یکدیگر استفاده کنید نتیجه سریعتر و مطلوب تری دریافت میکنید.
 • بدلیل آنکه این روش نیازی به تراشیدن دندان ندارد از آن به عنوان یک روش کم تهاجمی یاد میشود.
 • هیچ گونه دردی هنگام انجام بلیچینگ احساس نخواهید کرد و روشی کاملا بدون درد است.
 • استفاده از روش بلیچینگ نسبت به دیگر روش‌های مشابه برای سفید کردن دندان از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر است.
 • در مدت زمان بسیار کوتاهی این پروسه برای شما انجام میشود مخصوصا اگر فقط نیاز به استفاده از آفیس بلیچینگ داشته باشید.

اغلب پزشکان از روش بلیچینگ هیچگونه معایبی دریافت نکرده‌اند و به همین علت برخی از موارد را به عنوان عارضه برای این روش زیباسازی یاد میکنند.

معایب بلیچینگ دندان

در جدول زیر برخی معایب بلیچینگ دندان را توضیح می‌دهیم:

حساسیت زا بودن ژل در صورتی که از محافظت کننده استفاده نشود ممکن است ژل بلیچینگ برای دهان و دندان شما ایجاد حساسیت کند.
ماندگاری کم طول عمر و دوام این روش خیلی بالا نبوده و درصورتی که میخواهید حداکثر ماندگاری را از آن دریافت کنید نیاز به مراقبت‌های خیلی ویژه است.
تاثیر مشکلات زمینه‌ای بر نتیجه برای استفاده از این روش عواملی همو چون ژنتیک و نوع مشکل شما میتواند تاثیر بالایی در نتیجه درمان بگذارد.
احتمال بروز حساسیت دندانی ممکن است به صورت کاملا موقتی دندان شما نسبت به مواد خیلی سرد و مواد خیلی داغ حساسیت نشان دهد که اصلا جای نگرانی نیست و بعد از مدتی به حالت اولیه بازمیگردد.

برای بلیچینگ دندان به کجا مراجعه کنیم؟

بهتر است بدانید بیشتر از هر چیزی انتخاب کلینیک مجهزی  که برای شما روش بلیچینگ را انجام دهد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

همانطور که گفتیم ممکن است ژل بلیچینگ برای لثه و دهان شما ایجاد حساسیت کند که اگر پزشک با مهارت و تبحر بسیار بالایی این روش را انجام دهد قطعا هیچگونه حساسیتی بروز نخواهد داد.

پس بخش اعظمی از موفقیت انجام این روش بدون عارضه به پزشک و مرکز تخصصی و مجهزی که برای  انجام بلیچینگ به آن مراجعه خواهید کرد بازمیگردد. توصیه ما به شما جهت انجام هر یک از روش‌های بلیچینگ مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری است.

برای مطالعه ویزگی های بهترین دندانپزشک زیبایی این مقاله را در سایت دکتر نوشین نصیری بخوانید.

طول عمر بلیچینگ دندان چقدر است؟

یکی از سوالات رایج بیماران که خواستار انجام بلیچینگ دندان هستند، میزان ماندگاری آن است. آیا بلیچینگ ماندگاری دائمی خواهد داشت؟ پاسخ این سوال خیر است.

درمان بلیچینگ بین ۶ ماه تا ۲ سال ماندگاری دارد. این مدت زمان بیشتر به خود فرد و عادت‌های غذایی او بستگی دارد.

به عنوان مثال هرچه میزان مصرف چای، قهوه و یا سیگار کمتر باشد، ماندگاری بلیچینگ بیشتر خواهد بود. حتی در برخی از افراد درمان بلیچینگ تا ۵ سال نیز عمر می‌کند.

ولی در کل بهتر است بلیچینگ و سفید کردن دندان‌ها را سالی یکبار تمدید کرد. البته رعایت مسائل بهداشتی، دوبار مسواک زدن در طول روز و یکبار استفاده از نخ دندان، می‌تواند به طول عمر درمان بلیچینگ بی‌افزاید. همچنین استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده نیز در جهت از بین بردن زردی روی دندان‌ها موثر است.

روش‌های سفید کردن مانند بلیچینگ، ساده‌تر و ارزان‌تر بوده و قابلیت اطمینان بیشتری نسبت روش‌های ترمیمی مثل روکش‌ها و ونیر کردن دارد.

با افزایش سن، تغییر رنگ دندان‌ها اجتناب ناپذیر خواهد بود. این تغییر رنگ در جهت رسوب زیاد در عاج، نازک شدن و تغییرات نوری مینا اتفاق می‌افتد. همچنین ترمیم‌های قبلی و پرکردن دندان‌ها، یکی از دلایل تغییر رنگ دندان است.

رنگ دندان‌ها در روش بلیچینگ ۱۲ تا ۱۴ درجه روشن‌تر خواهد شد. البته باید توجه داشت که اگر دندان‌ها دارای پر شدگی همرنگ با دندان باشند، بلیچینگ بر روی آن‌ها جواب نخواهد داد. روش بلیچینگ کاملاً بی ضرر بوده و آسیبی به بافت دندان وارد نمی‌کند.

طول عمر بلیچینگ دندان

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

بعد از انجام درمان بلیچینگ تا ۲۴ ساعت باید اقدامات خاصی را انجام داد. این اقدامات شامل موارد زیر می‌شود؛

 • اجتناب از مصرف نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه و آبمیوه که موجب ایجاد لکه‌های رنگی بر روی دندان می‌شود.
 • عدم مصرف مواد غذایی که موجب بروز لکه بر روی دندان می‌شوند مانند موز، سس سویا، گوشت قرمز و شکلات.
 • اجتناب از سیگار کشیدن حداقل به مدت ۲۴ ساعت بعد از بلیچینگ. (مصرف سیگار الکترونیک تا حد کم اشکالی ندارد)
 • عدم استفاده از دهان‌شویه و خمیردندان‌های رنگی حداقل به مدت ۲۴ ساعت.

پس از گذشت این ۲۴ ساعت اولیه نیز باید از دندان‌های سفید شده به طور ویژه مراقبت کرد. هرچه این مراقبت‌ها اصولی‌تر و بهتر انجام گیرد، مدت زمان ماندگاری درمان بلیچینگ نیز بیشتر خواهد شد.

در ادامه مهم‌ترین مراقبت‌هایی که باید انجام گیرد آورده شده است؛

 • استفاده مداوم و منظم از مسواک: این مورد اولین قدم و بهترین اقدام برای ماندگاری و مراقبت از بلیچینگ است. بهتر است حداقل دو بار در روز از مسواک استفاده کرد و همچنین بعد از مصرف نوشیدنی‌ها و مواد غذایی که باعث لک روی دندان می‌شود، دندان‌ها را با مسواک تمیز کرده و آن‌ها را شستشو داد.
 • استفاده از خمیردندان‌های سفیدکننده: مواد سفیدکننده درون این خمیردندان‌ها از اکسید شدن مواد به روی دندان جلوگیری کرده و دندان را به طور کامل تمیز می‌کند. شاید غلظت مواد سفیدکننده آن‌ها کم باشد اما می‌تواند به ماندگاری مواد بلیچینگ بسیار کمک‌کننده باشد.
 • کاهش مصرف نوشیدنی‌های تیره و الکلی و دخانیات: مصرف مداوم موارد گفته شده تأثیر مواد بلیچینگ را کاهش داده و موجب کاهش طول عمر آن می‌شود. اغلب نوشیدنی‌های الکلی، ماده‌ای به نام تانن در خود دارند که باعث ایجاد لکه بر روی دندان خواهد شد؛ پس استفاده مداوم از آن در واقع به طور کامل درمان بلیچینگ را بی اثر خواهد کرد. نیکوتین موجود در دخانیات نیز تأثیر مشابهی با نوشیدنی‌های الکلی دارد.
 • استفاده از نی در هنگام نوشیدن: برای مصرف نوشیدنی‌های تیره بهتر است از نی استفاده کرد تا برخورد نوشیدنی با دندان به حداقل برسد. استفاده از نی برای نوشیدن چای سرد و نوشیدنی‌های گازدار اجتناب‌ناپذیر است.
 • استفاده از رژلب ضد لک در بانوان: بانوانی که از درمان بلیچینگ برای سفید کردن دندان‌های خود استفاده کرده‌اند باید رژلب ضد لک را برای آرایش لب‌ها به کار گیرند. برخی از رژلب‌ها به دندان چسبیده و باعث ایجاد لک دائم به روی دندان‌ها خواهد شد. علاوه بر این استفاده از رژلب ضد لک، از تجدید آرایش نیز جلوگیری خواهد کرد.

برای درمان لبخند لثه ای شدید روش های مختلفی وجود دارد که بنا به دلیل ایجاد لبخند لثه ای میتوان نوع درمان را به صورت دقیق مشخص نمود.

بهترین برند بلیچینگ دندان

معروف‌ترین برندهای تولیدکننده مواد بلیچینگ، برند وایت اسمایل و بوست بوده که مدل‌های مختلف بلیچینگ خانگی و بلیچینگ‌های مخصوص کیلینیک‌های دندان‌پزشکی را تولید می‌کنند. درصدهای مختلفی از این برندها در بازار موجود هستند.

البته برندهای دیگری نیز در داروخانه‌ها موجود هستند که اغلب موجب آسیب به مینای دندان شده و یا تاثیرگذاری کوتاه مدتی خواهند داشت و رنگ دندان در زمان کمی به رنگ اولیه خود باز می‌گردد. در نتیجه بهتر است برای انجام این درمان با یک دندان‌پزشک متخصص و معتبر مشورت نمود.

هزینه بلیچینگ دندان چقدر است؟

هزینه انجام بلیچینگ نیز با توجه به نوع برند مورد استفاده متغیر خواهد بود. البته بلیچینگ‌های خانگی ارزان‌تر از آفیس بلیچینگ است. برای اطلاع از قیمت و نوع برند استفاده شده می‌توان از دندانپزشک کلینیک سوال کنید.

معرفی کامپوزیت دندان

در بزرگسالان برای رفع عیوب دندان و زیبایی آن روش‌های مختلفی وجود دارد. لمینت کامپوزیت روشی است که در آن برای از بین بردن بدفرمی دندان‌ها، فواصل باز بین دندانی، انواع بد رنگی‌ها، شکستگی‌های دندانی، ترک‌های دندانی، بهم‌ریختگی های دندانی خفیف تا متوسط، لب پر شدن دندان‌ها و… از مواد رنگ دندان (کامپوزیت دندان) استفاده می‌کنند.

انواع کامپوزیت‌هایی که برای کارهای زیبایی دندان استفاده می‌شوند، دارای خصوصیات ویژه‌ای نسبت ‌به دیگر انواع کامپوزیت‌ها هستند.

از این ویژگی‌ها می‌توان به میزان رنگ‌پذیری، میزان پایش پذیری (براق شدن سطح) و میزان عبور نور اشاره کرد.

 در ویدیوی زیر می‌توانید مراحل نصب کامپوزیت دندان در کلینیک دکتر نوشین نصیری برای مراجعه کننده عزیز را با دقت مشاهده نمایید.

آشنایی با لمینت دندان

لمینیت دندان یا ونیر روکش نازکی به رنگ دندان‌های طبیعی بوده و برای بهبود ظاهر کلی فرد و زیبایی لبخند او طراحی می‌شود.

با قرار گرفتن قطعات کوچک لمینت بر روی دندان‌های فرد شکل، اندازه، طول دندان‌ها و رنگ آن‌ها به وضعیت دلخواه فرد تغییر می‌کند.

لمینت‌ها به‌ جز مزایای زیبایی در مقایسه با مینای دندان، قدرت و مقاومت دندان‌ها را افزایش می‌دهند. لمینت‌ها را می‌توان از جنس کامپوزیت رزین یا پرسلن (چینی) تهیه کرد.

لمینت‌های چینی در برابر لکه‌ها مقاوم‌تر از کامپوزیت رزین هستند. به‌همین دلیل خیلی از افراد لمینت‌های چینی را به دلیل این‌که در برابر لکه مقاوم‌تر بوده و بازتاب نور در آن‌ها نزدیک‌تر به دندان‌های طبیعی است ترجیح می‌دهند.

مراحل نصب لمینت سرامیکی دندان چگونه است؟

تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان با بلیچینگ دندان

امروزه اهمیت زیبایی دندان‌ها روزبه‌روز درحال افزایش است و افراد زیادی به‌دنبال تغییر فرم و رنگ دندان‌هایشان هستند.

برای پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها در دوران کودکی می‌توانید از فیشور سیلانت استفاده کنید اما در صورت پوسیدگی دندان و تغییر رنگ آن‌ها در بزرگسالی می‌توانید روش‌های درمانی دیگری را امتحان کنید. ازجمله روش‌هایی که برای سفید کردن دندان‌ها وجود دارند می‌توان به بلیچینگ دندان و کامپوزیت اشاره کرد.

سفیدی دندان‌ها در هر دو روش وجود دارد، اما تغییر فرم دندان‌ها تنها در روش کامپوزیت وجود داشته و در روش بلیچینگ فرم دندان‌ها تغییر نمی‌کند. بنابراین افرادی که فقط می‌خواهند رنگ دندان‌های خود را تغییر دهند و نیازی به تغییر در شکل، اندازه و فرم دندان‌های خود ندارند از بلیچینگ استفاده می‌کنند.

استفاده از بلیچینگ در افرادی که دندان‌هایی با سایز مناسب و مرتب ندارند به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. این افراد بهتر است از روش کامپوزیت یا دیگر روش‌های اصلاح فرم و اندازه دندان‌ها مانند لمینت استفاده کنند.

بلیچنگ دندان‌ها به دو روش بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در خانه انجام می‌شود. اما کامپوزیت دندان‌ها در تنها در مطب و توسط دندان‌پزشک و طی یک تا دو جلسه انجام می‌شود.

کامپوزیت بهتره یا بلیچینگ دندان؟

به‌طورکلی می‌توان گفت که بلیچینگ دندان‌ها امری ایمن، معمول و مؤثر است که دارای حداقل خطرات بوده و هزینه آن نیز معقول‌تر از کامپوزیت است. بلیچینگ دندان بسته به نوع تغییر رنگ آن ممکن است مؤثر باشد یا نباشد.

در روش بلیچینگ عیوبی مانند فاصله بین دندان‌ها یا کجی دندان‌ها برطرف نمی‌شود و تنها سفید کردن دندان‌ها به همان شکلی که هستند اتفاق می‌افتد. برای بلیچینگ دندان‌ها ممکن است مجبور باشید که هر سال این فرایند را تکرار کنید.

اما سفید بودن دندان‌ها در روش کامپوزیت دوام بیشتری داشته و علاوه برتغییر رنگ دندان‌ها می‌توانید از فرم واندازه دلخواه برای دندان‌های خود برخوردار باشید.

برای تصمیم‌گیری این‌که بلیچینگ دندان بهتر است یا کامپوزیت، باید با در نظر گرفتن عواملی که برای شما مهم‌تر است یک گزینه مناسب انتخاب کنید.

برای این کار می‌توانید با دندان‌پزشک خود گفت‌وگو کرده و از او مشورت بگیرید. یک متخصص دندان‌پزشکی زیبایی می‌تواند با توجه به وضعیت دندان‌های شما یکی از این دو روش را به شما پیشنهاد داده و در تصمیم‌گیری به شما کمک کند.

عکس قبل و بعد کامپوزیت دندان

بروساژ دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

تفاوت بلیچینگ و جرم‌گیری دندان چیست؟

هر دو راه جرم‌گیری و بلیچینگ دندان موجب شفاف‌تر و روشن‌تر شدن دندان‌ها می‌شود ولی در هرکدام از این راه‌ها نحوه و مقدار سفید کردن دندان‌ها فرق دارد.

جرم‌گیری دندان یا (اولتراسونیک) موجب پاک شدن دندان‌ها از املاح رسوب‌کرده که موجب بوی نامطبوع دهان، بدرنگی و زبری و سختی دندان‌ها می‌شود.

خود بزاق و آب دهان افراد به شکل طبیعی با باکتری‌ها و مواد غذایی و میکروب‌های دهان مخلوط شده و درست شدن لایه‌‌ای تحت عنوان پلاک روی سطح دندان‌ها می‌کند.

برای از بین بردن پلاک‌های به وجود آمده روی دندان‌ها باید از جرم‌گیری دندان کمک گرفت که با انجام این کار پلاک‌ها و رسوباتی که در میان دندان و لثه‌ها وجود دارد از بین می‌رود که همین مسئله گاهی باعث روشن‌تر شدن لثه و دندان بیماران می‌شود.

اما بلیچینگ دندان تنها یک‌راه برای سفید کردن دندان‌ها است. این روش درواقع راهی درمانی است برای محو کردن لکه‌ها و رنگ‌دانه‌های سطح دندان که براثر مرور زمان و به شکل ژنتیکی ایجادشده این راه فقط برای زیبایی است و راهی درمانی نیست. بلیچینگ دندان یکی از راه‌های خوب و کم آسیب برای سفید کردن دندان است.

روش‌های سنتی برای جرم‌ گیری دندان خانگی وجود دارند که جرم و پلاک دندان‌ها را به‌طور کامل از بین نمی‌برند اما در کوتاه‌ مدت می‌توان از آن‌ها بهره گرفت.

سخن نهایی

افرادی که مصرف چای و قهوه و یا هرگونه مواد غذایی رنگدانه دار بالایی دارند، افرادی که سیگار استعمال میکردند و یا افرادی که به صورت مادر زادی دارای دندان‌های زرد رنگ هستند کاندید مناسبی برای بلیچینگ دندان هستند.

بهتر است پس از تصمیم گیری برای انجام این روش به مرکز کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری جهت مشاوره و اقدام برای انجام بلیچینگ مراجعه کنید زیرا میزان مهارت و تبحر پزشک متخصص زیبایی در انجام اینکار و جلوگیری از هرگونه عارضه احتمالی بسیار حائز اهمیت است. البته که  این روش روشی غیر تهاجمی است زیرا اصلا برای انجام آن نیاز به تراشیدن دندان نیست.

در نهایت برای مطاله بیشتر این مقاله لاتین از سایت معتبر وبمدیکال را پیشنهاد می دهیم.

سوالات متداول درباره بلیچینگ یا سفید کردن دندان

مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ دندان‌ها چیست؟

سیگار کشیدن، استفاده از نوشیدنی‌های رنگی مانند چای، قهوه و غیره، افزایش سن و عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان از اصلی‌ترین دلایل تغییر رنگ دندان‌ها خواهد بود. البته بروز کیست و آبسه و همچنین مصرف برخی داروها نیز در تغییر رنگ موثر هستند. پرهیز از انجام هر یک از موارد گفته شده می‌تواند از تغییر رنگ زیاد دندان‌ها جلوگیری کند.

آیا بلیچینگ دندان عوارض دارد؟

بلیچینگ دندان اگر تحت نظر دندانپزشک متخصص انجام شود عوارض خاصی را به دنبال نخواهد داشت و تنها تا مدت زمان محدودی دندان‌ها به میزان کمی حساس می‌شوند. این حساس شدن نیز با استفاده از خمیردندان‌های ضدحساسیت رفع خواهد شد.

آیا خانم‌های باردار امکان استفاده از بلیچینگ را دارند؟

به علت استفاده از مواد شیمیایی و احتمال آسیب رسیدن به شیر مادر، بلیچینگ دندان در دوران بارداری ممنوع است. البته تحقیقات کمی وجود دارد که نشان می‌دهد سفید کردن دندان عارضه‌ای برای مادر باردار و جنین ندارد، اما بهتر است تا به دنیا آمدن نوزاد و گرفته شدن او از شیر صبر کرد.

۲۶ دیدگاه. ترک جدید

 • سلام خانم دکتر نصیری
  ممکنه بعد چند سال که بلیچینگ کردیم بازم دندونامون زرد بشه و نیاز باشه دوباره سفیدشون کنیم؟

  پاسخ
 • سلام خانم دکتر من ۴۸سالمه و دندون مصنوعی قابت دارم میتونم بلیچینگ کنم؟

  پاسخ
 • سلام دندونای کامپوزیت که ۵سال ازش میگذره رو میشه با بلیچینگ سفید کرد؟ البته فقط یه کم زرد شده و رنگش تغییری نکرده. ولی کلا میشه کامپوزیت رو با مواد بلیچینگ سفید کرد؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۵ تیر ۱۴۰۱ ۷:۵۹ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . خیر . برای سفید کردن کامپوزیت ها باید پالیش انجام دهید یا کامپوزیت ها را تعویض کنید .

   پاسخ
 • سلام خانم دکتر کسی که بلیچینگ میکنه نباید تا یه مدت قهوه مصرف کنه؟ اگه با نی بخوره چی؟ مرسی

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۵ تیر ۱۴۰۱ ۷:۵۷ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . تا زمانی که هوم بلیچ را انجام میدهید از خوردن مواد غذایی رنگی پرهیز کنید .

   پاسخ
 • سلام ببخشید امکان بلیچینگ کردن دندونایی که بر اثر قطره آهن سیاه شده هست؟ برای بچهای کوچیک میپرسم

  پاسخ
 • معصومه کبیری
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ۶:۱۹ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  دندون بچهای زیر۲۰سال هم میشه بلچینیگ کرد تا سفید بشه؟ ضرری نداره براشون؟؟

  پاسخ
 • سلام ببخشید من دندونام فقط زرد شدن و وقتی مسواک میزنم این رنگ زرد نمیره اما جرمی روش ننشسته بنظرتون بلیچینگ بهتره برام یا جرم گیری؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ۷:۴۴ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . لطفا یک عکس از ظاهر دندانتان برای ما ارسال کنید تا بهتر راهنماییتون کنیم .
   شماره واتساپ کلینیک جهت ارسال عکس : ۰۹۹۳۰۰۵۱۸۴۵

   پاسخ
 • سلام دکتر نصیری روزتون بخیر
  برای دندونایی که ۵ساله کامپوزیت شده و الان رنگشون تغییر کرده ایا بلیچینگ جوابه؟ یا باید روکش هارو عوض کنم؟ لطفا راهنمایی کنید. ممنون

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ۷:۴۶ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . لطفا یک عکس از ظاهر دندانتان برای ما ارسال کنید تا بهتر راهنماییتون کنیم .
   شماره واتساپ کلینیک جهت ارسال عکس : ۰۹۹۳۰۰۵۱۸۴۵

   پاسخ
 • سلام ببخشید دختر کوچیک من که۸سالشه مریض بود یه قطره ای مصرف میکرد که الان رنگ دندوناش یکمی خاکستری شده ایا میتونه بلیچینگ انجام بده؟ اگه قصد ارتودنسی داشته باشیم بهتره اول سفید کنه دندوناشو؟

  پاسخ
 • سلام خانم دکتر من یبار از همین ژل های دندان که تبلیغات میکنن خریدم و استفاده کردم و حدود یک هفته دوبار استفاده کردم تاثیر داد نمیدونم چطور اینقد خوب بود اما الان که ۶ماه گذشته دندونام بدتر زرد شده خیلی ناراحتم چیکار کنم؟ ینی به دندونام اسیب زده؟

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ۸:۱۵ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . برای سفید کردن دندان ها به روش بلیچینگ دو مرحله office و home bleach که در کلینیک انجام میشود را توصیه میکنیم .

   پاسخ
 • سلام خداقوت من بین دندونای جلوییم یکم پوسیدگی داره ایا بعد از رفع پوسیدگی بهتره روکش کنم یا بلیچینگ؟ من قصدم سفید بودن دندونامه

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ۸:۱۳ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . سفید کردن دندان به روش بلیچینگ حدودا دو تا سه درجه رنگ دندان هایتان روشن میشود . اگر دندان شما درمان ریشه نشده باشد روکش را توصیه نمیکنیم.

   پاسخ
 • سلام خدمت شما برای بلیچینگ دندان یک جلسه حضوری بیایم کافیه؟ و هزینه بلیچینگ چه قدره؟ مرسی

  پاسخ
  • دکتر نوشین نصیری
   ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ۷:۵۲ ق٫ظ

   سلام خدمت شما . بله در یک جلسه انجام میشه و برای اطلاع از هزینه ها لطفا با کلینیک تماس بگیرید .
   ۲۲۲۱۴۰۰۴
   ۲۲۲۱۵۰۰۵

   پاسخ
 • سلام روزتون بخیر
  بلیچینگ دندان خیلی روش خوبیه و برای کسانی مثل من که دندونای ردیف و مرتبی دارن و نمیخان روکش کنن خوبه و براحتی دندون سفید میشه مرسی از مطلب خوبتون

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button