مقایسه انواع روکشهای دندانی و کاربرد آنها

اصلاح طرح لبخند لمینت سرامیکی دکتر نوشین نصیری
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

روکش دندان، پوست یا لایه‌ای سفارشی به رنگ دندان یا در مواردی که رنگ طبیعی دندان تیره شده است، روکشی مناسب و رنگی نزدیک به رنگ طبیعی دندان سالم است که در قسمت جلویی یا روی دندان قرار می‌گیرد. تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان نیز در همین مسئله است که روکش های دندانی برای حجم بسیار زیادی از دندان های آسیب دیده مورد استفاده قرار می گیرند. هدف استفاده از انواع روکش‌های دندانی آن است که شکل، رنگ و اندازه دندانها را بهبود دهند یا در موارد خیلی حاد، ظاهر آنها را نیز تغییر بخشند؛ البته در تمامی مراحل، اولویت با حفظ حالت طبیعی دندان بیمار است. در دندانپزشکی زیبایی، گاهی از روکش‌ها به عنوان راه حلی برای اصلاح طرح لبخند استفاده می‌شود.

روکش‌های دندان معمولا جلوی دندان قرار می‌گیرند و کمتر قسمت پشتی دندانها را پوشش می‌دهند. این روکش‌ها، پوسته‌های تراش خورده‌ای هستند که در اندازه‌ها و ضخامت‌های مختلفی وجود دارند و این قابلیت را دارند که کج بودن، کوتاه بودن، شکستگی و یا تغییر رنگ دندانها را برطرف سازند. دقت داشته باشید که روکش‌ها نمی‌توانند جایگزین فضاهای خالی لثه و دندانهای از دست رفته باشند. معمولا برای پوشش قسمت‌های پشتی دندان، از اینله ها و آنله ها استفاده می‌شود.

روکش‌ها نمی‌توانند جایگزین دندانهای از دست رفته باشند

همه نمونه‌های روکش‌های دندانی دائمی هستند؛ این به آن معناست که پس از قرار گرفتن روی دندان قابلیت خارج کردن یا جابجایی ندارند. در صورتی که دچار بیماریهای لثه هستید، بهتر است ابتدا ویزیت کامل شوید و دلیل درد و بیماری را مشخص سازید؛ سپس عفونت‌ یا بیماری را برطرف سازید و بعد از آن به فکر ترمیم دندان خود باشید؛ قبل از درمان و بهبودی کامل هرگز از روکش‌های دندانپزشکی استفاده نکنید. همچنین توصیه می‌شود برای این که اطمینان حاصل کنید که قرار دادن روکش دندان شما با موفقیت انجام می‌شود، بهتر است کار را به یک پزشک متخصص بسپارید.

قبل از درمان بیماریهای دهان و دندان هرگز از روکش دندان استفاده نکنید

در ادامه به معرفی و دسته بندی انواع روکشهای دائمی و موقت می‌پردازیم:

روکش‌ها به طور معمول از پرسلن (روکشهای سرامیکی) ساخته میشوند اما رزین نیز یکی از مواد دیگر است که میتواند مورد استفاده قرار گیرد. البته انواع دیگری از روکش‌ها نیز وجود دارد بنام روکش زیرکونیا یا تاج زیرکونیوم (Zirconium Crowns) که از مواد معدنی ساخته شده و جایگزین مناسبی نیز برای روکش‌های پی اف ام یا (Porcelain Fused to Metal) است که در مقاله‌ای مجزا به تفصیل به آن پرداخته‌ایم.

لمینت پرسلن سرامیکی قبل و بعد دکتر نوشین نصیری

معرفی روکش‌های دندانی پرسلن

پرسلن را شاید بتوان به عنوان یکی از زیباترین و همچنین کم ضررترین ماده موجود برای ترمیم دندانها معرفی کرد. یکی از محبوب‌ترین روکشهای دنیا که روکش پرسلن لمینت سرامیکی نام دارد از همین نوع است. این ماده بسیار بادوام و دارای ظاهری سرامیکی است و به همین دلیل میتواند گزینه‌ای مناسب برای لایه رویی دندانها باشد. در روکش‌های PFM هم در تاج بیرونی روکشهای فلزی از سرامیک پرسلن استفاده می‌کنند تا ظاهری طبیعی‌تر به دندانها ببخشد؛ روکش‌های لمینت پرسلن بسیار با فیزیولوژی بدن سازگار هستند و به همین دلیل به ندرت به بافت‌های نرم لثه و اطراف دهان آسیب وارد می‌کنند و کمتر گزارش التهاب و عفونت در استفاده از این نوع روکشها در سراسر دنیا مشاهده شده است. از آنجا که ظاهر این نوع از روکشها بسیار طبیعی و نزدیک به رنگ دندان بیمار است، گزینه‌ای مناسب در علوم دندانپزشکی زیبایی محسوب میشوند و لبخندی زیبا را به ارمغان می‌آورند.

برخی از مهمترین مزیت‌های استفاده از روکش‌های پرسلن عبارتند از:

 1. مقاومت بالا در برابر لکه
 2. دوام و مقاومت بالا در برابر فشار
 3. کمترین میزان حساسیت پذیری به دما
 4. قابلیت همسان سازی رنگ روکش با دندان
 5. کاهش یافتن احتمال شکستن و خرد شدن روکش
 6. بافت صافت و زیبا و شبیه به دندان طبیعی
 7. سازگاری با لثه و عدم ایجاد آسیب و التهاب
 8. پایین بودن شانس تجمع پلاک و عدم ایجاد بوی بد دهان با مراقبت مناسب از آن
 9. طول عمر بالا و احتمال سالم ماندن برای مدت ۸ تا ۱۵ سال

معرفی روکش‌های دندانی کامپوزیت

یکی دیگر از متداول‌ترین روکش‌هایی که امروزه توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند، روکش‌های کامپوزیتی (Composite) است. این روکش‌ها از رزین کامپوزیت ساخته شده‌اند که مخلوطی از مواد آلی و غیر آلی است. موادی که اتصال روکش‌های کامپوزیتی را برقرار می‌کنند دقیقا رنگی مانند مواد پرکننده دندان دارند. نکته حائز اهمیت اینجاست که روکشهای کامپوزیتی در مقایسه با روکشهای پرسلن مقاومت کمتری دارند. روکش دندان کامپوزیت ونیر هم در این دسته روکشها قرار میگیرند در زمان کوتاهتری طی یک الی دو جلسه در طرف قدامی (جلویی) دندان کار گذاشته میشوند و لازم نیست تمام دندان را بپوشاند و به نسبت روکشهای دیگر سطح کمتری از دندان تراشیده میشود.

کامپوزیت ونیر قبل و بعد دکتر نوشین نصیری

بدیهی است که این امر سبب می‌شود تا هزینه استفاده از روکش‌های کامپوزیتی کمتر از روکش‌های پرسلن باشد. این روکش‌ها نیز رنگ مشابهی با دندان دارد اما در اثر گذر زمان برخلاف روکش‌های پرسلن ممکن است لکه دار شوند. برای استفاده از این روکش‌ها نیز دندانپزشک باید اصلاحاتی را در شکل دندان ایجاد کند. برخی از مهمترین مزایای استفاده از انواع کامپوزیت های دندانی عبارتند از:

 1. نسبتا بادوام و مقاوم در برابر شکستگی
 2. استفاده از روشهای تهاجمی کمتر (حذف قسمت کمتری از مینای دندان)
 3. ایجاد ظاهر طبیعی برای دندان
 4. کاهش احتمال ایجاد آسیب به بافت لثه
 5. قابلیت ترمیم بیشتر در صورت شکستگی یا بریده شدن
 6. نیاز به یک جلسه مراجعه و بدون نیاز به ترمیم موقت
 7. عمر ۵ تا ۷ سال
 8. قیمت کمتر نسبت به روکش‌های پرسلن

معرفی روکش‌های لومینیرز

لومینیرز (Lumineers) یک برند تجاری از روکش‌ها است که از مواد ورقه‌ای و بسیار نازک پرسلن ساخته شده‌اند و دندانپزشکان برای استفاده از آنها کار ساده‌تری را پیش رو خواهند داشت چرا که نیاز چندانی به ایجاد تغییر شکل در دندانها وجود ندارد. بر خلاف این که در هنگام استفاده از روکش‌های پرسلن ساختار طبیعی دندان تغییر پیدا می‌کند، در هنگام استفاده از لومینیرز دندان چنین اتفاقی رخ نمیدهد و کمترین تغییر در ساختار دندان ایجاد می‌شود.

بیشترین کاربرد استفاده از لومینیرز برای دندانهایی است که شکل بسیار نامنظمی دارند و یا رنگ آنها تغییر پیدا کرده است. سطح لومینیرز بسیار صاف و صیقلی است و به همین دلیل است که به میزان بالایی ظاهری طبیعی به دندانهای بیمار میدهد. برخی از مهمترین مزایا و معایب استفاده از روکش‌های لومینیرز عبارتند از:

روکش لومینیرز دکتر نوشین نصیری

تفاوت لمینت سرامیکی با لمینت کامپوزیتی را از نظر قیمت، استحکام و مقاومت، دوام و طول عمر، فرآیند کاشت و مدت زمان نصب می توان بررسی کرد.

مزایای استفاده از لومینیرز:

 1. آماده‌سازی و تغییر شکل اصلی دندان کمتر نیاز است
 2. در زمان کوتاهتری ترمیم انجام می‌شود
 3. هزینه کمتر نسبت به روکش‌های پرسلن
 4. ظاهری طبیعی‌تر نسبت به روکش‌های سنتی

معایب استفاده از لومینیرز:

 1. بدلیل نازک بودن آن، در مواردی که دندان زیرین خیلی تیره باشد رنگ آن تاثیر میپذیرد
 2. احتمال آسیب دیدگی و لب‌پر شدن و شکستن بیشتر نسبت به روکش‌های سنتی
 3. تغییر رنگ گرفتن لبه‌های آن زودتر از باقی قسمتها
 4. طول عمر کمتر نسبت به روکش‌های سنتی

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

معرفی روکش‌های دندانی متحرک (روکش‌های موقت)

روکش‌های متحرک را اسنپ آن ونیرز (Snap On Veneers) نیز می‌نامند. پلاک‌های متحرکی هستند که معمولا به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند که شامل روکش‌های فوری و روکش‌های متناسب با هر فرد است که به صورت سفارشی تهیه و ساخته می‌شوند. روکش‌های فوری که توسط شرکتهای مختلفی در جهان تولید می‌شوند هزینه‌های نسبتا مناسب و مقرون به صرفه‌ای دارند. این قالبها از مواد نرم ساخته شده‌اند و پس از قرار دادن آنها در آب گرم و وارد کردن فشار با دندانها به آن می‌توانید یک قالب مخصوص برای خود بسازید. روکش‌های موقتی برای استفاده روزانه و بلند مدت توصیه نمی‌شود.

روکش‌های سفارشی و موقتی گروهی از روکش‌ها هستند که کیفیت آنها بسیار مناسب است. ابتدا قالب دندانهای شما گرفته می‌شود. سپس برداشت‌های انجام شده به آزمایشگاه ارسال می‌شود. تکنسین‌های آزمایشگاه دندانپزشکی با استفاده از مواد مخصوص و متناسب با شکل دندانهای شما، یک روکش برای شما می‌سازند و سپس به دندانپزشک تحویل داده میدهند. اسنپ آن اسمایل (Snap On Smile) یکی از مشهورترین برندهایی است که می‌توان به کمک آن به یک روکش متحرک و سفارشی دست پیدا کنید. اسنپ آن اسمایل را باید در کلینیک دندانپزشکی و تحت نظر دندانپزشک مورد استفاده قرار دهید.

برای مطالعه بیشتر در این حوزه می‌توانید به سایت دندانپزشکی وب مدیکال مراجعه کنید

کاربرد اصلی روکش‌های دندانی

روکش‌های دندانی در بسیاری از موارد به منظور زیبایی هر چه بیشتر لبخند و دندانها مورد استفاده قرار می‌گیرند. در بسیاری از موارد از جمله درمان کانال ریشه دندان، استفاده از نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و چای به صورت مداوم یا کشیدن سیگار، استفاده بیش از اندازه از فلوراید، استفاده از پرکننده‌های دندان یا دلایل دیگر ممکن است رنگ دندانها تغییر پیدا کند و به همین منظور میتوان با استفاده از روکش‌های دندانی، این تغییر رنگ‌ها را به طور کلی مخفی کرد.

برای بسیاری از افراد، فاصله میان دندانها بسیار آزار دهنده است و منجر به کاهش اعتماد به نفس آنها می‌شود. بسیاری از روکش‌های دندانی در این مواقع نیز می‌توانند به کم کردن فاصله دندان کمک کند. افرادی که قسمتی از دندانهای آنها شکسته است یا اندازه آنها مناسب نیست نیز با این مشکل روبرو می‌شوند و میتوانند با استفاده از روکش‌های مختلف این مشکل را برطرف سازند.

یکی دیگر از کاربردهای اصلی روکش‌های دندانی پوشش پوسیدگی دندان است که زیبایی دندانها را به شدت تحت تاثیر قرار میدهد. دندانهای نامرتب، نامنظم و غیرعادی را نیز میتوان به کمک روکش‌های دندانی زیبا و مرتب ساخت.

روکش دندان درمان فاصله دندانها

کاربرد روکشهای موقت دندان:

 1. اصلاح طرح لبخند
 2. پوشش تیرگی دندان
 3. پوشش رنگ دندان
 4. کم کردن فاصله دندان
 5. پوشش پوسیدگی دندان البته بطور موقت

روکش‌های موقتی برای استفاده روزانه و بلند مدت توصیه نمی‌شود

پاسخ به چند سوال در رابطه با روکش‌های دندان

زمانی که افراد قصد استفاده از روکش‌های دندانی را دارند، پروسه استفاده از آنها ممکن است برای بسیاری ایجاد نگرانی کند. بنابراین بدیهی است که سوالاتی در ذهن مخاطبین ایجاد شود. در ادامه برخی از رایج‌ترین سوالاتی که ممکن است توسط متقاضیان استفاده از روکش‌های دندانی مطرح شود را پاسخ خواهیم داد.

 1. آیا با استفاده از روکش‌های موقتی میتوان غذا خورد؟ بله، شما میتوانید در حالی که از روکش‌های موقت استفاده می‌کنید وعده‌های غذایی را مصرف کنید اما پس از غذا باید حتما آنها را تمیز کنید.
 2. آیا اسنپ آن ونیرز واقعا کارایی دارند؟ اسنپ آن ونیرز در حقیقت یک جایگزین ارزان قیمت و البته با مقاومت کمتر نسبت به روکش‌های سنتی است. این روکش‌ها برای کوتاه مدت کارایی بسیار مناسبی دارند اما حقیقت امر آن است که به نسبت بسیاری از روکش‌های سنتی، کمتر طبیعی به نظر می‌رسند و در طول زمان امکان آسیب دیدن آنها بیشتر است.
 3. آیا روکش‌های کامپوزیتی دندانها را از بین می‌برد؟ روکش‌های کامپوزیت، دندانهای شما را از بین نخواهد برد و بر سلامت دهان و دندان شما تاثیر منفی نمی‌گذارد. با این وجود برای این که بتوان از روکش‌های کامپوزیت استفاده کرد باید قسمتی از دندان را تراشید. کامپوزیت قابل برداشتن نیست چرا که ساختار طبیعی دندان شما دوباره رشد نمی‌کند.
 4. آیا میتوان پس از مدتی روکش‌های دندان را حذف کرد؟ روکش‌های پرسلن و کامپوزیت غیر قابل حذف هستند. لومینیرز و روکش‌های اسنپ آن ونیرز را اما میتوان از دندان خارج کرد اما این روکش‌ها مقاومت کمتری نسبت به روکش‌های سنتی دارند.
 5. روکش‌های پرسلن بهتر هستند یا روکش‌های کامپوزیت؟ روکش‌های پرسلن در برابر لکه بسیار مقاوم هستند، ظاهر طبیعی‌تری دارند و ماندگاری بیشتری نیز دارند. روکش‌های کامپوزیت نیز نسبت به روکش‌های پرسلن ضعیف‌تر هستند و امکان لکه‌پذیری آنها نیز بیشتر است. آنها همچنین دوام کمتری دارند اما هزینه استفاده از آنها کمتر است.

برای اینکه بدانید آیا روکش دندان باعث پوسیدگی میشود یا خیر این مقاله را از دست ندهید

مهم لبخند شماست شعار کلینیک دکتر نوشین نصیری

سخن آخر

بسیاری از افراد بنا بر دلایل مختلف ممکن است نخواهند که از روکش‌های دندانی استفاده کنند. جایگزین‌هایی نیز برای این افراد وجود دارد تا بتوانند لبخند خود را زیباتر از آن چیزی که هست نشان دهند. استفاده از تاجهای دندانی یا باندینگ‌ها میتواند راه حلی برای این افراد باشد. با این وجود، روکش‌های دندانی گزینه‌های جذاب‌تری برای استفاده در میان گزینه‌های در دسترس هستند. روکش‌های دندانی برای افرادی که قصد دارند شکل دندانهای خود را بیشتر تغییر دهند، بهترین گزینه به حساب می‌آیند.

روکش‌های پرسلن یک روش دائمی برای رفع مشکلات ظاهری دندان است و از آنجا که برای تعویض یا برداشتن روکش دندان باید به متخصص مراجعه کرد و معمولا در شرایط اضطراری پیش می‌آید؛ پیش از استفاده از آنها ضروری است که تمام مشکلات، بیماریها و عفونت‌های دهان و دندان فرد متقاضی رفع شود؛ همچنین نیاز به ایجاد اصلاحات ظاهری بر روی ترتیب و ردیف بودن دندانها توسط دندانپزشک وجود دارد.

مهمترین نکته در رابطه با استفاده با روکش‌های دندانی آن است که در صورت استفاده درست از آنها و همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان، میتوان از آنها برای حدودا یک دهه به راحتی استفاده کرد و عمر آنها حتی به ۱۵ سال نیز می‌رسد. افرادی که قصد استفاده از این روکش‌ها را دارند بهتر است پیش از هرگونه اقدام برای استفاده از روکش‌ها، یک دندانپزشک متخصص را با تحقیق پیدا کنند تا شانس موفقیت خود را در این زمینه افزایش دهند؛ از آنجا که دندانها نقش مهمی در ظاهر افراد دارند و اولین چیزی است که در چهره شخص به چشم می‌آید؛ برای ساختن قالب دقیق دندانها تجهیزات نوین دندانپزشکی نقش حیاتی را در این امر ایفا می‌کند و پیشنهاد می‌شود کلینیکی که انتخاب می‌کنید مجهز به تکنولوژی دندانپزشکی دیجیتال باشد تا با روش اسکن سه بعدی  بتواند بهترین روکش دندان را برای لبخند زیبای شما ارمغان آورد.

روکش‌های دندانی می‌توانند به طور کامل شکستگی‌ها، لب‌پر شدن دندان، تغییر رنگ، ظاهر نامناسب و همچنین عدم توازن دندانها را پوشش دهند و ظاهری زیبا به لبخند فرد ببخشند. البته باید در نظر داشت که روکش‌های دندانی جایگزین مناسبی برای دندانهای از دست رفته نیستند. انواع روکش‌های موجود و در دسترس با برندها و جنسهای مختلف می‌توانند توسط دندانپزشکان در موارد مختلف مورد استفاده قرار گیرند. با این حال بهتر است پیش از تصمیم‌گیری در رابطه با استفاده از هر یک از این روکش‌ها با دندانپزشک خود مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button