جراحی لثه و تاثیر آن بر زیبایی لبخند

جراحی لثه برای زیبایی
دندانپزشکی دیجیتال

اشتراک‌گذاری

قطعا شما هم با این مورد روبرو شده اید که برخی از افراد هنگام لبخند زدن علاوه بر طول دندان هایشان بخش زیادی از لثه آن هانیز دیده میشود که به این پدیده در علم دندانپزشکی لبخند لثه ای میگویند. همانطور که میدانید لبخند لثه ای میتواند بر روی ظاهر و جذابیت فرد هنگام صحبت کردن و لبخند زدن تاثیر بسیار منفی به همراه داشته باشد. در صورتی که بخواهید این مشکل را درمان کنید باید به جراحی لثه رو آورید تا تاثیر آن بر زیبایی لبخند را دریابید. اغلب جراحی لثه به تنهایی نمیتواند و باید به روش‌های ترمیم زیبایی در کنار جراحی لثه نیز متوسل شوید تا جذابیت به لبخند شما بازگردد.

اگر از نظر علمی بخواهیم آن را بررسی کنیم لبخند لثه ای یک عارضه است که بافت لثه‌های قسمت بالایی را بیش از حد معمول نشان میدهد و نسبت طلایی لثه و دندان را از بین برده و غیر عادی است به همین علت زیبایی فرد را کاهش میدهد. این عارضه را هنگامی میبینید که دندان‌ها بسیار کوچکتر از لثه پدیدار میشود و بیشترین بخشی که در معرض دید قرار میگیرد بخش لثه است که میتواند تاثیر منفی بر جذابیت و زیبایی چهره شما بگذارد. بافت لثه در هر فرد متفاوت است و میتواند مختص خود فرد باشد به این صورت که بافت لثه به دلایل طبیعی و ژنتیکی میتواند کمتر یا بیشتر از دید دندان فرد باشد که جای نگرانی نیست و به راحتی میتوان با جراحی لثه زیبایی را به لبخند خود بازگرداند. لبخندهای لثه ای دارای سه نوع هستند: لبخند لثه ای متوسط، لبخند لثه ای پیشرفته و لبخند لثه ای شدید.

روش های مختلف  جراحی لثه در موارد بسیار  کاربردی استفاده میشود:

 • فرم دادن مجدد یا پیوند بافت جدید
 • پوشش ریشه دندان ها در بخش‌هایی که بافت لثه از بین رفته
 • ترمیم  عدم  حجم مورد نیاز  از بافت لثه

در سالیان گذشته جراحی لثه و تاثیر آن بر زیبایی لبخند بسیار چشمگیر بوده است و با استفاده از تجهیزات و ابزارهای خاص میتوان جراحی را بسیار کم تهاجمی و با کیفیت نتیجه بسیار عالی انجام داد. در روش‌های نوینی که امروزه استفاده میشود درد و ناراحتی بسیار کمتری برای بیمار ایجاد خواهد شد و مشکلاتی که حین و بعد از انجام جراحی لثه پیش می آید به کمترین حد ممکن میرسد.  خط لبخند و طرح لبخند باید به صورتی باشد که وقتی فرد لبخند میزند کمترین میزان ممکن از بافت لثه نشان داده شود. خط لثه باید بافت لثه را بسیار متوازن باشد  و با لب بالای بیمار تناسب و همخوانی داشته باشد.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

انواع جراحی زیبایی لثه

جراحی لثه برای تاثیر گذاری بر روی زیبایی لبخند و دندان ها میتواند به روش های مختلفی و با انواع متدها انجام شود. در ادامه با انواع جراحی زیبایی لثه آشنا خواهید شد:

 1. اصلاح لبخند لثه‌ای یا خط لثه نامتقارن

اغلب زمانی که لبخند میزنید و دندان شما کوتاه دیده میشود به دلیل وجود بافت‌های اضافی است که در اطراف لثه شما است و این مشکل به شکل نا مناسب دندان های شما هیچ ارتباطی ندارد. افزایش طول تاج دندان هنگامی مناسب است که فرد دارای دندان‌های بسیار کوتاه باشد یا لثه او بیشتر از حد معمول برخی دندان ها را پوشانده باشد و این در حالی است که دندان های دیگر شما دارای طول طبیعی هستند. در روش افزایش طول دندان بافت اضافه لثه را برداشته و بخش بیشتری از دندان نشان داده میشود. پس از آن جهت داشتن لبخندی جذاب و زیبا خط لثه بیمار فرم داده میشود و دیگر مکشل لثه ای در لبخند و دندان فرد وجود نخواهد داشت.

 1. اصلاح دندان‌های بلند یا ریشه‌های در معرض دید

مواقعی هست که تحلیل لثه باعث میشود ریشه دندان بیمار در معرض دید قرار گیرد و این عارضه باعث میشود دندان های فرد بلند به نظر برسد و ظاهرا سن فرد بیشتر نشان داده شود. این مشکل در پی مشکلات پریو دنتال به وجود می آید و مشکلات پریو دنتال نیز اغلب به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است. استفاده از روش‌های پوشش دهی ریشه و جراحی یا پیوند لثه اغلب برای پوشیده تر کردن ریشه‌های دندان که در معرض دید است ، کاهش تحلیل لثه در زمان های آینده و حفظ ریشه حساس دندان در مقابل پوسیدگی انجام خواهد شد.

۳.   اصلاح فرورفتگی (Indentation) لثه و استخوان فک

در صورتی که دندانی را از دست بدهید فرو رفتگی در لثه و استخوان فک ایجاد میشود و دقیقا در مکانی که قبل تر به واسطه دندان این مشکل وجود نداشته است. این مشکل بدین صورت است که استخوان فک دیگر توانایی نگهداشتن دندانی را نداشته و از دست میدهد. فرو رفتگی که ایجاد میشود باعث ایجاد ظاهری غیر طبیعی شده و البته اگر برای جایگزین کردن جای خالی دندان از ایمپلنت استفاده کنید باعث میشود دندان ایمپلنت شده بلند به نظر برسد و تناسب آن با دندان‌های دیگر کاملا از بین میرود. با تقویت ریج میتوانید فرورفتگی ایجاد شده را کاملا پر کنید و یک ظاهر کاملا طبیعی برای فک و لثه فرد ایجاد کنید. ایمپلنت دندانی روشی بسیار مناسب برای پر کردن جای خالی دندان است و عملکردی بسیار شبیه به دندان طبیعی فرد دارد.

جراحی لثه جهت افزایش طول تاج دندان

جراحی لثه چه مزایایی دارد؟

جراحی لثه نیز مانند درمان های دیگر دارای مزایای بیسار زیادی است که باعث میشود میل افراد به استفاده از این روش درمانی افزایش یابد. در ادامه برخی از مزایای جراحی زیبایی لثه را نام خواهیم برد:

 • پس از انجام جراحی دوره نقاهت شما بسیار کاهش یافته و التیام ناحیه درمان شده بسیار با سرعت تر انجام میشود و شما با اصلاح طرح لبخند هر چه سریعتر میتوانید به لبخندی زیبا برسید
 • با استفاده از جراحی لثه میتوانید سلامت لثه خود را افزایش دهید و برای سالیان سال از این زیبایی استفاده نمائید.
 • با استفاده از اصلاح تحلیل لثه میتوانید حساسیت دندانی نسبت به غذاهای گرم و غذاهای سرد را کاهش دهید.
 • با استفاده از این روش میتوانید در مقابل پوسیدگی دندانی مقابله پذیری کنید.
 • همه فرآیند جراحی لثه در یک جلسه انجام خواهد شد و زمان کوتاهی را صرف آن میکنید.

جراحی لثه چه معایبی دارد؟

جراحی لثه معایب بسیار کمی درمقابل مزایای خاص خود دارد آنقدری که اصلا از معایب آن یاد نمیشود و مورد اهمیت واقع داده نمیشود زیرا مزایای آن میتواند معایب را نادیده بگیرد:

 • اغلب برای انجام جراحی لثه از بی حسی استفاده میکنند. بی حسی های موضعی ممکن است برای شما دارای عارضه هایی باشد. البته گاهی از بیهوشی عمومی نیز استفاده میشود که آن هم در جایگاهذ خود میتواند دارای عوارض خاصی باشد.
 • ممکن است بی حس کننده ای که برای شما استفاده میشود موجب ایجاد آلرژی به شما شود و خونریزی و تورم در لثه ها ایجاد شود. البته این عوارض بسیار احتمال کمی دارند و نمیتوان از آن به عنوان معایب نام برد زیرا این ها همه عارضه های کوتاه مدت هستند که به مروز از بین خواهند رفت و در کوتاه مدت شاهد آن هستید.

تماس با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری:

۰۲۱۲۲۲۱۴۰۰۴۰۲۱۲۲۲۱۵۰۰۵

جراحی لثه با استفاده از لیزر چگونه است؟

امروزه بسیاری از درمان ها با استفاده از لیزر انجام میشود که مزایای بسیار زیادی دارد البته استفاده از لیزر فقط در مراکزی انجام میشود که از تجهیزات دیجیتالی و مدرن استفاده میکنند. برای مثال جهت انجام درمان هایی که با لیزر میتواند انجام شود بهتر است به کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری مراجعه کنید. استفاده کردن از لیزر برای ارائه دادن یک روند درمانی کاملا پیشرو جهت مقابله کردن با بیماری لثه و یا غیر یکنواختی لثه است. استفاده از لیزر یک روشی کاملا نوین و نوآورانه جهت کشتن هر گونه میکروب و باکتری نامناسب و مضر برای دندان و دهان است. مهم ترین مزیتی که برای استفاده از لیزر وجود دارد است این است که میتواند دندان هایی که بر اثر درمان های مداوم در حال از بین رفتن بودن را ترمیم و حفظ کند. استفاده از لیزر عمر دندان سالم را طولانی تر کرده و هیچگونه درد و خونریزی در انجام فرآیند درمان تجربه نخواهید کرد. در ادامه مقاله ۷ مزیت اساسی برای استفاده از لیزر در درمان و جراحی لثه را نام خواهیم برد:

 • درد و خونریزی بسیار کمی بلافاصله بعد از انجام جراحی مشاهده میکنید.
 • پاکت های عمیق پریودنتال به صورت کامل بسته میشود.
 • دیگر شکافی در برش لثه استفاده نمیشود، درد و هرگونه ناراحتی که ناشی از جراحی است نخواهید داشت.
 • احتمال لق شدن دندان از بین میرود و یا به صورت بسیار زیادی کاهش میابد.
 • ترمیم بافت رباط و ترمیم استخوان به صورت کامل انجام میشود.
 • احتمال موفقیت فرآیند درمان در استفاده از لیزر افزایش میابد.
 • استفاده از لیزر یک راه حل بسیار آسان در عقب نشینی لثه است.

دوره نقاهت پس از درمان جراحی لثه

 • طبیعی است که پس از درمان مدت زمانی نیاز است تا به بهبودی کامل برسید. معمولا یک هفته تا ۱۰ روز پس از انجام درمان جراحی لثه ممکن است کمی درد را متحمل شوید.
 • بهتر است در روزی که جراحی لثه انجام میدهیدفعالیت بدنی سنگین نداشته باشید و در طول روز استراحت کافی داشته باشید.
 • پس از انجام جراحی لثه بهتر است هر تجویزی که پزشک برای بهبودی برایتان میکند دقیق و صحیح انجام دهید.
 • پس از انجام جراحی بهتر است کمی در نوشیدن و میل کردن مواد غذایی دقت کافی داشته باشید. البته مصرف هرگونه مواد غذایی و نوشیدنی ممنوعیتی ندارد اما بهتر است غذاهایی که نرم هستند مصرف کنید و غذاهایی که ادویه بسیار زیاد دارند را مصرف نکنید مخصوصا استفاده از فلفل به مدت ۲۴ ساعت ممنوع است.
 • مسکن هایی مانند ایپوپروفن و دیگر مسکن هایی که پزشک تجویز میکند را برای کنترل درد استفاده نمائید و تا آخرین عدد به استفاده از آن بپردازید تا کاملا دوره بهبودی را به زودی به اتمام رسانید.
 • هرگز استفاده از مسواک و نخ دندان را به مدت ۲ مرتبه در روز فراموش نکنید زیرا هرگز نباید مواد غذایی و پلاک هایی باقی از غذا روی دندان و بین دندان شما به جا بماند زیرا موجب ایجاد پوسیدگی دندانی شده و درمان با شکست روبرو میشود.
 • در صورتی که خونریزی، دردر و تورم در ناحیه جراحی شده ایجاد شد و ادامه دار بود بهتر است در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید تا روند درمان را چک کند و در صورتی که مشکلی وجود دارد هر چه سریعتر از پیشروی آن جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button