۱۰ دلیل برای برتری دندانپزشکی دیجیتال نسبت به روش سنتی

دلایل برتری دندانپزشکی دیجیتال نسبت به سنتی
دندانپزشکی دیجیتال

اشتراک‌گذاری

امروزه تکنولوژی در زمینه های مختلفی ورود کرده است و توانسته تا تحولات بسیار ویژه ای در علوم مختلف ایجاد کند. دقت، سرعت و قدرت بیش تر همگی عواملی هستند که سبب شده است تا ورود تکنولوژی به زمینه های مختلف علمی با استقبال بسیار زیادی همراه شود و همچنین تلاش های زیادی انجام شود تا شرایط ورود تکنولوژی به علوم مختلف نیز فراهم آورده شود.

تکنولوژی در علم دندان پزشکی نیز نقش بسیار ویژه ای بازی می کند. استفاده از تکنولوژی در علوم دندان پزشکی سبب شده است تا پروسه انجام عملیات دندان توسط متخصص به شدت کاهش پیدا کند همچنین زمانی که بیمار برای درمان کامل به آن نیاز خواهد داشت نیز به شدت کاهش پیدا می کند. دقت بالا تر و امکان کسب آگاهی کامل از شرایط دندان ها و لثه همچنین سبب می شود تا امکان تشخیص بهتر و دقیق تر نیز برای متخصص فراهم شود. در ادامه با جزئیات بیش تری توضیح خواهیم داد که ده دلیل برای اینکه دندان پزشکی دیجیتال را جایگزین روش های سنتی کنیم چیستند و چه مزایایی را می توانند به همراه داشته باشند.

افزایش مقاومت، رفع مشکلات یا ترمیم دندان‌ها و… از دیگر مزایایی است که بیشتر اقدامات حوزه دندانپزشکی زیبایی با خود دارند.

دندان پزشکی دیجیتال چیست؟

دندانپزشکی دیجیتالی را می توان محدوده وسیعی از هر فناوری یا دستگاهی تعریف کرد که از اجزای دیجیتالی تشکیل شده است یا توسط یک کامپیوتر هدایت و یا کنترل می شود. این دستگاه ها ممکن است مکانیکی یا الکترونیکی و یا ترکیبی از هر دو باشند. این تعریف بسیار گسترده است و می تواند از رایج ترین حوزه های دندان پزشکی دیجیتال مانند طراحی به کمک رایانه تا موارد کمتر شناخته شده مانند اکسید نیتروژن باشد. لیستی که در زیر ارائه شده است می تواند برخی از مهم ترین زمینه های دندان پزشکی دیجیتال را نشان دهد.

  • CAD/ CAM و تصویر برداری داخلی دهان که در کلینیک و آزمایشگاه کاربرد دارد
  • تشخیص پوسیدگی
  • دندان پزشکی با کمک کامپیوتر شامل طراحی و انجام عمل جراحی
  • رادیوگرافی دیجیتالی داخلی و خارجی دهان از جمله مقطع نگاری رایانه ای با اشعه مخروطی (CBCT)
  • انجام ایمپلنت های دندانی
  • لیزر ( کاربرد لیزر در دندانپزشکی )
  • عکاسی از دهان و دندان
  • تمرین دادن به بیمار و مدیریت او از جمله آموزش دیجیتالی بیمار
دندانپزشکی دیجیتال و برتری های آن

دقت بیش تر از مزایای استفاده از دندان پزشکی دیجیتال

یکی از بزرگ ترین مزایای دندان پزشکی دیجیتال، افزایش دقت دندان پزشک است. دندان پزشکان به کمک تکنولوژی این امکان را خواهند داشت که بتوانند تصاویر دقیق تری از شرایط دندان، ریشه یا لثه را داشته باشند و در نتیجه برای درمان، بهترین روش درمانی را مورد استفاده قرار دهند. این عمل سبب خواهد شد تا دقت و سرعت بهبودی نیز به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کند.

کوتاه شدن زمان درمان از مزایای استفاده از تکنولوژی در دندان پزشکی

یکی از معایب دندان پزشکی سنتی آن است که در بسیاری از روش های درمانی، بیمار باید چندین بار به دندان پزشک خود مراجعه کند. حضور تکنولوژی در علوم دندان پزشکی سبب شده است تا بسیاری از درمان ها از جمله کاشت ایمپلنت در کوتاه ترین زمان انجام پذیرد. فناوری های جدید همچنین سبب شده است تا ایجاد امکان تاج دندان در یک جلسه انجام شود و بیمار می تواند تنها در یک قرار ملاقات به خواسته خود برسد و دندان ترمیم شده خود را بدست آورد. یکی از مزیت های کم شدن زمان درمان آن است که رویه سریع این درمان سبب کاهش درد می شود. کاهش زمان درمان می تواند به صورت همزمان هم برای بیمار و هم برای پزشک یک مزیت بزرگ به حساب بیاید.

اسکن دیجیتال دندان در دندانپزشکی دیجیتال

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

طبیعی شدن دندان های جدید با استفاده از تکنولوژی

یکی دیگر از مزیت های مهم دیگر استفاده از تکنولوژی در دندانپزشکی، طبیعی تر شدن دندان های تازه ساخته شده توسط دندان پزشکان است. بدیهی است تکنولوژی جدید با استفاده از دقت بیشتر می تواند تفاوت های بسیار زیادی را ایجاد کند و با استفاده از برنامه ریزی های کامپیوتری، امکان طبیعی تر شدن و دقیق تر شدن ساخت دندان ها نیز فراهم شود. استفاده از تکنولوژی در ساخت دندان های جدید می تواند به زیباتر شدن لبخند فرد نسبت به ساخت دندان با روش های سنتی کمک کند چرا که امکان استفاده از رنگ مشابه با دندان های فرد نیز فراهم می شود.

افزایش دقت و کاهش حساسیت از ویژگی های استفاده از تکنولوژی در دندان پزشکی

یکی از مشکلاتی که گاه در دندان پزشکی سنتی ایجاد می شد، مخصوصا زمانی که استفاده از تاج دندان در دستور کار قرار می گرفت. بروز برخی اشتباهات در زمان استفاده از تاج های موقتی موجب ایجاد حساسیت در لثه فرد می شد و می توانست مشکلاتی را برای بیمار ایجاد کند. با ورود تکنولوژی به علم دندان پزشکی امروزه این مشکل تا حد بسیار زیادی برطرف شده است به طوری که دندان پزشکان با دقت بسیار بیشتر می توانند از مواد مورد نیاز خود استفاده کرده و در تولید دندان های جدید با اندازه دقیق نیز بهره ببرند.

تکنولوژی دیجیتال، جایگزینی برای قالب گیری از دندان

قالب گیری از دندان در بسیاری از موارد موجب ناراحتی بیمار می شد که امروزه به کمک اسکن های مختلف و امکان عکس برداری های دقیق و سه بعدی می تواند از این کار نیز پرهیز کرد. دندان پزشکان با روش سنتی در بسیاری از موارد ناچارند تا با قالب گیری از دندان های بیمار و ارسال آن به آزمایشگاه، امکان ساخت دندان را فراهم کند اما امروزه با استفاده از تکنولوژی نیاز به قالب گیری به حداقل رسیده است و دندان پزشکان می توانند با استفاده از اسکن های سه بعدی و تصویر برداری های دقیق با استفاده از کامپیوتر، امکان ساخت دندان یا روکش را داشته باشند.

اسکن های کامپیوتری گره گشای درمان بیماران

یکی دیگر از مزایای دندان پزشکی دیجیتال استفاده از اسکن های دقیق است که به پزشک اجازه می دهد تا با چشم غیر مسلح تمامی مواردی را که حتی ممکن است اشعه ایکس سنتی به تصویر نکشد را مشاهده و شناسایی کند. در واقع اسکن داخل دهانی را می‌توان جزو بارزترین جنبه‌های نفوذ تکنولوژی در علم دندانپزشکی دانست.

آسودگی بیشتر بیمار از مزایای استفاده از دندان پزشکی دیجیتال

زمانی که از دندان پزشکی دیجیتالی استفاده می شود، دندان پزشکی می تواند کوچک ترین برش ها را در لثه و کوچک ترین حفره ها را در دندان برای انجام درمان استفاده کند. در این صورت درمان با سرعت بیش تری انجام می شود همچنین طول دوره بهبودی پس از درمان نیز به شدت کاهش پیدا می کند.

برای مثال در کاشت ایمپلنت به روش سنتی، دندان پزشک باید طول لثه را ببُرد تا بتواند شرایط استخوان لثه و همچنین و همچنین اعصاب را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهد. به همین دلیل پس از درمان نیاز به بخیه وجود دارد و طول درمان نیز طولانی تر می شود. این در حالی است که در روش دیجیتالی، دندان پزشک با استفاده از اسکن های سه بعدی می توان شرایط لثه و اعصاب را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهد و تنها با استفاده از یک حفره مورد نیاز برای کاشت ایمپلنت شرایط رسیدن بیمار به خواسته اش را فراهم کنند. در این حالت دیگر نیازی به بخیه وجود ندارد و مدت زمان درمان برای بیمار به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می کند و در نتیجه وی آرامش بیشتری در طول درمان و پس از آن خواهد داشت.

مورد اعتماد بودن درمان از ویژگی های دندان پزشکی دیجیتال

یکی از مهم ترین مزیت های استفاده از تکنولوژی در علم دندان پزشکی بالا رفتن دقت و به طبع آن افزایش سطح اطمینان از نتیجه درمان است. زمانی که دندان پزشک و حتی افرادی که در آزمایشگاه های دندان پزشکی فعالیت می کنند می توانند با آگاهی بیشتری روش درمانی را مورد استفاده قرار دهند و آگاهانه تصمیم بگیرند و در نتیجه موفقیت های بیشتری کسب کنند. همچنین احتمال نیاز به بازسازی هایی که ممکن است پس از درمان رخ دهد و هزینه های بالایی به همراه دارد نیز به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

تهاجم کمتر از ویژگی های دندان پزشکی دیجیتالی

انواع روش های درمانی برای رفع مشکلات دندان وجود دارد که اکثر آن ها عمل های تهاجمی هستند. عمل های تهاجمی موجب افزایش درد بیمار می شود و سطح خونریزی را نیز بیشتر می کند. گاهی درمان هایی که به این صورت انجام می شود، پس از پایان درمان نیازمند استراحت است. همچنین امکان درد، التهاب و خون ریزی های موقتی نیز وجود دارد. یکی از دلایل این اتفاق آن است که در روش های سنتی، دندان پزشک مجبور است تهاجمی تر عمل کند تا اطمینان حاصل کند که مشکلات بیمار به طور کامل برطرف شده است. بدیهی است که با استفاده از شیوه های مدرن، دندان پزشک این فرصت را خواهد داشت تا با استفاده از کامپیوتر، شرایط دندان را به طور کامل مورد بررسی قرار دهد بنابراین کمترین تهاجم از طرف او صورت می پذیرد.

در صورتی که تهاجم دندان پزشک کاهش پیدا کند، طبیعتا سطح آسیب دیده در دندان نیز کاهش می یابد و در نتیجه آن، درد، التهاب و خونریزی پس از درمان به صورت قابل توجهی کاهش پیدا می کند و در نتیجه آرامش بیمار پس از درمان بیش تر خواهد بود.

منافع مشترک بیمار و دندان پزشک در استفاده از دندان پزشکی دیجیتال

یکی دیگر از مزیت هایی که استفاده از دندان پزشکی دیجیتال ایجاد می کند، پیشرفت اقتصادی دندان پزشک است. زمانی که بیمار متوجه می شود که یک دندان پزشک از آخرین تجهیزات درمانی استفاده می کند، ترجیح می دهد تا با مراجعه به آن دندان پزشک، ریسک درمان خود را کم کرده و با آرامش بیش تری نیاز خود را برطرف سازد. طبیعتا این اتفاق نه تنها برای بیمار بهتر است بلکه می تواند از نظر اقتصادی برای دندان پزشک نیز بسیار حائز اهمیت باشد چرا که برای درمان هر بیمار نیازمند صرف زمان کمتری است و شیوه درمانی او با ریسک کمتری انجام خواهد شد و در نتیجه رضایت بیماران را به همراه خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

در عصر حاضر، دوری کردن از تکنولوژی غیر ممکن است و حضور فناوری در شاخه های مختلف علم سبب پیشرفت شده است و استفاده کنندگان از تکنولوژی نیز بهره کافی از این موضوع را برده اند. در سال های اخیر تکنولوژی پیشرفت های فراونی در علم دندان پزشکی ایجاد کرده است که سبب آسودگی خاطر بیماران شده است. با این حال همچنان انتظار می رود که در طول سال های آینده پیشرفت های چشمگیر دیگری را نیز مشاهده کنیم.

طبق بررسی ها یکی از  عمده ترین دلایلی که باید دندان پزشکی دیجیتال را جایگزین روش های سنتی کنیم آن است که به کمک روش های نوین، سرعت، دقت و امنیت عمل های دندان پزشکی به صورت ویژه ای افزایش پیدا می کند و این می تواند به سود بیمار و پزشک به صورت همزمان باشد. همه آنچه گفته شد کافی است تا بیمار و پزشک ترجیح دهند با استفاده از دندان پزشکی دیجیتالی پروسه درمانی خود را به پیش ببرند و از این طریق بتوانند از مزایای فراوانی که ایجاد می شود استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button