همه چیز درباره بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان یا سفید کردن دندان
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

امروزه استفاده از بلیچینگ دندان و خدماتی که موجب تغییر و بهبود رنگ دندان میشود طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. بیش از ۸۰ درصد مردم در کشور آمریکا به دنبال سفید کردن دندان‌های خود هستند. سفید بودن دندان موجب ایجاد لبخندی زیبا و بالا رفتن اعتماد به نفس فرد میشود.  لبخند و دندان میتواند اولین فاکتوری باشد که هنگام صحبت کردن با کسی به آن دقت میشود. البته طبیعی است که به مرور زمان دندان‌ها تغییر رنگ میدهند و مایل به رنگ زرد میشوند. برخی از افراد مجبور به مصرف داروهای خاص برای کنترل بیماری خود هستند که این داورها تاثیر بالایی در تغییر رنگ دندان فرد دارد. برای سفید کردن دندان خود نیاز به مراجعه به پزشک دارید زیرا روش‌های موقت نمیتواند ماندگاری زیادی برای شما داشته باشد. البته به این نکته دقت کنید که با سفید کردن دندان هیچ فاکتوری برای سلامت آن فراهم نکرده‌اید و فقط زیبایی دندان خود را افزایش داده‌اید.  قطعا برای داشتن لبخندی زیبا باید دندان‌هایی زیبا، لثه‌ای خوش رنگ و دندان‌هایی منظم داشته باشید. هنگامی لثه خوش رنگ  خواهید داشت که هیچگونه عارضه و ناهنجاری مانند مشکلات عفونی در لثه خود نداشته باشید. همچنین زمانی دندان‌های شما به صورت منظم قرار میگیرد که هر دو فک شما به صورت کاملا موازی روی هم قرار بگیرند و دندان‌هایتان به صورت کاملا منظم هر یک در جایگاه مخصوص خود قرار گرفته باشند.

بسیاری از افراد امروز با استفاده  از روش بلیچینگ جهت رفع زردی دندان خود و زیباتر کردن لبخند خود استفاده میکنند. البته که این روش شفافیت بالایی نیز  برای دندان شما به ارمغان می‌آورد و در صورتی که لکه‌ای روی دندان شما به وجود آمده باشد را از بین میبرد.  محلول بلیچینگ شامل پروکسید هیدروژن (با غلظت‌های متفاوت از حدود ۸%  تا بیش از ۳۰% ) و پروکسید کاربامید میباشد که از این مواد جهت سفید کننده فعال استفاده میشود.  با ما همراه باشید تا پیش از انجام بلیچینگ دندان با تمامی اطلاعاتی که متقاضی باید آنها را بداند آشنا شوید.

مطالبی که در این مقاله مطالعه خواهید کرد طبق سر فصل‌های زیر به شما ارائه می‌گردد:

بلیچینگ دندان به جه معناست؟

در استفاده از روش بلیچینگ رنگدانه‌هایی که میان هرم مینایی دندان رسوب شده‌اند و در دراز مدت باعث آسیب به دندان بیمار میشوند به وسیله مواد بلیچینگ اکسید و از بین میروند. اغلب موادی که در فرآیند بلیچینگ دندان استفاده میشود به نفوذ تحتانی مینا و عاج دندان نفوذ میکند و باعث میشود رنگدانه‌هایی که از قبل ایجاد شده است از بین رفته و دندان شما روشن‌تر میشود.

البته باید به این نکته دقت کنید که ترمیم‌های دندانی را نمیتوان با استفاده از روش بلیچینگ دندان سفید کرد. منظور از ترمیم دندانی پر شدن دندان، لمینت دندان و روکش دندان است. معمولا بخش‌هایی که ترمیم دندانی هستند در هنگام استفاده از بلیچینگ دندان کمی تیره‌تر از بقیه دندان‌ها نمایش داده میشوند و همین باعث میشود کمی هنگام صحبت کردن مشخص و متمایز  باشد. البته یک راهی وجود دارد آن هم سفید کردن ترمیم‌های دندانی است که با تعویض آن میتوان آن را سفید کرد.

چه زمانی نیاز به بلیچینگ دندان داریم؟

لایه عاج در زیر مینای دندان قرار دارد که با افزایش سن به مرور تیره‌تر میشود و البته دلیل این تیرگی رسوب پیوسته عاج ثانویه دندان است که به وسیله سلول‌های زنده ادنتوبلاستی که در پالپ دندان وجود دارد تولید میشود.  اغلب افرادی که اصرار به بلیچینگ بیش از حد هستند باید بدانند درست است که مینای دندان آن‌ها شفاف و نازک میشود اما همین نازکی باعث میشود رنگ تیره عاج کاملا دیده شود. ترکیبات تشکیل دهنده بلیچینگ دندان شامل: پایدار کننده یا استابیلایزر: این ماده باعث جلوگیری  از تجزیه ترکیبات بلیچینگ میشود، نگهدارنده: این مورد  جهت  افزایش طول عمر و کارایی محصول استفاده می‌شود و متعادل ‌کننده اسیدیته.

افرادی که قبل‌تر از سیگار استفاده میکردند نیز گزینه مناسبی برای انجام بلیچینگ دندان هستند. البته دقت کنید با مصرف مجدد آن احتمال بازگشت رنگ و یا از بین رفتن تاثیر بلیچینگ وجود دارد و همانطور که بیان کردیم در صورتی که در حال حاضر سیگار استعمال نمیکنند میتوانند از این روش برای سفید کردن دندان خود استفاده کنند.

چگونه در بلیچینگ دندان را سفید میکنند؟

روش بلیچینگ که برای سفید کردن دندان استفاده میشود به دو روش مختلف انجام خواهد شد که عبارت است از: روش office bleaching و روش Home bleaching  .

انتخاب اینکه کدام یک از روش‌ها باید انجام شود کاملا به تشخیص پزشک بستگی دارد و نمیتوان بدون بررسی شرایط و نظر بیمار یکی از موارد را انتخاب کرد. اما اغلب پزشکان توصیه میکنند از برای دریافت نتیجه مطلوب بهتر است از هر دو روش به صورت همزمان بهره برد. استفاده از هر دو روش شما را کمک میکند مدت زمان طولانی تری از زیبایی و سفیدی دندان در استفاده از این روش بهره ببرید و رضایت شما را بیشتر جلب خواهد کرد.

در ادامه میخواهیم چگونگی سفید کردن دندان در هر دو روش بلیچینگ را برای شما شرح دهیم.

 • روش office bleaching:

این روش با نام آفیس بلیچینگ نیز مشهور است که در هنگام انجام آن ژل bleaching که دارای غلظت بالایی است برای مدت زمان کوتاهی و البته مشخص شده روی دندان متقاضی قرار میگیرد. این روش سرعت بسیار بالایی در سفید کردن دندان بیمار دارد. اما نکته‌ای که باید به آن دقت کرد این است که در این روش اگر شیوه کار به درستی انجام نشود امکان دارد بیمار دچار کمی حساسیت در ناحیه لثه و مخاط دهان شود که بسیار کوتاه و زود گذر است به همین علت است که توصیه میکنیم برای انام بلیچینگ به متخصص زیبایی که مهارت و تجربه بالایی در انجام این کار دارد مراجعه کنید. روش آفیس بلیچینگ نسبت به روش خانگی در زمان کمتری نتیجه مطلوب تری به بیمار ارائه میدهد. در هنگام انجام روش آفیس بلیچینگ با استفاده از ژل‌های محافظ که مخصوص این درمان است لثه را از بروز هرگونه مشکل حفظ میکنند و این ژل با یک نور آبی محکم میشود. دلیل حفاظت از لثه برای جلوگیری تماس مواد اکسید کننده با لثه‌های فرد است. اغلب موادی که برای سفید کردن دندان در این روش استفاده میشود پر اکسید هیدروژن یا کاربامید پر اکسید است. ژلی که برای این روش استفاده میشود دارای ۳۵ درصد غلظت پر اکسید هیدروژن است. البته این ژل بهوسیله دستگاه دندان شما را سفید میکند که نوع لبلیچینگ و نوع دستگاهی که ژل را فعالسازی میکند بسیار تاثیر بالایی در نتیجه کار شما دارد.

بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی
 • روش Home bleaching:

این روش به نام بلیچینگ خانگی نیز مشهور است. که البته تصور نکنید بدون اینکه تحت نظر پزشک باشید میتوانید از آن استفاده کنید این روش کاملا پزشکی بوده فقط پروسه درمان در منزل صورت میگیرد. در ابتدا برای انجام این روش دندان پزشک زیبایی از تمامی دندان‌های شما یک قالب تهیه کرده که با استفاده از آن برای برای دندان شما تری‌های پلاستیکی که دارای شفافیت بسیار بالایی هستند و از قطر بسیار نازکی برخوردار هستند برای دندان شما ساخته میشود. اغلب برای ساخت این مرحله متخصص زیبایی قالب شما را به لابراتوار ارسال کرده و پس از ساخت آن را دریافت میکند. در هنگام ساخت تری‌های پلاستیکی که با توجه به قالب دندان شما ساخته شده است یکسری فضای خالی بین دندان و این وسیله پلاستیکی قرار داده میشود تا ژل بلیچینگ در آن بخش قرار گیرد. استفاده از این روش کمی زمان بر است و پس از گذشت چندین هفته میتوانید نتیجه آن که سفید کردن دندان است را مشاهده کنید. البته ژل بلیچینگی که در این روش استفاده میشود دارای ۱۶ تا ۲۰ درصد غلظت است. اغلب پزشکان توصیه میکنند تری‌ها را شب در دهان خود قرار داده و صبح که بیدار شدید آنرا خارج کنید.

البته امروزه محصولات زیادی در داروخانه‌ها توزیع میشود که دارای غلظت زیر ۱۰ درصد است و چون لثه شما در مقابل آن محافظت نشده است ممکن است باعث آسیب به دهان و لثه شما شود. پس بهتر است تحت نظر پزشک متخصص زیبایی سفید کردن دندان خود را انجام دهید.

بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان در خانه

بررسی مزایا و معایب سفید کردن دندان

استفاده از این روش برای افرادی که به صورت ژنتیکی دارای دندان‌های زرد هستند، افرادی که برای مدتی سیگار مصرف میکردند  و برای کسانی که علاقه زیادی به استفاده از چای و قهوه دارند بسیار توصیه میشود زیرا این افراد مخصوصا گروه دوم و سوم بیشتر در معرض تغییر رنگ دندانی هستند. قطعا استفاده از هر روشی برای زیباتر کردن دندان‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود است. بهتر است از روشی استفاده شود که عوارض کمتری برای بیمار داشته باشد. ابتدا به بررسی مزایای این روش میپردازیم:

مزایای بلیچینگ دندان

 • در استفاده از روش بلیچینگ برای سفید کردن دندان نیاز به تراشیدن دندان نیست اما برای استفاده از لمینت دندان سطح مشخصی از دندان برای پیوند مستحکم باید تراشیده شود. در صورتی که دندانی را مجبور به تراشیدن بودید باید بدانید به احتمال زیاد بخشی از مینای دندان خود را از دست داده‌اید.
 • روش بلیچینگ دندان روشی ساده، آسان و سریع است که در مدت زمان کمی میتوانید تغییرات لازم بر روی دندان خود را مشاهده کنید. البته در صورتی که دو روش آفیس و خانه را اگر با یکدیگر استفاده کنید نتیجه سریعتر و مطلوب تری دریافت میکنید.
 • بدلیل آنکه این روش نیازی به تراشیدن دندان ندارد از آن به عنوان یک روش کم تهاجمی یاد میشود.
 • هیچ گونه دردی هنگام انجام بلیچینگ احساس نخواهید کرد و روشی کاملا بدون درد است.
 • استفاده از روش بلیچینگ نسبت به دیگر روش‌های مشاب برای سفید کردن دندان از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر است.
 • در مدت زمان بسیار کوتاهی این پروسه برای شما انجام میشود مخصوصا اگر فقط نیاز به استفاده از آفیس بلیچینگ داشته باشید.

اغلب پزشکان از روش بلیچینگ هیچگونه معایبی دریافت نکرده‌اند و به همین علت برخی از موارد را به عنوان عارضه برای این روش زیباسازی یاد میکنند.

معایب بلیچینگ دندان

 • در صورتی که از محافظت کننده استفاده نشود ممکن است ژل بلیچینگ برای دهان و دندان شما ایجاد حساسیت کند.
 • طول عمر و دوام این روش خیلی بالا نبوده و درصورتی که میخواهید حداکثر ماندگاری را از آن دریافت کنید نیاز به مراقبت‌های خیلی ویژه است.
 • برای استفاده از این روش عواملی همو چون ژنتیک و نوع مشکل شما میتواند تاثیر بالایی در نتیجه درمان بگذارد.
 • ممکن است به صورت کاملا موقتی دندان شما نسبت به مواد خیلی سرد و مواد خیلی داغ حساسیت نشان دهد که اصلا جای نگرانی نیست و بعد از مدتی به حالت اولیه بازمیگردد.

برای بلیچینگ دندان به کجا مراجعه کنیم؟

بهتر است بدانید بیشتر از هر چیزی انتخاب کلینیک مجهزی  که برای شما روش بلیچینگ را انجام دهد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. همانطور که گفتیم ممکن است ژل بلیچینگ برای لثه و دهان شما ایجاد حساسیت کند که اگر پزشک با مهارت و تبحر بسیار بالایی این روش را انجام دهد قطعا هیچگونه حساسیتی بروز نخواهد داد. پس بخش اعظمی از موفقیت انجام این روش بدون عارضه به پزشک و مرکز تخصصی و مجهزی که برای  انجام بلیچینگ به آن مراجعه خواهید کرد بازمیگردد. توصیه ما به شما جهت انجام هر یک از روش‌های بلیچینگ مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری است.

آنچه باید در رابطه با بلیچینگ  دندان بدانید:

بلیچینگ دندان روشی است برای سفید کردن موقتی دندان‌ها که اغلب افراد برای زیبایی و اصلاح لبخند خود استفاده میکنند. دو روش برای انجام بلیچینگ دندان تحت عنوان آفیس بلیچینگ و بلیچینگ خانگی وجود دارد که تاثیر روش آفیس برای گرفتن نتیجه سریعتر بالاتر است و روش خانگی پس از گذشت چند هفته تاثیر خود در سفید شدن دندان را نشان خواهد داد. اما این روش هنگامی نتیجه بسیار مطلوب از خود نشان میدهد که از روش آفیس بلیچینگ و بلیچینگ خانگی به صورت همزمان استفاده شود بدین صورت که شب ها هنگام خواب تری‌ پلاستیکی که در واقع از روی قالب دندان شما در لابراتورا ساخته شده و بین فضاهای خالی مناسب آن ژل بلیچینگ قرار گرفته است را در دهان خود قرار دهید و هر روز صبح آن را خارج کنید. بهتر است پس از تصمیم گیری برای انجام این روش به مرکز کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری جهت مشاوره و اقدام برای انجام بلیچینگ مراجعه کنید زیرا میزان مهارت و تبحر پزشک متخصص زیبایی در انجام اینکار و جلوگیری از هرگونه عارضه احتمالی بسیار حائز اهمیت است. البته که  این روش روشی غیر تهاجمی است زیرا اصلا برای انجام آن نیاز به تراشیدن دندان نیست. افرادی که مصرف چای و قهوه و یا هرگونه مواد غذایی رنگدانه دار بالایی دارند، افرادی که سیگار استعمال میکردند و یا افرادی که به صورت مادر زادی دارای دندان‌های زرد رنگ هستند کاندید مناسبی برای این روش هستند. بهتر است پس از تصمیم گیری برای انجام این روش به مرکز کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری جهت مشاوره و اقدام برای انجام بلیچینگ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button