مراحل کامپوزیت دندان

مراحل کامپوزیت دندان
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

متخصصان دندانپزشکی با بررسی وضعیت دندان‌های هر فرد و ارزیابی نواقص هر دندان بهترین روش درمانی را برای ایجاد طراحی یک لبخند زیبا برای شما فراهم خواهند کرد.

یکی از روش‌های ترمیم دندان، کامپوزیت دندان است که این روش کاربردهای زیادی از جمله، سفیدکردن و ازبین‌ بردن زردی دندان‌ها، اصلاح ظاهر دندان‌ها، بد فرمی و … را دارد. کامپوزیت دندان تحول بزرگی را در دنیای دندانپزشکی ایجاد کرده است.

در این مقاله قصد داریم به طور کامل با مراحل کامپوزیت دندان آشنا شویم، پس اگر شما هم مشتاق هستید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

مراحل کامپوزیت دندان

در اکثر مراحل نصب کامپوزیت دندان فرد مراجعه‌کننده دردی را احساس نمی‌کند. دندانپزشک پس از رفع آسیب دیدگی دندان‌های افراد به پاکسازی و جرم‌گیری دندان‌ها می‌پردازد.

سپس با اسید تمامی دندان‌ها را شسته و با استفاده از روش‌های لایه‌گذاری تمام عیوب دندان‌ها را پوشش می‌دهد، فرم دهی می‌کند، کامپوزیت‌ها را سفت کرده و برای ارزیابی از فرد می‌خواهد که عملیات گازگرفتن را انجام دهد. در صورت رضایت فرد و پزشک مراحل کامپوزیت دندان به پایان می‌رسد.

به طور کلی مراحل کامپوزیت دندان با سرعت بالایی انجام می‌گیرد. چرا که پزشک متخصص مواد را روی دندان‌ها گذاشته و نیازی به ساخت موارد در آزمایشگاه نیست. در ادامه مقاله مراحل کامپوزیت کردن دندان را به طور مفصل می خوانید:

۱- مشاوره با پزشک متخصص

قبل از شروع مراحل کامپوزیت دندان، مراجعه‌کنندگان ابتدا باید از تخصص پزشک و از همه مهم‌تر از مهارت و هنر پزشکی که انتخاب کرده‌اند اطمینان حاصل پیدا کنند.

آن‌ها بایستی هرگونه بیماری عفونی لثه‌ای یا مشکلات جدی دندانی که دارند را به پزشک خود کامل توضیح دهند. پزشک نیز پس از صلاحیت افراد و معاینه کامل دندان و لثه مراجعه‌کنندگان، مراحل کامپوزیت دندان را برای آن‌ها به اجرا در می‌آورد.

کاربرد کامپوزیت دندان ها

۲- انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

در ابتدا دندانپزشک از طریق کتابچه راهنمای خود نمونه رنگ‌های کامپوزیت را به افراد معرفی کرده و مراجعه‌کنندگان بر اساس علاقه خود و مشورت پزشک، نزدیک‌ترین رنگ به دندان خود را انتخاب می‌کنند.

در انتخاب رنگ کامپوزیت باید به این نکته توجه کرد که انعکاس طیف‌های مختلف نور اعم از نور خورشید یا نورهای غیرطبیعی به دندان افراد در تعیین رنگ کامپوزیت مؤثر خواهد بود.

طبق مطالعات انجام شده در انتخاب رنگ رزین کامپوزیت یکی از دلایلی که ممکن است رنگ کامپوزیت انتخاب شده با رنگ دندان افراد مغایرت داشته باشد، خشک‌شدن دهان در حین انجام فرایند کامپوزیت است که منجر به روشن‌تر و شفاف شدن رنگ کامپوزیت خواهد شد بنابراین بهتر است افراد مراجعه‌کننده در ۳۰ دقیقه اول رنگ کامپوزیت خود را انتخاب نمایند.

درصورتی‌که افراد می‌خواهند رنگ دندان‌هایشان با دقت بالاتری انتخاب شود بهتر است آرایش بر روی لب‌های خود نداشته باشند و از آویز جواهرات به خود خودداری نمایند چرا که سایه جواهرات می‌تواند در انتخاب درست رنگ کامپوزیت افراد مؤثر باشد.

دندانپزشکی دیجیتال یکی از بارزترین نمونه‌های نفوذ تکنولوژی در علم پزشکی است.

۳- پاک‌سازی و آماده‌سازی دندان‌ها

در مرحله پاک‌سازی به جهت افزایش کیفیت مراحل کامپوزیت دندان، پزشک متخصص دندان‌های افراد را تمیز و جرم‌گیری می‌کند و به جهت نصب محکم و با استحکام، به لایه مینای دندان نفوذ کرده و لایه زیرین دندان نمایان می‌شود. لازم به ذکر است که در مراحل کامپوزیت دندان، قبل از عملیات پاک‌سازی نیازی به قالب‌گیری نیست.

۴-دریل کردن دندان‌ها به جهت آماده‌سازی

در این مرحله هم لایه‌های مینای دندان و هم لایه زیرین درگیر می‌شوند و سطح دندان‌ها برای قرارگیری کامپوزیت آماده می‌گردد. با توجه به آسیب دیدگی دندان‌های افراد، ترمیم صورت می‌گیرد. چنان چه آسیب دیدگی عمیق باشد در ابتدا پوسیدگی توسط پزشک به طور کامل درمان می‌شود.

۵-شست‌وشوی سطح دندان با اسید

در این مرحله پزشک ماده‌ای اسیدی به شکل ژل مانند که حاوی ۳۰ الی ۴۰ درصد اسید فسفریک است را با استفاده از یک کاندیشنر بر روی دندان‌ها به مدت ۱۵ ثانیه می‌پاشد و سپس به طور کامل شست‌وشو می‌دهد. این مرحله به برقراری پیوند کامپوزیت رزین کمک خواهد کرد.

در این مرحله اگر بخشی از مواد بر روی لثه یا زبان افراد ریخته شود، آسیبی وارد نمی‌شود. اما در ابتدای کار پزشک به افراد عینک‌های محافظی می‌دهد که از پاشیدن اسید به چشم آنها محافظت نماید.

در کل فرایند شست‌وشوی اسید بدون درد انجام می‌شود؛ لذا افراد می‌بایست دهان خود را به طور کامل باز نگه دارند تا پزشک متخصص بتواند تمامی سطوح دندان‌ها را به خوبی با اسید آغشته کند.

تخصص پزشکی در مراحل نصب ونیر کامپوزیت

لمینت های سرامیکی کاربردی مانند کامپوزیت ها را دارند اما در جزئیات با هم تفاوت هایی نیز دارند.

۶-اعمال ماده کامپوزیت بر روی دندان‌ها

در این مرحله پزشک با استفاده از برس‌های کوچکی ماده کامپوزیت را به‌صورت یک لایه ‌نازک به دندان‌ها آغشته می‌کند. سپس کاتالیست‌های عامل پیوند دهنده را از طریق نور لیزر با طول موج خاص فعال کرده و بعد از ۱۰ الی ۲۰ ثانیه موجب سفت شدن آن‌ها می‌شود. این مرحله هم همانند مرحله قبلی بدون درد و کوتاه خواهد بود.

۷-فرم دهی

این مرحله به مهارت دندانپزشک بستگی دارد، چرا که اصلاح طرح لبخند از طریق این مرحله انجام خواهد گرفت. پزشک متخصص در این مرحله به کامپوزیت رزین‌ها شکل می‌دهد تمام معایب دندان‌های افراد را می‌پوشاند تا پس از سفت و محکم شدن با رضایت افراد مواجه شوند.

۸-سفت کردن کامپوزیت دندان

دندانپزشک پس از به‌کارگیری تکنیک لایه‌گذاری و اطمینان از رضایت افراد، با استفاده از نور لیزر شروع به سفت کردن آن‌ها می‌کند. هر دندان معمولاً ۱۰ الی ۴۰ ثانیه زمان می‌برد و در انتها حدوداً ۲ میلی‌متر به ضخامت هر دندان اضافه خواهد شد.

این مرحله مهم‌ترین بخش مراحل کامپوزیت دندان است چرا که اگر پزشک متخصص نتواند فاصله کامپوزیت و لثه را به خوبی بپوشاند محل خوبی برای تجمع باکتری‌ها فراهم کرده است و منجر به عفونت و التهاب لثه خواهد شد.

استفاده از تکنیک لایه‌گذاری موجب شده که دندانپزشک لایه‌لایه مواد استفاده شده را سفت کند. اگر لایه‌ها ضخیم باشد نورهای ساطع شده، قادر به درمان آن به طور کامل نخواهند شد و کیفیت کار را از بین خواهند برد. این تکنیک از لحاظ رنگ و زیبایی تأثیر قابل‌توجهی در نتیجه نهایی خواهد داشت.

فرم دهی کامپوزیت ها

علت فاصله افتادن بین دندانهای بزرگسالان را در این مقاله مطالعه کنید.

۹-اصلاح و پولیش کردن کامپوزیت

در این مرحله دندانپزشک با استفاده از تیغ و دیسک‌هایی عملیات پولیش را به جهت براق و صاف شدن کامپوزیت‌ها انجام خواهد داد. در این مرحله افراد لرزش مته‌ها حس خواهند کرد و اگر بی‌حسی هم استفاده نشده باشد دردی را احساس نمی‌کنند.

۱۰-تست گازگرفتن با کامپوزیت

در این مرحله پزشک از فرد مراجعه‌کننده می‌خواهد تا با عمل گازگرفتن استحکام و قدرت کامپوزیت‌ها را سنجیده و از روی‌ هم قرارگرفتن دندان‌ها اطمینان پیدا کند.

۱۱-استفاده از کاغذ کربن

در این مرحله دندانپزشک از کاغذ کربن برای بلند و یا کوتاه بودن دندان‌ها استفاده خواهد کرد. پزشک از مراجعه‌کننده می‌خواهد که کاغذ کربن را پس از کامپوزیت بین دندان‌ها قرار داده و به ‌آرامی شروع به حرکت دندان‌ها کند. اثر ساییدگی دندان‌ها در نقاطی که به هم می‌رسند بر روی کرین با وی می‌ماند و دندانپزشک از این طریق ضخامت کار را بررسی خواهد کرد.

۱۲-پولیش نهایی دندان‌ها

پس از اینکه دندانپزشک عمل کامپوزیت خود را به پایان رساند، مجدد کامپوزیت‌ها را برای هم رنگ شدن با دندان‌ها پولیش می‌کند.

اصلاح و پولیش کردن کامپوزیت

مراقبت‌های پس از درمان کامپوزیت دندان

همان‌طور که شکستن پسته و خوراکی‌هایی که سفت هستند با دندان طبیعی کار خطرناک و آسیب‌زایی است، با دندان‌های کامپوزیت شده احتمال شکستگی بیشتر می‌شود. استفاده از مسواک و نخ دندان طبق توصیه‌های پزشک لازم است به طور منظم و دقیق باشد تا از ایجاد پوسیدگی‌های جدید جلوگیری شود.

بهتر است افراد برای سلامتی کامپوزیت‌ها و دندان‌ها به‌صورت مرتب توسط پزشک ویزیت شوند. از سوی دیگر میزان مصرف زیاد موارد خوراکی رنگی مثل قهوه، چای و … و نیز مصرف سیگار و دخانیات را باید به حداقل رساند. چرا که باعث کاهش طول عمر کامپوزیت‌ها خواهد شد.

البته باید به این نکته توجه کرد که تغییر رنگ در همه دندان‌ها به ‌مرور رخ خواهد داد به همین دلیل هرچند وقت یکبار می‌توان آن‌ها را پولیش نمود. درصورتی‌که آسیبی به کامپوزیت‌ها وارد شود و نیاز به اصلاح و ترمیم آن‌ها باشد. هزینه ترمیم کامپوزیت دندان نسبت به سایر روش‌ها پایین‌تر است.

این روش یکی از ماندگارترین روش‌های سفیدکردن دندان‌ها محسوب خواهد شد. درصورتی‌که مراحل کامپوزیت دندان به خوبی توسط پزشک متخصص انجام شود و نیز از مواد مرغوب استفاده شود. طول عمر این روش معمولاً ۷ الی ۱۰ سال است که میزان عمر آن با بهداشت دهان و دندان افزایش و کاهش می‌یابد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

چه افرادی نباید مراحل کامپوزیت دندان را بگذرانند؟

مراجعه‌کنندگان قبل از عملیات مراحل کامپوزیت دندان توسط پزشک متخصص، لازم است ابتدا در مورد پوسیدگی‌های دندان و بیماری‌های لثه با پزشک مشورت نمایند.

باید به این نکته توجه نمود که افرادی که عادت دندان ‌قروچه ‌کردن دارند و یا افرادی که دندان‌هایشان بر اثر استرس یا عصبی شدن به هم دیگر ساییده می‌شود و بهداشت دهانی پایینی دارند نمی‌توانند کاندید کامپوزیت دندان شوند.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما ممنونیم، اگر شما هم از روش‌ها و نکاتی در حین انجام عملیات کامپوزیت اطلاع دارید در بخش نظرات این صفحه با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button