مراحل اسکن دیجیتال دندان و مزایای آن

مراحل اسکن دیجیتال دندان و مزایای آن
دندانپزشکی دیجیتال

اشتراک‌گذاری

قالب گیری و به دست آوردن اطلاعات مختلف در مورد دندان‌های بیمار از مهم‌ترین فاکتور‌هایی است که هر دندانپزشکی بدان نیاز دارد. از این داده‌ها جهت ساخت پروتز، لمینت، بریج، ایمپلنت و… استفاده می‌شود. از طرفی این داده‌ها برای بسیاری از اقدامات درمانی دیگر هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. در گذشته برای به دست آوردن این اطلاعات از روش‌های مختلفی استفاده می‌شد که خطا‌های زیادی به همراه داشت. اسکن دیجیتال دندان راهکاری بود که برای رفع این خطا‌ها بوجود آمد. در این شیوه از فناوری‌های دیجیتال مختلفی برای استخراج این اطلاعات استفاده می‌شود. هر کدام از این تکنولوژی‌ها مزایای خاص خود را دارند.

در هر کدام از آن‌ها یک اسکنر بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و سپس داده‌ها با استفاده از آن به سیستم منتقل و تحلیل می‌شود. نوع تکنولوژی‌ها هرچه باشد تفاوت چندانی حاصل نمی‌شود چرا که این فناوری‌ها مزایای مشترکی دارند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به سرعت، دقت و راحتی بیشتر اشاره نمود. ما در این مقاله مراحل اسکن دیجیتال دندان و مزایای آن را زیر ذره بین نقد و بررسی خود قرار داده‌ایم. اگر شما هم تمایل دارید تا در رابطه با این موارد اطلاعات بیشتری کسب کنید، بهتر است ما را تا انتهای این متن همراهی فرمایید.

ایمپلنت دیجیتال دندان یکی از شگفتی های دندانپزشکی مدرن است. دندان های جدید دندان هایی هستند که درست مانند دندان های طبیعی توسط استخوان فک حمایت می شوند و این امکان را به فرد می دهند که بتواند هر نوع خوراکی مورد علاقه خود را مصرف کند، به مراقبت های خاص نیاز ندارند و می توانند برای مدتی طولانی دوام داشته باشند.

اسکن دیجیتال دندان چیست؟

دندانپزشکان برای اینکه بتوانند تسلط بهتری بر شرایط و ساختار دندان‌ها داشته باشند، می‌بایست یک ماکت یا قالب از ساختار دندان‌ها داشته باشند، این کار به دندانپزشکان کمک می‌کند تا پروتز‌های دقیق‌تری بسازند. از طرفی برای بررسی وضعیت دندان‌ها برای ایمپلنت، ارتودنسی، بریج و… هم چنین داده‌هایی مورد نیاز است. در گذشته این داده‌ها از طریق مشاهدات عینی استخراج می‌شد و به همین جهت میزان خطا در آن بسیار زیاد بود. اما به مرور دندانپزشکان از خمیر‌های مختلفی برای قالب گیری استفاده نمودند که می‌توانست اطلاعات ارزشمندی را به آن‌ها ارائه دهد.

اگر چه قالب‌های بدست آمده از این خمیر‌ها دقت بیشتری داشتند اما عموماً ماده خمیری دچار تغییر حجم می‌شد و به همین جهت نتایج آن هم درصد مشخصی از خطا را داشت که با خطا‌های انسانی ترکیب می‌شد و در نهایت کیفیت کار خروجی را کاهش می‌داد. اسکن دیجیتال راهی بود که برای رفع این مشکلات پدید آمد. در این شیوه پرتو‌هایی از نور را بر روی بخش‌های مختلفی از دهان و دندان تابیده می‌شود و با استفاده از انعکاس آن‌ها تصویر بسیار دقیقی از ساختار دندان‌ها به دست می‌آید.

برای این کار عموماً از اسکنر‌هایی مخصوصی استفاده می‌شود داخل دهان قرار می‌گیرد که به این عمل اسکن داخل دهانی گفته می‌شود. این اسکنر‌ها می‌توانند تمام بخش‌های دهان را مورد بررسی قرار دهند و تصاویر دقیقی را از آن‌ها استخراج نمایند. تکنولوژی‌های بسیار زیادی برای اسکن دیجیتال وجود دارد که هر کدام نقاط ضعف و قوت خود را دارند و همین مورد سبب شده تا برای دسته‌ای از اقدامات مورد استفاده قرار بگیرند. لازم به ذکر است که از اطلاعات به دست آمده از این اسکن‌ها برای امور مختلفی نظیر ساخت قالب، تعیین محل شریان ها، ساخت پروتز، بررسی وضعیت دهان بیمار و… استفاده می‌شود. دقت موجود در این اطلاعات سبب می‌شود تا اقدامات صورت گرفته با آن‌ها و به صورت کلی دندانپزشکی دیجیتال بهترین نتیجه را در بر داشته باشند.

ایمپلنت دیجیتال دندان یکی از شگفتی های دندانپزشکی مدرن است. دندان های جدید دندان هایی هستند که درست مانند دندان های طبیعی توسط استخوان فک حمایت می شوند و این امکان را به فرد می دهند که بتواند هر نوع خوراکی مورد علاقه خود را مصرف کند، به مراقبت های خاص نیاز ندارند و می توانند برای مدتی طولانی دوام داشته باشند.

تکنولوژی‌های اسکن دیجیتال دندان

همانگونه که اشاره کردیم این روز‌ها تکنولوژی‌های مختلفی برای اسکن دندان‌ها ایجاد شده است. این تکنولوژی‌ها هر کدام مزایای خود را دارند. برخی از این تکنولوژی ها مانند پرینتر سه بعدی در دندان پزشکی دیجیتال تصاویر را به صورت سه بعدی می‌سازند و برخی دیگر تنها داده‌های مختصاتی را ایجاد می‌کنند. cad/cam یکی از این تکنولوژی‌های بسیار شناخته شده است. این تکنولوژی به معنی طراحی و ساخت به وسیله کامپیوتر است. با استفاده از این تکنولوژی می‌توان قالب‌های مخصوص برای ساخت پروتز، ایمپلنت، ونیر و… را به کمک کامپیوتر طراحی و پیاده‌سازی نمود. این موضوع سبب می‌شود تا قالب‌های به دست آمده دقت بسیار زیادی داشته باشند. رادیو گرافی دیجیتال از دیگر تکنولوژی‌هایی است که برای اسکن دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تکنولوژی می‌تواند تصاویر دقیقی از بافت استخوانی و شرایط دندان‌ها را در اختیار پزشک قرار دهد و از این طریق کیفیت خروجی کار را افزایش دهد. Sirona CEREC Connect و adent iTero ۳M ESPE Lava C. O. S دو سیستم دیجیتالی دیگر هستند که برای اسکن یا بازسازی تصاویر به دست آمد از اسکن دیجیتالی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که سیستم دوم تنها سیستمی است که تصاویر سه بعدی را بر روی نمایشگر ایجاد می‌کند حال اینکه سایر تکنولوژی‌ها عموماً تصاویر دو بعدی را استخراج می‌کنند که در نهایت در کنار یکدیگر قرار می‌گیرد و تصویری یکپارچه را می‌سازد.

شیوه کار اسکن دیجیتال دندان

مطالعه مقاله درمان ریشه (عصب‌کشی) را پیشنهاد می کنیم.

کاربرد‌های اسکن دیجیتال دندان

همانگونه که اشاره کردیم اسکن دیجیتال سبب افزایش دقت در بسیاری از اقدامات درمانی شده است. این فرآیند توانسته سرعت و دقت بسیاری از اقدامات دندانپزشکی را افزایش دهد و به همین جهت روز به روز بر میزان نفوذ آن افزوده می‌شود. قالب گیری و ساخت قالب برای اقدامات دندانپزشکی یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های آن است. در طی این اقدام از داده‌های حاصل از آن برای ساخت قالب جهت ونیر، ایمپلنت، پروتز و… استفاده می‌شود.

کسب اطلاعات در مورد ریشه و شریان‌های عصبی از دیگر کاربرد‌های اسکن داخل دهانی است. با استفاده از این تکنولوژی ها، پزشکان می‌توانند اطلاعات دقیقی از وضعیت دندان‌ها و بافت آن‌ها را کسب کنند و بدین جهت فرآیند ایمپلنت یا سایر اقدامات درمانی دیگر را با دقت بسیار بیشتری انجام دهند. البته این دو مورد تنها مواردی نیست که برای این تکنولوژی ذکر می‌شود. حیطه کاربرد‌های اسکن بسیار وسیع و گسترده است و تقریباً در بیشتر اقدامات درمانی نفوذ کرده‌اند اما دو مورد یاد شده شاخص‌ترین کاربرد‌های آن است.

مراحل اسکن دیجیتال دندان

 زمانی که از لمینت های دندان استفاده می کنید، باید از مراقبت های ضروری بعد از لمینت دندان ها آگاه باشید تا بتوانید ریسک از دست رفتن آن ها را به حداقل برسانید و بتوانید آن ها را برای سالیان طولانی در بهترین وضعیت ممکن نگه دارید.

مراحل اسکن دیجیتال دندان

این تکنولوژی جزو اموری است که بخش زیادی از نتایج اقدام درمانی را به خود اختصاص می‌دهد و به همین جهت داشتن دقت در آن می‌تواند اهمیت به سزایی داشته باشد. ما برای درک بهتر این فرآیند سعی کرده‌ایم آن را در چند مرحله ارائه دهیم تا شما عزیزان درک بهتری از آن داشته باشید.

  • آماده‌سازی دندان

برای اینکه اسکن بیشترین بازخورد را ایجاد کند، می‌بایست سطوح دندان را از هر گونه ماده اضافی تمیز نمود. بدین جهت دندانپزشکان ابتدا دندان‌ها را به خوبی شستشو داده و سطح آن را از هر گونه جرمی عاری می‌کنند. برای برخی از اقدامات می‌بایست دندان‌ها تراش داده شوند و اسکن دیجیتال آن‌ها تهیه شود و لذا تمیز بودن دندان‌ها اهمیت بالایی دارد. پس از این کار خون و بزاق موجود بر سطح دندان‌ها گرفته می‌شود. در برخی از سیستم‌های قدیمی، سطح دندان‌ها به وسیله‌ی یک پودر از جنس دی اکسید تیتانیوم پوشش داده می‌شود. این پودر برای عملکرد این دسته از سیستم‌ها ضروری بوده و میزان خطای آن‌ها را به حداقل می‌رساند. لازم به ذکر است که سیستم‌های جدید نیازی به این پودر‌ها ندارند.

  • قرار دادن اسکنر بر روی دندان

فرآیند اسکن داخل دهانی به وسیله اسکنر‌هایی صورت می‌گیرد که در داخل دهان قرار می‌گیرند. این اسکنر‌ها عموماً طیف مشخصی از نور مرئی را بر روی دندان‌ها می‌تابانند. پس از آماده‌سازی دندان، متخصص این اسکنر را بر روی دندان‌ها می‌گذارد. بسته به نوع دندان این فرآیند می‌تواند ۴۵ ثانیه تا یک و نیم دقیقه طول بکشد. بسته به نوع سیستم، اسکنرها یا بالای دندان یا بر روی آن قرار می‌گیرد و فرآیند اسکن انجام می‌شود. عموماً در بیشتر این سیستم‌ها یک مانیتور هم در کنار دندانپزشک قرار می‌گیرد که تصاویر به دست آمده از اسکن در آن نمایش داده می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا دندانپزشک به دقت تمام بخش‌های اسکن شده و خطا را مشاهده کند و نسبت به اصلاح آن‌ها اقدام نماید.

  • خروجی کار

بعد از اینکه دندانپزشک اسکن را انجام داد، یک خروجی از آن به دست می‌آید که دارای فرمت ویژه خود است. در این مرحله دندانپزشک مروری بر خروجی کار خواهد داشت و مشکلات احتمالی را رفع می‌کند. پس از اینکه خروجی کار به دست آمد، برای لابراتور ارسال می‌شود. در آن جا با استفاده از تکنولوژی‌های مختلفی نظیر cad/cam قالب نهایی طراحی می‌شود و ساخته می‌شود.

احساس راحتی بیشتر از مزایای اسکن دیجیتال دندان

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

مزایای اسکن دیجیتال دندان

اسکن دیجیتال دندان نسبت به شیوه‌های سنتی مزایای بسیار زیادی دارد. در واقع همین مزایا سبب شده تا مردم استفاده از این تکنولوژی‌های را در اولویت خود قرار دهند. ما در ادامه مروری بر این مزایا داشته‌ایم. لازم به ذکر است که مزایای یاد شده برای بیشتر اسکنر‌های دیجیتال صادق است و می‌توان این انتظارات را از آن‌ها داشت. اما در مواردی ممکن است عملکرد مدل‌های پیشرفته، بهینه‌تر باشد. با این اوصاف ما شاخص‌ترین مزیت‌های اسکن دیجیتال را برای شما عزیزان ذکر کرده‌ایم.

  • دقت بیشتر

دقت را می‌توان از بارز‌ترین مشخصات اسکن دیجیتال دندان دانست. بیشتر روش‌های سنتی میزان مشخصی از خطا را دارند. از طرفی استفاده از خمیر‌های قالب گیری هم با تغییر ابعاد و حجم مواد همراه است و بدین جهت میزان مشخصی از خطا را ایجاد می‌کند. این موضوع در حالی است که امکان بروز خطا‌های انسانی هم در کنار این موارد وجود دارد. اسکنرهای دیجیتالی برای رفع این خطا را‌ها بوجود آمدند. با استفاده از این تکنولوژی می‌توان دقیق‌ترین تصاویر را با دقت چند میکرون استخراج نمود و با استفاده از آن‌ها نسبت به ساخت قالب اقدام نمود. این موضوع سبب شده تا اقدامات انجام شده با این اسکن‌ها بهترین بازخورد را از بیماران دریافت نماید.

  • سرعت بیشتر

سرعت عمل را می‌توان از دیگر مزیت‌های این روش دانست. در روش‌های قدیمی می‌بایست چند جلسه برای ساخت قالب‌های دندانی زمان هدر می‌رفت اما در شیوه‌های جدید این میزان زمان به یک جلسه محدود شده است. با استفاده از این تکنولوژی ها، دندانپزشکان می‌توانند دقیق‌ترین قالب‌ها را در کوتاه‌ترین زمان ممکن بسازند. این موضوع سبب می‌شود تا در زمان و انرژی بیماران یا دندانپزشکان صرفه جویی شود که به نوبه خود تاثیر زیادی در خروجی کار خواهد داشت.

  • احساس راحتی بیشتر

در گذشته برای ساخت یک قالب می‌بایست خمیر‌ها و پودر‌های مختلفی بر روی ساختار دهان و دندان‌ها قرار می‌گرفت. این موضوع برای بسیاری از افراد غیر قابل تحمل بود و عموماً در حین انجام کار دچار حالت تهوع می‌شدند. از طرفی استفاده از چنین متریال‌هایی برای کودکان یا افراد با بیماری‌های مختلف امری نا ممکن بود. اما اسکن دیجیتال هیچ گاه چنین مشکلاتی ایجاد نمی‌کند. در واقع می‌توان این تکنولوژی را برای تمامی افراد استفاده نمود. نکته قالب توجه این است که افراد در حین انجام فرآیند اسکن هیچ گونه ناراحتی را احساس نخواهند کرد. همین مورد سبب می‌شود تا میزان اضطراب و استرس ناشی از اقدامات درمانی کاهش یابد.

  • صرفه جویی در هزینه‌ها

اگرچه هزینه برخی از اقدامات صورت گرفته با اسکن دیجیتال اندکی بیشتر از شیوه‌های سنتی است اما دقت و کیفیت آن در نهایت موجب صرفه جویی در هزینه و زمان بیماران می‌شود. در گذشته گاهاً پروسه قالب گیری با خطا مواجه می‌شد که بیمار می‌بایست مجدداً برای قالب گیری به کلینیک مراجعه می‌کرد. از طرفی دقت پایین این روش‌ها موجب می‌شد تا در نهایت خروجی کار مناسب نباشد و افراد بعد از چند سال مجبور به انجام دوباره آن شوند که مجموع این موارد موجب هدر رفت هزینه و زمان کاربران می‌شد. این موضوع به واسطه دقت و سرعت اسکن دیجیتال دندان برطرف شده و به همین جهت بسیاری معتقد هستند که استفاده از این فناوری‌ها موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

برای مطالعه بیشتر درباره اسکن دیجیتال دندان این مقاله را پیشنهاد می دهیم.

سخن آخر

اسکن دیجیتال دندان را می‌توان از پیشرفته‌ترین و البته دقیق‌ترین شیوه‌ها برای قالب گیری یا جمع آوری اطلاعات از ساختار دندان‌ها به حساب آورد. در این شیوه از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌شود که در نهایت اطلاعات جامعی را از دندان‌های بیمار استخراج می‌کند. دندانپزشکان از این اطلاعات به منظور ساخت قالب برای پروتز، لمینت، بریج، ایپملنت و… استفاده می‌کنند. از طرفی این اطلاعات برای سایر اقدامات دندانپزشکی هم کاربرد دارد. برای این روش از فناوری‌های مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام از آن‌ها نقاط ضعف و قوت خود را دارند. اما در هر حال مزایای زیادی هم دارد و این فارغ از نوع تکنولوژی آن است. دقت بیشتر، صرفه جویی در زمان، احساس راحتی بیمار، افزایش سرعت و… همگی از مزیت‌هایی است که این تکنولوژی نوین به همراه دارد.

اساس کار اسکن دیجیتال دندان چیست؟

در این شیوه پرتو‌هایی از نور را بر روی بخش‌های مختلفی از دهان و دندان تابیده می‌شود و با استفاده از انعکاس آن‌ها تصویر بسیار دقیقی از ساختار دندان‌ها به دست می‌آید.

کاربرد اسکن دیجیتال دندان چیست؟

اسکن دیجیتال دندان سبب افزایش دقت در بسیاری از اقدامات درمانی شده است. این فرآیند توانسته سرعت و دقت بسیاری از اقدامات دندانپزشکی را افزایش دهد و به همین جهت روز به روز بر میزان نفوذ آن افزوده می‌شود. قالب گیری و ساخت قالب برای اقدامات دندانپزشکی یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های اسکن دیجیتال دندان است. در طی این اقدام از داده‌های حاصل از آن برای ساخت قالب جهت ونیر، ایمپلنت، پروتز و… استفاده می‌شود.

اسکن دیجیتال دندان از لحاظ اقتصادی به صرفه است؟

اگرچه هزینه برخی از اقدامات صورت گرفته با اسکن دیجیتال اندکی بیشتر از شیوه‌های سنتی است اما دقت و کیفیت آن در نهایت موجب صرفه جویی در هزینه و زمان بیماران می‌شود. در گذشته گاهاً پروسه قالب گیری با خطا مواجه می‌شد که بیمار می‌بایست مجدداً برای قالب گیری به کلینیک مراجعه می‌کرد. از طرفی دقت پایین این روش‌ها موجب می‌شد تا در نهایت خروجی کار مناسب نباشد و افراد بعد از چند سال مجبور به انجام دوباره آن شوند که مجموع این موارد موجب هدر رفت هزینه و زمان کاربران می‌شد. این موضوع به واسطه دقت و سرعت اسکن دیجیتال دندان برطرف شده و به همین جهت بسیاری معتقد هستند که استفاده از این فناوری‌ها موجب صرفه جویی در هزینه‌ها می‌شود.

۸ دیدگاه. ترک جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button