لیفت لثه و مراقبت های بعد از آن

لیفت لثه چیست؟
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

یکی از عمل‌هایی که در زمره دندانپزشکی زیبایی می باشد جراحی و لیفت لثه است. در این عمل جراحی, خط لثه اصلاح می‌شود. اگر احساس می‌کنید که به این عمل جراحی نیاز دارید یا دکترتان تاکید کرده است که باید این عمل جراحی را انجام بدهید؛ بهتر است نکاتی درباره  این عمل بدانید تا بتوانید با آگاهی کامل به انجام آن اقدام کنید. در ادامه‌ی این مطلب قصد داریم تا درباره لیفت لثه اطلاعات کامل و جامعی را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

قبل از مطالعه مقاله ویدئو زیر که لیفت لثه به همراه کامپوزیت دندان را نشان می دهد مشاهده کنید:

لیفت لثه چیست و چگونه انجام می‌شود؟

خط لثه یا gum line محل تلاقی لثه با دندان‌ها است. محل قرار گیری خط لثه در افراد مختلف، متفاوت است اما به طور کلی یک خط صاف بوده که در وضعیت متعادلی قرار دارد. با این حال، گاهی ممکن است خط لثه در افراد، پایین‌تر یا بالاتر از حد نرمال و معمول آن باشد؛ یا دارای ناهمواری‌هایی باشد که باعث نارضایتی و کاهش اعتماد به نفس در فرد بشود.

لیفت لثه یا gingivectomy به عملی گفته می‌شود که افرادی که به دلایل پزشکی یا زیبایی قصد دارند لثه خود اصلاح کنند از آن استفاده می‌کنند تا به یک لثه صاف، هموار و متناسب دست پیدا کنند. یکی دیگر از نام‌های این عمل جراحی، کانتورینگ لثه است که توسط پریودنتیست‌ها به عنوان عمل زیبایی انجام می‌گردد.

علت انجام لیفت لثه

دلایل لیفت یا کانتورینگ لثه

در بند قبل گفتیم که افراد برای هر گونه نارضایتی می‌توانند به اصلاح لثه خود با عمل لیفت یا کانتورینگ لثه بپردازند؛ اما دلایل اصلی که افراد به فکر می‌افتند که این عمل برایشان واجب است چیست؟ چه چیزی باعث می‌شود که افراد دست به این عمل بزنند؟ در ادامه‌ی این بند قصد داریم تا به دلایل عمده لیفت لثه بپردازیم.

  • لبخند لثه‌ای

در بسیاری از موارد، عمل لیفت و کانتورینگ لثه از نظر پزشکی ضرورتی ندارد و فقط یک انتخاب برای افزایش زیبایی در چهره افراد است. در این موارد عمل لیفت جهت بهبود ظاهر لثه، لبخند یا دندان اعمال می‌شود. برای مثال لبخند لثه‌ای یکی از وضعیت‌هایی است که افراد برای حذف آن دست به لیفت یا کانتورینگ لثه می‌زنند. در این وضعیت، هنگامی که فرد با دهان باز می‌خندد، لثه بیش از حد نمایان می‌شود و دندان‌ها بسیار کم نمایش داده می‌شوند. این موضوع می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس فرد شود.

  • عقب رفتن لثه‌ها

یکی دیگر از عواملی که باعث می‌شود تا افراد به فکر عمل زیبایی لثه بیافتند این است که با گذر زمان، لثه‌ها کمی عقب روی دارند که باعث می‌شود سطح بیشتری از دندان نمایان شود. این موضوع در بسیاری از موارد عدم تناسب ایجاد نمی‌کند اما ممکن است در مواردی بر زیبایی افراد تاثیر بسیاری بگذارد که فرد عمل کانتورینگ لثه را انتخاب کند.

  • زیاد بودن بافت لثه

برخی از افراد بنا بر به دلایل گوناگونی از جمله ژنتیک، بافت لثه زیاد‌تری نسبت به حد معمول دارند. این موضوع می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های لثه را تا حد زیادی افزایش دهد. این یک دلیل پزشکی است که معمولا پزشکان به فرد توصیه می‌کنند با انجام عمل لیفت یا کانتورینگ لثه و برداشتن بافت اضافی آن، خطر ابتلا به بیماری‌های دندان و لثه را کاهش داده و به سلامت دندان و لثه کمک کنند.

عمل پیوند لثه، یک نمونه جراحی دندان است که برای اصلاح اثرات تحلیل لثه انجام می شود

بررسی سلامت دندانها قبل از لیفت لثه

انواع لیفت لثه

حال که با تعریف لیفت لثه آشنا شدید؛ بهتر است به بررسی انواع لیفت و کانتورینگ لثه بپردازیم. این عمل به دو صورت انجام می‌شود که در ادامه‌ی این بند به شرح هر کدام از روش‌های آن خواهیم پرداخت.

  • جراحی لثه (gingivectomy)

روش جراحی لثه یا همان gingivectomy به منظور عمل جراحی زیبایی لحاظ می‌شود. از این روش برای تغییر و اصلاح خط لثه، پایین یا بالا بردن و یا تغییر شکل آن انجام می‌شود. در نتیجه این جراحی دندان‌ها با طولی متقارن خواهند بود از طرفی هیچ گونه ناهمواری در سطح لثه دیده نمی‌شود و در نتیجه این موراد لبخند زیباتری خواهید داشت.

  • افزایش طول تاج دندان (crown lengthening)

اگر فردی دندان‌های کوتاه و لثه بلندی داشته باشد، برای اصلاح این موضوع از عمل افزایش تاج دندان استفاده می‌شود. در این عمل به منظور افزایش طول تاج دندان، مقداری از لثه اضافی و در صورت لزوم مقداری از بافت استخوانی برداشته می‌شود. در نهایت، بافت اضافی لثه دندان‌ها را طوری می‌پوشاند که سایز دندان و لثه متناسب با صورت باشد. از طرفی از این روش می‌توان برای هموار کردن لثه‌های ناهموار استفاده کرد.

لیفت لثه با لیزر

 لیفت لثه با لیزر

لیزر در دندانپزشکی مدرن یکی از ابزار‌هایی است که به منظور انجام لیفت لثه از آن استفاده می‌شود. برای انجام عمل کانتورینگ لثه با لیزر ابتدا، قسمت مربوطه را با بی‌حسی موضعی، بی‌حس می‌کنند. در مرحله بعد با اعمال پرتو لیزر روی قسمت مربوطه، برش‌های لازم برای بالا بردن یا پایین آوردن بافت لثه انجام می‌شود. با استفاده از لیزر، می‌توان عمل جراحی را با کمترین میزان خونریزی انجام داد چرا که پرتو‌های دستگاه لیزر به طور خود‌کار رگ‌های خونی را می‌بندند و مانع خونریزی آن‌ها خواهند شد.

توجه داشته باشید که لیزر باعث می‌شود تا خونریزی نسبت به سایر روش‌ها کاهش پیدا کند و یا اصلا خونریزی وجود نداشته باشد. از طرفی کار در عمل کانتورینگ لثه با لیزر بسیار سریع انجام می‌شود و خطر ابتلا به عفونت‌های ناشی از زخم کاهش پیدا می‌کند. کل فرایند انجام عمل لیفت یا کانتورینگ لثه با لیزر در کمتر از یک ساعت انجام می‌شود.

مزایا و معایب کانتورینگ لثه

اگر چه با استفاده از روش لیفت لثه یا کانتورینگ لثه می‌توانید به یک طرح لبخند زیبا و صورتی زیباتر دست پیدا کنید یا از عوارض ناشی از بلند بودن لثه در امان بمانید؛ اما توجه داشته باشید که اگر عمل جراحی لثه شما توسط یک فرد متخصص و مجرب انجام نشود ممکن است دچار مشکلاتی از جمله عفونت لثه، خونریزی بیش از اندازه و… شود.

بهتر است قبل از اقدام به عمل لیفت یا کانتوریگ لثه به یک متخصص جهت چکاپ وضعیت دهان و دندان خود مراجعه کنید.

در صورتی که دهان و دندان شما در معرض عواملی مانند بیماری های لثه ای، پوسیدگی دندان، آسیب پذیری یا حساس شدن لثه، تغییر ظاهر دندان و… قرار گیرد، بهتر است این عمل را انجام ندهید چرا که می‌تواند برای سلامت دهان و دندانتان بسیار مضر و خطرناک باشد.

از متخصص بخواهید که حتما سلامت ریشه دندان شما را نیز مورد بررسی قرار دهد. اگر مشکلاتی مانند پوسیدگی ریشه دندان وجود داشته باشد؛ علم لیفت یا کانتوریگ موجب مشکلات جبران ناپذیری برای دندان‌های شما خواهد شد.

حس درد خفیف بعد از لیفت لثه

کانتورینگ لثه برای چه کسانی مناسب است؟ 

همان طور که در بند‌های بالا اشاره کردیم؛ عمل جراحی لیفت به افرادی که لبخند لثه‌ای دارند یا لثه‌شان بیش از حد عقب رفته است و یا لثه‌شان بیش از حد بلند است توصیه می‌شود. افراد نامبرده با این عمل می‌توانند لبخند زیبایی برای خود بسازند و از زیباییشان لذت ببرند.

از طرفی لثه بلند ممکن است مشکلات جبران ناپذیری برای سلامت دندان و لثه به وجود بیاورد؛ به همین دلیل به افرادی که لثه بلند دارد توصیه می‌شود که حتی اگر مشکلی با ظاهر این موضوع ندارید، عمل لیفت لثه را انجام دهید.

در حالت کلی قبل از انجام این عمل حساس بهتر است با یک دندان پزشک متخصص در این حوزه مشورت کنید و به توصیه‌هایی که در رابطه با عمل کانتورینگ یا لیفت به شما ارائه می‌دهند توجه کنید.

فرایند جراحی لثه

در عمل لیفت یا جراحی لثه، مانند تمام عمل‌های پزشکی و زیبایی، دندانپزشک با اشعه ایکس از وضعیت استخوان‌های شما عکس برداری می‌کند تا بتواند موقعیت‌ هر دندان را تشخیص دهد. با این کار هم وضعیت استخوان دندان‌ها مشخص می‌شود و هم مقدار بافتی که باید از روی دندان حذف شود. این مقدار چیزی حدود دو میلی‌متر است.

مرحله بعد مرحله لیفت لثه است؛ این عمل به صورت سرپایی و معمولا در مطب دکتر مربوطه انجام می‌شود. قبل از انجام فرایند عمل، برای بی‌حس کردن لثه از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. معمولا انجام عمل را از سقف دهان شروع می‌کنند تا امکان لبخند زدن برای بیمار فراهم باشد و دندان پزشک بتواند نتایج کار را بررسی کند. این عمل عموما بدون درد است اما هنگامی که اثر بی‌حسی از بین می‌رود ممکن است درد خفیفی در ناحیه انتهای لثه و دندان‌ها احساس شود.

جهت از بین بردن و حذف بافت اضافی لثه و همچنین بازسازی خط لثه، از چاقوی جراحی استفاده می‌شود. از طرفی برای ثابت نگه‌ داشتن بافت لثه، بخیه‌هایی به کار می‌رود. اگر لثه دچار عقب نشینی شده باشد، برای جبران این موضوع یک بافت پیوندی از سایر قسمت‌های دهان مانند کام یا لثه‌های مجاور، استفاده می‌شود.

همان طور که اشاره کردیم این عمل سرپایی است و زمان زیادی لازم ندارد؛ بسته به وسعت لیفت و کانتورینگ، میزان بازسازی مورد نیاز متفاوت بوده و در حالت کلی بین یک الی دو ساعت زمان لازم دارد.

قبل و بعد لیفت لثه یک خانم

مراقبت‌های بعد از جراحی لیفت لثه

حال که با فرایند جراحی آشنا شدید بهتر است درباره مراقب‌های لازم بعد از جراحی لیفت لثه صحبت کنیم.

وسعت عمل جراحی ارتباط مستقیمی با میزان ناراحتی بعد از عمل دارد. بسته به میزان وسعت جراحی، دوران نقاهت می‌تواند از چند روز تا چند هفته متغییر باشد. بعد از عمل جراح یا دندان پزشک مربوطه، برای شما مسکن‌هایی جهت تسکین درد تجویز می‌کنند. از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن و استامینوفن نیز می‌توانید برای کاهش درد استفاده کنید. توجه داشته باشید که آسپرین می‌تواند باعث خونریزی شود در نتیجه استفاده از آن برای کاهش درد اصلا توصیه نمی‌شود.

جهت تسکین درد می توانید از کمپرس آب سرد یا کیسه سرد نیز استفاده کنید، به این منظور می‌توانید هر پانزده الی بیست دقیقه یکبار، کیسه را روی دهانتان بگذارید تا هم درد خود را کاهش دهید و هم مانع از تورم و کبودی در این ناحیه حساس شوید.

اگر چه احتمال عفونت در این عمل جراحی پایین است اما بسیاری از دندان پزشکان محض احتیاط، دهان شویه‌های آنتی بیوتیکی را تجویز می‌کنند که استفاده از آن بعد از عمل جراحی لیفت لثه می‌تواند از عفونت‌های ناشی از این عمل جلوگیری کند.

توصیه می‌شود که به مدت دو الی سه روز از غذاهای نرم مانند سوپ، ماست، ژله، سس سیب و… استفاده کنید. بعد از گذشت سه روز، اگر احساس کردید که نیاز است باز هم از این غذاها استفاده کنید، هیچ مانعی برای این کار وجود نخواهد داشت.

بعد از گذشت چند روز بهتر است جهت معاینه و پیگیری فرایند و پیشرفت بهبودی، به دندان پزشک مراجعه نمایید. با این کار خیالتان از بابت احتمال عفونت و همچنین روند بهبودی نیز راحت می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس بگیرید.

۰۲۱۲۲۲۱۴۰۰۴ – ۰۲۱۲۲۲۱۵۰۰۵

کلام آخر

در این مطلب سعی شد تا به بررسی موارد مهمی که قبل از اقدام به عمل جراحی کانتورینگ لثه یا لیفت لثه لازم است بدانید؛ بپردازیم. فراموش نکنید که  قبل از هر گونه اقدام، بهتر است با یک دندان پزشک مختصص مشورت کنید و آزمایش‌های لازم را نیز انجام دهید.

سوالات متداول

آیا نتایج درمان لیفت لثه دائمی است یا موقتی؟

نتیجه عمل جراحتی لیفت یا کانتورینگ لثه دائمی است؛ با انجام یک بار عمل جراحی، تا همیشه لثه‌های زیبا، متقارن و متناسب خواهید داشت. البته توجه داشته باشید که نتایج ایده‌آل زمانی به دست می‌آیند که عمل جراحی لثه شما توسط یک دندان پزشک مجرب انجام شده باشد.

آیا در لیفت لثه بخیه لازم است؟

در روش‌هایی که از لیزر برای انجام عمل استفاده می‌شود نیازی به بخیه نیست اما در سایر روش‌ها که با چاقو انجام می‌شوند گاهی اوقات بخیه لازم است. در این موارد از بخیه برای ثابت نگه داشتن بافت لثه و یا بستن زخم استفاده می‌شود. البته تمام بخیه‌های مورد استفاده در این عمل قابل جذب هستند و نیازی نیست که بعد از جراحی آن‌ها را بکشید.

لیفت لثه را همزمان با چه عمل‌هایی می توان انجام داد؟

کانتورینگ لثه یا عمل جراحی لثه می تواند بر کیفیت عمل‌های زیبایی دیگری مانند تاج دندان و یا روکش پرسلن چینی اثر گذار باشد. علاوه بر این موضوع از عمل لیفت لثه می‌توانید در کنار سایر روش‌هایی مانند اینویزالاین یا بریس های سنتی (Invisalign)، سفید کننده دندان، تزریق بوتاکس در اطراف لب و زیر بینی به عنوان مکمل استفاده کنید.

برای مطالعه بیشتر این مقاله از سایت معتبر هلث لاین را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button