علت و درمان عفونت دندان روکش شده

عفونت دندان روکش شده

اشتراک‌گذاری

عفونت دندان روکش شده یکی از عارضه‌هایی است که در اثر عدم انجام درمان ریشه قبل از روکش دندان ایجاد می‌شود.

در این حالت روکش دندان ممکن است به عصب‌های باقی‌مانده در دندان فشار وارد کند و موجب عفونت و در نهایت درد شدید آن شود. در این مواقع پزشک و بیمار هر دو باید اقداماتی انجام دهند تا عفونت لثه و دندان کاهش پیدا کند.

هر نوع روکشی که برای دندان شما انتخاب می‌شود، علائم عفونتی و درمان مخصوصی دارد، اما در کل گاهی بیماری‌های لثه‌ای سبب بروز این عفونت می‌شود و مشکل ربطی به روکش ندارد.

پرشدگی نادرست و به دنبال آن عفونت عصب و ریشه نیز می‌تواند این مشکل را ایجاد کند. بنابراین اگر پس از روکش دندان خود احساس درد دارید، توصیه می‌کنیم در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه کنید تا او سلامت دهان و دندان شما را بررسی کند و با یک راه‌حل مناسب مشکل را برطرف سازد.

چرا باید دندان‌ها را روکش کرد؟

اگر شما هم به دنبال پاسخ به این سؤال هستید، با ما همراه باشید. روکش کردن دندان یکی از کارهایی است که افراد به جهت سلامت دندان باید از آن استفاده کنند. گاهی عواملی مثل شکستگی دندان، بد فرمی آن، فواصل بین دندان‌ها، عدم هم سطحی سبب می‌شود تا دندان بیمار به این روش درمانی نیاز پیدا کند.

علت عفونت دندان روکش شده

علت آسیب‌دیدن روکش دندان

افراد زیادی در دنیا معتقدند که با روکش دندان‌هایشان دیگر هرگز بیماری‌های دندانی به سراغشان نمی‌آید.

اما در پاسخ به این دسته باید گفت که به‌هیچ‌وجه این‌طور نیست. با روکش کردن دندان‌ها حساسیت آن‌ها حتی بیشتر هم می‌شود و باید از آنها بادقت و به‌درستی نگهداری کرد. عوامل فراوانی منجر به عفونت دندان روکش شده و درد آن می‌شود در ادامه مقاله با این عوامل مهم آشنا خواهید شد:

عدم تناسب سایز روکش با دندان

اگر روکش به‌درستی بر دندان فرد قرار نگیرد، سبب درد گرفتن آن و در نهایت عفونت ریشه خواهد شد. به‌منظور روکش کردن دندان‌ها، این عمل باید بادقت و ظرافت خاصی انجام شود و دندان با مواد جدید به‌خوبی پوشانده شود تا بتواند از آن در برابر عوامل مختلف محافظت کند. تمامی روکش‌ها در کنار ایجاد ظاهر زیبا برای ایجاد یک سطح گازگرفتن جدید در دهان قرار می‌گیرند.

دندانپزشک برای روکش کردن ابتدا یک‌لایه نازک از دندان برمی‌دارد. این کار به‌منظور جلوگیری از اضافه‌شدن حجم توده‌ای یا ارتفاعی به دندان شما انجام می‌گیرد.

در این پروسه گاهی ممکن است یک روکش برای دندان شما بیش از حد بلند و نامناسب باشد و هنگام گازگرفتن یا جویدن سبب ناراحتی و درد شود. در این مواقع شما باید مشکل را هرچه سریع‌تر پیش از بروز انواع عفونت به دندانپزشک اطلاع دهید تا او اقدامات لازم را بر دندان موردنظر انجام دهد.

التهاب عصب دندان

گاهی درد دندان شما به روکش آن ربطی ندارد و ریشه دندان عامل اصلی عفونت‌های پیشرفته دندانی است. این عفونت سبب آسیب و التهاب پالپ یا عصب دندان می‌شود.

تحریک بافت لثه از عوامل عفونت دندان روکش شده

آماده‌کردن روکش دندان بسیار راحت است، اما می‌تواند دندان و لثه‌های شما را درگیر کند و سبب تحریک لثه و حساسیت و التهاب آن شود. اگر به این عامل در همان روزهای آغازین توجه نکنید ممکن است منجر به عفونت دندان روکش شده شما شود.

اگر درد شما شدید شد می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید، اما حتماً برای مشاوره بیشتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

عفونت دندان روکش شده: تحلیل لثه

اگر لثه‌های بیمار در قسمتی که روکش دندان انجام شده است، دچار تحلیل شده باشد، در این صورت قسمتی از ریشه دندان نمایان می‌شود.

این موضوع درد و حساسیت دندان را به دنبال دارد و محل خوبی را برای تجمع جرم و باکتری‌ها فراهم می‌کند. تحلیل لثه در اکثر مواقع به دلیل عدم مسواک زدن اصولی بروز می‌کند.

شکستگی دندان یا روکش آن

این عامل هم با درد خفیفی همراه است، به‌طورکلی حساسیت دندان‌شکسته و روکش شکسته بسیار بالا می‌رود. شکستگی، لقی یا ترک در روکش دندان یا خود دندان باید دراسرع‌وقت ترمیم شود.

دندان‌قروچه یا براکسیسم

آسیب و عفونت دندان‌ها گاهی به دلیل دندان‌قروچه در خواب ایجاد می‌شود. دندان‌قروچه در خواب سبب فشرده شدن محکم و ساییده شدن سطح دندان خواهد شد.

این فشار غیرطبیعی آن‌قدر شدید است که در بیشتر مواقع سبب آسیب روکش دندان و در نهایت درد و عفونت آن می‌شود. اغلب افراد از اینکه در خواب دندان‌قروچه را تجربه می‌کنند، اطلاعی ندارند به همین دلیل علت وقوع مشکل را موضوع دیگری می‌دانند.

اما گاهی ممکن است، درد و عفونت دندان روکش شده به‌احتمال خیلی زیاد بر اثر براکسیسم به وجود آمده باشد. با تشخیص درست دندانپزشک، او می‌تواند چند راه اصولی جهت حفاظت روکش دندان شما پیشنهاد کند. یکی از راه‌حل‌های ساده و کاربردی استفاده از نایت گارد یا تغییرات جزئی در سطح جویدن است.

دندان قروچه علت عفونت دندان روکش شده

علائم عفونت پیشرفته برای درمان ریشه

از علائمی که نشان‌دهنده عفونت زیر روکش دندان است می‌توان به درد هنگام گازگرفتن، تورم و نرم شدن آن لثه‌ها، حساسیت دندان، درد طولانی‌مدت دندان، تغییر رنگ دندان، طعم ناخوشایند در دهان و آبسه یا ترشح چرک اشاره کرد.

در صورت داشتن هریک از این علائم سریعاً با یک دندانپزشک باتجربه و مطمئن تماس بگیرید. علایم گفته شده گاهی ارتباطی با روکش دندان شما ندارد، اما اگر آن را جدی نگیرید ممکن است تبدیل به مسئله‌ای جدی برای ریشه دندان شود.

حساسیت روکش دندان

روش‌های درمان عفونت دندان روکش شده

در ابتدا پزشک فاکتورهای زیادی را برای انتخاب نهایی روش درمان می‌سنجد و بررسی می‌کند. عواملی نظیر محل اولیه آبسه، احتمال و مقدار گسترش عفونت و میزان واکنش سیستم ایمنی بدن به عفونت در تعیین روش درمانی مؤثر هستند. در ادامه انواع روش‌های درمان عفونت دندان روکش شده را با هم بررسی می‌کنیم.

درمان ریشه دندان

درمان ریشه یا (RCT) به‌منظور درمان آبسه عمیق در دندان استفاده می‌شود. در این روش درمانی دندانپزشک با سوراخ‌کاری در دندان به نابودی عفونت و باکتری‌های ریشه کمک می‌کند و فضا را با ماده‌ای لاستیکی مانند  “گوتا پرکا” پر می‌کند.

این ماده کاملاً استریل است و پس از خشک‌شدن مقاومت خوبی دارد، پس از بهبود ناحیه دندانپزشک دندان را با روکش یا مواد پرکننده دائمی بازسازی می‌کند.

آپیکواکتومی‌

گاهی درمان ریشه به روش آر تی سی برای درمان عفونت دندان کافی نیست. در این زمان دندان‌پزشک از روش آپیکواکتومی استفاده می‌کند و پس از بازکردن لثه به‌منظور ازبین‌بردن انتهای ریشه دندان همراه با هرگونه بافت آلوده اقدام می‌کند.

آنتی‌بیوتیک

یکی از روش‌های مؤثر در درمان و کاهش عفونت و همچنین جلوگیری از انتشار عفونت به نواحی دیگر استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک تحت‌نظر پزشک است.

در عفونت‌هایی که گسترش می‌یابند، دندانپزشک درمان آنتی‌بیوتیکی بیمار را طولانی‌تر می‌کند. اگر عفونت شدید باشد، ممکن است بیمار هم‌زمان با استفاده آنتی‌بیوتیک به بستری شدن هم نیاز داشته باشد.

تخلیه عقونت روکش دندان

در شرایط خاص، دندانپزشک گاهی چرک را به طور مستقیم از محل عفونت تخلیه می‌کند.

عصب کشی برای درمان عفونت دندان روکش شده

تعویض روکش دندان

درمان پوسیدگی و عفونت دندان روکش شده ممکن است گاهی نیاز به برداشتن روکش و تعویض آن داشته باشد. این موضوع باتوجه‌به میزان پوسیدگی است. در این شرایط دندان‌پزشک برای بیمار یک روکش جدید می‌سازد. در صورت نیاز به تعویض روکش دندان، مراحل کار ساده است. در ابتدا لازم است تا دندان کمی ساییده شود تا فضای لازم برای روکش ایجاد شود.

در قدم بعدی دندانپزشک از دندان قالب می‌گیرد و به لابراتوار موردنظر سفارش روکشی با طراحی سفارشی و خاص می‌دهد.

هنگامی که روکش آماده شد، بخش رویی دندان شما سیمان شده و پس از انجام روتین بهداشتی و استریل توسط پزشک روکش جدید بر روی دندان قرار داده می‌شود. روکش دندان اگر توسط دندانپزشک ماهر به‌صورت اصولی و مناسب نصب شود می‌تواند تا ۱۰ سال یا بیشتر دوام داشته باشد.

کشیدن دندان

اگر هیچ‌کدام از روش‌های درمانی از نظر دندان‌پزشک مناسب نباشد و پوسیدگی تمام دندان را به‌گونه‌ای فراگرفته باشد که دیگر نشود آن را ترمیم و درمان کرد. بیمار مجبور به کشیدن دندان خود خواهد شد.

علائم عفونت دندان روکش شده

مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از عفونت دندان روکش شده

بوی بد دندان پس از روکش کردن، معمولاً به دلیل وجود باکتری‌ها در نواحی اطراف آن است. این باکتری‌ها با ایجاد عفونت در دندان‌های روکش شده منجر به بروز مشکلات جدی در ریشه می‌شوند.

همچنین در اثر استفاده مداوم از روکش دندان، چسب آن از بین می‌رود و روکش ممکن است شل یا جابه‌جا شود؛ بنابراین باکتری‌ها وارد روکش شده و با ایجاد عفونت سبب بوی بد می‌شوند.

یکی دیگر از دلایل بوی بد روکش دندان وجود حفره دندانی یا پوسیدگی است. مسواک زدن، استفاده از دهان‌شویه‌ها و حتی نخ دندان می‌تواند از اصول درمانی بسیار مؤثری در این راستا باشد.

عفونت دندان روکش شده

در این مقاله به عوامل مؤثر در عفونت دندان روکش شده و راه‌های درمان آن پرداخته شد. گاهی این عفونت ناشی از دندان‌های عصب‌کشی شده است که در این صورت دندانپزشک باید پروسه عصب‌کشی را دوباره انجام دهد. درمان و بررسی علت عفونت روکش حتماً باید تحت‌نظر متخصص درمان ریشه انجام گیرد. خوشبختانه در سایت ما بهترین دندانپزشکان در این زمینه فعالیت دارند.

منبع

علائم عفونت روکش دندان چیست؟

برخی از علائم عفونت در زیر روکش دندان شما امکان دارد شامل درد در زمان گاز گرفتن، تورم لثه‌ها، حساسیت دندان شود.

دلیل بوی بد دندان روکش شده چیست؟

بوی بد روکش دندان اغلب نشانگر آن است که باکتری‌ها در قسمت‌های اطراف روکش رشد نموده و موجب عفونت روکش دندان شده‌اند.

درمان عفونت دندان روکش شده چگونه است؟

برای درمان عفونت دندان روکش شده باید دندان‌پزشک دلیل عفونت را پیدا کرده و درمان صحیح را بر اساس آن انتخاب کند.

درمان خانگی عفونت دندان روکش شده چیست؟

آبکشی دهان با آب‌نمک یکی از درمان‌های خانگی است که التهاب و درد را کاهش خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button