تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

بنا بر دلایل مختلف ممکن است دندان های شما دچار آسیب هایی شود و باید به نوعی آن را برطرف ساخت. تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان به شما کمک می کند تا آگاهی بیشتری نسبت به تغییر فرم دندان های خود داشته باشید.

در نظر داشته باشید که گاهی ایجاد تغییر در ظاهر و فرم دندان ها صرفا برای زیبایی است و در دسته خدمات زیبایی دندان قرار می‌گیرند و بیماری دلیل استفاده از آن نیست. استفاده از روکش های دندانی و همچنین لمینت های سرامیکی و کامپوزیت ونیر ها به شما کمک خواهد کرد تا دندان های سفید و یکدست داشته باشید.

در اختیار داشتن دندان های زیبا و یکدست به شما کمک خواهد کرد تا اعتماد به نفس بیش تری داشته باشید و تعاملات اجتماعی برای شما ساده تر خواهد بود. در این گفتار تلاش خواهیم کرد تا تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر را با روکش دندان مورد بررسی قرار دهیم تا آگاهی کامل در این رابطه را بدست آورید. دقت داشته باشید که هر یک از این درمان های دندانپزشکی دارای مزایایی است که باید از آن ها به خوبی آگاهی داشته باشید.

مزیت روکش های دندانی

روکش زیرکونیا یک روکش تمام سرامیکی برای دندان است که به کمک فریم‌های زیرکونیومی تقویت میشود.

معرفی روکش های دندانی

روکش های دندانی معمولا مانند یک کلاهک برای دندان های آسیب دیده هستند که ممکن است از مواد مختلفی مانند فلزات یا پرسلن ساخته شده باشند. روکش دندانی ممکن است بر روی یک دندان آسیاب شما قرار بگیرند و این دندان ها معمولا کمتر دیده می شوند اما افرادی که هنگام خندیدن دهانشان زیاد باز می شود یا بر اثر خمیازه ممکن است دندان پر شده آن ها نیز دیده شود، می توانند از روکش های دندانی استفاده کنند. روکش های دندان را می توان در دندانپزشکی دیجیتال و در کمترین زمان ممکن به انجام رساند یا در روش سنتی مدتی را برای نصب روکش دندانی صرف کنید.

یکی از مزایای مهمی که روکش های دندانی دارند آن است که هیچ تاثیری بر لبخند شما نمی گذارند و حالت طبیعی آن به صورت کامل حفظ می شود. انواع روکش های دندانی از مدل های مختلفی ساخته می شوند و یک دندانپزشک حرفه ای می تواند با استفاده از گزینه های مختلف به شما کمک کند تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. انواع موادی که ممکن است در ساخت روکش های دندانی مورد استفاده قرار بگیرند عبارتند از:

  • پرسلین
  • سرامیک
  • زیرکونیا
  • رزین کامپوزیت
  • ترکیبی از چند ماده؛ برای مثال شما می توانید یک روکش دندانی از جنس پرسلین داشته باشید که با فلز ذوب شده باشد.

از مزایای لمینت دیجیتال دندان این است که بیمار کاملا میتواند نتیجه نصب لمینت دندان را پیش از انجام آن مشاهده کرده و در صورتی که باب میل او بود اقدام به انجام آن نماید یا در صورت نیاز به اصلاح آن را ویرایش کنید.

زمانی که می خواهید یک روکش دندانی را برای استفاده انتخاب کنید دندانپزشک شما فاکتور های مختلفی را مد نظر قرار می دهد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • محل دندان شما
  • چه مقدار از دندان شما هنگام لبخند زدن دیده می شود
  • شرایط بافت لثه شما
  • عملکرد دندانی که به روکش نیاز دارد
  • رنگ دندان های اطراف

زمانی که یک حفره بزرگ در دندان های شما ایجاد شده است که برای پر کردن آن نیاز به حجم زیادی از مواد پرکننده دارید، ممکن است بهترین زمان برای استفاده از روکش های دندانی باشد. در صورتی که دندان شما پوسیده، ترک خورده یا بسیار ضعیف شده باشد نیز می توانید از روکش های دندانی استفاده کنید. زمانی که دندان خود را عصب کشی می کنید نیز توصیه می شود که از روکش های دندانی استفاده کنید چرا که دندان های شما بسیار شکننده تر از گذشه می شوند و نیاز به محافظت دارند.

درمان ریشه یا روت کانال، به معنای خارج کردن عصب یک دندان و سپس تمیز کردن و پر کردن فضای کانال ریشه است.

پروسه استفاده از روکش های دندانی

روکش ها را ممکن است در یک پروسه یک مرحله ای یا چند مرحله ای دریافت کنید و همه چیز در این رابطه به دندانپزشک شما بستگی دارد. در روش سنتی و چند مرحله ای، شما باید حداقل دو بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. دندانپزشک شما دندان مورد نظر را معاینه و سپس آماده استفاده از روکش می کند. در این مرحله ممکن است از عکس برداری با اشعه ایکس نیز استفاده شود. همچنین این امکان وجود دارد که از دندان شما قالب گیری انجام شود.

دندانپزشک شما یک بخش از لایه بیرونی دندان شما را برمی دارد. سپس یک قالب گیری و نشانه گذاری روی دندان اصلی و دندان های اطراف ایجاد می شود. سپس دندانپزشک یک روکش موقت را بر روی دندان شما قرار خواهد داد تا آسیبی به دندان شما وارد نشود. برداشت های انجام شده به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود تا روکش در طی یک بازه زمانی مشخص، آماده شود. سپس باید مجدد به نزد دندانپزشک خود بازگردید تا دندانپزشک تاج دندان شما را به دندان اصلی بچسباند.

در پروسه استفاده از روکش های یک روزه اما دندانپزشک از دندان های شما یک تصویر دیجیتالی دریافت می کند و با استفاده از اسکن داخل دهانی، یک روکش را در کلینیک برای شما تهیه می کنند. البته ممکن است این پروسه بیش از یک ساعت به طول بیانجامد. در این مرحله دندانپزشک مرحله اتصال روکش به دندان های شما را آغاز می کند. کل این پروسه درمانی ممکن است ۲ تا ۴ ساعت زمان لازم داشته باشد. در نظر داشته باشید که همه دندانپزشکان قابلیت استفاده از روکش های یک روزه را ندارند و باید از آن ها پیش از شروع کار در این رابطه سوال بپرسید.

اگر با روند لمینت دندان آشنایی ندارید ویدئویی که در ادامه از لمینت سرامیکی دکتر نوشین نصیری آورده شده است را مشاهده کنید:

طراحی لبخند دیجیتال دی اس دی با استفاده از کامپیوتر است که در آن از فناوری های دیجیتال استفاده می شود.

معرفی لمینت های سرامیکی

لیمنت های سرامیکی یک لایه بسیار نازک است که با توجه به رنگ دندان فرد طراحی می شود. این لایه ها به قسمت جلویی دندان متصل می شوند و باعث می شوند که رنگ دندان ها، ظاهر و اندازه آن ها تغییر پیدا کند. شما می تواند طول دندان های خود را به کمک لمینت سرامیکی تغییر دهید. در حقیقت لمینت دندان گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که می خواهند فاصله میان دندان های خود را پوشش دهند.

زمانی که از لمینت های سرامیکی استفاده می کنید، دندانپزشک شما کمترین حجم از تهاجم را در روش درمانی خود مورد استفاده قرار می دهد در نتیجه برای شروع کار تنها نیاز به یک آماده سازی سطحی است. در نظر داشته باشید که تجربه دندانپزشک شما در موفقیت استفاده از لمینت دندانی شما بسیار حائز اهمیت است. در رابطه با استفاده از لمینت های دندانی اجازه دهید تا دندانپزشک شما تصمیم نهایی را اتخاذ کند چراکه ممکن است دندان های شما بنا بر دلایل مختلف آماده استفاده از این روش نباشد.

روکش های دندانی برای پوشش نقص های دندان

خواندن مقاله ایمپلنت دیجیتال دندان و مزایای آن را توصیه می کنیم.

پروسه استفاده از لمینت های سرامیکی

پروسه استفاده از لمینت های سرامیکی شامل مراحل مختلفی می شود. در مرحله اول یک دندانپزشک باید دندان های شما را آماده کند که البته نیاز به دقت بسیار زیادی دارد و میلی متر ها نیز می توانند در نتیجه نهایی تاثیرگذار باشند. در مرحله دوم دندانپزشک برای دندان های شما قالب مناسبی را تهیه می کند و یک مدل را طراحی می کند. سایر پروسه ها به جلسات بعدی منتقل می شوند.

در این زمان مدل های طراحی شده به آزمایشگاه های دندانپزشکی ارسال می شود. در جلسه بعدی لمینت ها روی دندان قرار می گیرند و با ماده چسبنده خاص به دندان ها متصل می شوند. در صورتی که لمینت ها به درستی بر روی دندان قرار گیرند هیچ گونه فاصله ای بین دندان ها نخواهد بود و همچنین همه دندان ها هم تراز هستند. بدیهی است که برای ایجاد ظاهری طبیعی تر دندانپزشک و آزمایشگاه دندانپزشکی باید همکاری بسیار مناسبی با یکدیگر داشته باشند.

پروسه استفاده از روکش های دندانی با کمک دندانپزشکی دیجیتال

فرق لمینیت سرامیکی با کامپوزیت ونیر را از نظر قیمت، استحکام و مقاومت، دوام و طول عمر، فرآیند کاشت و مدت زمان نصب می توان بررسی کرد.

اگر می خواهید لمینتی موفق را پشت سر بگذارید، بهتر است یک هفته پس از نصب لمینت های دندانی به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا او شرایط دندان های شما و همچنین حساسیت و همچنین عملکرد دهان شما با وجود لمینت ها مورد بررسی قرار گیرد. دقت داشته باشید که لمینت ها نیز همچون دندان های طبیعی شما به مراقبت های بهداشتی نیاز دارد و باید در رابطه با استفاده از مسواک و همچنین نخ دندان دقت داشته باشید.

در صورتی که در خواب عادت به دندان قروچه دارید حتما در این رابطه با دندانپزشک خود صحبت کنید تا او در این رابطه تصمیم درستی اتخاذ کند. در برخی از مواقع استفاده از محافظ های دندان یا نایت گارد دندان می تواند برای بیمار بسیار مناسب باشد اما در برخی از مواقع نیز توصیه می شود که بیمار به یک متخصص بهداشت روان مراجعه کند تا در بتواند این مشکل را به طور کامل برطرف سازند.

جویدن ناخن یا یخ و همچنین وارد کردن هر گونه فشار به لمینت ها می تواند آسیبی جدی به آن ها وارد کند و در نتیجه شما باید از این دسته فعالیت ها پرهیز کنید. در کل مراقبت های بعد از لمینت دندان را برای داشتن دندان هایی سالم جدی بگیرید.

ویدئویی که در ادامه از دکتر نوشین نصیری آورده شده است نصب کامپوزیت دندان را به تصویر کشیده است. فرصت مشاهده آن را از دست ندهید:

معرفی کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر ها عملکردی مشابه با لمینت های دندانی دارند اما تفاوت هایی نیز در کیفیت آن ها وجود دارد. کامپوزیت های دندانی می توانند بسیاری از نواقص دندان از جمله شکستگی، ترک ها سطحی، فاصله میان دندان ها و همچنین اصلاح رنگ دندان را بپوشاند. در صورتی که مشکلات دندان شما سطحی است و می خواهید ظاهر دندان های خود را تغییر دهید بهتر است از کامپوزیت های دندانی استفاده کنید و به راحتی ظاهر دندان های خود را تغییر دهید.

هزینه کامپوزیت های دندانی نسبت به لمینت کمتر است اما از طرفی مقاومت کمتری نیز نسبت به آن ها دارد در نتیجه شما باید در بازه های زمانی کوتاه تری آن ها را تغییر دهید یا اصلاحات لازم را در آن ها ایجاد کنید. البته در صورتی که بتوانید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، قادر خواهید بود تا آن ها را برای مدتی طولانی تر از آن ها بهره ببرید.

دو بار مسواک زدن در روز و همچنین استفاده از نخ دندان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید عملکرد کامپوزیت ونیر های خود را بهبود ببخشید.

هزینه کامپوزیت های دندانی در مقایسه با لمینت کمتر است

مطالعه مقاله بهترین روش های اصلاح طرح لبخند کدامند؟ را پیشنهاد می کنیم.

پروسه استفاده از کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر ها را می توان به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم مورد استفاده قرار داد. در روش مستقیم در همان لحظه دندانپزشک دندان های بیمار را آماده می کند و از کامپوزیت ونیرها برای پوشش دادن سطح دندان ها استفاده می کند. این روش درمانی کمترین میزان تهاجم را به همراه دارد و زمان زیادی برای رسیدن به انتهای کار نیاز نخواهید داشت.

دیگر روش درمانی برای استفاده از کامپوزیت ونیرها استفاده غیر مستقیم از آن ها است. در این روش دندانپزشک نمی تواند کامپوزیت ها را مستقیما به دندان شما متصل سازد. در این روش نیز دندانپزشک کلیه فعالیت های مربوط به روش مستقیم را انجام می دهد. دندان های شما باید آماده دریافت کامپوزیت ونیرها شود.

در این روش قالب گیری انجام شده به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود تا در آزمایشگاه کامپوزیت ها ساخته شوند. در این روش تهاجم کمی بیش تر از روش مستقیم است اما مقاومت کامپوزیت ها نیز بیشتر است. دندانپزشک تا زمان آماده شدن قالب نهایی یک روکش موقت را به دندان های شما متصل می کند تا آسیبی به دندان های شما وارد نشود. پس از آماده شدن کامپوزیت ها شما باید مجدد به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا کامپوزیت ها به دندان های شما متصل گردد.

در هر دو روش دندانپزشک کامپوزیت ها را با یک ماده چسبنده به دندان های شما متصل می کند. چسبندگی این ماده بسیار زیاد است اما برای این که فورا عملکرد خود را به دست آورند، دندانپزشک از نور برای خشک کردن آن استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که همه چیز به خوبی انجام شده است. در برخی از مواقع ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد که مدتی را در کلینیک بمانید تا اطمینان حاصل کند همه چیز به خوبی انجام شده است.

تفاوت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی با روکش دندان

بهترین راهنمای انتخاب رنگ لمینت دندان، دندانپزشک متخصص زیبایی میباشد که با توجه به رنگ دندان و رنگ پوست فرد میتواند بهترین رنگ طبیعی را به او پیشنهاد دهد.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان

به طور کلی زمانی که دندان های شما آسیب می بیند، راه های زیادی وجود دارد که بتوانید این مشکل را پوشش دهید. استفاده از لمینت های سرامیکی، کامپوزیت ونیر یا روکش های دندانی از جمله راهکارهایی هستند که می توانند به رفع مشکلات شما کمک کند.

تفاوت عمده ای که میان این سه وجود دارد آن است که لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر ها می توانند مشکلات سطحی دندان های شما را بر طرف کنند و این در حالی است که روکش های دندان می توانند حجم بسیار زیادی از دندان های آسیب دیده را پوشش دهند.

معمولا روکش های دندانی پس از رفع مشکلات پوسیدگی دندان یا عصب کشی مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوانند در یک دست سازی دندان های شما بسیار موثر باشد. دانستن تفاوت این موارد باعث می شود تا انتخاب بهتری داشته باشید. در صورتی که تمایل به استفاده از هریک از روش های درمانی فوق دارید، حتما از یک دندانپزشک حرفه ای کمک بخواهید چراکه تجربه یک دندانپزشک در موفقیت شما نقش ویژه خواهد داشت. برای مطالعه بیشتر درباره این تفاوت ها خواندن این مقاله را پیشنهاد می دهیم.

دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری

طرز استفاده snap on smile چگونه است را در این مقاله مطالعه کنید.

روکش دندان بهتر است یا کامپوزیت و لمینت

در مواردی که دندان شما عصب‌کشی شده یا در اصطلاح دندانپزشکی تحت درمان ریشه و روت کانال‌تراپی قرار گرفته است، با گذشت زمان تغییر رنگ داده و به رنگ خاکستری متمایل می‌شود. باید بدانید که کامپوزیت ونیر توانایی مخفی‌کردن این تغییر رنگ را ندارد و در چنین حالتی، دندان به قدری آسیب‌پذیر شده است که توسط کامپوزیت محافظت نمی‌شود.

از آنجایی که روکش دندان بر خلاف کامپوزیت، توانایی محافظت از دندان اندو شده را دارد، در چنین مواردی بهترین اقدام برای شما، حفظ دندان توسط روش کروان یا همان روکش است. در این روش، دندان شما بر خلاف کامپوزیت کاملاً تراشیده می‌شود تا روکش دندان بتواند کل سطح را پوشش دهد.

برای طراحی روکش دندان مناسب، ابتدا از دندان عکس گرفته می‌شود و پس از آن، دندان مورد نظر را تراش می‌دهند تا قالب‌گیری انجام شده و با ارسال به لابراتور، فرایند ساخت روکش آغاز شود. در مرحله اول، روکش برای دندان تست می‌شود تا اندازه، رنگ و میزان درخشندگی آن تعیین شود و در مرحله بعد، مجدداً به لابراتور برمی‌گردد تا نتیجه دلخواه به دست آمده و بدون هیچ مشکلی در دهان قرار گیرد.

آخرین گام چسباندن روکش توسط دندانپزشک به دندان است. گفتنی است در مدت‌زمانی که دندان شما تراشیده شده، به شما تاج موقتی داده می‌شود. بنابراین لازم نیست در فاصله تهیه روکش نهایی و دریافت از لابراتور، نگران زیبایی لبخند خود باشید.

از مزایای روکش دندان، جلوگیری از گسترش پوسیدگی به دلیل پوشانندگی کلی سطح دندان است. همچنین باید گفت که روکش یا همان تاج، ظاهری کاملاً طبیعی و مشابه دندان‌سالم خودتان دارد و با طول عمر بسیار بالای خود، دچار شکستگی نشده و نیاز به ترمیم پیدا نمی‌کند.

در این میان، دندان‌های کامپوزیت‌شده و لمینت احتمال آسیب بیشتری دارند و در صورت شکستگی یا لب‌پر شدن، احتیاج به ترمیم دارند. اگر نگران هزینه‌های روکش دندان هستید، بر خلاف کامپوزیت و لمینت، بیمه بخشی از آن را تقبل می‌کند. اگر دوست ندارید دندان‌هایتان تراش بخورد، از کامپوزیت ونیر استفاده کنید که مواد سفید به صورت لایه‌لایه روی دندان‌های شما اضافه می‌شود.

ماندگاری و طول عمر کامپوزیت دندان و لمینت سرامیکی در گرو رعایت اصولی و مراقبت از دندان هاست

لمینت سرامیکی بهتر است یا روکش دندان؟

لمینت نمی‌تواند موجب تقویت دندان پوسیده و شکننده شود. پس با توجه به گفته‌های قبلی و اشاره به اینکه کامپوزیت هم روش درمانی مناسبی برای دندانی که کاملاً آسیب دیده وعصب‌کشی شده نیست، روکش دندان بهترین انتخاب برای دندان‌های ضعیف است. با این وجود، نظر متخصص دندانپزشک و معالج شما، تعیین‌کننده درمان نهایی و بهترین روش زیباسازی مناسب شما است.

برای مقایسه دقیق لمینت و روکش دندان، یادآوری می‌کنیم که لمینت سرامیکی، پوسته نازکی است که مانند لنز روی سطح خارجی دندان قرار می‌گیرد. در مقابل لمینت و همانطور که گفته شد، روکش دورتادور دندان را می‌پوشاند. بیشترین مقدار تراش دندان در لمینت حدود ۱ میلی‌متر است، در حالی که تراش مورد نیاز روکش بیش از این مقدار است.

گفتنی است دو نوع روکش دندان وجود دارد؛ یکی روکش معمولی یا متال سرامیک که رنگ فلزی دارد و دیگری روکش تمام سرامیک یا تمام سفید که از کانی زیرکن تشکیل شده است و زیبایی بیشتری از مدل فلزی دارد.

کامپوزیت مناسب تر است یا روکش دندان؟

اگر همه رنگ دندان‌ها زرد شده باشند یا نامرتبی‌های شدید در چیدمان دندان‌ها مشاهده شود، بهترین راه درمان، کامپوزیت ونیر یا لمینت است که هریک از این روش‌های زیباسازی، باتوجه به نیاز مراجعه‌کننده تعیین می‌شوند. در مواردی هم که دندان دچار ترک‌های ریزی در سطح خود شده است، انجام کامپوزیت می‌تواند یک راه مراقبت از دندان باشد.

یکی از تفاوت‌های کامپوزیت ونیر با روکش دندان، این است که به دلیل قرار گرفتن کامپوزیت روی سطح خارجی دندان‌ها، نیازی به تراش دندان نیست و تمامی مراحل بدون ارسال نمونه به لابراتور و در مطب توسط دندانپزشک انجام می‌شود. این ویژگی باعث شده تا روند انجام کامپوزیت سریع‌تر و هزینه‌های آن کمتر شود.

انجام روکش برای دندان، کامپوزیت و لمینت

معمولاً ونیر کامپوزیت در یک جلسه به طور کامل انجام می‌شود. ابتدا دندان‌های شما توسط پوششی از رزین پوشیده می‌شوند و سپس، لایه‌های اضافی تراشیده شده و از طریق نوری شدید سخت و براق می‌شود.

در روش درمانی لمینت سرامیکی، دو تا سه هفته زمان احتیاج دارید. در این فاصله، ابتدا کمی از دندان شما تراشیده می‌شود و بعد از آن، دندانپزشک از دندان شما قالب‌گیری می‌کند. این قالب‌ها همانند روش روکش دندان به آزمایشگاه ارسال شده و پس از دو هفته آماده می‌شود. پس از دریافت مواد از لابراتور، لمینت توسط دندانپزشک روی دندان‌های شما می‌چسبد.

از نظر برگشت‌پذیری، کامپوزیت ونیر پس از هر زمان قابل جدا کردن از دندان‌ها است؛ چرا که دندان‌ها در زیر این پوشش دچار تراشیدگی نشده‌اند. اما در روش لمینت سرامیکی، برگشت‌پذیری وجود ندارد و دندان‌های زیر این پوشش در حجم بالایی تراشیده شده‌اند.

با وجود تمام موارد گفته‌شده، طول عمر لمینت و روکش دندان، بالاتر از کامپوزیت است. چرا که مواد لمینت، محکم‌تر از رزین به کار رفته در کامپوزیت هستند. لمینت به طور میانگین ۱۰ تا ۱۵ سال عمر می‌کند که در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان به همراه پیروی از دستورات دندانپزشک، این مدت‌زمان قابل افزایش است. گفتنی است ماندگاری کامپوزیت ونیر حدود ۵ تا ۷ سال است.

اگر نگران دندان‌های بزرگ و بیرون‌زده پس از لمینت سرامیکی هستید، باید بدانید که در صورت مهارت کار دندانپزشک، ضخامت مواد به حدی می‌رسد که قابل مقایسه با نازکی پوسته تخم مرغ است. این مقدار، چیزی حدود سه دهم میلی‌متر بوده و جای نگرانی برای بزرگی بیش از حد دندان‌ها یا تراش بیش از حد برای جبران ضخامت مواد باقی نمی‌گذارد

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

روکش دندانی چیست؟

روکش‌های دندانی نوع رایجی از ترمیم دندان هستند. این روکش‌ها کلاهک‌هایی برای دندان‌های آسیب دیده هستند و از موادی مانند فلزات یا پرسلن ساخته می‌شوند. برای دندان‌هایی که پوسیده شده‌اند و یا دیواره‌هایشان شکسته، روکش دندان می‌تواند گزینه درمانی مناسبی باشد. همچنین در مواردی از این روکش‌ها به منظور بهبود زیبایی دندان‌ها نیز استفاده می‌شود.

روکش دندان یا لمینت سرامیکی؟

لمینت سرامیکی تنها یک پوسته نازک است که روی سطح خارجی دندان مانند یک لنز قرار می‌گیرد. اما روکش دورتادور دندان را می‌پوشاند و با توجه به اینکه لمینت‌ها باعث تقویت دندان شکننده و پوسیده نمی‌شوند، گزینه درمانی مناسبی نیستند. روکش‌ دندان بهترین انتخاب برای دندان‌های ضعیف شماست.

استفاده از کامپوزیت ونیر چه مراحلی دارد؟

کامپوزیت ونیر به دو شیوه مستقیم و غیرمستقیم انجام می‌شود. در روش مستقیم، پزشک در همان لحظه دندان‌های بیمار را آماده و از کامپوزیت‌ها برای پوشش دندان استفاده می‌کند. این روش کمترین میزان تهاجم را دارد و اتمام درمان زمان زیادی نمی‌خواهد. اما در روش غیرمستقیم، دندان‌پزشک کامپوزیت‌ها را مستقیما به دندان شما متصل نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button