تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان https://dr-nassiriclinic.com/%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%88%d8%aa-%d9%84%d9%85%db%8c%d9%86%d8%aa-%d8%b3%d8%b1%d8%a7%d9%85%db%8c%da%a9%db%8c-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d9%85%d9%be%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%aa-%d9%88%d9%86%db%8c%d8%b1-%d8%a8%d8%a7/
دندانپزشکی زیبایی

اشتراک‌گذاری

بنا بر دلایل مختلف ممکن است دندان های شما دچار آسیب هایی شود و باید به نوعی آن را برطرف ساخت. تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان به شما کمک می کند تا آگاهی بیشتری نسبت به تغییر فرم دندان های خود داشته باشید. در نظر داشته باشید که گاهی ایجاد تغییر در ظاهر و فرم دندان ها صرفا برای زیبایی است و بیماری دلیل استفاده از آن نیست. استفاده از روکش های دندانی و همچنین لمینت های سرامیکی و کامپوزیت ونیر ها به شما کمک خواهد کرد تا دندان های سفید و یکدست داشته باشید.

در اختیار داشتن دندان های زیبا و یکدست به شما کمک خواهد کرد تا اعتماد به نفس بیش تری داشته باشید و تعاملات اجتماعی برای شما ساده تر خواهد بود. در این گفتار تلاش خواهیم کرد تا تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر را با روکش دندان مورد بررسی قرار دهیم تا آگاهی کامل در این رابطه را بدست آورید. دقت داشته باشید که هر یک از این درمان های دندانپزشکی دارای مزایایی است که باید از آن ها به خوبی آگاهی داشته باشید.

مزیت روکش های دندانی

معرفی روکش های دندانی

روکش های دندانی معمولا مانند یک کلاهک برای دندان های آسیب دیده هستند که ممکن است از مواد مختلفی مانند فلزات یا پرسلن ساخته شده باشند. روکش دندانی ممکن است بر روی یک دندان آسیاب شما قرار بگیرند و این دندان ها معمولا کمتر دیده می شوند اما افرادی که هنگام خندیدن دهانشان زیاد باز می شود یا بر اثر خمیازه ممکن است دندان پر شده آن ها نیز دیده شود، می توانند از روکش های دندانی استفاده کنند. روکش های دندان را می توان در دندانپزشکی دیجیتال و در کمترین زمان ممکن به انجام رساند یا در روش سنتی مدتی را برای نصب روکش دندانی صرف کنید.

یکی از مزایای مهمی که روکش های دندانی دارند آن است که هیچ تاثیری بر لبخند شما نمی گذارند و حالت طبیعی آن به صورت کامل حفظ می شود. روکش های دندانی از مدل های مختلفی ساخته می شوند و یک دندانپزشک حرفه ای می تواند با استفاده از گزینه های مختلف به شما کمک کند تا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. انواع موادی که ممکن است در ساخت روکش های دندانی مورد استفاده قرار بگیرند عبارتند از:

  • پرسلین
  • سرامیک
  • زیرکونیا
  • رزین کامپوزیت
  • ترکیبی از چند ماده؛ برای مثال شما می توانید یک روکش دندانی از جنس پرسلین داشته باشید که با فلز ذوب شده باشد.

زمانی که می خواهید یک روکش دندانی را برای استفاده انتخاب کنید دندانپزشک شما فاکتور های مختلفی را مد نظر قرار می دهد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

  • محل دندان شما
  • چه مقدار از دندان شما هنگام لبخند زدن دیده می شود
  • شرایط بافت لثه شما
  • عملکرد دندانی که به روکش نیاز دارد
  • رنگ دندان های اطراف

زمانی که یک حفره بزرگ در دندان های شما ایجاد شده است که برای پر کردن آن نیاز به حجم زیادی از مواد پرکننده دارید، ممکن است بهترین زمان برای استفاده از روکش های دندانی باشد. در صورتی که دندان شما پوسیده، ترک خورده یا بسیار ضعیف شده باشد نیز می توانید از روکش های دندانی استفاده کنید. زمانی که دندان خود را عصب کشی می کنید نیز توصیه می شود که از روکش های دندانی استفاده کنید چرا که دندان های شما بسیار شکننده تر از گذشه می شوند و نیاز به محافظت دارند.

روکش های دندانی برای پوشش نقص های دندان

درمان ریشه یا روت کانال، به معنای خارج کردن عصب یک دندان و سپس تمیز کردن و پر کردن فضای کانال ریشه است.

پروسه استفاده از روکش های دندانی

روکش ها را ممکن است در یک پروسه یک مرحله ای یا چند مرحله ای دریافت کنید و همه چیز در این رابطه به دندانپزشک شما بستگی دارد. در روش سنتی و چند مرحله ای، شما باید حداقل دو بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. دندانپزشک شما دندان مورد نظر را معاینه و سپس آماده استفاده از روکش می کند. در این مرحله ممکن است از عکس برداری با اشعه ایکس نیز استفاده شود. همچنین این امکان وجود دارد که از دندان شما قالب گیری انجام شود.

دندانپزشک شما یک بخش از لایه بیرونی دندان شما را برمی دارد. سپس یک قالب گیری و نشانه گذاری روی دندان اصلی و دندان های اطراف ایجاد می شود. سپس دندانپزشک یک روکش موقت را بر روی دندان شما قرار خواهد داد تا آسیبی به دندان شما وارد نشود. برداشت های انجام شده به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود تا روکش در طی یک بازه زمانی مشخص، آماده شود. سپس باید مجدد به نزد دندانپزشک خود بازگردید تا دندانپزشک تاج دندان شما را به دندان اصلی بچسباند.

در پروسه استفاده از روکش های یک روزه اما دندانپزشک از دندان های شما یک تصویر دیجیتالی دریافت می کند و با استفاده از اسکن داخل دهانی، یک روکش را در کلینیک برای شما تهیه می کنند. البته ممکن است این پروسه بیش از یک ساعت به طول بیانجامد. در این مرحله دندانپزشک مرحله اتصال روکش به دندان های شما را آغاز می کند. کل این پروسه درمانی ممکن است ۲ تا ۴ ساعت زمان لازم داشته باشد. در نظر داشته باشید که همه دندانپزشکان قابلیت استفاده از روکش های یک روزه را ندارند و باید از آن ها پیش از شروع کار در این رابطه سوال بپرسید.

معرفی لمینت های سرامیکی

لیمنت های سرامیکی یک لایه بسیار نازک است که با توجه به رنگ دندان فرد طراحی می شود. این لایه ها به قسمت جلویی دندان متصل می شوند و باعث می شوند که رنگ دندان ها، ظاهر و اندازه آن ها تغییر پیدا کند. شما می تواند طول دندان های خود را به کمک لمینت سرامیکی تغییر دهید. در حقیقت لمینت دندان گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که می خواهند فاصله میان دندان های خود را پوشش دهند.

زمانی که از لمینت های سرامیکی استفاده می کنید، دندانپزشک شما کمترین حجم از تهاجم را در روش درمانی خود مورد استفاده قرار می دهد در نتیجه برای شروع کار تنها نیاز به یک آماده سازی سطحی است. در نظر داشته باشید که تجربه دندانپزشک شما در موفقیت استفاده از لمینت دندانی شما بسیار حائز اهمیت است. در رابطه با استفاده از لمینت های دندانی اجازه دهید تا دندانپزشک شما تصمیم نهایی را اتخاذ کند چراکه ممکن است دندان های شما بنا بر دلایل مختلف آماده استفاده از این روش نباشد.

پروسه استفاده از روکش های دندانی با کمک دندانپزشکی دیجیتال

خواندن مقاله ایمپلنت دیجیتال دندان و مزایای آن را توصیه می کنیم.

پروسه استفاده از لمینت های سرامیکی

پروسه استفاده از لمینت های سرامیکی شامل مراحل مختلفی می شود. در مرحله اول یک دندانپزشک باید دندان های شما را آماده کند که البته نیاز به دقت بسیار زیادی دارد و میلی متر ها نیز می توانند در نتیجه نهایی تاثیرگذار باشند. در مرحله دوم دندانپزشک برای دندان های شما قالب مناسبی را تهیه می کند و یک مدل را طراحی می کند. سایر پروسه ها به جلسات بعدی منتقل می شوند.

در این زمان مدل های طراحی شده به آزمایشگاه های دندانپزشکی ارسال می شود. در جلسه بعدی لمینت ها روی دندان قرار می گیرند و با ماده چسبنده خاص به دندان ها متصل می شوند. در صورتی که لمینت ها به درستی بر روی دندان قرار گیرند هیچ گونه فاصله ای بین دندان ها نخواهد بود و همچنین همه دندان ها هم تراز هستند. بدیهی است که برای ایجاد ظاهری طبیعی تر دندانپزشک و آزمایشگاه دندانپزشکی باید همکاری بسیار مناسبی با یکدیگر داشته باشند.

اگر می خواهید لمینتی موفق را پشت سر بگذارید، بهتر است یک هفته پس از نصب لمینت های دندانی به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا او شرایط دندان های شما و همچنین حساسیت و همچنین عملکرد دهان شما با وجود لمینت ها مورد بررسی قرار گیرد. دقت داشته باشید که لمینت ها نیز همچون دندان های طبیعی شما به مراقبت های بهداشتی نیاز دارد و باید در رابطه با استفاده از مسواک و همچنین نخ دندان دقت داشته باشید. در صورتی که در خواب عادت به دندان قروچه دارید حتما در این رابطه با دندانپزشک خود صحبت کنید تا او در این رابطه تصمیم درستی اتخاذ کند. در برخی از مواقع استفاده از محافظ های دندان می تواند برای بیمار بسیار مناسب باشد اما در برخی از مواقع نیز توصیه می شود که بیمار به یک متخصص بهداشت روان مراجعه کند تا در بتواند این مشکل را به طور کامل برطرف سازند. جویدن ناخن یا یخ و همچنین وارد کردن هر گونه فشار به لمینت ها می تواند آسیبی جدی به آن ها وارد کند و در نتیجه شما باید از این دسته فعالیت ها پرهیز کنید.

دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵ – ۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

معرفی کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر ها عملکردی مشابه با لمینت های دندانی دارند اما تفاوت هایی نیز در کیفیت آن ها وجود دارد. کامپوزیت های دندانی می توانند بسیاری از نواقص دندان از جمله شکستگی، ترک ها سطحی، فاصله میان دندان ها و همچنین اصلاح رنگ دندان را بپوشاند. در صورتی که مشکلات دندان شما سطحی است و می خواهید ظاهر دندان های خود را تغییر دهید بهتر است از کامپوزیت های دندانی استفاده کنید و به راحتی ظاهر دندان های خود را تغییر دهید.

هزینه کامپوزیت های دندانی نسبت به لمینت کمتر است اما از طرفی مقاومت کمتری نیز نسبت به آن ها دارد در نتیجه شما باید در بازه های زمانی کوتاه تری آن ها را تغییر دهید یا اصلاحات لازم را در آن ها ایجاد کنید. البته در صورتی که بتوانید به خوبی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید، قادر خواهید بود تا آن ها را برای مدتی طولانی تر از آن ها بهره ببرید. دو بار مسواک زدن در روز و همچنین استفاده از نخ دندان می تواند به شما کمک کند تا بتوانید عملکرد کامپوزیت ونیر های خود را بهبود ببخشید.

هزینه کامپوزیت های دندانی در مقایسه با لمینت کمتر است

مطالعه مقاله بهترین روش های اصلاح طرح لبخند کدامند؟ را پیشنهاد می کنیم.

پروسه استفاده از کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر ها را می توان به دو شیوه مستقیم و غیر مستقیم مورد استفاده قرار داد. در روش مستقیم در همان لحظه دندانپزشک دندان های بیمار را آماده می کند و از کامپوزیت ونیرها برای پوشش دادن سطح دندان ها استفاده می کند. این روش درمانی کمترین میزان تهاجم را به همراه دارد و زمان زیادی برای رسیدن به انتهای کار نیاز نخواهید داشت.

دیگر روش درمانی برای استفاده از کامپوزیت ونیرها استفاده غیر مستقیم از آن ها است. در این روش دندانپزشک نمی تواند کامپوزیت ها را مستقیما به دندان شما متصل سازد. در این روش نیز دندانپزشک کلیه فعالیت های مربوط به روش مستقیم را انجام می دهد. دندان های شما باید آماده دریافت کامپوزیت ونیرها شود. در این روش قالب گیری انجام شده به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود تا در آزمایشگاه کامپوزیت ها ساخته شوند. در این روش تهاجم کمی بیش تر از روش مستقیم است اما مقاومت کامپوزیت ها نیز بیشتر است. دندانپزشک تا زمان آماده شدن قالب نهایی یک روکش موقت را به دندان های شما متصل می کند تا آسیبی به دندان های شما وارد نشود. پس از آماده شدن کامپوزیت ها شما باید مجدد به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید تا کامپوزیت ها به دندان های شما متصل گردد.

در هر دو روش دندانپزشک کامپوزیت ها را با یک ماده چسبنده به دندان های شما متصل می کند. چسبندگی این ماده بسیار زیاد است اما برای این که فورا عملکرد خود را به دست آورند، دندانپزشک از نور برای خشک کردن آن استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که همه چیز به خوبی انجام شده است. در برخی از مواقع ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد که مدتی را در کلینیک بمانید تا اطمینان حاصل کند همه چیز به خوبی انجام شده است.

تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر با روکش دندان

به طور کلی زمانی که دندان های شما آسیب می بیند، راه های زیادی وجود دارد که بتوانید این مشکل را پوشش دهید. استفاده از لمینت های سرامیکی، کامپوزیت ونیر یا روکش های دندانی از جمله راهکارهایی هستند که می توانند به رفع مشکلات شما کمک کند. تفاوت عمده ای که میان این سه وجود دارد آن است که لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر ها می توانند مشکلات سطحی دندان های شما را بر طرف کنند و این در حالی است که روکش های دندان می توانند حجم بسیار زیادی از دندان های آسیب دیده را پوشش دهند. معمولا روکش های دندانی پس از رفع مشکلات پوسیدگی دندان یا عصب کشی مورد استفاده قرار می گیرند تا بتوانند در یک دست سازی دندان های شما بسیار موثر باشد. دانستن تفاوت این موارد باعث می شود تا انتخاب بهتری داشته باشید. در صورتی که تمایل به استفاده از هریک از روش های درمانی فوق دارید، حتما از یک دندانپزشک حرفه ای کمک بخواهید چراکه تجربه یک دندانپزشک در موفقیت شما نقش ویژه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button