ایمپلنت دندان های جلو: مزایا و مراقبت‌های لازم

ایمپلنت دندان جلو
ایمپلنت

اشتراک‌گذاری

اگرچه معمولا از ایمپلنت برای جایگزین کردن دندان‌های عقب از دست رفته استفاده می‌شود، اما وقتی دندان‌های جلویی خود را بر اثر تصادف یا مشکلات دیگری از دست داده باشیم چه باید کرد؟ آیا ایمپلنت دندان های جلو امکان‌پذیر است؟ آیا دندانپزشک می‌تواند از ایمپلنت برای بازگرداندن لبخند شما استفاده کند؟ در این مقاله، شما پاسخ این سوالات را دریافت خواهید کرد و همچنین نحوه عملکرد ایمپلنت‌های دندان، مزایا و نحوه مراقبت از آن‌ها را خواهید آموخت.

ایمپلنت‌های دندانی چگونه کار می‌کنند؟

در ایمپلنت‌های دندانی با جایگزین کردن ریشه و تاج دندان از دست رفته، جای دندان خالی را پر می‌کنند . این ویژگی مهم، آن‌ها را از گزینه‌هایی مانند بریج های دندانی و پروتزهای جزئی که تنها جایگزین تاج دندان‌های از دست رفته می‌شوند متمایز می‌کند.

علاوه بر این، نتیجه بهتر و عالی استفاده از ایمپلنت‌ها و همچنین ظاهر و احساس طبیعی آنها از دیگر دلایل برای انتخاب این گزینه است.

بخش “ریشه” ایمپلنت یک پایه تیتانیومی با درجه جراحی است که در فک شما در جایی که ریشه دندان شما قبلا قرار داشت قرار می‌گیرد. پس از این روش اولیه، چند ماه به پست فرصت داده می‌شود تا با استخوان فک شما یکپارچه شود. این کار پست را بسیار محکم کرده و به آن اجازه می‌دهد تا درست مانند ریشه دندان‌های طبیعی عمل کند.

پس از آن، بسته به تعداد دندان‌هایی که از دست داده‌اید، ایمپلنت با یک تاج، بریج یا پروتز دندان ترمیم می‌شود. رنگ و شکل دندان‌های جدید شما دقیقاً با بقیه دندان‌های شما مطابقت دارد؛ به طوری که کمتر کسی حدس می‌زند که دندان‌های جایگزین شده واقعی نیستند.

ایمپلنت دندان چیست

طبق برآوردها سالانه ۵ میلیون ایمپلنت دندان انجام می‌گیرد. و این نوع محبوبیت، گویای این است که آنها گزینه خوبی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته هستند.

آیا می‌توان از ایمپلنت‌ دندانی برای دندان‌های جلو استفاده کرد؟

جواب مثبت است. ایمپلنت‌های دندانی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته جلوی دهان هستند.

در مقایسه با یک بریج دندانی که برای روکش دندان به دندان‌های مجاور نیاز دارد، برای ایمپلنت‌ دندان های جلو به هیچ وجه به وجود دندان‌های دیگر شما نیازی نیست. علاوه بر این، آنها استحکام و ثبات جویدنی بسیار بیشتری نسبت به پروتز پارسیل دارند و در حفظ استخوان فک عملکرد بهتری دارند.

ناگفته نماند که در صورت مراقبت درست از ایمپلنت‌های دندان تا ۳۰ سال یا بیشتر دوام می‌آورند که طول عمری بسیار بیشتر از سایر گزینه‌ها است.

با این اوصاف، یکی از نگرانی‌ها درباره قرار دادن ایمپلنت دندان در جلو، میزان استخوانی است که در آن ناحیه وجود دارد. ایمپلنت‌ها به مقدار زیادی استخوان فک سالم برای حمایت نیاز دارند و در برخی موارد، این ناحیه نسبت به آنچه در اطراف دندان‌های عقب وجود دارد، «ارتفاع» استخوانی کمتری دارد.

برای ارزیابی نیازهای شما، دندانپزشک تصاویر دقیقی از دندان‌ها و فک‌های شما می گیرد. در صورت لزوم، ممکن است پیوند استخوان را برای تقویت فک قبل از کاشت ایمپلنت توصیه کند.

مزیت ایمپلنت دندان های جلو

درباره ایمپلنت دیجیتال که از نتایج دندانپزشکی دیجیتال است در این مقاله مطالعه کنید.

ایمپلنت دندان های جلو یا بریج؟

ایمپلنت‌های دندانی تنها گزینه جایگزین کردن دندان بدون نیاز به پشتیبان هستند. هر ایمپلنت دندانی به جای چسبیدن به دندان‌های دیگر و تحت فشار قرار دادن آنها به صورت مجزا کار گذاشته می‌شود و از طریق پست ایمپلنت که از طریق جراحی در استخوان فک شما قرار می‌گیرد در دهان شما محکم جای می‌گیرد.

پس از جراحی، استخوان اطراف پست التیام می‌یابد و به طور دائم در جای خود تثبیت و محکم می‌شود. قسمت کوچکی از پست ایمپلنت از بالای لثه بیرون زده و به همین دلیل است که از یک رابط برای اتصال قسمت قابل مشاهده دندان به پایه استفاده می‌شود. این ریشه مصنوعی به ایمپلنت‌های دندانی کمک می‌کند تا ایمپلنت به قوی‌ترین و مطمئن‌ترین راه‌حل‌های جایگزین دندان تبدیل شود.

این امنیت دلیل اصلی دیگری برای انتخاب ایمپلنت به جای بریج برای دندان از دست رفته در جلوی دهان است. دندان‌های جلو بیش از هر دندان دیگری در معرض دید قرار دارند و اگر در این ناحیه شکافی داشته باشید، پنهان کردن آن بدون پروتز غیرممکن خواهد بود.

مشکل بریج‌های دندانی این است که عنصر دندان در واقع روی لثه‌های شما محکم نمی‌شود و روی آنها قرار می‌گیرد.

این کار نه تنها باعث می‌شود که باکتری‌های میکروسکوپی و بقایای غذا در زیر آن گیر کرده و باعث ایجاد مشکلات دندانی شوند، بلکه بسیاری از بیماران گزارش می‌دهند که بریج آنها کمی لق بوده و هنگام خوردن، نوشیدن، صحبت کردن، عطسه کردن و موارد دیگر این مسئله بیشتر احساس می‌شود.

با این حال، از آنجایی که ایمپلنت‌های دندان به نحوی بسیار ایمن و محکم وصل می شوند، مشکلات خیلی کمتری به وجود می‌آید و ایمپلنت شما با خوردن،  نوشیدن و مراقبت درست، همچنان در جای خود باقی می‌ماند.

در نهایت، ایمپلنت‌های دندانی ممکن است گران‌تر از بریج باشند، اما با مراقبت و توجه لازم می‌توانند عمر طولانی‌تری داشته باشند. یک بریج به طور متوسط ۱۵ سال عمر خواهد داشت​​ در حالی که ایمپلن‌ ها می‌توانند  دو دهه و حتی بیشتر دوام بیاورند.

پیوند استخوان قبل از ایمپلنت دندان جلو

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره و همچنین دریافت نوبت، با کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر نوشین نصیری تماس حاصل فرمایید.

۰۲۱-۲۲۲۱۵۰۰۵۰۲۱-۲۲۲۱۴۰۰۴

فواید و مزایای ایمپلنت دندان های جلو

هنگامی که یکی یا چند دندان جلویی خود را از دست می‌دهید، گزینه‌های جایگزین برای شما شامل بریج دندان و پروتز جزئی خواهد بود که گاهی اوقات به آن “فلیپر” می‌گویند. هما‌ن طور که اشاره کردیم، ایمپلنت‌های دندانی در مقایسه با بریج یا پروتز مزایای زیادی دارند که در زیر به برخی از مهمترین مزایای آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • در بریج دندانی نیاز است که دندان‌های دو طرف، فضای خالی برای روکش‌های دندانی ایجاد کنند که گاهی اوقات به تراش خوردن دندان‌های مجاور منجر می‌شود. ایمپلنت دندانی هیچ تاثیری روی دندان‌های مجاور ندارد.
  • در ایمپلنت دندان های جلو، استخوان فک شما حفظ می‌شود و در نتیجه ساختار جوان صورت خود را در طول زمان حفظ می‌کنید.
  • ایمپلنت‌های دندانی جایگزین ریشه و تاج دندان جلویی از دست رفته شما می‌شوند و به طور چشمگیری پایداری و قدرت جویدن بهتری را نسبت به سایر گزینه‌ها دارند.
  • ایمپلنت‌های دندانی با رعایت عادات بهداشتی خوب دهان و معاینات منظم به راحتی قابل نگهداری هستند.
  • از آنجایی که ایمپلنت مانند یک دندان طبیعی به نظر می‌رسد هنگام غذا خوردن، صحبت کردن و لبخند زدن اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.
  • هنگامی که از ایمپلنت‌های دندانی به درستی مراقبت شود، می‌تواند تا آخر دوام بیاورد.

مراحل ایمپلنت دندان را در این مقاله مطالعه کنید.

مراقبت از ایمپلنت دندان های جلو

بسیاری با روش ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته آشنا هستند، اما نگهداری و مراقبت از ایمپلنت دندان‌های جلویی به توجه و مراقبت بیشتری نسبت به ایمپلنت‌های دندانی در دیگر قسمت‌های دهان نیاز دارد.

دندان‌های جلو ظریف‌ترین دندان‌ها هستند، جنس آن‌ها نازک‌تر بوده و بیشتر در معرض آسیب قرار دارند. آگاهی از بهترین روش‌ها برای مراقبت و نگهداری از ایمپلنت‌های دندان، به خصوص زمانی که با دندان‌های جلو جایگزین می‌شوند، بسیار مهم است.  برای حفظ و دوام هرچه بیشتر ایمپلنت‌های دندان، نکات زیر را حتما رعایت کنید.

مراقبت از ایمپلنت دندانهای جلو

از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام ایمپلنت دندان های جلو به آن توجه کرد، پرهیز از غذاهایی است که بسیار سفت هستند. غذاهایی که بسیار سفت هستند می‌توانند به شدت به ایمپلنت دندان آسیب بزنند که باعث درد شده و همچنین به ترمیم یا جایگزینی نیاز پیدا کنند. از گاز زدن غذاهایی که ممکن است استخوان در آنها وجود داشته باشد یا چیزهایی مانند آجیل و سیب خودداری کنید.

خوردن غذاهای بسیار چسبنده نیز ممکن است برای ایمپلنت دندان مشکل ایجاد کند. اگرچه از دندان‌های جلویی در اکثر مواقع برای جویدن استفاده نمی‌شود اما هنگام غذا خوردن مستعد آسیب هستند. غذاهایی مانند دسرهای تافی یا چسبنده ممکن است باعث آسیب به ایمپلنت شوند و شما مجبور به ترمیم یا تعویض ایمپلنت شوید.

علت فاصله افتادن بین دندانها را در این مقاله مطالعه کنید.

از ایمپلنت دندان های جلو فقط برای غذا خوردن استفاده کنید

برخی از افراد از دندان‌های خود برای چیزهایی غیر از غذا خوردن استفاده می‌کنند که ایمپلنت‌های دندانی را در معرض خطر بزرگی قرار می‌دهد.

این ایمپلنت‌ها اگرچه محکم هستند اما نقاط ضعفی هم دارند. استفاده از دندان‌های جلویی برای گاز گرفتن چیزهایی مانند ناخن یا درب بطری یا سیب می‌تواند باعث آسیب‌های شدید مانند کنده شدن یا ترک خوردن تاج ایمپلنت دندان شود. از ایمپلنت‌های دندانی که جایگزین دندان‌های جلویی می‌شوند فقط برای غذا خوردن استفاده کنید.

از دندان‌های خود به طور منظم مراقبت کنید

یک راه عالی برای حفظ ایمپلنت های دندان‌های جلو، مراقبت‌ منظم از دندان‌ها است. ایمپلنت های دندانی، اگرچه ساخته دست بشر هستند، اما برای جلوگیری از ایجاد لکه و رشد باکتری‌ها به مراقبت منظم از دندان نیاز دارند.

مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن اطراف ایمپلنت‌های دندانی مهم است. شستشو با دهانشویه نیز همیشه ایده خوبی است. دهانشویه، خمیر دندان و نخ دندان همگی تضمین می‌کنند که دندان‌های مصنوعی و واقعی در بهترین حالت باقی می‌مانند.

نتیجه‌گیری

اگر دندان‌های جلویی خود را از دست داده‌اید، ایمپلنت دندان های جلو می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد، غذا خوردن و صحبت کردن را آسان‌تر کرده و لبخندی مطمئن را به شما بازگرداند. با این حال، حفظ و نگهداری از دندان‌ها پس از ایمپلنت ‌ دندان های جلو همیشه مهم است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه حفظ و نگهداری از ایمپلنت دندان، می‌توانید با یک متخصص ایمپلنت درباره نحوه مراقبت صحیح از این دستگاه‌های مفید صحبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

مقالات مرتبط

فهرست
Call Now Button